Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Petr J.
Příspěvky: 3
Registrován: 06 Lis 2017, 07:52

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Petr J. »

Zdravím všecky borce a borky taktéž, měl bych prostou otázku, na kterou se mi zatím nepodařilo najít odpověď. Jak sušit bezové dřevo, s kůrou nebo bez?
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Ahoj, bezové dřevo jsem před rokem hned po pokácení zbavil kůry a rozštípal a nepopraskalo. Mokrá kůra se sundává snáze, a rychleji vyschlé dřevo bude kratší dobu kaženo houbami, takže se mi to zdá lepší.
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od woodan »

Ja na baze kôru nechávam, drevo schne aj cez kôru realitívne rýchlo (bez kôry mi zvykla praskať). Kôra ide aj po vysušení dole ľahko, oproti iným drevinám. Bazové drevo ako také je napádané hlavne od stredu, nie od kôry samotnej. Väčšie priemery rozrezať, spravidla rastie do vtrule a štiepať rovno nejde.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

earendil napsal:
30 Bře 2019, 11:35
Sorry jestli je to tu někde diskutované (jestli jo, už jsem to zapomněl):

čím, a jestli, se lepily hroty na šípy? Mám takový pocit, že to nemohlo být opravdové lepidlo ale spíš jen hmota kterou se hrot na dřevě zajistil proti pohybu, spíš jako tmel co doladí nedokonalosti při opracování špičky dřeva a vyplní zbývající mezírky. Také když by šíp při zpětném pohybu pustil hrot, mělo by to ještě daleko zlejší smrtící potenciál a ty spešl vyndávací kleště by byly o dost užitečnější.
smola zivica, a boli kaseinove lepidla z tvarohu, ale nieco ako dnesne dvojzlozkove lepidla nemali, ano je to tak ako pises. len poistka proti pohybu, preto na niektorych specialnych hrotoch su dierky na klincek. ale je velmi malo hrotov s dierkou. urcite spevnenie ti spravi aj to ze nechas tyblo vo vode, a drevo napuci..

navod na glej klih, http://www.kozeluzstvi.cz/dalsi-vyuziti ... klihu.html
Přílohy
screenshot.339.jpg
screenshot.339.jpg (92.59 KiB) Zobrazeno 11126 x
screenshot.338.jpg
screenshot.338.jpg (182.27 KiB) Zobrazeno 11126 x
screenshot.337.jpg
screenshot.337.jpg (202.66 KiB) Zobrazeno 11126 x
screenshot.336.jpg
screenshot.336.jpg (160.25 KiB) Zobrazeno 11126 x
screenshot.335.jpg
screenshot.335.jpg (103.86 KiB) Zobrazeno 11126 x
screenshot.334.jpg
screenshot.334.jpg (108.54 KiB) Zobrazeno 11126 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

Jen dodám, že dle výsledků testů Marka Strettona, tak šíp s nepřilepeným hrotem (jen nasazeným) hůře penetruje, což je samozřejmě nežádoucí. :bom:

Taky na šípech z Mary Rose jsou pozůstatky nějaké směsi (zřejmě lepidla) na místě kde byl kdysi spoj hrotu s týblem.

Kaša
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

Díky, zajímavé. Horší schopnost přilepit kovový hrot taky dává logiku používání dřevěných bluntů na cvičení. I s epoxidem už mi zůstalo pár hrotů v zemi (kde asi trefily šutr) a musel jsem dělat vykopávky abych ty relikvie získal zpět :badgrin: A když omylem trefím třeba strom, tak to je v podstatě tutovka.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
04 Dub 2019, 12:19
Jen dodám, že dle výsledků testů Marka Strettona, tak šíp s nepřilepeným hrotem (jen nasazeným) hůře penetruje, což je samozřejmě nežádoucí. :bom:
Tak ku tomuto záveru sa staviam velice skepticky... Nejaký kvantitatívny odhad?

Inak sa dá použiť aj PPG (pine pitch glue). Tým sa lepili už kamenné hroty. No nedrží to zas až tak dobre. Potom brezový dehet, ten som skúšal na hrotoch šípov jedného známeho a držalo to dosť dobre.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
05 Dub 2019, 14:11
Tak ku tomuto záveru sa staviam velice skepticky... Nejaký kvantitatívny odhad?
http://markstretton.blogspot.com/2017/0 ... -mark.html
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Už tomu rozumiem, takto vytrhnuté z kontextu to pôsobí dosť zavádzajúco :doubt: .
Takže Mark strelil do plechu šípom, ktorý mal iba nasadený hrot a to takým spôsobom, že drevo nevypĺňalo celú tulajku hrotu, ale časť vpredu bola voľná. Pri náraze hrotu na tvrdý materiál tým pádom nič nebránilo tyčke sa posunúť viac dovnútra, tým roztiahnúť tulajku a spotrebovať značné množstvo energie na jej deformáciu. To dáva zmysel... Zaujímalo by ma, ako by to dopadlo, keby tú tyčku zastrúhal až do špičky tak, že by drevo vyplňovalo celú tulajku. Ja som totiž strieľal so šípom, ktorý mal odlepený hrot, ale stále tam dobre držal a nebol to žiaden rozdiel. Ďalšia otázka je, ako by to dopadlo pri streľbe na mäkší terč, napr. prešívku alebo kružovku. A samozrejme ďalšia otázka je, ako by to dopadlo použitím dobových lepidiel, ktoré majú (určite) menšiu pevnosť ako moderný epoxid a ktoré aj tak pravdepodobne povolia pri náraze šípu na plech.
To je experiment asi ako keď si vystrelil ten osikový šíp rozmerov MR a sa roztrieštil. Je to iba hint, že niečo je špatne a treba to lepšie preskúmať. ;)

Ja osobne hroty usadzujem tak, že tyčku zastrúham úplne do špičky a snažím sa o tesný spoj, pričom drevo je v tulajke tak hlboko, ako to ide. Za svoju prax sa mi vyslovene odlepil asi iba jeden hrot, možno dva ale to si už nepamätám (a nikto sa mi nesťažoval, že by sa mu kutý hrot odlepil, práve naopak). Bolo to pri opakovanom strieľaní do (a vyberaní šípov z) dreva, takže šípy si to dosť užili :badgrin: .
Earendil: buď máš blbý epoxid, alebo to tam lepíš nejak blbo. Nikdy sa mi nestalo, že by som nechal odlepený hrot v zemi (iba zlomený). Inak s tou ideou ohľadom používania bluntov súhlasím ako s jedným z dôvodov.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
08 Dub 2019, 11:20
Earendil: buď máš blbý epoxid, alebo to tam lepíš nejak blbo.
Taková urážka! Ale asi máš pravdu :) už dlouho chci zkusit jiné lepidlo.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
08 Dub 2019, 11:20
Už tomu rozumiem, takto ...
Tvé myšlenkové pochody můžou byl ale špatné jelikož neznáš práci a kvalitu dobových lepidel.
A to že na šípech z MR byly hroty přilepeny je dokázáno.

A když se podíváš na jejich fotky, tak jen málo jich má dokonale špičatý tvar.
A taky je mnoho z nich z měkkého dřeva (topol, osika), tak tam hrozí že při nárazu že se dřevo zdeformuje a je další problém v případě bez lepidla.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

Ano, nepoznám kvalitu dobových lepidiel, pretože ani neviem čím to lepili. Ale bezpečne si dovoľujem tvrdiť, že dnešné epoxidy, aspoň tie ktoré používam ja, sú lepšie, t.j. lepšie držia (hlavne na kove) a sú pevnejšie. Moje myšlienkové pochody v podstate zrekapitulovali to čo spravil Mark a doplnil som, čo nespravil a mohol vyskúšať.
Ja netvrdím, že sa hroty na šípy nelepili, osobne mi to príde ako nezmysel. Už len preto, že neprilepený hrot môže kedykoľvek odpadnúť, čo je v všeobecne zrejme nepriaznivé. No a o MR šípoch som vôbec nehovoril...
Kaša napsal:
08 Dub 2019, 16:43
A když se podíváš na jejich fotky, tak jen málo jich má dokonale špičatý tvar.
Tá tenká špička mohla odhniť s hrotom. Viem si prestaviť ako sa pri korózií hrdza dostane skrz tenkú časť dreva a potom to "zmizne" aj s tým kovom (a lepidlom). Tiež nevieme ako vyzerali ich hroty a aké (veľké) mali tulajky. Takže ťažko povedať presne.

Ano, bolo by adekvátne pri experimentoch použiť osiku na šípy a nie napr. jaseň, ale to som už nechcel písať, aby ste nepovedali, že rýpem :bom: . A Mark stejne netestoval konkrétne MR šípy.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
08 Dub 2019, 21:49
Ano, nepoznám kvalitu dobových lepidiel, pretože ani neviem čím to lepili. Ale bezpečne si dovoľujem tvrdiť, že dnešné epoxidy, aspoň tie ktoré používam ja, sú lepšie, t.j. lepšie držia (hlavne na kove) a sú pevnejšie. Moje myšlienkové pochody v podstate zrekapitulovali to čo spravil Mark a doplnil som, čo nespravil a mohol vyskúšať.
Ja netvrdím, že sa hroty na šípy nelepili, osobne mi to príde ako nezmysel. Už len preto, že neprilepený hrot môže kedykoľvek odpadnúť, čo je v všeobecne zrejme nepriaznivé. No a o MR šípoch som vôbec nehovoril...
Já budu souhlasit s tím, že dnešní opoxidy jsou pravděpodobně kvalitnější než jimi tehdy používaná lepidla, ale na druhou stranu i jejich "méně" kvalitní lepidlo mohlo stačit na účel o kterém diskutujeme, tedy dostatečně pevné uchycení hrotu. Ono ten nástřel na tvrdý cíl je často za život šípu požadován jen jednou.

Další nevýhoda nenalepení hrotu taky je, že u hrotu na šípu je důležitá souosost hrotu a šípu, a když je hrot jen nasazen, tak může špička hrotu "házet".
dav1dMldc napsal:
08 Dub 2019, 21:49
Kaša napsal:
08 Dub 2019, 16:43
A když se podíváš na jejich fotky, tak jen málo jich má dokonale špičatý tvar.
Tá tenká špička mohla odhniť s hrotom. Viem si prestaviť ako sa pri korózií hrdza dostane skrz tenkú časť dreva a potom to "zmizne" aj s tým kovom (a lepidlom). Tiež nevieme ako vyzerali ich hroty a aké (veľké) mali tulajky. Takže ťažko povedať presne.
Špička mohla odhnít, ale na mnoha fotkách jde vidět, že jsou ty plošky čisté a rovné - přesně jak po odříznutí.

Tu otevřenou tulej po nástřelu jsem už několikrát viděl, a důvodů může být několik.

Každopádně se asi shodneme na tom, že je blbost hroty jen nasazovat, a mnohem lepší je lepit, a to jak tehdy, tak určitě s mnohonásobným použitím.
Naposledy upravil(a) Kaša dne 09 Dub 2019, 09:49, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kaša »

earendil napsal:
04 Dub 2019, 12:55
Díky, zajímavé. Horší schopnost přilepit kovový hrot taky dává logiku používání dřevěných bluntů na cvičení. I s epoxidem už mi zůstalo pár hrotů v zemi (kde asi trefily šutr) a musel jsem dělat vykopávky abych ty relikvie získal zpět :badgrin: A když omylem trefím třeba strom, tak to je v podstatě tutovka.
Často není problém v lepení, ale v přípravě povrchu. U kovaných hrotů je to často o očištění od okují, a pak následné celkové očištění povrchu před lepením.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

jedine co mozem k lepeniu hrotov povedat ze kedysi ked som skusal ci to robim dobre.. uz som nemal cas, nevydrzal som cakat, na to az lepidlo zaschne a nasadil som a strelil.. cosi to vydrzalo.. a raz som zabudol sipy vonku, v noci drevo nasalo vodu. a hroty nesli stiahnut dole, priklanam sa k lepeniu nejakym druhom zivice, dechtu, mal som v rukach nalezy a nieco tam bolo smrdelo to ako zivica.. decht, bolo to v casoch ked som este nevedel ze raz budem hroty robit, a tie hroty uz su ocistene a bez lepidla.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti