Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Deadguy »

Díky Lasky, ta hrdza je super mám takové punk trika rád a nosím je.
Na potisku mně nezáleží potit se v tom nebudu, je to mikina na podzimní zimní jarní střílení.
Hlavně jsem chtěl vědět od zdejších znalců historie, který design má nejblíže k anglické lukostřelbě. Poradí někdo?
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Já když bych měl vybrat tak bych šel do předposlední ...
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

Za mna to posledne..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Dave dával do jiného vlákna odkaz na knížku (z Francie! :D ) z r.1515, tedy u dřívější doby než slavný Toxophilus!

Já sem dám přímo související odkaz na všechny knížky z tohoto archivu.
https://www.archerylibrary.com/books/

Je to skvělé čtení. Dočítám knihu č.3 (r.1634).
Nevím jestli mne budou zajímat další protože se to více vzdaluje válečnému využití luku .... nepočítejme "Mad" Jacka Churchilla. ;)

Každopádmě bych tady rád probral nějaké poznatky z čtení těchto knih i jiné ..... ;)

V třetí knize The Art of Archerie autor často zmiňuje při hrotech a nátahu "shoulder/s", což je výraz pro konec tuleje a přechod do špičky hrotu (jestli mi rozumíte).
... vlastně rozšiřování tuleje do hrotu.
Takže pro mě to znamená že mohli být zvyklý natahovat šíp až prakticky po špičku hrotu, a ne jenom po začátku tuleje jak to dnes bereme my.
To by přidalo minimálně 1" i víc na délce nátahu.

Opravdu moc poučné čtení, tak kdo může ať si přečte ....
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
11 Lis 2020, 17:34
V třetí knize The Art of Archerie autor často zmiňuje při hrotech a nátahu "shoulder/s", což je výraz pro konec tuleje a přechod do špičky hrotu (jestli mi rozumíte).
... vlastně rozšiřování tuleje do hrotu.
Takže pro mě to znamená že mohli být zvyklý natahovat šíp až prakticky po špičku hrotu, a ne jenom po začátku tuleje jak to dnes bereme my.
To by přidalo minimálně 1" i víc na délce nátahu.
Asi myslíš krčok u bodkinu... "Shoudering" je začiatok tulaje/koniec tyčky u hrotu, kde má tyčka osadenie, aby bol prechod na hrot plynulý (hrot je potom nasadený "close on").
V tej knihe máš na mysli asi toto:

"Therefore to draw easily and uniformly, (that is to say) not wagging your hand upward nor downward, but still observing one time and fashion, until you come to the ridge or shouldering of the head, is best both for profit, skill and comeliness."

Podľa mňa ide očividne o miesto, kde začína hrot. Buď je tam hrana - "ridge" alebo "shouldering", podľa toho ako je nasadený hrot, teda "full on" alebo "close on". V prvom prípade je vnútorný priemer tulaje zhodný s priemerom tyčky (takže je tam hrana) a v druhom zas vonkajší priemer tulaje s priemerom tyčky.
Fakt mi nedáva žiaden zmysel preťahovať šípy až na hrot...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Ok,ještě na to kouknu.

Jenže např. když dělal Hawk specifikaci na Welh class tak v angličtině myslím bylo "shoulder" ten přechod z tulejky do jehlanu u bodkinu. A když mi to v Anglii měřili tak mě upozornili že těch 32"
platí právě na ten největší průřez u toho jehlanu, a ne řekněme ten úzký přechod.

Ale tady je to popsáno jak to píšeš ty - tedy začátek tulejky ....
http://www.boogwereld.nl/wp-content/upl ... arrows.pdf

Btw přepočítával sis třeba ty vzdálenosti z francouzké knihy?



Dík
Kaša
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Myslím, že tá terminológia ako som písal je štandardná a dáva tiež dobrý zmysel, najmä v kontexte ako som argumentoval. Ak to Hawkwind písal inak tak to na veci nič nemení.

Samozrejme že som premýšľal nad tými mierami v tej francúzskej knihe :D . Hlavne nad dĺžkou lukov a šípov. V pomere ku šípom sú tie luky hrozne krátke. A šípy príliš dlhé... Mne vyšlo 10 pästí na 85cm = 33.5", keď som skúsil "prerúčkovať" šíp. Potianúť za ucho to nejde, na to mám krátke ruky. Je naozaj potrebné ťahať k nižšie hrudi, ale i tak je 85cm na mňa už moc. Je to asi maximum, ktoré by som natiahol s lukom rozumnej sily. Neviem ako by to ťahali ľudia ešte trochu nižší odo mňa. Môže to byť teda aj o niečo menej, ale menej ako 80cm = 31.5" to asi nebude. Viac ako 85cm už asi tiež nie, pretože tam píše, že veľa ľudí ťahá dlhšie šípy (často na úkor slabšieho luku), takže je nutné mať aspoň trochu rezervu v tomto údaji. 11 pästí by potom bolo 93.5cm a to by si musel byť šimpanz aby si to natiahol...
Nech je teda 10 pästí 85cm. Potom luk má byť dlhý 22 pästí, teda 187cm. Takto krátky luk na náťah 33.5"? :wtf: To je krátke i na flatbow... Ok, dá sa to spraviť, ale to drevo bude extrémne vyžmýkané a nemôžeš očakávať príliš silný luk, rozhodne nie nad 100lb. To, že sa drevo vyžmýka dáva zmysel aj podľa toho ako autor popisuje správanie lukov (a tiež z toho vyplýva, že luky pri tilerovaní nedoťahovali na plno :wtf: ). Osobne si predstavujem tie luky podobné ako luky z Nydamu alebo Vimose. Dlhé a tenké paličky so silou okolo 50lb, pretože hrúbka v strede vychádza na max. 2.5cm, inak by luk ten náťah nevydržal. Chcelo by to vyskúšať :D .
Chcem si ku tej knihe napísať poznámky, ale nemám na to teraz čas... :doubt:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

No, myslel jsem spíš ty střílené vzdálenosti jak tam zmiňuje .... ale podívat se na ty rozměrové věci taky nevadí! 8)

No, za šířku dlaně se průměrně bere dnes nějakých 3,3".
Ale někde jsem viděl že se bere i 10cm, takže to může dost zkreslovat.
Ještě se na to kouknu, ale je možné že není myšleno délka nátahu, ale spíše délka šípu .... tedy musíš odečíst délku hrotu.

Zajímavé jak zmiňuje např. že mají v Anglii lepší dřevo na šípy než oni (Francouzi).

A zdá se mi to, nebo je třetí kniha Art of Archerie jen kopie Toxiphiluse a lehce upravená?
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Zde jsou další články o střílení odjinud .... lze najít nějaké číselné údaje i zde.
http://willscommonplacebook.blogspot.co ... ce-in.html

http://willscommonplacebook.blogspot.co ... chery.html
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Na vzdialenosti som tiež pozeral, skôr sa ma opýtaj, nad čím z tej knihy som nepremýšľal :D .
Píše 300 krokov pre dobrého lukostrelca. Krok sa berie 30" alebo cca 75cm. Odpovedalo by to vzdialenosti 225m, čo je reálne s dobrým ľahkým šípom. 400 krokov je cca 300m, čo je tiež ešte reálne. Otázkou je s čím to strieľali...
Ďalší dôvod prečo strieľať flightový šíp na turnajoch. Už to presadzujem dlho, ale nikto sa k tomu nemá. Určite to dáva väčší zmysel ako strieľať 1/4-librák. Vlastne z dnešného pohľadu sú všetky šípy EWBS nevhodne navrhnuté... :roll:
Kaša napsal:
12 Lis 2020, 12:50
No, za šířku dlaně se průměrně bere dnes nějakých 3,3".
Ale někde jsem viděl že se bere i 10cm, takže to může dost zkreslovat.
Ještě se na to kouknu, ale je možné že není myšleno délka nátahu, ale spíše délka šípu .... tedy musíš odečíst délku hrotu.
Tak to som vcelku trafil. IMHO to bude okolo 3.2" alebo 3.3", aby šíp vyšiel rozumne. Rozhodne 10cm je moc.
Autor píše:

According to custom a good archer should draw ten palms' breadths of arrow.

Takže si myslím, že tu sa myslí dĺžka náťahu, nie celková dĺžka šípu.
Kaša napsal:
12 Lis 2020, 12:50
Zajímavé jak zmiňuje např. že mají v Anglii lepší dřevo na šípy než oni (Francouzi).

Zaujímalo by ma, ktoré drevo tým myslí.
Kaša napsal:
12 Lis 2020, 12:50
A zdá se mi to, nebo je třetí kniha Art of Archerie jen kopie Toxiphiluse a lehce upravená?
Nezdá :D
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

pisal som s HENRICUSOM. a miery neboli ustalene ... JEHO SLOVA

V knize se píše že na konci středověku v Paříži platilo: 1 percue=18stop=216 palců. 1 verge=16stop=192palců. 1sáh=6stop=72palců
Dlaň je palec např.
Já používám pro střední Evropu knihu o mírách od 16stol od Jangla. Tam jsou přesné tolerance co to mohlo být na dnešní míry
Více méně musíš počítat s tím že to bylo plus mínus podobné ale nikdy to nedostaneš na přesné míry v cm
Oprava dlaň je podobná pídi např
5. 11. 2020, 6:44

Pročítám publikaci dále. Píše se tam, že je nemožné určit přesné převody mezi jednotkami na území Francie a obecně středověku ano to nemá cenu, každé město mělo své. To píše přední francouzský historik. U nás se dají zjistit měřící jednotky až od 16stol. kdy máme určité předměty, které se dají změřit.

Obecně platí, že vše bylo odvozeno od něčeho. Grain je zrno a Paříž měla jednotkovou míru odvozenou od zrna pšenice se píše a pak se to jen přepočítávalo ale to se lišili takže libra ve středověku měla 300-850 gramů dnešních.

Já pracuji s rozměry od Agrikoly pokud jde o hutnictví a stavbu vodního kola. Na to máme už převodní tabulky ale je tam vždy rozmezí. Když se takové tabulky dají vedle sebe, tedy třeba vídeňský palec, pražský, norimenrský.. tak má nějaké rozmezí. Ale pořád to jsou intervaly pro různé míry odvozené od lidského těla.

Já jsem si prostě změřil průměrného středověkého člověka, dnes sou to subtilní jedinci kolem 169cm výšky. Třeba stopu známe dle průměrné délky chodidla ve středověku a to také sedí.

Poměrny ve středověku byli ale stálé, třeba loket je dvě pídě, dlaň je tolik a tolik palců. Jestli tedy chceš si přepočítávat nějaké Fr. míry luků šípů nebo nevím co potřebuješ vědět, tak musíš vzít ty intervalové hodnoty z konce středověku ze střední Evropy. Nic jiného ani nemůžeš lešpšího najít protože jde pořád jen o nepřesné míry.

Já mám výpisky z literatury ze středověku a na novověké mám celou publikaci o mírách a váhách extra a je už přesná s tabulkama a těm středověkým se plus mínus v poměrech podobají ty renesanční.
podle středoevproských mír je 300 kroků 227 metr
400 kroků 303 metr
10 dlaní jí 78,8 cm.
to jsou průěmrné hodnoty různých mír, proto ty desetiné čárky
Ve francii máš to samé různé hodnoty sem tam ale kolik to byo přesně to opravdu nenajdeš
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Díky Lasky,
tady jsou některé údaje které zpracoval chlapík z dnešní doby z těch knih a které jsem chaoticky vytáhnul (snad dobře)....
12 scores = 240yards
1 dlaně/palm = 7,62cm
300 paces = 240 yards
400paces = 330 yrds
střílení na 30 yards na terč 12"
střílení na 60 yards na terč 20"
cíl typu "butt" - hliněná "kupa" na blízké střílení (?) asi kdy ještě zajíždí šípy pod trávu
cíl typu "prick" - terčík ke kterému se střílí na větší/velké vzdálenosti kdy se šípy už zapichují pod úhlem
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

lasky napsal:
14 Lis 2020, 12:29
...dnes sou to subtilní jedinci kolem 169cm výšky...
By ma zaujímalo odkiaľ je táto informácia. Ja som našiel dva články, kde analyzovali kostrové pozostatky a priemerná výška v rokoch 1400-1650 v Anglicku, resp. severnej Európe bola 173-174cm. Samozrejme tých 169cm mohlo byť pre inú oblasť.
A nezabúdajte na to, že títo subtílni jedinci ťahali priemerne 150lb luky! ... :badgrin: ... :bom:

10 dlaní ako 78.8cm = 31" mi príde ešte ok, ale menej mi príde už málo. Pre človeka 170cm je 31" asi ako pre mňa 32.5", čo by mi sedelo k náťahu k hrudi. Ale záleží aké mali rozpätie rúk a pod...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
17 Lis 2020, 13:09
A nezabúdajte na to, že títo subtílni jedinci ťahali priemerne 150lb luky! ... :badgrin: ... :bom:
To byli frajeři, co!? ;) 8)
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

Aka je vyska Joe Gibs 179cm alebo este menej ?
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů