Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Skvělé, první zvíře a ještě bluntem :thumbup: ... budeš mezi námi Lovec (bez ironie).
... tedy myš už střelila Jana mezi oči tak na 50 metrů, a to ještě poslepu, ale s tím se nedá srovnat prakticky nic. :shock:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
24 Říj 2017, 08:11
... tedy myš už střelila Jana mezi oči tak na 50 metrů, a to ještě poslepu, ale s tím se nedá srovnat prakticky nic. :shock:
Husté, měla by to naučit Larse, ale ten by možná dotyčný luk nenatáhl :D
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím, jsem tady nový a mám pár dotazů ohledně některých dřev. Pokusím se to co nejvíce zestručnit a předem se omlouvám, pokud to patří do jiného vlákna.Mám doma polotovar na silný luk z kvalitního, ale sukovatého tisu, který potřebuje nalepit backing:
- jaké dřevo použít, aby to spolehlivě vydrželo a vypadalo alespoň trochu jako tisová běl - z tvrdých bílých dřev mám k dispozici tato: svídu, hloh, jeřáb ptačí, habr, hrušeň
- stačí na lepení použít dvousložkový epoxid s garantovanou pevností v tahu 320kg/cm2
- je nutné spoj nadrážkovat, nebo ho stačí pouze zdrsnit hrubým brusným papírem
Dále bych se rád zeptal, jak nejlépe naložit s hlohem (Crataegus), vím totiž v okolí o 3 exemplářích s kmenem téměř rovným a prakticky bez vad v úseku dlouhém nejméně 2m, přičemž všechny mají průměr 20+cm.
- má to smysl zkoušet štípat, nebo raději rovnou prořezat pásovou pilou
- pomalu sušit zatřené lakem pouze přes kůru v půlkách, nebo v polotovarech
- jak je na tom hloh s vlastnostmi v tahu/tlaku, vydrží při běžné kvalitě dřeva bez problémů luk hlubšího profilu okolo 80-90#
- jaká délka luku je dostačující pro nátah 32"
Předem děkuji za cenné rady

Záškodník
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od PeterL »

Ahoj, k lepeniu sa neviem vyjadriť nikdy som nelepil lukové drevá ale tiež by ma to zaujímalo

Ohľadom hlohu viem povedať viac, je to moje obľúbené drevo na luky akurát sa ťažko hľadá
-sušiť v celku pomaly s olakovanými koncami, alebo odrezať vždy dlhší kus,
možno by šlo rozrezať a potom sušiť ale naposledy keď som to urobil tak sa drevo skrútilo do vrtule a nevedel som to vyrovnať,
- hloh sa nedá dobre štiepať, takže vždy rezať,
- dá sa dobre tvarovať suchým teplom, takže nerovnosti sa daju pekne urovnať,
- mám pocit, že drevo ľahšie znáša tlak než ťah, preto pri charakterných miestach treba dať pozor, vie to vybuchnúť,
- na sukoch treba nechávať troška viac dreva ináč vznikajú frety
- Hloh je kvalitné lukové drevo a dajú sa z neho vyrobiť aj silné luky, zvládne dlžky dochovaných lukov, profil radšej troška placatejší než MR luky
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Pája1111 »

K tomu nalepenému backingu... Předpokládám, že chceš použít seříznutou tyč, kterou nalepíš jako backing. Na tis bych nevolil příliš tvrdé dřevo, mohlo by to potom fretit.
Tisová běl je poměrně měkká, takže opatrně. Dělal jsem na tis backing z jasanu ( z fošny ) a bylo to ok.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Záškodník napsal:
30 Říj 2017, 16:11
- jaká délka luku je dostačující pro nátah 32"
Záškodník
Všeobecně se používá že vynásobíš délku nátahu 2,4 až 2,5krát a máš potřebnou délku mezi zářezy (pro rovný luk :bom: ).

Kaša
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Záškodník »

Děkuji za informace. Zkusím to po poražení nařezat na polotovary a sušit zatřené jen přes kůru, upnout to svěrkami by možná pomohlo proti kroucení. Jelikož píšete, že hloh je mírně slabší v tahu, tak budu s délkou luku raději opatrnější - 200 - 205cm by mělo pro nátah 32" snad stačit a při síle okolo 85lb i celkem přijatelně střílet. Vyhlédnuté kusy naštěstí mají jen velmi málo vad v běli, takže bych se jim měl při opracování vyhnout. Ohledně hlohu bych se ještě rád zeptal, čím to ošetřit proti napadení hmyzem, protože dřevokazným broukům celkem chutná a na jeřabině, kterou jsem sušil v kůře mi jisté škody napáchali, i když se převážně drželi mimo dřevo. Hloh je sice velmi tvrdý, ale nejsem si jistý, jestli při té síle risknout zářezy na tětivu do dřeva, nebo raději zkusit overlay.

Záškodník
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím, omlouvám se, že jsem se nepředstavil, jmenuji se Slavomír Bury, jsem sedmnáctiletý student gymnázia a už dlouhou dobu se věnuji jako amatér řezbě a práci na různých výrobcích ze dřeva, konkrétně lukům asi rok a půl. Bydlím v Poříčí nad Sázavou, vesnici o asi 1200 obyvatelích kousek od Benešova u Prahy takže na turnaje to mám celkem daleko a dostat se tam hromadnou dopravou včas nebude snadné.
Co se týče luku, chtěl bych se zeptat na vhodné parametry. Měřím necelých 180cm, vážím 77kg, kondička spíše horší, bez problémů tahám sportovní reflex 43lb na 30", takže tradiční technikou by neměl být problém nátah 32" a zkusil bych dlouhý luk asi dvojnásobné síly. Už jsem to párkrát urval, bylo to ale hodně na hraně a kvůli nedostatku času na trénování se moje fyzička v dohledné době asi zásadně nezlepší. Pokud nehrozí nějaké následky, tak bych do toho šel, jen si musím udělat kladkový tiller a začít trochu posilovat.
Děkuji za radu

Záškodník
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Ahoj Záškodníku :thumbup: ,
snad by pro tebe nebyl problém v příštím roce zajet do Brna nebo do Starého Města na turnaj, ne?
Kdyžtak sedneš do vlaku/autobusu a my tě na nádraží vyzvednem. Nebo se domluvíš s Donnym, Seifgardem (ti jsou od Prahy), nebo i Šimonem, který tam je občas.
A neboj se nedostatku času, stačí střílet i jen jednou týdně aby ses dost posouval. Taky první rok můžeš u nás střílet i lukem pod 70lb,
ale s nějakým tréninkem by pro tebe neměl být problém se dostat na luk kolem 70-80lb.

Kaša
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od gwynbleidd »

blue napsal:
31 Říj 2017, 22:06
Zdarec a bud v klidu, rok, dva trenovani a blizis se ke stovce :occasion5:
Hovor za seba :D Ale je pravda. Ak budes trenovat a neflakat to ako ja tak ako vravi Blue za rok, dva to bude 100 jak nic. Welcome to the Jungle.
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Záškodník napsal:
30 Říj 2017, 16:11
....backing:
- jaké dřevo použít,...
- stačí na lepení použít dvousložkový epoxid s garantovanou pevností v tahu 320kg/cm2
- je nutné spoj nadrážkovat...
- Odporúčal by som z našich drevín: javor (horský/mliečny), jilm, príp. hrab. Jaseň sa tiež dá použiť, ale nie je to dobré. Tiež by som odporúčal skúsiť pevnosť backingu na kuse lišty, či nie je krehký.
- Stačí, ale ak je to UHU 300, je uvedená pevnosť pri vyššej vytvrdzovacej teplote. Pri izbovej teplote sa dostaneš na max. polovicu (viď špecifikáciu epoxidu...). Aj tak to stačí (na sily, ktorými sa budeš zaoberať).
- Netreba. Iba pri silných lukoch a exotických drevinách.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím, backingový tisák jsem si chtěl udělat pro sebe, abych měl motivaci trénovat, takže síla bude určitě přes 80lb a vzhledem k parametrům možná i podstatně víc. S dřevem je problém, že v nížině není lehké sehnat opravdu kvalitní hustý javor nebo jasan (ještě jsem neměl tu čest), jilmy jsou v okolí celkem vzácnost a habr s jeřabinou, kterých mám dostatek, rostou zásadně do vrtule. Možná by to s nimi i šlo, není totiž tak těžké sehnat kus rostlý do spirály jen mírně a případně na opačnou stranu než ten tis. Variantou, která by kvalitní tis udržet měla je svída z kmene velkého průměru, ale asi to bude fretovat.
Lepidlo, které bych chtěl použít je Ceys Epoxi, jedná se o dvousložku s určitou pružností spoje po vytvrzení, nevýhodou je krátká manipulační doba cca 5 minut, šlo by ale zařídit, aby mi někdo během lepení a postupného upínání svěrkami průběžně míchal další dávky a se 4-5 by se to už stíhat dalo.

Záškodník
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

Záškodník napsal:
08 Lis 2017, 22:15
Ceys Epoxi, jedná se o dvousložku s určitou pružností spoje po vytvrzení, nevýhodou je krátká manipulační doba cca 5 minut,

Záškodník
nevymyslaj s lepidlami ktore niesu odskusane a nik ich nepouziva, drbacka bude s vyrobou luku a potom kvoli tomu ze usetris par korun na niecom co mas doma ti to praskne? chalani ti povedia ake lepidla pouzit.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Záškodník napsal:
08 Lis 2017, 22:15
.... nížině není lehké sehnat opravdu kvalitní hustý javor nebo jasan...
V nížine rastie práveže hustejšie (podľa SG) a kvalitnejšie drevo ako niekde vo vysokých polohách - to mám overené (mám drevo z nížiny, pahorkatiny, dokonca aj z Tatier). Určite to problém nebude.
Podľa mojich skúseností je svíb pomerne náchylný na zlomenie ak má porušené vlákna, resp. určite viacej ako už zmienené dreviny. Tiež je problém z čistotou. Ten by som preto neodporúčal, ale použiť ho samozrejme môžeš... Nevidím dôvod, prečo by to potom malo fretovať.
Záškodník napsal:
08 Lis 2017, 22:15
...krátká manipulační doba cca 5 minut...
To nestačí. Ak ti to prischne pri lepení, vo finále to držať nebude. Ešte by ma zaujímalo, ako ti bude niekto stíhať miešať 4-5 dávok lepu a ako to tam budeš aplikovať, keď už budeš mať napr. už polovicu zasvorkovanú :? . Zožeň si napr. to uhu 300.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

UHU i jiní výrobci (Alteco atd.) vyrábějí dvousložkové epoxidy s 5 minutovou a pak s delší, zpravidla 30-90 minutovou manipulační dobou. Ty 5 min jsou dobré na lepení hrotů, protože tam moc času ani lepidla nepotřebuješ. Důležité je správně namíchat poměr složek a nedat tam moc tvrdidla. Dost se to pak zahřeje.
Pokud budeš zkoušet ten epoxid od UHU a zvedat mu pevnost vyšší teplotou při tvrdnutí, tak pozor abys nepřekročil těch 180°C nebo kolik je to maximum. Epoxid pak strašně rychle tvrdne, bude plný bublinek a nebude zdaleka tak pevný.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů