Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Deadguy »

Kaša napsal:
01 Zář 2018, 22:16
Dave, já tě jen tak pošťuchuju. ;)
Opravdu to vyjde na těch 110lb (udávaných jako průměrní síla)?
Mě to baví :) Nemám sice nastudováno, ale pro mně logicky, nejkratší šípy létaly z těch silnějších luků. Neznamená, že když někdo udělal repliku, která má 150#/32" ,že luk tak někdo tahal. Potom by na slabší luky kolem 100lb zbyly půlmetrové šípy a tahaly by se 50 librama. Můj pohled.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Záškodník napsal:
02 Zář 2018, 19:51
NTN má 194,5cm...
To je na 32" hrozne málo pri takom dreve, za chvíľu by bol ohnutý na brace alebo zlomený.
Kaša napsal:
01 Zář 2018, 22:16
Dave, já tě jen tak pošťuchuju.
Tak ma nepošťuchuj, som na to už dosť háklivý :D . 50% svojej trpezlivosti som si (zbytočne) vybil na tuleňusa, 49% na Šimona... ten zvyšok si šetrím pre ostatných...
Kaša napsal:
01 Zář 2018, 22:16
Asi se ti nechce do toho šťourat, ale kdyžtak si vypočti kolik by měl sílu luk o rozměrech 36x33mm, a délce NTN 192cm na 30"

Pre tú srandu som si to spočítal (tým pomerovým vzorečkom) pre posledných 5 Deadguyových lukov. Aritmetický priemer vyšiel na 135lbs 30". No a teraz sa zase môžeme baviť, či to je priemerné drevo alebo nie. Ty budeš tvrdiť, že je zlé, lebo to vyšlo menej ako 150lbs. Ja budem tvrdiť, že je nadpriemerne tuhé, lebo nikomu inému také silné luky pri daných rozmeroch nevychádzajú. A sme tam kde sme boli...
Keby aj uverím, že tie luky tak silné boli, o šípoch stále viac pochybujem. Na MR bolo 85% šípov z mäkkého dreva (topol, jelša, vrba,...). Tie šípy majú v strede priemernú hrúbku ledva 11,5mm a u zárezu iba 9,5mm. Takýto šíp by mal byť podľa teba vhodný do priemerne silného (150lbs) luku. Tak keď ti Pája konečne ten objednaný 150lbs luk z tisu spraví, ja ti spravím takýto šíp z priemernej osiky a ukážeš mi ako ho z tej 150-tky vystrelíš :badgrin:
A čo ti meane wood luky z brestu a jaseňa, tie boli tiež 150? ;)

Ešte poznámka: Už som to tu zmieňoval, aritmetický priemer nie je vhodná štatistická vlastnosť toho súboru lukov. Je vhodnejšie hovoriť o typickej hodnote, ktorou je modus. Udáva najpravdepodobnejšiu hodnotu - s čím strieľalo najviac ľudí. Pre nesymetrickú distribúciu sa nezhodujú. V našom prípade je modus<priemer. Pre histogram vo WoW je to 110lb ku cca 115lb, ale nie sú tam všetky luky. Ja som počítal typický rozmer 35x32mm a dĺžku 195cm, čo je niekde v Longbow myslím. Pri tomto rozmere tie Deadguyove luky vychádzajú na cca 120lb. Každopádne tie data budem musieť niekedy nazobať do kompu sám, lebo sa v tom nevyznám...
Niečo mám rozrobené aj ja, tak uvidíme, čo z toho vylezie (ak niečo vôbec) 8)

Anglicko nestíham, hádam nabudúce mi to konečne vyjde. :doubt:
Deadguy napsal:
02 Zář 2018, 15:58
Neznamená, že když někdo udělal repliku, která má 150#/32" ,že luk tak někdo tahal.
V tom súhlasím, ale hlavne preto že tí ľudia boli nižší ako dnes. A niektoré luky na MR sú dosť krátke, 190cm a menej. A samozrejme tam boli šípy 28" a 30"...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
02 Zář 2018, 23:15
Kaša napsal:
01 Zář 2018, 22:16
Pre tú srandu som si to spočítal (tým pomerovým vzorečkom) pre posledných 5 Deadguyových lukov. Aritmetický priemer vyšiel na 135lbs 30". No a teraz sa zase môžeme baviť, či to je priemerné drevo alebo nie. Ty budeš tvrdiť, že je zlé, lebo to vyšlo menej ako 150lbs. Ja budem tvrdiť, že je nadpriemerne tuhé, lebo nikomu inému také silné luky pri daných rozmeroch nevychádzajú. A sme tam kde sme boli...
Keby aj uverím, že tie luky tak silné boli, o šípoch stále viac pochybujem. Na MR bolo 85% šípov z mäkkého dreva (topol, jelša, vrba,...). Tie šípy majú v strede priemernú hrúbku ledva 11,5mm a u zárezu iba 9,5mm. Takýto šíp by mal byť podľa teba vhodný do priemerne silného (150lbs) luku. Tak keď ti Pája konečne ten objednaný 150lbs luk z tisu spraví, ja ti spravím takýto šíp z priemernej osiky a ukážeš mi ako ho z tej 150-tky vystrelíš :badgrin:
A čo ti meane wood luky z brestu a jaseňa, tie boli tiež 150? ;)
Průměr 135 není špatný, začíná se mi to líbit. 8)
O dřevu na luky už jsme se bavili, ... prostě máme odlišný názor.

Ohledně šípů s tebou nesouhlasím, a taky si myslím že ani ve WoW nemají tuto tému dobře podchycenou. :scratch:
Že jsou šípy z měkkého dřeva neznamená, že je nemůžeš střelit ze silného luku (klidně těch 150+).
Právě dělám s topolovýma tyčkama od tebe, a jsou ubírané z 12,3 na 9,5mm, a vzhledem k tuhosti bych se nebál je střelit z jakkoliv silného luku.

Olše je dost tuhé dřevo, aby sneslo v jakýchkoliv MR rozměrech výmet z čehokoliv.

Z vrby jsem nedělal, ale zase tyto šípy byly nejmohutnější ze všech.

A ještě poznámka k všeobecné kvalitě dřeva ve středověku a speciálně na "ostrovech".
- dle mého bylo jimi používané dřevo kvalitnější (rozuměj pro nás tužší), protože se o něj speciálně starali (byl to průmyslový artikl),
také jsou domněnky že v té době bylo pro růst vhodnější podnebí než dnes, a neposledně a z vlastní zkušenosti - podnebí na anglických ostrovech
neskutečně prospívá růstu rostlin - sami jsme to viděli např. na listech javoru, který měl velikost jako Šimonova hlava (ne-li větší) :lol: .
taky úhly břitů na jejich nástrojích dokládají tvrdosti tehdy používaných dřev.

Např. můj wesminster šíp z osiky, který má 11mm v nejširším místě, tak Markus střílel z cca 160lb s žádným problémem.

Jak říkám ... ve WoW ke kvalitě a otázce dřeva pro šípy a jejich celkové vlastnosti autoři přistupují příliš moderním chápáním.
Jen pár myšlenek - používají moderní tabulky pro spin, hodnoty tuhosti dřev mají v nějaké příručky z r. 1940, neuvažují o vlivu šířky warbow v ručce,
celá kapitola o tuhosti tyček pro wb je dost mimo.
Taky myslím berou ty americké lovecké hodnoty 9 grainů na libru, což nemuselo vůbec odpovídat tehdejší realitě. A váhu hrotu ti udělá
tyčku tužší či měkčí.

dav1dMldc napsal:
02 Zář 2018, 23:15
Ja som počítal typický rozmer 35x32mm a dĺžku 195cm, čo je niekde v Longbow myslím. Pri tomto rozmere tie Deadguyove luky vychádzajú na cca 120lb. Každopádne tie data budem musieť niekedy nazobať do kompu sám, lebo sa v tom nevyznám...
Niečo mám rozrobené aj ja, tak uvidíme, čo z toho vylezie (ak niečo vôbec) 8)
Nevím z jakých luků kdo bere ty rozměry. Já jsem použil všechna dostupná data z co nejvíce luků - tedy i se zlomených luků a různých nekompletních
exemplářů (což jiný myslím neuvažovali).
A délku uvádím/přepočítávám na NTN (mezi zářezy). Myslím že ostatní to uvádějí v délce od špičky ke špičce - což pro nás lukaře není podstatný rozměr.

dav1dMldc napsal:
02 Zář 2018, 23:15


V tom súhlasím, ale hlavne preto že tí ľudia boli nižší ako dnes. A niektoré luky na MR sú dosť krátke, 190cm a menej. A samozrejme tam boli šípy 28" a 30"...
Dle mého názoru se bude vždy odvíjet délka luku od délky šípu ( a hlavně pro lukaře jaký dostane polotovar 8) ).
Na to že to řemeslo provozovali v této logice už minimálně 300 až 400 let, tak by určitě nebyly tak hloupí aby dělali zbytečně dlouhé luky a pak do nich dávali krátké šípy.
Z logiky věci, zkušenosti mých i dalších lukařů, a i ze statistik luků a šípů z MR mi vychází, že poměr délky luku a šípu bude řekněme někde kolem 2,4 až 2,6.

Luk dlouhý 208cm s nátahem třeba 28 až 29" je úplná blobost, i kdyby měl mít luk 200lb.

Samozřejmě čím silnější luk chcete mít, tím je lepší ho udělat "trošku " delší, ale oni taky lukaři na silnější luky pravděpodobně vybírali kvalitnější matroš (stejně jak je tomu dnes).

Na ty anomálie v rozdělení délek šípů a na šípy 28" a méně ty napíšu jen jedno - reclaimed

Ohledně mean wood luků - ten jediný změřený luk asi z wytch elm měl prostředek 42x30mm. Nemám z takovým materiálem zkušenosti, ale prý to je jiné dřevo než "náš" jilm.

Jo a že lidi v minulosti ( v určitých periodách) byly nižší než dnes je pravda, ale neí to pravda o lučištnících na MR.
Tak myslím měli průměrnou výšku nějakých 175cm (jestli si dobře pamatuju?). A to nezmiňuju jejich muskulaturu. :shock:
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Záškodník »

K tuhosti šípů: mám pár modřínových tyček průměru 9 až 9,1mm o délce 30" a tuhost těch lepších je taková, že bych si je troufl vystřelit z čehokoliv pod 100lb(pokud bych to natáhl). Mají ovšem léta do 1mm a hodně záleží na rovnosti vlákna. Celkové rozpětí tuhosti je cca od 60 do 100lb. SG toho dřeva bylo 0,7 až 0.75
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

David napsal:V tom súhlasím, ale hlavne preto že tí ľudia boli nižší ako dnes.
Slyšel jsem, že tohle je docela mýtus a skutečný rozdíl byl jen něco jako 2", ale nemám to z žádné studie ... Jestli to máš ze spolehlivého zdroje, rád si počtu.
Kaša napsal: podnebí na anglických ostrovech
neskutečně prospívá růstu rostlin - sami jsme to viděli např. na listech javoru, který měl velikost jako Šimonova hlava (ne-li větší) :lol: .
Tohle je velké zobecnění, něčemu to vyhovovat bude a jinému zase ne, ale hlavně: jeden stejný strom může mít listy třeba od 3 do 20 cm podle toho, odkud a kdy vyrostly.
Kaša napsal:taky úhly břitů na jejich nástrojích dokládají tvrdosti tehdy používaných dřev.
Jako, že mají větší (tupější) úhly nabroušení? Nemůže to být také horší kvalitou oceli, která by se jinak příliš tupila?
mrtvola napsal:Neznamená, že když někdo udělal repliku, která má 150#/32" ,že luk tak někdo tahal.
To je slovo do pranice :salute:
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Záškodník napsal:
03 Zář 2018, 12:03
K tuhosti šípů: mám pár modřínových tyček průměru 9 až 9,1mm o délce 30" a tuhost těch lepších je taková, že bych si je troufl vystřelit z čehokoliv pod 100lb(pokud bych to natáhl). Mají ovšem léta do 1mm a hodně záleží na rovnosti vlákna. Celkové rozpětí tuhosti je cca od 60 do 100lb. SG toho dřeva bylo 0,7 až 0.75
Záškodníku, ty máš spinovačku že jsi schopen určovat nějak přesněji spine?

Jinak, jestli dáváš obrázek luku tak ho vždy dávej na plný nátah, při nedotažení nelze plně zhodnotit tiler.
A ten tvůj luk nevypadá špatně, ale tahej ho max. na 31".

earendil napsal:
03 Zář 2018, 12:22
David napsal:V tom súhlasím, ale hlavne preto že tí ľudia boli nižší ako dnes.
Slyšel jsem, že tohle je docela mýtus a skutečný rozdíl byl jen něco jako 2", ale nemám to z žádné studie ... Jestli to máš ze spolehlivého zdroje, rád si počtu.
Ve WoW se píše: " Stejně jako většina lidí na palubě, pro něž by mohl být stanoven věk,
byli tito mladí dospělí (ve věku 18-30) průměrnou výškou srovnatelní s moderními Evropany (AMR Vol. 4, 520)."

Kaša napsal:taky úhly břitů na jejich nástrojích dokládají tvrdosti tehdy používaných dřev.
Jako, že mají větší (tupější) úhly nabroušení? Nemůže to být také horší kvalitou oceli, která by se jinak příliš tupila?
[/quote]
K tomu by se museli vyjádřit ti, s kterými jsem se o tom bavil (Pája, Honza).
mrtvola napsal:Neznamená, že když někdo udělal repliku, která má 150#/32" ,že luk tak někdo tahal.
To je slovo do pranice :salute:
[/quote]
To jsou naprosto překrucující vyjádření. Taky můžu napsat, že když někdo kdysi udělal taky jeden luk,
tak s ním možná nikdo nestřílel, protože si ho nikdo nekoupil, že? :roll: To není slovo do pranice, ale úplně někam jinak ...!
Viděli jste někdo aspoň nějaká data k tomu luku 79A0807? Jeho obrázek, fotku? Nebo dokonce viděli jste ho naživo? :violent1:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Popravdě jsem očekával podobně arogantní odpověd, jako byla ta moje, ale mile jsi mě překvapil, díky. Ne, nebyl jsem tam.

Ted' se mi nechce ty informace hledat a tak možná budou špatně, naposledy jsem se o tomhle hádal před dvěma lety :badgrin: , rád se nechám zpravdit. Délka MR luků obvykle není dostatečná pro nátah 32". Nalezené šípy jsou obvykle pro nátah 30" a 28". Iluminace beru s rezervou, ale z těch co jsem viděl (nebylo jich málo) se mi nezdálo, že by natahovali tětivu tak daleko.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Proč vlastně provokuješ Earendile?
Může to být sranda, ale mě toto téma zajímá a chtěl bych to probrat na nějaké úrovni. :thumbup:

ohledně nátahů v iluminacích - to jsi asi viděl málo iluminací. ;)

Velká část šípů byla kolem 30", pak byla velké skupina šípů kolem 28", ale to neznamená že tam nebyly šípy jiných délek.

Zde dal Honza tabulku kde jsou délky šípů i kusy.
viewtopic.php?f=56&t=553&start=1095
http://img24.cz/images/94046750805989514514.png

pak jsem já z dostupných délek luků vyhodil z poměru 2,5 teoretické délky šípů
viewtopic.php?f=56&t=553&start=1170
http://kashan.sweb.cz/Teoret.%20n%C3%A1 ... %C5%AF.png

Když se podíváš na srovnání mojí a Honzovy tabulky, tak je tam společný základ, až na větší výskyt kratších šípů.
To si vysvětlujeme jako opravované a zkracované šípy - tzv. reclaimed arrows.
A víš proč? - protože u ani jednoho šípu se nevyskytla nějaká forma opravy - nadstavené dřevo, vlep, oplet, atd.
Tedy když se šíp zlomil, tak ho asi jen zařízli, a nesr*li se z žádnou složitou opravou.

Já mám z podkladů knihy WoW udělanou tabulku se všemi dohledatelnými luky - a z toho jsem si vytahoval a odvozoval různé údaje.
Většina délek luků je v rozmezí řekněme 185-195 NTN, což odpovídá (opět koeficient 2,5) 29-31" nátahy.

Proto říkám, že je naprostý nesmysl udělat luk 150lb s délkou NTN cca 206cm, a používat do něj 28" šípy!!!
To je lepší udělat luk 120lb o délce 180cm na nátah 28", kdy bude střílet lépe než ten luk 150lb na 28".
A proč? To přece ví každý lukař - protože kratší luk střílí lépe/dále. Navíc má na ramenou méně hmoty kvůli tomu že je kratší, atd.

Nechtěl jsem napadat příspěvek od Smrťáka, ale jestli už to lidi začnou opakovat, tak se tomu musí udělat přítrž. :blackeye:
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Deadguy »

Kaša napsal:
03 Zář 2018, 15:10
Nechtěl jsem napadat příspěvek od Smrťáka, ale jestli už to lidi začnou opakovat, tak se tomu musí udělat přítrž. :blackeye:
Chapi vpohodě, jen napadejte, mrtvole už neublížíte :) Mě stačí, že se udává těch 100-110lb jako průměr, což mi zní celkem střízlivě. Dnešní svět se posr..l z extrémů a tohle jde mimo mne. Byli to sice trénování borci, ale ne superlidé. A tomu těch úctyhodných 110lb odpovídá. Že dnes někdo utáhne 180lb, potvrzuje jediné. Je výjimkou dnes a tehdy by byl taky.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Deadguy, já proti tobě nic nemám a ani jsem tě nechtěl napadat, ale to co říkáš (ta věc se 150lb a 28" nátah)pro mně nedává smysl pro udávanou délku luku.

Z tebe mám pocit, že ty máš nějaké hranice, ale neuznáváš možnost že ti lidé kdysi je mohli mít někde jinde. :dontknow:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
03 Zář 2018, 15:10
Proč vlastně provokuješ Earendile?
Může to být sranda, ale mě toto téma zajímá a chtěl bych to probrat na nějaké úrovni. :thumbup:

ohledně nátahů v iluminacích - to jsi asi viděl málo iluminací. ;)
neprovokuji ... vždyt' bych také mohl napsat, že tvá reakce na Deadguyův výrok mě měla vyprovokovat .. takhle se můžeme osočovat donekonečna, tak, prosím, stop.
Kaša napsal:
03 Zář 2018, 15:10
Velká část šípů byla kolem 30", pak byla velké skupina šípů kolem 28", ale to neznamená že tam nebyly šípy jiných délek.
Ano, jinými slovy jsem napsal to samé. Z tabulky šípů nevidím, proč by významná část šípů měla být na nátah 32", leda by natahovali šíp až po špičku hrotu.
Kaša napsal:
03 Zář 2018, 15:10
Většina délek luků je v rozmezí řekněme 185-195 NTN, což odpovídá (opět koeficient 2,5) 29-31" nátahy.
Takže jsem si pamatoval dobře a ty luky skutečně, podle našich dnešních poznatků, nejsou dost dlouhé na nátah 32".

Z toho všeho mi pořád vychází, že ty luky tedy byly určené k nátahu max. 30". Zeptám se ted' já: proč si myslíš, že více?
Kaša napsal:Proto říkám, že je naprostý nesmysl udělat luk 150lb s délkou NTN cca 206cm, a používat do něj 28" šípy!!!
Také si nemyslím, že takto dlouhý luk je určen na 28" šípy, ale 30" už by stříleny být mohly. Ale myslel jsem, že se bavíme o středních hodnotách, lucích, šípech, o tom, co se běžně používalo. Tenhle dlouhán přeci hodně vybočuje.

Iluminací jsem snad viděl dost, prolezl jsem zdejší sekci + spoustu stránek na pinterestu. Konkrétní číslo ti opravdu neřeknu, ale viděl jsem jich někde v rozmezí 100 - 10000. Stačí to? Asi se tu děje taková ta věc, kdy co člověk očekává, že uvidí, toho pak vidí více, no já viděl kratší nátahy, ty delší... o tom asi nemá cenu diskutovat. Nebo má: Já viděl víc krátkých nátahů, než ty delších! Vím to! Tohle mi nevyvrátíš........ :badgrin:
Naposledy upravil(a) earendil dne 03 Zář 2018, 20:27, celkem upraveno 2 x.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Kašo, keď sme spolu písali som myslel, že si si z tej debaty o šípoch niečo odniesol, vidím že asi nič... sorry, ale momentálne si v triede tuleňusov (čo ma dosť mrzí)...
Ja ti taký šíp urobím, a ty mi ukážeš ako sa taký šíp strieľa zo 150lbs luku. Ok? Som na to naozaj zvedavý. Bude to pekný experiment. Aj to môžeme natočiť a dať na stránky CSWBS.
Inak ku tomu čo si napísal mám iba jedno - hrdinské rozprávky o mocných anglických lučišníkoch na ohúrenie 13 ročných dievčat... :roll: Nemá cenu na to odpovedať, to je ako baviť sa s Jehovistami. Bez ohľadu na výrok vedie všetko ku tomu istému.

A ešte jedna vec na teba, bol si v MR múzeu, videl si tie luky naživo. To je pekné, ale čo to má spoločné napr. s tým, koľko lukov z alpského tisu si vyrobil, keď sa tu stále na to odvolávaš. Alebo koľko 150lb lukov z meane wood si vyrobil. Alebo z koľkých si vôbec strieľal. Ja som tam tiež nebol. Rozmery a detailné zábery mám, to že to uvidím na vlastné oči je iba "doplnok".
Dĺžka 2,4-2,5x náťah je pre flatbow. Pre silný warbow to bude 2,5-2,6 a viac. Benchmark u anglického luku je 72" na 28" náťah, t.j. pomer 2,57.
Záškodník napsal:
03 Zář 2018, 12:03
...mám pár modřínových tyček ...
To je dosť "od veci", na MR neboli šípy z ihličnatých drevín. A modřín je jedno z najtuhších driev na výrobu šípov a ja osobne ho preto dosť obľubujem. Už som mal dokonca tyčky 9,5mm so spinom 110lbs.
Meral som spin osikovým tyčkám. 11,2mm tyčka z dreva hustoty 0,50 mala spin 70-80lbs, tyčka rovnakého priemeru z najtvrdšej osiky akú mám hustoty 0,65 mala spin 110lbs (tabuľková hustota osikového dreva je 0,36-0,45 čo som videl, údaje sa rôznia). Takže preto.
earendil napsal:
03 Zář 2018, 12:22
Slyšel jsem, že tohle je docela mýtus a skutečný rozdíl byl jen něco jako 2", ale nemám to z žádné studie ... Jestli to máš ze spolehlivého zdroje, rád si počtu.
Ja to mám z knihy the english longbowman, kde autor uvádza priemer tej doby 5ft 6" (168cm) a priemer na MR 5ft 8" (173cm). Potom som niečo videl aj v nejakej inej knihe, kde bolo porovnanie aj iných krajín Europy, ale teraz si nespomeniem, kde to bolo. Už som to čítal dosť dávno. Každopádne tomu verím, lebo som bol na nejakých hradoch a pod. kde bola napr. zbroj. Nie som vysoký, ale prišlo mi to skoro ako pre deti. Šaty postele a pod. veci tiež. Keby niekto nájde rozumný zdroj, tiež by ma to zaujímalo, inak som ku tomu nič nenašiel.
Čo sa týka tých dobových vyobrazení, o tomto som sa s Kašom tiež bavil, pretože mi príde, že na drvivej väčšine luk ťahajú ku tvári - pod bradu, ku ústam, ku uchu a pod. Pár som našiel aj takých, že luk ťahajú za, ale iba pár. Ja mám výšku 178cm a rozpätie rúk 183cm. Náťah ku uchu mám 30" (Ascham tiež uvádza, že luky sa ťahajú ku uchu). Človek s výškou 173cm bude mať o cca (183-173)/2=5cm kratší náťah pri rovnakom kotviacom bode. To je 28". Takže mi príde, že náťah 28-30" je úplne prirodzený.
Zaujímavé je, že Kaša súhlasil, teraz neviem čo zas vypisuje...
No nič hoši, bavte sa tu, som zvedavý kam dospejete. 8)
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Deadguy »

Kaša napsal:
03 Zář 2018, 15:57
Z tebe mám pocit, že ty máš nějaké hranice, ale neuznáváš možnost že ti lidé kdysi je mohli mít někde jinde. :dontknow:
Vpohodě jsem splachovací ;)
Ale upřímný, takže na rovinu. Zvedám činky, mám 97kg a bohatou stravu :) 125lb je brutal síla a ikdyž nějak pravidelně netrénuju nátahy, techniku za ty roky znám dokonale a nemyslím si, že by průměrný středověký lučištník na tom byl fyzicky lépe. Vlastně, vím že nebyl. Mám samozřejmě hranice, jistě, ale Kašo, ruku na srdce, neni to naopak tak, že ti, co jsou posedlí napínáním extrémních moderních luků, ve svém nadšení pro tuto šílenost, chtějí věřit, že se vyrovnají, jak psal David, svým bájným hrdinům? Pravda je, podle mně, že tyto idoly dnes dávno předčili. :thumbup: Se 150lb luky by tehdy po 15 šípech byli nepříteli sami sobě.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

S tou výškou to bude asi jak jsem to slyšel, ty 2" (178 je myslím dnešní průměr - 173 cm = 5 cm). Nedošlo mi, že i tohle ovlivní nátah o cca 1".
Já mám něco přes 190 cm a k uchu asi 31" a nejdál asi 34". Nevím, zda je to jen mojí technikou, ale zdá se mi, že teprve při nátahu až za ucho kompletně využiju svou "kapacitu" a také se mi lépe zamknou ramena a zvládám držet tu sílu lépe, než když mám tětivu u líce. Jestli to tak je normální, tak by to byl pro ně tehdá důvod pro delší nátah.

Když jsme u spinu, měřím ho správně? Opřu tyčku 26" od sebe, doprostřed zavěsím 2lb, a vypočítám 26/průhyb v palcích. Smrkové tyčky 10mm se tímhle výpočtem pohybují od 60 do 120 liber, s hustotou dřeva 0,4 - 0,7 kg/dm3.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od lasky »

Deadguy napsal:
03 Zář 2018, 18:04
Kaša napsal:
03 Zář 2018, 15:57
Z tebe mám pocit, že ty máš nějaké hranice, ale neuznáváš možnost že ti lidé kdysi je mohli mít někde jinde. :dontknow:
Vpohodě jsem splachovací ;)
Ale upřímný, takže na rovinu. Zvedám činky, mám 97kg a bohatou stravu :) 125lb je brutal síla a ikdyž nějak pravidelně netrénuju nátahy, techniku za ty roky znám dokonale a nemyslím si, že by průměrný středověký lučištník na tom byl fyzicky lépe. Vlastně, vím že nebyl. Mám samozřejmě hranice, jistě, ale Kašo, ruku na srdce, neni to naopak tak, že ti, co jsou posedlí napínáním extrémních moderních luků, ve svém nadšení pro tuto šílenost, chtějí věřit, že se vyrovnají, jak psal David, svým bájným hrdinům? Pravda je, podle mně, že tyto idoly dnes dávno předčili. :thumbup: Se 150lb luky by tehdy po 15 šípech byli nepříteli sami sobě.
cinky som dvihal naposledy pred 5 rokmi.. na vysku 192 cm som vtedy vazil 105 az 115kg.. na bench som dal vtedy 142 kg a nemam pocit ze som bol vtedy silnejsi na strelbu z luku.. skor mam pocit ze som silnejsi na strelbu z luku teraz..a 5 rokov som vegetarian..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů