Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Tady je uprostřed červenýma svorkama zaznačen ten kmínek co jsem ukazoval.
Obrázek

S tím zakřiveným dřevem a se zúženými či rozšířenými léty - terminologie se mi nezdá, protože nazývat léta vytvořená v místě tahu kompresními léty je blbost,
ale to je jedno. Důležité pro nás je že se v tomto případě musíme snažit využít toho "stlačeného" třeva s hustými letokruhy.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Jehličnany vytváří tlakové (kompresní) dřevo v místě tlaku. To dřevo navíc rozšiřuje letokruhy. Na druhé straně kmene se ale žádné tahové dřevo nevytváří, to leda u listnáčů. U jehličnanů je na tahové straně prostě normální dřevo.

Vy / my se snažíte / me od tlakového dřeva utíkat, leda by jste byli na Sibiři ;) .
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Další zajímavý popis šípu:
As an aside, through an incident of homicide that occurred in the thirteenth century, we do know something of at least one early medieval arrow. The detail comes from a Leicestershire coroner's report into the demise of one unfortunate fellow. Translated, it reads: "a barbed arrow with a head of iron and steel three inches long and two inche vide, and the shaft of the arrow was made of ash three quarters of an ell (assessed to be 33 3/4 inches] long and one inch in circumference, and feathered with peacock feathers." The circumference suggests a lengthier but lighter shaft of a diameter significantly less than that of later war arrows, and although fitted with a very substantial killing head, this may have been primarily a hunting shaft and not intended for war.

Zdroj je str. 68 z Secrets of the English warbow

Trochu závádějící je tu ten obvod 1", což je průměr 8mm a to mi přijde na popisovaný hrot 3" dlouhý a 2" široký hodně málo.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Zajímavé.
Zde v textu je přímo napsáno že délky týbla (shaft) je 3/4 ell = tedy asi těch 33,75".
není tedy 3/4 ell délka celého šípu jak bylo možné postulovat z jiného diskutovaného textu dříve. :scratch:
Ten obvod 1" se mi taky nezdá, opravdu to znamená průměr 8,1mm ... což je opravdu málo u tyčky z jasanu pro tak velký lovecký hrot.

Vzpomeňte na ten (stále neověřený) lovecký šíp který měl průměr (myslím) kolem 12mm, možná 1/2".
To je dost rozdíl oproti 8mm, ikdyž ten nalezený byl asi z topolu, a tento z jasanu.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kašo, tá fotka čo si poslal presne ilustruje to, čo som myslel pod pojmom kmeňokonár.
Terminológia je správna, širšie letokruhy sa vytvárajú v mieste tlaku. Na tom obrázku smreku sú tie široké letokruhy na spodnej strane kmeňa - tá je zaťažená tlakom.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

... stejně, až z těch dřev uděláme luky, tak se reálně uvidí jak které je dobré.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Díval jsem se ještě do sbírky fotek hrotů z Londýnského Muzea a našel jsem tam jeden hrot typ 15 (velký křídlatý hrot s křidélky delšími než tulejka) s délkou 72mm a celkovou váhou 8g.
Obrázek
Takový hrot by šel použít i na tak tenkou a dlouhou tyčku.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od gwynbleidd »

Italsky alpsky tis. Najnovsi matros Bena P. <3
Přílohy
3DB6F7D3-F2A3-4B8E-BBD7-6DCAD8398EE3.jpeg
3DB6F7D3-F2A3-4B8E-BBD7-6DCAD8398EE3.jpeg (74.41 KiB) Zobrazeno 4958 x
3BA3135E-EF38-4B1B-94A3-3EA088CE2B06.jpeg
3BA3135E-EF38-4B1B-94A3-3EA088CE2B06.jpeg (135.77 KiB) Zobrazeno 4958 x
AF3BC79E-8FCF-4AFC-B1DC-F75A258DB453.jpeg
AF3BC79E-8FCF-4AFC-B1DC-F75A258DB453.jpeg (135.4 KiB) Zobrazeno 4958 x
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Škoda že u toho není něco na porovnání rozměrů, ale vypadá to hustě. ;)
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od gwynbleidd »

Ahoj Lasky. Nie nemam. Ben robi teraz hodne workshopy s tisom. Nemam potuchu odkial a ako ho zozenie. Podla informacii co mam je export s Italie kompletne zakazany kvoli tomu, ze tie tisy su prec a musia dorast. Ale asi maju kontakty a nacerno sa to robi alebo ma nejake stare Polletiho zasoby.

Od Michala Heinza som uz dlho nic nevidel. Nejake luky ano ale to neboli selfbows ale boli to kompozity a rozhodne tam nebol ani tis.
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

cez tohtorocne jarne prazdniny som tam bol, aj pilka a miesto v aute bolo a nic a nikde.. poletti vsetko co mal predal magenovi, pred 6 rokmi.. taliansky tis z lesa, nieje sranda. carabiniery chodia so samopalmi, videl som plno tisu pred dvoma dnami okolo prahy.. mam pocit ze krasne hrube stromy aspon 25cm priemer narezane na metrove polena..a videl som aj francuzky tis narezany na polienka do krbu..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od gwynbleidd »

lasky napsal:
13 Dub 2018, 13:54
cez tohtorocne jarne prazdniny som tam bol, aj pilka a miesto v aute bolo a nic a nikde.. poletti vsetko co mal predal magenovi, pred 6 rokmi.. taliansky tis z lesa, nieje sranda. carabiniery chodia so samopalmi, videl som plno tisu pred dvoma dnami okolo prahy.. mam pocit ze krasne hrube stromy aspon 25cm priemer narezane na metrove polena..a videl som aj francuzky tis narezany na polienka do krbu..
Tak uz viem aspon preco ked pozram Magenove fotky, ze tam stale posiela fotky tisu. Skoda, ze z toho robi slabsie luky. Paja by z toho spravil mozno po dlhsej dobe znova nejaku 150ku. :))) Hodne zajimave luky robim inak chalan z. "Boston Bows". Videl som na zivo ten luk v anglii a hodne pekna robota. Pouziva myslim vyhradne pacificky tis.
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

joe gibbs teraz zavesil na fb svoje luky z tisu a inych driev na predaj.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím,
konečně se mi podařilo si najít čas na luky a úspěšně jsem na jeřabinovém LB vybrousil místo s velkým fretem a vlepil tam asi 7cm dlouhý hranolek. Lepidlo sice vložený kousek dřeva na místě drží, ale styčné plochy kolmé k průběhu vláken se vymačkaly a lepidlo tam povoluje, protože tam byla asi 0,1 - 0,2mm škvíra :? . Asi to tím lepem ještě jednou proleju a pak bych chtěl opéct břicho luku - mám se opravenému místu vyhnout, nebo to vzít horkovzdušnou pistolí taky? Tiller už celkem ujde a už bych to chtěl jen lehce dobrušovat. Mám v plánu pojistit švéda omotávkou. Při opravě jsem použil konstrukční lepidlo Rakol D4.
Luk jsem změřil, zvážil a čuměl na to jak puk, na 30" mincíř ukázal 28kg a bez tětivy váží 465g :shock: při NTN 194cm, střed má 31x24mm a končíky 10,5mm. Plný nátah zkusím až po žíhání, nafotit to momentálně nemám čím.

Záškodník
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Nedoporučuju lepit a pak žíhat.
Raději to udělej opačně. OK?
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů