Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
24 Ún 2018, 16:36
Kaša napsal:
22 Ún 2018, 10:42
Já jsem si dovezl z výletu 2 stršné kmínky tisu a jeden ukázkový. :p
To je to ako ste ich rezali aj s Jirkou? On mi totiž ten svoj doniesol a je to akurát ukázkový gumák. Hneď ako mi ho dal som to poznal. Jirka chce z neho luk tak či tak. Uvidíme, čo z neho vyjde.
Pošli foto, aj prierezu. Keď tak poradím, ktorý z nich môžeš rovno hodiť do peca :badgrin: .
Ne, to nejsou ony.
Ale i ty tyče co jsi viděl u Jirky jsme neřezali všechny ze stejného stromu ... tak uvidíme.

Zde je ta nej ... asi nejčistší tyč co jsem viděl (dle toho co se dá s kůrou vidět).
Obrázek
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím,
nedávno jsem říznul 4 podobně rovné a čisté kmínky svídy. Jsou opravdu velkého průměru(8 - 16cm), využitelná délka nejméně 2m a skoro bez vad, vypadají také jen velmi málo rostlé do spirály. Byly to už vzrostlé keře kolem 6 - 8m, letokruhy většinou okolo 0,5 - 1mm, pouze u středu více, dřevo pocitově jedno z nejtvrdších,jaké jsem měl :) .Jakmile to uschne, dodám SG. Zatím jsou v chladu ve stodole, takže moc nepraskají a je dost materiálu na odřezání z konců, ale rád bych z toho ještě letos začal dělat. Jsem velmi zvědavý, co z toho půjde a rohodně se i se současným minimem zkušeností pokusím o pár WB :bom: .

Mám to normálně zkusit prořezat a sušit se zatřenými konci, nebo zatřít komplet a sušit jen přes kůru? Je to při zatížení možné sušit i rychleji(zasušení měsíc v chladu a pak vytápěné prostory)?

Ten tis je skutečně parádní :clap: . Takto čistý je vzácný i pacifický tis nejvyšších cenových kategorií, i letokruhy a běl vypadají pěkně . Jaké jsou rozměry a SG?

Jinak některé houby mohou být v klidovém stadiu přítomny ve dřevě nebo třeba listech stromu už za jeho života aniž by mu nějak významně škodily a teprve po jeho odumření a dosažení optimálních podmínek ho okamžitě začnou rozkládat :| .

Záškodník
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Větší průměr má ten kmínek 8cm, délka přes 2m (cca 2,2).
SG budu měřit až to bude víc vysušené.

Svídu o průměru 16cm jsem snad ještě neviděl ... dobrý úlovek. :thumbup:
Být tebou tak tu svídu nechám nařezat na půlky až čtvrtky (dle průměru), sundá, kůru a zatřu konce.
Tak ti to rychleji vyschne když na tom chceš dělat brzo.

Kaša
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
27 Ún 2018, 18:57
Babyka bude asi to 3. a 6. zleva Co třeba pažba na kuši, když už ne luk? Tvrdé je to dost...
To 3. zľava si trafil, ale to 6. zľava je brest :) . Aj on má tmavé jadro, akurát na fotke nie je moc vidno.
Kaša napsal:
27 Ún 2018, 20:35
Zde je ta nej ... asi nejčistší tyč co jsem viděl (dle toho co se dá s kůrou vidět).
Pekne čistá je, ale som velice skeptický ku vlastnostiam, pretože z hentakých tenkých "skôr konárov ako kmeňov" som mal vždy gumák :doubt: . A v tej tvojej tyči tiež vyzerá byť kompresné drevo (hodila by sa väčšia fotka prierezu). Kedy budeš niečo z toho robiť? Odkedy ťa poznám (to pár rokov už je) máš odloženú peknú tyčku z tisu na wb a furt ju máš odloženú...
Záškodník napsal:
27 Ún 2018, 21:09
Mám to normálně zkusit prořezat a sušit se zatřenými konci, nebo zatřít komplet a sušit jen přes kůru? Je to při zatížení možné sušit i rychleji(zasušení měsíc v chladu a pak vytápěné prostory)?
Mňa by zaujímalo, či to naozaj svíb je. Priemer 16cm je pomaly ako ten môj brest. Môžeš aj ty poslať foto, keď sme to tu tak rozbehli :) . Ak to je rastené do špiraly, rozrezaním a následným sušením sa velice pravdepodobne skrúti. Už sa mi to stalo pár krát. Teraz to riešim tak, že kmeň narežem pozdĺžne iba do polovice priemeru a prípadne prerežem úplne kúsok z každej strany čela. Až sa uvoľní pnutie, ale je dostatok materiálu, aby ho udržalo pri krútení. Ešte by som zatrel konce a kôru nechal tak, prípadne iba nožíkom miestami trochu olúpal.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
28 Ún 2018, 14:58
Pekne čistá je, ale som velice skeptický ku vlastnostiam, pretože z hentakých tenkých "skôr konárov ako kmeňov" som mal vždy gumák :doubt: . A v tej tvojej tyči tiež vyzerá byť kompresné drevo (hodila by sa väčšia fotka prierezu). Kedy budeš niečo z toho robiť? Odkedy ťa poznám (to pár rokov už je) máš odloženú peknú tyčku z tisu na wb a furt ju máš odloženú...
Vlastnosti jsou otázka ... ale nesouhlasím že by měl být malý kmen vždy gumák oproti dřevu z velkého kmenu.
Ano, lepší strana na té moji tyči je kompresní dřevo ... ty tvrdíš, že je vždy lepší použít stranu kmenu zatěžovaného na tah než na tlak, že?

Ta pěkná "stará" tyč o které píšeš je právě v procesu výroby u jedno čtyřjedničkového lukaře. 8)
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
28 Ún 2018, 14:58
To 3. zľava si trafil, ale to 6. zľava je brest :) . Aj on má tmavé jadro, akurát na fotke nie je moc vidno.
Já tam to jádro viděl, ale myslel jsem že to je chycené dřevo, u babyky jsem to tak měl. Jen jestli ses zase nespletl :D
Jen sranda, já zase před rokem zaměnil babyku se svídou :crazy: .
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
28 Ún 2018, 15:07
Vlastnosti jsou otázka ... ale nesouhlasím že by měl být malý kmen vždy gumák oproti dřevu z velkého kmenu.
Ano, lepší strana na té moji tyči je kompresní dřevo ... ty tvrdíš, že je vždy lepší použít stranu kmenu zatěžovaného na tah než na tlak, že?

Ta pěkná "stará" tyč o které píšeš je právě v procesu výroby u jedno čtyřjedničkového lukaře. 8)
To nesúhlasím ani ja. Tým "skôr konár ako kmeň" som myslel napr. kmeň nízko rozvetveného tisu ako často rastie v parkoch. To drevo sa viacej podobá na konár ako kmeň. O veľkosti priemeru som nehovoril. Mám doma tyč z kmienka priemeru asi 8cm a vyzerá to byť skvelé drevo, tvrdé, ťažké a tuhé (a tiež veľmi čisté). No a hlavne vyzerá ako z kmeňa, ten tvoj je ako konár. A ak má kompresné drevo, bude to určite gumák...
Pripájam foto iného kmeňa tisu, čo sa mi podaril zohnať tento rok na jeseň. Kmeň na fotke má asi 10cm priemer. Všimni, úplne iné drevo.
tis.jpg
tis.jpg (161.62 KiB) Zobrazeno 9127 x
Kaša napsal:
28 Ún 2018, 15:07
Ta pěkná "stará" tyč o které píšeš je právě v procesu výroby u jedno čtyřjedničkového lukaře.
Už som sa zľakol, že ti ja vyrábam luk a som na to zabudol... potom som si uvedomil, že by si tam musel napísať u päťjedničkového lukára 8) ... vtip samozrejme. Potom zreferuj ako sa dielo podarilo.

Earendil: ešte ku tej kuši. Na pažbu je to tenké, beztak mám odložené lepšie veci. Teraz pracujem na lukoch kuší, pažby budem riešiť potom :) .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

David:

Já uvažoval s tím tlustým co je jilm ;)

Ten tvůj tis nemá nahoře vlevo náhodou taky kompresní dřevo? Možná že to jsou ale jen kořenové náběhy.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Dave,
normálně bych řekl že to dřevo co ukazuješ je nějaký řeďák, ale dle odhadu to má slušných 1 léto na 1mm. Barva je trochu horší.

Až bude "macek" hotov, tak určitě uveřejníme detaily. Řekl jsem si o stopadesátku, tak uvidíme .... :drunken:

Taky dej vědět co vzešlo z toho tisu od Jirky, zajímá mně to.

Earendile, nevidím na fotce kompresní dřevo.
Kompresní dřevo máš ve stromě ve chvíli, kdy se strom ohýbá na jednu stranu a na té straně v kmeni jsou zhuštěné léta, naopak na druhé straně jsou rozšířené.

Ten kmínek na mé fotce není haluz, ale opravdu jeden z kmenů tisu rostoucích nahoře do koruny. Klidně dodám foto.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Já vím, učíme se to ve škole .. :) Vlevo nahoře na fotce jsou letokruhy 3x širší než jinde a tmavší.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

No právě! Kompresní dřevo by mělo ty letokruhy užší, ne?
To znamená že ty letokruhy co popisuješ byly namáhány na tah - tahové dřevo.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Ne, strom se chce podepřít. To udělá tím, že v daném směru přidá dřevo.

Pro jistotu jsem si to vyhledal :)
Tlakové dřevo je dobře rozpoznatelné od okolního dřeva svoji barevnou odlišností
(Obr. 1.) (Novák, 2006). CW obsahuje více ligninu a jeho tracheidy jsou výrazně tlustší.
Pohlcují více světla a méně ho odrážejí, což způsobuje tmavší barvu (Nečesaný, 1956;
Gryc et al., 2007). Podle závažnosti rozvinutí tlakového dřeva je barva červená u mírné-
ho rozvinutí, tmavě červená až světle hnědá u vyvinutého tlakového dřeva a u těžkého
CW nacházíme barvy tmavě hnědé (Warensjö, 2003). Dalším průvodním znakem je
excentricita dřeně (Gryc, 2005). V oblasti tlakového dřeva je zvýšená činnost kambia a
13
tím i širší letokruhy (Pillow a Luxford, 1937).
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Máš pravdu, dle popisů je kompresní dřevo to s širšími letokruhy.

... mě se zdá že co jsem viděl u mého tisu tak to bylo opačně ... ať už je názvosloví jakékoliv.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
28 Ún 2018, 22:44
A ak má kompresné drevo, bude to určite gumák...
Dave, myslí tím že dřevo z celého kmene bude "guma" , a nebo jen to s šíršími letokruhy (na jedné straně kmene),
a nebo s tenčími letokruhy (na druhé straně kmene)?
Díky
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
01 Bře 2018, 10:21
normálně bych řekl že to dřevo co ukazuješ je nějaký řeďák, ale dle odhadu to má slušných 1 léto na 1mm. Barva je trochu horší.
Táto fotka je strana ktorá rástla tesne nad zemou, preto má aj taký vlnitý prierez a nie kruhový. Tis to robí často, u stromov ktoré rastú v hore je to skoro pravidlo. Najmä u starších stromov. Rozhodne to nevyzerá na řeďák, drevo sa javý húževnaté a husté (vysoké SG). Letokruhy som počítal na opačnej strane kmeňa, ktorá je už normálna a vychádzali okolo 20-25let/palec. To je ale úplne jedno na hustote letokruhov moc nezáleží. Ako som tu už písal, ak je drevo až moc pomaly rastené (100 let na palec a pod.) je príliš krehké (aspoň podľa mojich skúseností). Mám ešte jeden väčší kmeň z rovnakej lokality, ktorý má asi 40let/palec, no drevo sa javí o niečo ľahšie a mäkšie.
Farba je imho ako má byť. Oranžovo-hnedá. Ono to bude asi hodne záležať na lokalite. Ja som tie červené nikdy nemal dobre (ale videl som aj tmavočervené kvalitné drevo, akurát z alp alebo niečo aj u Páji - len štruktúra bola viditeľne iná).
earendil napsal:
28 Ún 2018, 23:14
Ten tvůj tis nemá nahoře vlevo náhodou taky kompresní dřevo? Možná že to jsou ale jen kořenové náběhy.
Vyzerá to byť, ale ak si všimneš, jarné drevo týchto hnedých letokruhov je stále biele a kompresné drevo u tisu býva akoby celé hnedé a má aj trochu inú štruktúru. Prierez luku z talianského tisu čo som videl vyzeral podobne (občas to vidieť aj na poletiho lukoch - pozri tu na fotke 11: http://www.polettiarchery.com/tasso/lab/gallery.html). Beľové letokruhy boli béžové s tenkou bielou linkou jarného dreva. To imho iba signalizuje, že strom má veľký pomer letného ku jarnému drevu, akurát to nie je tak dobre rozpoznateľné ako u kruhovo pórovitých driev ako jaseň, agát, brest a pod.
Ak to bude kompresné drevo, tak bude kúsok len v tom nábehu. Inak nemá dôvod ho mať.
Kaša napsal:
01 Bře 2018, 13:27
Dave, myslíš tím že dřevo z celého kmene bude "guma" , a nebo jen to s šíršími letokruhy (na jedné straně kmene),
a nebo s tenčími letokruhy (na druhé straně kmene)?
Mal som (časť ešte stále mám) kmeň (nie "kmeňokonár"), ktorý bol práve trochu ohnutý. Delfexná strana bola samozrejme kompresné drevo a bol to gumák, ale tá reflexná časť (s malinko užšími letokruhmi) je normálna. Drevo by si ma pohľad nerozoznal...
S týchto "kmeňokonárov" ako tam máš som mal vždy iba gumák, aj keď na tahovej strane vyzeralo byť drevo ok. A práve všetky boli tmavočervené, nie oranžové ako ten čo som poslal na ukážku. Kmeňokonár čo mi doniesol Jirka je tiež celý gumový.
Keď ho budeš mať trochu obschnutý ho rozrež a budeš vedieť na čom si.

Kompresné drevo so smreku sa tradične využíva na belly lepených lukov v škandinávií, a severnej Európe/Azií, najmä preto že tam nič vhodnejšie nemajú... (ja som tiež taký už robil - viď moja galéria na google+). Na smreku je dobre vidieť rozdiel, takže pár obrázkov jedného ktorý som zrezal na tieto luky, aby bolo vidieť o čom sa bavíme:
kompresný smrek 1.jpg
kompresný smrek 1.jpg (196.45 KiB) Zobrazeno 9073 x
kompresný smrek 2.jpg
kompresný smrek 2.jpg (114.99 KiB) Zobrazeno 9073 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů