Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Zdar všichni,
byli jste někdo v Tower of London, stojí za to tam zajít?

Taky uvažuji o Wesminster Abbey ....

Díky
Kaša
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

http://www.manchuarchery.org/photograph ... Gwnw6kEx28

mozno tam niekto najde par zaujimavych slov.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

May be selling some of the Italian Yew Staves. PM me if interested.

I am also using some of these for bow making courses.

Get in touch

Barebowarchery.co.uk
Ben@barebowarchery.co.uk
07778790366

v tejto chvili je to 50 minut stare. ale uz to bolo na fb aj 2 maja .. viac neviem.
Přílohy
60320891_10155948717517163_8776497062121308160_n.jpg
60320891_10155948717517163_8776497062121308160_n.jpg (99.37 KiB) Zobrazeno 5354 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od legolas380 »

Kaša napsal:
10 Kvě 2019, 10:06
Zdar všichni,
byli jste někdo v Tower of London, stojí za to tam zajít?

Taky uvažuji o Wesminster Abbey ....

Díky
Kaša
ak to je este aktualne. Tower of London je podla mna fajn. Ak sa niekto zaujima o historiu tak asi naj muzeum kde som bol. A aj to je fajn pocit byt tam ked si clovek uvedomi aka vyznamna pamiatka to je. Takze chod. A Wesmnister Abbey. Tam som bol na omsi (ne)chtiac. A bol to zazitok ako vo filme. To by som odporucal aj ked nie si veriaci. A vtedy to je aj zadarmo..
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Dnes sa mi stala zaujímava vec... Bol som strieľať a zobral som si dva luky a kušu. Začal som kušou. Dal som sadu 7-mich šípov a potom pri 9-tom výstrele sa mi utrhla tetiva. Tak nejak som to čakal, už mala skoro 200 rán za sebou a na tom luku bola napnutá 1.5 mesiaca. Kuša prežila bez ujmy, tak v pohode. Vzal som ten nový tisák. Rozhýbem ho a pri prvom výstrele mi praskla tetiva v očku... ok, bola stará, používal som ju na tilerovanie. Zoberiem druhý luk, ten lepeňák. Rozhýbem ho a pri prvom výstrele mi praskla tetiva... :wtf: Zase v očku, neuveriteľné... za celú svoju prax som utrhol iba jednu ff tetivu a dnes rovno dve. A tetivu na kušu k tomu. Keď sa darí, tak sa darí... :evil:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Ten pocit znám ... já jsem teď taperoval tyčky a měl jsem ztrátovost cca 40%, a jinak to šlo taky na hov*o.

Sice to byly spíše sekundární tyčky, ... ale stejně. :wtf: :violent1:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

To mě mrzí, ale na mě nemáte, nedávno jsem dělal jeden luk 5x než se to povedlo.....
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Ja som o tých tetivách písal najmä preto, že za vyše 12 rokov, čo robím drevené luky sa mi utrhla iba jedna ff tetiva a teraz hneď po sebe dve a tetiva na kušu k tomu. Takže aká je pravdepodobnosť, že sa to stane? :D
Celkom by ma zaujímalo, čo ste s tým robili... :wtf:
Kaša napsal:
02 Črv 2019, 20:04
Dave, jaká je tvoje ( i ostatních) zkušenosti ve výkonnosti různých luků na různé nátahy.
Nemyslím tím že stejný luk napneš na 30" a pak třeba na 32".

Myslím tím, že luk bude dělaný na max. 30" nátah, tak bude kratší a tím i lehčí, a tudíž bude mít mimojiné rychlejší akci než delší luk,
... na druhou stranu ikdyž delší luk má těžší ramena, tak rozdíl v nátahu bude řekněme 2", a tím i energie uložená v luku bude větší.
Jaké jsou Vaše zkušenosti s dostřelem a celkovou výkonností takto udělaných luků?

Díky
Kaša
Dovolím si presunúť otázku z galérie sem. Podľa mojich skúseností luky s náťahom 30" strieľajú viditeľne menej ako tie s 32" pri danej sile. To "viditeľne" je odhadom 10-15m, neviem presne a ani to nejde presne určiť. Záleží od luku, ale je to poznať. Kvôli tomu som mal dilemu, či prejsť na náťah 30", ktorý je jednak historicky adekvátny a jednak sa mi s nim o dosť lepšie (presnejšie) strieľa. Už som to tu myslím zmieňoval, že keď mám napr. teraz luk 115lb 32" tak mi príde silovo na 32" v pohode. Keď ho ťahám na 30", t.j. má asi 105lb a snažím sa kotviť u ucha, tak mi príde už malinko silnejší, reps. už mi to na presné strieľanie príde trochu nepohodlné. 100lb je tak akurát. No a 115lb 30" je už príliš silné... Povedal by som, že to bude tým, že pri zakotvení ruky u ucha ju človek musí vychýliť z osi mierne hore, čím musí zapojiť viac iné svaly a drží tetivu viac rukou ako chrbtom pri 32". Takže celkovo pri kratšom náťahu sa človek ukráti o "výkon" z dlhšieho náťahu a trochu i o silu. Zato sa zlepší presnosť. Ale lukostreľba je samozrejme o tom trafiť terč, nie ťahať silný luk ;)
Pre úplnosť, chodím strieľať asi raz za týždeň a max. natiahnem asi 130lb 30", resp. 140lb 32". Neviem presne, neskúšal som. Stále mám nejaké problémy s ramenom, tak to nechcem zbytočne hrotiť...

Rozhodne by podľa mňa stálo zato preskúmať účinnosť lukov s náťahom 30", príp. by som sa priklonil aj ku kratším napr, 28".

Ešte by som možno poznamenal... keď máte radi autority ako je J. Gibbs. Čítal som nedávno článok na Warbow Wales o livery šípoch a píšu tam, že práve niektoré "autority" ako Gibbs prešli na náťah 30".
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Mě se akorát jednou rozmotal uzel (díky tomu prasknul na břichu luk), když jsem neudělal klasickou luk. smyčku, ale obyč uzel. Jindy mi praskla první lněná tětiva co jsem zkoušel, v záhybu u smyčky. Jinak nic, ale já taky udělal jen pár luků nad 100 liber.

Ty mé luky .. myslím, že to bylo dřevem a nevhodným profilem luku, kdy zádovému letokruhu zůstalo moc málo materiálu a tak to luplo. A ty jiné pokusy zase vycházely málo tuhé. Juvenilní dřevo s úzkými letokruhy z horní části kmene umí být docela nekvalitní.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

aky je vysoky J. Gibss? ma tak 175cm?
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Citujem:
"Author’s personal experience and correspondence with archers such as J. Gibbs, A. Aston
and C. Hood who have moved to a shorter draw of 30 inches. The archers range in height
from 5 foot 8 inches to over 6 foot."
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Faolins »

Zdravím :salute:
Máte někdo prosím nějaké doporučení kde koupit slušný luk pro začátečníka za solidní cenu (myslím tradiční luk žádné lamináty, případně abych si s vámi mohl někde zastřílet a zjistit že to neumím )??? Chtěl sem si ho sice vyrobit ale momentálně mi to neumožňují prostory :(
Každé řešení přináší nové problémy
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Nedávno jsem chtěl vyrobit luk pro kámoše a většina lukařů je tady zavalena objednávkama,
... snad se ti někdo ozve.
Taky si musíš rozmyslet sílu luku a na jaký nátah.

Jinak jsem rád že se nám tu rýsuje nový střelec. :thumbup:

Kdybys někdy chtěl přijet si k nám do Staráku "na trénink" zastřílet, tak bych ti něco půjčil ...

Kaša
Faolins
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Dub 2019, 09:47

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Faolins »

Aha to si mě moc nepotěšil :D takový tradiční luk se asi nedá koupit jen tak na internetových stránkách .. nevím jak mě to napadlo .. a mám napsat někam že hledám výrobce luku nebo jak to funguje :D síla tak 80 lb víc by bylo pro mě jako začátečníka zbytečné ... a nátah nevím jak změřím.. s tím půjčením si moc hodný na jednu stranu by to bylo fajn na druhou bych se strašně bál že bych ti s lukem něco udělal a to by mě moc mrzelo ..
Každé řešení přináší nové problémy
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti