Vrakoviště

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

teepee
Příspěvky: 4
Registrován: 28 Říj 2009, 09:32

Re: Vrakoviště

Příspěvek od teepee »

toto sa mi stalo dnes pocas strielania
http://picasaweb.google.sk/peter.bucko. ... 8594366098
Neviem preco, ten luk je z jasena a ma cca 50 lb na 26 palcovy natah. Vonku bolo okolo -2 mohlo to byt preto??

Este prosim o radu ako to zafixovat. Len zalepit to asi nebude stacit ze??
Dakujem
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrakoviště

Příspěvek od cornus »

Peťo, špatný tiler. Príliš zaťažený stred, ale nebolo to vidieť pre to madlo.Tesne za madlom vznikol pant preto sa to odštieplo. Bežná začiatočnícka chyba, tiež som to na začiatku urobil. Mráz určite nie.
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrakoviště

Příspěvek od cornus »

To asi zahoď, musel by si poriadne zoslabiť celé ramená okrem toho prechodu.
Pôjdeme radšej na nový jaseň cez víkend.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Vrakoviště

Příspěvek od hawkwind »

Teepee- hele to je pěkné madlo, ale máš na něm trochu problém, který jsem (i já) míval např na některých lucích s dolepenou rukojetí - totiž, že se to to moc agresivně ohýbá od toho přechodu na rameno (jak píše Cornus) a to nutí v podstatě i madlo do ohybu, nebo namáhá ten přechod (fade) na střih- příště nech kousek ramena od rukojeti neohebnej (3-4 cm) minimálně.

Jarda
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Lumir
Příspěvky: 32
Registrován: 16 Bře 2009, 14:40
Místo/Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrakoviště

Příspěvek od Lumir »

Tak ten lepenec skončil uplně nakaši.

http://img258.imageshack.us/img258/4499/img6418g.jpg

http://img34.imageshack.us/img34/2536/img6419e.jpg

http://img199.imageshack.us/img199/8016/img6424g.jpg

Doma mi střílel slušně, asi po půl roce začal praskat ten jasanovej backing na hřbetě v místech kde měla vláka mírný "hup", dostal 2 flastry. Pak byl vzat na mráz a při 3tím výstřelu skončil takhle.

Ten backing porupal a uplně se odlepil. Lepeno PU lepidlem D4 od Den Braven (160 kg / cm2), svorky po 10ti cm, dobře podloženo, před aplikací přejeto acetonem.

Prosím napiště kde byla chyba. Lepidlo od Henkela jsem nesehnal :(
Tuez cette merdaille!
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Vrakoviště

Příspěvek od hawkwind »

No, lepidlo vypadá že drželo, ale tenhle mráz je na dřevěný luky docela dost. Má to horší následky pokud je v dřevu nějaká voda. Zkus sehnat lepší backingy, já jsem s tím hrozně zápasil, když jsem začal dělat lepený luky.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Lumir
Příspěvky: 32
Registrován: 16 Bře 2009, 14:40
Místo/Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrakoviště

Příspěvek od Lumir »

OK, dodělávám teďka lepenec massaranduba+jasan+massaranduba, je lepenej stejně, tak uvidíme.
Jelikož jsem neměl dost materiálu tak mi vyšel velice štíhlý (palec uprostřed) a zase mám problém s tím že štíhlé konce mi vybočují do stran. Profil je souměrný, takže jediné východisko vidím v tom že ho zkrátím, nevím jak by pomohlo zeslabení, ale to se mi nechce, když mám tiller téměř hotov.

Jinak ten jasan mi naprasknul i na tom reflexně-deflexním, je fakt bídnej.

Uvidime, až to bude tak postnu fotky, doufám že už jinam než sem do vrakoviště :)
Tuez cette merdaille!
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Vrakoviště

Příspěvek od hawkwind »

Ještě lumíre u těch jasanovejch backingů je lepší je dělat tlustší, tak alespon´6 mm.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Lumir
Příspěvky: 32
Registrován: 16 Bře 2009, 14:40
Místo/Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrakoviště

Příspěvek od Lumir »

Dobře, diky :)

Tendle porupaný měl právě 6mm, a 700kg/m3.
Tuez cette merdaille!
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrakoviště

Příspěvek od cornus »

Drevo Ipe obsahuje oleje. Teba pred lepením dôkladne odmasťovať.
Kvalita toho jaseňa čo tam máš sa mi moc nezdá.
Lepší asi bambus. Možno stačí na backing aj z Baumaxu. Z hrubšej tyče by šlo niečo vyrezať aj keď býva pozdĺžne prasknutá pre zlé sušenie.
Nedávno som si tie bambusy prezeral, kvalita veľmi variabilná.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Vrakoviště

Příspěvek od hawkwind »

Na pájovo luku je taky bambus z baumaxu, ale musí se vybrat "zelenej, jakoby navoskovanej" kus.

Jinak - Ipe se špatně odmaštuje, všichni lidi co s tím dřevem dělaj radši používaj lepidla u kterých je to jedno, než aby se to snažili odmastit. Jedny z nejhorší výsledků co jsem s tím měl (a třeba Marc stLuis) jsem měl když jsem to odmaštoval acetonem.

To lepidlo od Henkelu mají v drogerii Teta nebo v Jaffholzu. Je třeba po zalepení na to zatopit a taky mít to rychle zasvorkované (pod 10 minut, 5 je lepší). Titebond 3 od Dicka to taky slepí dobře a netřeba odmaštovat. Další je ten epoxid co mám na ty kompozitní listy k vrtulníkům, ten je boží a budu s ním lepit sadu novejch luků co dělám na moravu, ale stojí 1200,- kilo.
Imho užitečnější než odmaštování (které beztak vyplaví olej napovrch) je udělat na backingu i belly kusu povrch hoblíkem zubákem (a pak rovnou škrabkou orazit pryč vlákna který visej hodě ven, aby tam byly ty rýhy - ve kterých se lepidlo mnohem líp chytá.)

Největší potíže jsem měl když jsem se kdysi snažil lepit Ipe levným epoxy 1200 (a drahým tvrdidlem). Taky je dobré použít na slepený luk sušší povrchovku, která nevzlíná podle lepeného spoje (vosk je OK, olej ne).

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Vrakoviště

Příspěvek od Pája1111 »

Já jsem ipe/bambus lepil PU lepidlem z Globusu, ale narýhoval jsem to, tak to drží ( zatím )
Neodmašťoval jsem to.

Myslím, že na PU lepidla není potřeba vyšší teplota, ale určitě není dobře, když je příliš nízká vlhkost vzduchu. Chce to alespoň nějaké vlhko, lepidlo v něm lépe reaguje a následně líp drží.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrakoviště

Příspěvek od cornus »

Čo tak originálne lepidlo na laminované luky, ktoré ponúka napríklad Kejval vo svojom internetovom obchode?
Lepí s nim jeden známy tu z BA svoje prvé pokusy a lep drží.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Vrakoviště

Příspěvek od hawkwind »

Míchání 2:1 hm. Nic víc tam není. Řekl bych že to vrtulníkový bude kvalitnější. Vzhledem k tomu že Kejval má vlastní nálepku tak se nedá zjistit co je to zač. Jinak to asi stačí. Bude to zase chtít přitopit na dobré vytrvzení.

Epoxydy jsou různý.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Vrakoviště

Příspěvek od Honza F. »

Po dlouhé době plním slib a dávám sem fotku naprasklého jasanového luku.
Luk měl docela slušný tiler, ale po finálním opečení při nátahu na 24" zavrzal a začal na backu praskat.
http://jpeg.cz/images/2015/12/17/ALJx4.jpg
http://jpeg.cz/images/2015/12/17/z8XZx.jpg
Naposledy upravil(a) Honza F. dne 17 Pro 2015, 08:08, celkem upraveno 1 x.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů