Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal: ... že luky na MR mohli mať reflexné špice, ... dokonca niektoré luky na z MR majú túto charakteristiku, pozri si W of W ...
Dave, můžeš napsat které z MR luků měli ty reflexní konce? Díval jsem se různé podklady a neviděl jsem tam takový ani jeden.

P.S. Tady jsem našel hezkou fotku ... buď je paní velice drobná, nebo má v ruce luk pro Herkula :badgrin:
https://drdudsdicta.files.wordpress.com ... ow_sg1.jpg
(dle tvaru je to asi luk co měl na sobě tětivu)

Kaša
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

Svetlosť dverí 2metre, pani môže mať 160 max 165cm. Luk má cez 220cm ale max 225 ak je to oprete o zem, lenze nemame spodok fotky,
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Kaša napsal:P.S. Tady jsem našel hezkou fotku ... buď je paní velice drobná, nebo má v ruce luk pro Herkula :badgrin:
https://drdudsdicta.files.wordpress.com ... ow_sg1.jpg
(dle tvaru je to asi luk co měl na sobě tětivu)Kaša
Těžko to přesně určit, ale je hodně podobný luku 81A1599, který je vyfocený ve WoW mezi deflexními luky (obr. 8.15, str. 603). Ten má délku 1992 mm a středové rozměry u něj nebyly změřeny. Nebo by to mohl být 81A1604 s délkou 1943 mm a středovými mírami 36,8x33,5 mm.
Co se týká reflexních konců na lucích, tak na obrázcích a fotkách ve WoW není ani jeden takový luk.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

No docela vypadá jako 81A1599, ale ten tvar se mi zdá lehce jiný - na fotce výše je trochu více ohnutý s plynulým obloukem, na fotce z WoW vypadá ohnutí trochu jinak.
Možná jen klamou fotky o je to opravdu on :) . Zase odstín dřeva je očividně velmi podobný.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Ona ho ta paní klidně může držet opačně, než je vyfocený ve WoW. :D
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:Dave, můžeš napsat které z MR luků měli ty reflexní konce? Díval jsem se různé podklady a neviděl jsem tam takový ani jeden.
číslo luku/pozmámka:
80A0444/Some recurve,
81A3930/Recurve,
81A3938/... slight recurve...,
81A3939/Some recurve.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

4 ze 172? Spíš důsledek nálezových okolností nebo smrštění běli než původní záměr výrobce.
Neměl by luk s reflexními špicemi jiné úhlování zářezu pro tětivu než klasické přímé luky?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal: číslo luku/pozmámka:
80A0444/Some recurve,
81A3930/Recurve,
81A3938/... slight recurve...,
81A3939/Some recurve.
Bohužel jsem nenašel vyobrazení ve WoW ani jednoho z těch luků co zmiňuješ.
Pak jsem na internetu procházel různé fotky MR nálezů luků a ani jeden mi nepřijde s "nakroucenými" špičkami. :scratch:

Hodně jich má reflex jakoby udělaný v ručce, ale to jsou jiné případy.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:Bohužel jsem nenašel vyobrazení ve WoW ani jednoho z těch luků co zmiňuješ.
Pak jsem na internetu procházel různé fotky MR nálezů luků a ani jeden mi nepřijde s "nakroucenými" špičkami. :scratch:

Hodně jich má reflex jakoby udělaný v ručce, ale to jsou jiné případy.
Ani ja som tie luky nevidel, takže neviem povedať presne ako to vyzeralo. Imho sa to myslí ako reflexné špice, nie priamo recurve ako napr. na dnešných športových lukoch. Pre lepšiu predstavu si pozri luk od Deanových (dnes už stratený) v knihe The English longbowman. Knihu máš, je to na strane okolo 30, neviem teraz presne. Už som to tu písal, pravdepodobne dostal "whiping" (alebo ako sa to nazýva).
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

V knize English Longbowman není žádný takový obrázek. Nejspíš to bude jiná kniha.

Našel jsem ještě tuto pěknou zmínku o zbroji z Wallace collection. Je to z Arms & Armour, Vol. 4, No. 1, 2007 A report of the findings of the Defence Academy warbow trials
Part 1 Summer 2005 Paul Bourke and David Whetham. A po zkušenostech jsem to raději nepřekládal.

Whilst the later data is not relevant to medieval armour it is included for interest (especially regarding the thickness of certain pieces). Research conducted by
Williams indicates that breastplates from the period of the later part of the Hundred Years War and the Wars of the Roses were around 2 mm in thickness
(Williams 2003: 913–915). Other parts of the armour would, of course, have been different thicknesses; for example Table 2 details artefact A.22 from the

Table 2 Thickness of Wallace collection artefact A.22
Location on artefact Thickness, mm
Breastplate 1.3
Backplate 1.0
Helmet skull 1.5
Legs 0.8
Shoulders 1.1
Cuisses (thigh) 0.7
Tassets (upper thigh) 0.8
Collar 1.1

Wallace Collection (Jones 1995). This information is not included to represent some kind of ‘standard’ but to give a very general idea of the distribution of metal
one might find within the same suit of armour. Jones does not comment on the provenance of the armours from which he draws his hardness data. Assuming that this is from the same collection of armour for which he has thickness data (German and Italian), this leads to an interesting comparison with research done by Williams on pre-1400 German and Italian armours (Williams 2003: 62–65, 331–332). This research has found armours of somewhat higher hardness, between 130 and 399 Hv, compared with those armours tested by Jones of between 100 and 250 Hv for the period 1400–1550. One of Williams’ findings of additional interest is that English armour from the
mid to late 1300s is, in general, quite soft, from 108–200 Hv, with the occurrence of the occasional exceptionally hard piece of 290 Hv and 430 Hv (Williams 2003:
731). By the early 1500s, armour appears to be somewhat uniformly harder:
Williams lists some of Henry VIII’s early armours as ranging from 217 Hv at the bottom end to 295 Hv (Williams 2003: 733–735). However, this variety in armour hardness is indicative of the problems with research in this area. Most of the surviving armour available to test are unique pieces in their own right and, as such, it is hard to define an ‘average’ armour from any given period. It should also be noted that it is likely that more of the ‘good’ armour has survived as it would have been looked after even after it had outlived its usefulness.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Honza F. napsal:V knize English Longbowman není žádný takový obrázek. Nejspíš to bude jiná kniha.
Nejspíš musíš lepšie pozerať... :roll:

Zdroj: C. Bartlett, G. Embleton, English longbowman 1330-1515, strana 29 (popis obrázku som posunul doľava oproti originálu).
Deane brothers bow - English longbowman, C. Bartlett, G. Embleton.jpg
Deane brothers bow - English longbowman, C. Bartlett, G. Embleton.jpg (93.22 KiB) Zobrazeno 5407 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Pravda, tohle jsem přehlédl. Ale obrázek nic moc.

V dokumentu The Deane brother’s Mary Rose Bow X1-3 – The ‘Mean’ wood longbow? od Alistair Astona BA (Hons), MSc a Jeremy Spencer BA (Hons), MSc je zajímavý citát:
the complaint by the Navy Council addressed to Thomas Howard, Lord Admiral aboard the Mary Rose in 1513:
As touching the receiving of bows and arrows. I shall see them as little wasted as shall be possible. And where your lordship wrote that is greatly marvelled where so great a number of bows and arrows be brought to so small a number, I have enquired the course thereof: and as far as I can see, the greatest number were wych bows of whom few could abide the bending.

volný překlad já a Kaša
stížnost Navy Council adresovaná Thomasu Howardovi, lordu admirálovi na palubě Mary Rose roku 1513:
Co se týká obdržených luků a šípů. Postarám se, aby jich moc nebylo vyplýtváno, pokud to bude možné. A jak píše vaše lordstvo, je velmi překvapující, že tak velký počet luků a šípů byl dodán tak malému počtu.
Zabýval jsem se tedy příčinou tohoto, a jak dalece to vidím, tak nejpočetnější jsou luky z horského jilmu (wytch elm), z nichž jen málo snese ohnutí (řádný ohyb, pořádný nátah).

Případná kritika překladu vítána. :evil2:
---
Když se nad tím zamyslím, řekl bych, že tato stížnost přidává na miskách vah k teorii, že na MR bylo dodáváno lukostřelecké vybavení pouze na předepsaný počet bez ohledu na nějakou sílu luků nebo délku nátahu a to platí jak pro luky tak i pro šípy. Prostě co kde tehdy pobrali, to se v bednách poslalo na loď s tím, že si lukostřelci nějak poradí.
Zároveň to napovídá, že na MR asi nebyla skupina lučišníků nijak zvlášť velká.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

dav1dMldc napsal:Kto povedal, že 1/4 lbs šípy sa používali (okrem EWBS, ktorý to má iba ako štandard na flight)? Veď priemerná hrúbka šípov MR je asi 11,5mm (pozri si ten graf pre rôzne profily). 1/2" je iba u jedného typu tyčky (breasted) a iba u hrotu. To ti na 1/4 libry asi len tak ľahko nevyjde, najmä ak uvážiš, že boli vyrobené prevažne z topoľa.
Podařilo se mi objevit tento obraz. Je to sv. Uršula od Hanse Holbeina mladšího (1498-1543) a řekl bych, že na obraze jsou zachycené šípy, které by se s klidem daly považovat za čtvrtlibráky i s pancerovými hroty, nebo je alespoň velice výrazně připomínají.
Nevím odkud máš tu průměrnou tloušťku 11,5, protože kdyzž se podíváš na tabulky 8.82 a 8.49 postnuté v tomto vláknu uvidíš, že bobtailed měly průměrně přes 12mm u hrotu a že se vyskytlo i několik kusů s průměrem 14mm u hrotu. Takže rozhodně neměli problém vyrobit opravdu mohutnou tyčku.
A nabízí se také otázka - pokud se 1/4 liberní šípy nepoužívaly, proč se o nich král zmiňuje v tom svém citátu?
Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Honza F. napsal:Podařilo se mi objevit tento obraz. Je to sv. Uršula od Hanse Holbeina mladšího (1498-1543) a řekl bych, že na obraze jsou zachycené šípy, které by se s klidem daly považovat za čtvrtlibráky i s pancerovými hroty, nebo je alespoň velice výrazně připomínají.
Podľa čoho si usúdil, že pripomínajú 1/4lbs šípy? Podľa toho, že majú rovnako ostrihané perie ako požaduje EWBS??? Ok, nejaký hrubý odhad:
Zmenšil som si obrázok, aby vyšiel na celý monitor. Žena na obrázku mi vyšla, že nemá viac ako 13cm, šípy nemajú viac ako 6cm a letky majú 1,4cm. Ak predpokladáme, že mala výšku asi 160cm (priemer obyvateľstva bol 5ft, 6" (168cm) ako som písal, ženy majú niečo menej), potom šípy nemajú dĺžku náťahu viac ako 74cm a letky viac ako 17cm (bez tých zadných rohov). Hrot mi príde ako menší plátorez alebo bodkin, tipol by som ho do 15g, nie viac ako 20g (môj osobný pocit...). 1/4lbs šípy nevidím...
Honza F. napsal:Nevím odkud máš tu průměrnou tloušťku 11,5, protože kdyzž se podíváš na tabulky 8.82 a 8.49 postnuté v tomto vláknu uvidíš, že bobtailed měly průměrně přes 12mm u hrotu a že se vyskytlo i několik kusů s průměrem 14mm u hrotu. Takže rozhodně neměli problém vyrobit opravdu mohutnou tyčku.
Keď sa pozrieš na tie obrázky zistíš, že profili barreled, brested, parallel majú priemernú hrúbku v najväčšom mieste asi 11,5mm. U profilu saddled je výrazné zväčšenie (z 11,5mm na 12mm) iba na prvých 10cm, čo k mohutnosti tyčky moc neprispeje. Profilu bobtailed bolo menej ako 50% teda odtiaľ. 14mm hrubých tyčiek u hrotu bolo iba pár (do 10ks?) a myslím, že zrovna boli vyrobené z vrby - krehkejšie a ľahšie drevo=hrubšia tyčka (môj návrh na vysvetlenie).
Honza F. napsal:A nabízí se také otázka - pokud se 1/4 liberní šípy nepoužívaly, proč se o nich král zmiňuje v tom svém citátu?
Na túto otázku som tu odpovedal niekoľko-krát a už nemienim...

Ďalej píš, prosím, všeobecne pre všetkých, ja s tebou diskutovať záujem nemám. Pokiaľ nebudeš explicitne narážať na to, čo som povedal, ja sa k tebe vyjadrovať tiež nebudem.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

dav1dMldc napsal:Podľa čoho si usúdil, že pripomínajú 1/4lbs šípy? Podľa toho, že majú rovnako ostrihané perie ako požaduje EWBS??? Ok, nejaký hrubý odhad:
Zmenšil som si obrázok, aby vyšiel na celý monitor. Žena na obrázku mi vyšla, že nemá viac ako 13cm, šípy nemajú viac ako 6cm a letky majú 1,4cm. Ak predpokladáme, že mala výšku asi 160cm (priemer obyvateľstva bol 5ft, 6" (168cm) ako som písal, ženy majú niečo menej), potom šípy nemajú dĺžku náťahu viac ako 74cm a letky viac ako 17cm (bez tých zadných rohov). Hrot mi príde ako menší plátorez alebo bodkin, tipol by som ho do 15g, nie viac ako 20g (môj osobný pocit...). 1/4lbs šípy nevidím...
Použil jsem tu tvou odhadovanou výšku 160cm a přepočítal jsem podle toho šípy. gallery/image/136/medium
Vyšlo mi 78,7cm délka nátahu, průměr tyčky 1,28cm (u toho šikmého vzadu, co má vidět končík) a délka peří asi 26cm. To je nátah skoro 31". A to mi ten šíp šikmo vzadu přijde nejkratší, protože je nakreslený šikmo (i hrot má kratší, než ostatní). Hroty jinak vycházejí cca 7cm.
Ty vepředu, co nemají vidět končíky, mohou být klidně pro delší nátah.
Ale tohle všechno jsou jenom přibližné údaje a odhady na základě přibližné výšky postavy.
---
Ještě jsem se doma díval a mám 13mm, 9cm dlouhé pancery s váhou 43-44g. 7cm může vážit kolik? 35-37g? S 1/2" a 75g tyčkou z jasanu nebo dubu jsou to 1/4 libráky jedna báseň.
dav1dMldc napsal:Keď sa pozrieš na tie obrázky zistíš, že profili barreled, brested, parallel majú priemernú hrúbku v najväčšom mieste asi 11,5mm. U profilu saddled je výrazné zväčšenie (z 11,5mm na 12mm) iba na prvých 10cm, čo k mohutnosti tyčky moc neprispeje. Profilu bobtailed bolo menej ako 50% teda odtiaľ. 14mm hrubých tyčiek u hrotu bolo iba pár (do 10ks?) a myslím, že zrovna boli vyrobené z vrby - krehkejšie a ľahšie drevo=hrubšia tyčka (môj návrh na vysvetlenie).
Nemyslím si, že je dobré míchat do sebe různé profily tyček a dělat z toho nějaké velikostní průměry.
A ano, máš pravdu, že šlo nejspíš o vrbové šípy a nebylo jich moc, ale byly. Ostatně těch 12 a 13mm bylo v tom vzorku 248 z 308, takže většina.
Odpovídat na moje příspěvky nemusíš, řekl bych, že to přežiju.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů