Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Dave, dělal jsi nakonec nějaké ty testy pro určení modulu pružnosti tisových dřev?
Myslím i Pája ti sliboval nějaké svoje kousky.
Jak to tedy dopadlo?

Díky
Kaša
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Napsal jsem to i do jiného vlákna, ale myslím že se to bude hodit i tady:

použil jsem informace z knihy Weapons of Warre u vypočítal jsem data pro "průměrný" tisový Mary Rose luk:
rozměry uprostřed luku:
šířka: 35,8 mm (vypočteno ze 125 luků)
hloubka: 33,1 mm (vypočteno ze 123 luků)
délka NTN (mezi zářezy na tětivu): 75,6" (192 cm)(vypočteno ze 128 luků)
váha: 767,2 g (vypočteno ze 117 luků)

Kaša
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Když tedy vezmu 2,4-2,5 jako přepočet pro délku nátahu, vychází to průměrně 30,2-31,5", je to tak správně?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

... ještě to ovlivňuje jedna věc ... a to že hodně luků má nějaký reflex. Některé zase deflex.
O to se tedy teoreticky nátah (reflex) zkrátí, nebo (deflex) prodlouží.

Já myslím že ten "koeficient" může pohybovat 2,45 až 2,55. Samozřejmě to záleží na okolnostech.

Mám z těch údajů graf pro délky nátahu při přepočtu 2,5 když předpokládáš rovný luk.
Hodím ho sem večer.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
30 Lis 2017, 15:52
Dave, dělal jsi nakonec nějaké ty testy pro určení modulu pružnosti tisových dřev?
Myslím i Pája ti sliboval nějaké svoje kousky.
Jak to tedy dopadlo?

Díky
Kaša
Žiadno, nemal som na to čas. A keď by sa čas našiel, nebola otvorená laborka.
Zato som si spočítal dostrely a rôzne závislosti veličín pri flighte ako sú vo vlákne o efektivite flightu. Vyšli mi aj zaujímavé veci. Nedával som to tu z pochopiteľných dôvodov...
Kaša napsal:
01 Pro 2017, 23:13
použil jsem informace z knihy Weapons of Warre u vypočítal jsem data pro "průměrný" tisový Mary Rose luk
:wtf: Veď vo WoW je táto štatistika, tak načo?
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
05 Pro 2017, 01:17
:wtf: Veď vo WoW je táto štatistika, tak načo?
Kde je tato statistika?
Navíc si myslím že tam nemají hodnotu NTN ale celou délku.
dav1dMldc napsal:
05 Pro 2017, 01:17
Vyšli mi aj zaujímavé veci. Nedával som to tu z pochopiteľných dôvodov...
Jaké důvody :shock: ... a hlavně jaké věci ;) - pokud chceš mít výhodu tak ti to přeju ... ale já ji chci mít taky :badgrin: :lol:
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Zde je ten graf pro délky nátahů odvozených z délek NTN luků z MR ... ale není bráno v podtaz reflex/deflex luků.
Obrázek
Naposledy upravil(a) Kaša dne 06 Pro 2017, 08:58, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
05 Pro 2017, 01:20
Kde je tato statistika?
Stranu ti presne nepoviem, nemám tu knihu u seba. Ale nachádza sa to v sekcií o lukoch, ktorá sa zaoberá ich štatistickými vlastnosťami. Je tam aj "konštrukcia" bežného luku na MR. Tá vychádza trochu inak ako tebe. Mám dojem, že brali najpravdepodobnejšiu hodnotu (čo je imho charakteristickejšie), nie úplne priemer, ale to bych sa musel pozrieť.
Ako si ty počítal dĺžku ntn? Priamo zo stôp po zárezoch na lukoch? Ak áno, tak mi nie je jasné, ako si to mohol určiť pre všetky luky (na niektorých tie drážky nie sú vidieť, čo si pamätám).
Kaša napsal:
05 Pro 2017, 01:20
Jaké důvody ... a hlavně jaké věci - pokud chceš mít výhodu tak ti to přeju ... ale já ji chci mít taky
No aké, nečakám záujem ani pochopenie. Jeden bude mi povie, že na ňom fyzikárka sedela a nevie si to predstaviť, druhý zas že M. Stretton na svojom blogu udájne tvrdí niečo iné, tretí nebude súhlasiť už z princípu... Mne dá akurát zbytočnú prácu to preložiť do čitateľnej formy a spísať to celé :? .
Kľudne sa o tom môžeme pobaviť osobne alebo ti pošlem program (analytické riešenie pre Newtonov odpor neexistuje), príp. nejaké výsledky.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Díval jsem se na ty konstrukce MR luků z WoW a tam jsou průměrné hodnoty pro luky Slab-sided, mohutných a štíhlých ... ale ne hodnoty z celé skupiny.
... nebo jsem to přehlédl. :scratch:

Délku nock to nock jsem vyvodil z rozměrů délky otisků končíků a celkové delky luku ... většinou jsou zářezy v cca půlce délky otisku.
Průměrně to vychází že se odečte 1,8" z celkové délky luku (od špičky ke špičce).

Ohledně toho flightu - pošli mi to tedy prosím do mailu, snad to na mně nebude moc složité ;).

... no a ten graf myslím hezky potvrzuje převážný výskyt šípů délky 30" na MR.
Jen už nevysvětluje ten pík na 28", to tedy můžou být ty opravované šípy.

Kaša
Naposledy upravil(a) Kaša dne 06 Pro 2017, 09:12, celkem upraveno 2 x.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Zřejmě se jedná o tuhle tabulku.
Obrázek

Jinak co se týká mě, tak si raději nechám vrtat zuby, než o něčem debatovat s Davidem. Takže z mé strany není žádných zábran pro zveřejnění čehokoliv.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od blue »

Zdarec,
Dave, obcas se muzes snizit na uroven nas vedou nepolibenych tupounu a jen tak zlehka naznacit, na co jsi prisel ;) O tom to tady je, ne?
Co se tyka zubare, tak mam nejvyssi cas navstivit toho svyho a taky blondynu na dentalni hygiene. Uz me dlouho nikdo nepochvalil :roll:
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

Mne, klientka zubarka vysvetlila ze ona sama si cisti zuby asi 20min, bez pasty ,kefkou na medzi zubne priestory , bez pasty...potom zubna sprcha.. ze kefka a pasta je len deodorant...Blue, nekupuj si zubnu sprchu lebo prides o socialny kontakt a aj tie teple slova...Martinko, vy mate take krasne zubky....a ake su ciste aj vase uzasne medzery... potrebovala by som vymiest moj komin.....
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

:badgrin:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
06 Pro 2017, 09:05
Díval jsem se na ty konstrukce MR luků z WoW a tam jsou průměrné hodnoty pro luky Slab-sided, mohutných a štíhlých ... ale ne hodnoty z celé skupiny.
... nebo jsem to přehlédl. :scratch:

Délku nock to nock jsem vyvodil z rozměrů délky otisků končíků a celkové delky luku ... většinou jsou zářezy v cca půlce délky otisku.
Průměrně to vychází že se odečte 1,8" z celkové délky luku (od špičky ke špičce).

Ohledně toho flightu - pošli mi to tedy prosím do mailu, snad to na mně nebude moc složité ;).

... no a ten graf myslím hezky potvrzuje převážný výskyt šípů délky 30" na MR.
Jen už nevysvětluje ten pík na 28", to tedy můžou být ty opravované šípy.

Kaša
Myslím že je tam iba graf rozmerov "priemerného luku", neviem, či je to niekde v texte explicitne uvedené. Musel bych sa pozrieť...
Keby spravíš priemer dĺžok a odčítaš od neho priemer dĺžky dreva za zárezom to vyjde rovnako (resp. malo by). Takže pre mňa sú obe informácie (dĺžka/dĺžka ntn) rovnocenné :).
Kód som ti poslal, môžeš mrknúť. Nejaké ilustratívne obrázky sem nakoniec pridám. Potrebné konštanty som zobral z The great warbow a napasoval tak, aby to sedelo. Všetko je približne pre (dobrý) luk (napr. z tisu) o sile asi 100lbs 32" s výstrelovou rýchlosťou 180ftps a štandardným šípom.
Vypočítané trajektórie:
Trajectories of arrow in 5 deg intervals.png
Trajectories of arrow in 5 deg intervals.png (139.42 KiB) Zobrazeno 8937 x
Zálislosť max dostrelu na uhle vypustenia šípu (max je pre cca 41-42 st.):
Maximum range with respect to the initial angle.png
Maximum range with respect to the initial angle.png (44.64 KiB) Zobrazeno 8937 x
...

A teraz to, čo mi príde zaujímavé a neintuitívne. Závislosť dopadovej energie šípu na uhle, resp. max. vzdialenosti. Z grafu plynie, že najmenšia dopadová energia šípu je tesne pred max. doletom. Očakával som, že to pôjde dole monotónne.
pozn. Možno to mám blbě, ale kód je dosť obecný a inak to sedí pre všetky známe limity, takže skôr nie.
Impact energy with respect to the initial angle.png
Impact energy with respect to the initial angle.png (42.17 KiB) Zobrazeno 8937 x
Impact energy with respect to the max range.png
Impact energy with respect to the max range.png (41.82 KiB) Zobrazeno 8937 x
blue napsal:
09 Pro 2017, 11:46
Dave, obcas se muzes snizit na uroven nas vedou nepolibenych tupounu a jen tak zlehka naznacit, na co jsi prisel O tom to tady je, ne?
Veď ja rád diskutujem s ľuďmi, ktorí majú záujem a objektívny postoj k veci :) . Či už sú vedou políbení alebo nie. Ide iba o prístup... A že ťa to tak zaujalo, tak ti pridám :) . Cestou vo vlaku do Prahy z domu som si spočítal (analyticky) ako vyzerá náťahová krivka pre jednoduchý model luku - dve tuhé tyče spojené pružným kĺbom v strede. Z odvodenia vidieť rôzne veci, napr. ako vplýva reflex na luky alebo rigidné siahy u lukov mongólskeho typu, alebo prečo vzniká stacking. Už len tento jednoduchý model vykazuje všetky charakteristické črty náťahu (luk 180cm ntn, brace 13,5cm, sila je zvolená tak aby max. bola cca 1):
nátahová krivka.png
nátahová krivka.png (7.21 KiB) Zobrazeno 8936 x
... graf som robil na rýchlo v excely...

...no a čo sa týka mňa, tiež preferujem zubárov . :badgrin:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od blue »

Ač amater, ty grafy jsou pro me hodne zajimavy. A ty krivky natahu uplne cejtim. To je jak kdyyby jsi to maloval podle vyrazu moji tvare :-)
Lasky, hezkejm holkam vymetu i komin :D
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 17 hostů