Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

anglicania a skoti boli dva rozne narody, nepovazuj za mozne zeby anglicani pouzivali skotske miery.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Oni nebyly jen různé národy, ale byly i velice znepřátelené národy!

Jesliže vemu 3/4 (anglického) lokte jako 114cm * 0,75 = 33,7"
To ale nevíme jeslli tím mysleli takto dlouhý nátah (od zářezu po začátek tulejky), a nebo takto dlouhý celý šíp.
Tedy tam mohl být hrot dlouhý třeba od cca 1,5-2" (krátky bodkin či jiný menší hrot) po třeba dlouhý bodkin, a další dlouhé hroty třeba 4 a více palců dlouhé. :scratch:
... tedy nakonec může vycházet šíp s nátahovou délkou ve velkém rozmezí - řekněme 29" až 32".

zde je zase otázka jak byli zvyklí natahovat? ... speciálně v případě když měli "smíšené" armadní přídělové střelivo s různou délkou.
Správný lučištník by měl vědět co jeho luk teoreticky snese a dle toho volit délku šípů/nátahu.
Ale v bitevní vřavě to nemusí být dobře kontrolovatelné.

Z Mary Rose víme že měli k dispozici hodně rozlišné délky šípů (nemluvě o hmotnostech/ typech dřev/profilech/atd.),
a že mnoho těch šípů bylo překvapivě krátkých (mohou to být ty opravované (reclaimed).
V případě že by natahovali vždy ke hrotu, tak by nevadilo používání těchto krátkých šípů - nehrozí zlomení luku.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Tuhle myšlenku, tzn. že měřili šíp i s hrotem jsem tu postnul zhruba před 2 roky.
viewtopic.php?f=56&t=302&p=78812&hilit= ... lku#p78812

K té rozdílné délce - podle mne lukostřelba na lodi nebyla zdaleka tak intenzivní jako třeba na souši na bitevním poli. Takže lučištník zdaleka nepotřeboval tolik šípů a měl tedy dost času si před bojem vybrat 24ks vhodného střeliva vyhovující délky. No a pokud bylo v boji potřeba víc střeliva a nebyl čas si vybírat, tak střelec prostě popadl v truhle první svazek, co mu přišel pod ruku. No a když mu pak praskl luk, protože ho přetáhl, tak se to moc neřešilo, protože obojí, tedy jak luky tak i šípy byly spotřební zboží (viz ta stížnost na jilmové luky co nesnesou pořádné ohnutí a poznámka o plýtvání).

Navíc možná nátahovou délku moc neřešili. Zkušený střelec si prostě poradí, ať už dostane šíp delší, nebo kratší.
---
Ještě mne napadla jedna věc - nikde jsem neviděl odhad celkového počtu lukostřelců na MR. A přitom je to dost důležitý údaj.
Hlavní síla válečné lukostřelby byla v počtu střelců. Řádově stovky až tisíce. Něco takového je ale na lodi prostě nemožné. Tam může střílet současně jen několik desítek střelců. Čili bojové využití lukostřelců na lodi se muselo alespoň zčásti lišit od toho na pevnině. A proto je možné, že tomu odpovídalo i vybavení střelců.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Vím že už jsi to psal o celkové délce šípů,jen jsem to chtěl připomenout v tomto kontextu.

Ohledně počtu lučištníků na MR - naposledy jsem v MR muzeu viděl počet 50 lučištníků, ale nevím kde berou ten počet.
Ve Wepons of warre jsou nějaké odhady ... ještě sem tam kouknu.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Když se podíváme na modely MR, tak najednou mohlo střílet tak 25-30 lučištníků. Některá ta střelecká okna byla totiž částečně zakryta lanovými žebříky a z těch se nejspíš střílelo jen palnými zbraněmi. Ten počet 50 lukostřelců mi přijde přiměřený. Mnoho z nich nejspíš zastávalo dvě funkce.
Takže bych to spíš viděl na přesnější mířenou střelbu jednotlivců (a na tu jsou vhodnější kratší šípy), než na palbu v salvách na povel.

A ještě jedna taková drobnost. V knize Secret of warbow na straně 80: v Arundel invertory (15 století) je uvedeno 7 svazků šípů s 10" dlouhými pavími letkami z nichž 11 má letky z pávice 9" dlouhé.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Honza F. napsal:
13 Ún 2018, 08:02
Včera jsem nad tím také podumal a jde o to, co autor myslel termínem old days. Myslel tím třeba 100 letou válku a nebo dobu ještě dřívější? Zkusím někde sehnat originální text, třeba tam bude něco víc.
Každopádně pro nás je zajímavý ten údaj o tahání luku až k uchu. :D
Drawing well is the best part of shooting. Men in old time used other manner of drawing than we do. They used to draw low at the breast, to the right pap, and no further ; and this to be true is plain in Homer, when he describeth Pandarus shooting : Up to the pap his string did he pull, his shaft to the hard head.

Nátah až k bradavce se týká Trójské války a trójského lukostřelce Pandara. Pro lukostřelbu 1545 nám musí stačit nátah až k uchu. :D :D :D

http://www.armchairhistory.co.uk/pdf/Toxophilus2.pdf
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Ono to natahování k "bradavce" je jakoby znázorňováno i později ....
třeba tady u vikingů https://en.wikipedia.org/wiki/Edmund_th ... yred05.jpg
nebo na tapiserii z Bayeux např. zde http://myarmoury.com/talk/viewtopic.24911.html
otázka jestli to brát doslovně nebo je to v reálu jinak a skresluje vyobrazení.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

sprava z jarnych prazdnin z talianska, dolomity, mam pilku , auto, ale tisy tu nerastu..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Nátah až k bradavce bude nejspíš záležitost kompozitních luků. Ale to jenom střílím od boku, období Trójských válek je mimo mou oblast zájmu.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

lasky napsal:
20 Ún 2018, 09:13
sprava z jarnych prazdnin z talianska, dolomity, mam pilku , auto, ale tisy tu nerastu..
:D To je ako keby ti poviem že na Slovensku rastú tisy a ty to budeš niekde na dovolenke v lese hľadať. Bez šance...
Mne sa ale podarilo uloviť túto zbierku. Sú tam 2 stromy brestu (jilmu), polný javor (skúste uhádnuť, ktorý to je) ktorý som zrezal, lebo som si ho pomýlil s brestom :roll: . Zasnežené sa to ťažko poznávalo... Úplne vľavo champion bow wood, teda pre mňa drieň (ten som našiel náhodou pri ostatných). Bol som na bresty zámerne. Ten väčší (ktorý rástol na svetle) vyzerá byť lepšej kvality a má aj tmavšie jadro.
bresty 1.jpg
bresty 1.jpg (164.88 KiB) Zobrazeno 7636 x
Prierez najväčšieho z klátov brestu:
bresty 2.jpg
bresty 2.jpg (121.93 KiB) Zobrazeno 7636 x
A jedna krásna breza na šípy (všetko z jedneho stromu, a to som tam musel ešte 2 tenšie z vrchu stromu nechať, lebo sa nevyšli do auta). Kláty sú ťažké ako sviňa, dúfam že to nebude váhovo ako jaseň alebo hrab.
breza, feb 2018.jpg
breza, feb 2018.jpg (84.96 KiB) Zobrazeno 7636 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Dave, dřeva vypadají dost dobře. :thumbup:
Já jsem si dovezl z výletu 2 stršné kmínky tisu a jeden ukázkový. :p

Mám doma tyčky z břízy, a jsou dost těžké, .... těžší než třeba olše, podobně těžké jako jasan a lehčí jako habr. Snad to pomohlo. ;)

Taky mám doma špalíky břízy, .... naposledy jsem dodal Honzovy nějaké jiné, ale měli plíseň, ... prý je na to bříza náchylná.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Na břízu jsem se vyptával a prý záleží na mnoha věcech. Některé druhy prý zpouchnou i vestoje. Tady u nás je bříz asi 7 nebo 8 druhů.
Já měl tu svoji uloženou v suché garáži, kde suším osiku, topol, olši a tis a všechno je zdravé. Jenom ta bříza tam chytila nějakou houbu. Možná to bylo tím, že jsem ji nechal v půlšpalcích. Kdybych ji hned nechal rozřezat, schla by rychleji a možná by byla v pořádku. A nebo tu houbu už mohla mít v sobě. Když mi ji ale Martin přivezl, vypadala zdravá. Ona by prý ani po pokácení neměla moc dlouho ležet na zemi, jinak prý do toho ta houba, nebo plíseň, nebo co to je, naleze.
Ale třeba na pile, kam jezdím mají celé stromy na hromadě na pešunku, kde čekají na pořezání i několik měsíců a problém s houbou nemají. Možná to ale něčím ošetřují. Až tam pojedu pro jasan, zkusím se pana Kamenického poptat.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
22 Ún 2018, 10:42
Já jsem si dovezl z výletu 2 stršné kmínky tisu a jeden ukázkový. :p
To je to ako ste ich rezali aj s Jirkou? On mi totiž ten svoj doniesol a je to akurát ukázkový gumák. Hneď ako mi ho dal som to poznal. Jirka chce z neho luk tak či tak. Uvidíme, čo z neho vyjde.
Pošli foto, aj prierezu. Keď tak poradím, ktorý z nich môžeš rovno hodiť do peca :badgrin: .
Kaša napsal:
22 Ún 2018, 10:42
Mám doma tyčky z břízy, a jsou dost těžké, .... těžší než třeba olše, podobně těžké jako jasan a lehčí jako habr. Snad to pomohlo.
Tabuľková hodnota hustoty brezového dreva je okolo 0,65 g/cm3. Takže som dúfal, že to bude ťažšie ako osika a ľahšie ako jaseň alebo hrab. No zrovna táto sa zatiaľ nezdá :) (a mám taký dojem, že je to breza plstnatá, nie bežnejšia breza previsnutá). Osikové tyčky vychádzajú váhovo celkom ok, možno trochu ľahšie ako by som preferoval, ale musia byť do 100lbs+ lukov hrubé okolo 1/2" inak to nemá dostatočnú tuhosť. Mám trochu aj extra hustej osiky s SG okolo 0,66, ale iba trocha... Obyčajne má len 0,5. A jelša čo mám je len o troch ťažšia ako osika.
Mne tie 1/2 tyčky prídu dosť hrubé, radšej by som mal 11mm - lepšie sa s nimi miery :) . Lenže 11mm jaseň nemá spin na 120lbs a hrab je dosť ťažký. Ak by tá breza bola váhovo ako jaseň, mohlo by to stačiť, pretože sa u nej uvádza vyšší modul pružnosti. Keď uschne zreferujem.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od PeterL »

Brezové tyčky čo som robil z odrezkov z píly mali veľký rozptyl, od SG 0,5 do 0,75, aj ich tuhosť bola rôzna, a zadajú sa mi lepšie ako jaseň, hlavne pri tenších priemeroch sa toľko nevlnili vo vzduchu. najlepšie sa mi zdali z jedného kmeňa starej brezy, boli ľahké a tuhé.
a doma mám teraz 3 kláty priemer cca 40cm prepílené na polovicu, sušia sa na pôjde, niekedy v lete ich popílim. Uvidím čo z nich bude.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Alespoň 95% bříz v ČR lesích jsou určitě břízy bělokoré, Betula pendula. Nejde tolik o druh, jako o růstové podmínky. Ty determinují celkovou podobu, jaký strom bude mít (Smrk solitér ve městě vs smrk v hustém zápoji v lese). U mě doma jsou zdravější většinou břízy na sušších a kyselejších místech.

Houby nerostou v čerstvě pokáceném dřevě, kde není vzduch. Proto se průmyslově využívá i "vlhká ochrana :) ", kde se různými prostředky dřevo udržuje mokré. Naopak dolní mez rel. vlhkosti je 20-24%, na kterou se dostanete třeba za 6 měsíců (to je různé).
Ale hlavně, v zimě je na houby zima, minimum růstu mají 5°C a optimum 20 - 28 °C.
Také čím víc dřevo ochráníte proti popraskání rychlým vysycháním, tím lepší dáváte podmínky houbám.
Infekce dřeva zvnějšku sporami se děje v teplé půlce roku. To, co přinesete v zimě domů, bude většinou hnít oživením hub, které už ve dřevě byly, tím, že jim uděláte teplo a vzduch.
Houby lezou do živých stromů většinou přes odumřelé suky, případně otvory po dřevokazném hmyzu.

Babyka bude asi to 3. a 6. zleva :) Co třeba pažba na kuši, když už ne luk? Tvrdé je to dost...
Naposledy upravil(a) earendil dne 27 Ún 2018, 22:39, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů