Videa o střílení a lucích, filmy

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
30 Srp 2019, 14:43
Jen zmíním některá známé luky "gumáky" které byly těžké jako prase ale prostě gumové, .... nebo naopak rekordně střílející luky
které byly z lehkého, ale přitom tuhého dřeva.

Edit.: ... a nemusí to ani souviset s "pokrouceností" luku.
Gumáky budou mít nejspíš hodně kompresního dřeva .. však mám jeden takový doma .. :badgrin: a to je těžké, ale má šikmo vedená vlákna a proto ta nižší pevnost.
Rekordmani z lehkého dřeva, no, to bude asi rychlostí napřimování, ale v tom se skutečně nevyznám vůbec.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od dav1dMldc »

Punkenstein napsal:
30 Srp 2019, 11:13
A kroužky od Sergeje Simunina vs slabý luk...
Že sa nečudujem, že to video je z Ruska :D . Inak ja som bol tiež na akcií, kde sme skúšali prebiť originál nitovanú krúžovku. Luky okolo 100-110lb. Prebilo to ako nič, aj prešívku z 25 vrstiev plátna aj bravčový bok pod tým. Pozri tu:
https://photos.app.goo.gl/JxSLpzqLJZLVb9hA8
earendil napsal:
30 Srp 2019, 13:38
Tedy poměrem váhy současného a dochovaného dřeva o podobně širokých letokruzích by možná šlo zhruba určit, kolik dřevní hmoty vysublimovalo..
Vo WoW je pár lukov odmeraných. Priemerne vychádza SG na 0.62 alebo tak nejak, medzi 0.55-0.76 pokiaľ si pamätám. V tabuľkách sa udáva hustota tisu priemerne 0.69 alebo tak nejak. Takže sú asi o 11.5% ľahšie podľa tejto hrubej úvahy... Otázkou je drevo hustoty 0.76 na luku 79A1599, ktorý je znateľne väčší ako typické luky. Ponúka sa tu úvaha o kompresnom dreve o čom vypovedá i jeho väčší deflex ;) .
earendil napsal:
30 Srp 2019, 14:04
Mohl by změřit hustotu?

Ťažko, nemám vhodný vzorek, je to malé. Skúsim nejak keď sa ku tomu dostanem.
earendil napsal:
30 Srp 2019, 12:52
Onehdy jsem to musel dlouze obhajovat...
To preto, že vtedy si to tvrdil ty a nie títo "velikáni". Tiež si pamätám ako ma presviedčali ako anglický luk prebije hrudný plát. Jeden blbeček dokonca argumentoval, že brnenie nemohlo byť viac ako 1.5mm hrubé, lebo nevie ako by to ohýbali... :roll:

Inak teraz robím pre Laskyho zaujímavú sadu EWBS šípov. Je tam jeden livery šíp z osiky o váhe 72g ešte bez letiek (a opletu). Má 10g hrot. S 25g hrotom by mal 87g... a Heinzoriťolez mi chce niečo povedať... :lol:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Drak »

Při určité situaci hrudní plát probije. To video má určitou vypovídající hodnotu z hlediska historie, když to ale cíleně budu chtít probít, a nebudu hledět jestli by tato situace nastala v reálném boji, dokáži to. A že se to stávalo i v historii je zřejmé jak z kronik tak kosterních a jiných nálezů ;) to je ale praxe a ono se teď až moc teoretizuje.

Ta špička zvolená ve videu sice odpovida mistu nasazení ale zdaleka to není hrot vhodný k probití takové zbroje. Stejně tak jestli to je klasické zpracování od Willa.

Závěr toho videa je že takový kyrys v průběhu bitvy u Agincourtu majitele chránil zcela bezpečně. Není ale závěrem videa že se nedá prostřelit.
Drak
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
30 Srp 2019, 14:52
earendil napsal:
30 Srp 2019, 13:38
Tedy poměrem váhy současného a dochovaného dřeva o podobně širokých letokruzích by možná šlo zhruba určit, kolik dřevní hmoty vysublimovalo..
Vo WoW je pár lukov odmeraných. Priemerne vychádza SG na 0.62 alebo tak nejak, medzi 0.55-0.76 pokiaľ si pamätám. V tabuľkách sa udáva hustota tisu priemerne 0.69 alebo tak nejak. Takže sú asi o 11.5% ľahšie podľa tejto hrubej úvahy... Otázkou je drevo hustoty 0.76 na luku 79A1599, ktorý je znateľne väčší ako typické luky. Ponúka sa tu úvaha o kompresnom dreve o čom vypovedá i jeho väčší deflex ;) .
Ten luk 79A1599 se očividně potopil s tětivou, takže je myslím nemožné určit jestli měl deflex, rexlef, nebo byl rovný.
dav1dMldc napsal:
30 Srp 2019, 14:52
earendil napsal:
30 Srp 2019, 12:52
Onehdy jsem to musel dlouze obhajovat...
To preto, že vtedy si to tvrdil ty a nie títo "velikáni". Tiež si pamätám ako ma presviedčali ako anglický luk prebije hrudný plát. Jeden blbeček dokonca argumentoval, že brnenie nemohlo byť viac ako 1.5mm hrubé, lebo nevie ako by to ohýbali... :roll:
Nevím kdo to tvrdil, ale když máš částečnou plátovou zbroj tak se pod to často nosila i kroužkovka ... a když byly později "celý" zakuti do "železe (celopláty),
tak měli kroužkovku už je v určítých místech - rozkrok, podpaží, loket, atd.

Já si myslím že tl.2,5mm je už dosti extrémní. Blíží se to těm speciálním turnajovým zbrojím.
dav1dMldc napsal:
30 Srp 2019, 14:52
Inak teraz robím pre Laskyho zaujímavú sadu EWBS šípov. Je tam jeden livery šíp z osiky o váhe 72g ešte bez letiek (a opletu). Má 10g hrot. S 25g hrotom by mal 87g... a Heinzoriťolez mi chce niečo povedať... :lol:
No vidíš, takže i ty máš slušně těžký topol. :thumbup:
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Drak »

Jinak pokud stihnu dorazit šipy z tyček co mi dělá David můžeme otestovat hroty které jsem se snažil ladit právě na nastřel do kyrysu. A nejsou to ty neustále dokola kopírované typy.
Drak
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Drak »

Píšete moc rychle :D

Kaša: Tloušťka 2,5mm v přední části kyrysu není vubec vyjímečná. Z informací co jsem poskladal je tloušťka nad 2mm vcelku bězný jev u daného typu zbroje.
Drak
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od earendil »

Drak napsal:
30 Srp 2019, 15:07
A že se to stávalo i v historii je zřejmé jak z kronik tak kosterních a jiných nálezů ;)
To by mě zajímalo, máš něco konkrétního? Prosím :) Já si vybavuji jen to, jak se francouzi obávají, že by jim mohli angličani prostřelit ze stran hledí. A kostru, kterou někdo pohřbil i se zbrojí?
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Drak »

Jasně, mám :)

Btw, ono na tom jezdci ve zbroji je spousta míst kde ten šíp projde do těla, nebo zásahne tak aby bojovníka omezil až vyřadil z boje. To že má neprůstřelný kyrys není výhra. Osobně by mě dobudoucna spíš zajímali testy nástřelu na nějakou simulaci chlapa ve zbroji. Ať můžeme zjistit jaké zranění to způsobí v ruzných častech těla.
Drak
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Kaša »

Drak napsal:
30 Srp 2019, 15:12
Píšete moc rychle :D
Kaša: Tloušťka 2,5mm v přední části kyrysu není vubec vyjímečná. Z informací co jsem poskladal je tloušťka nad 2mm vcelku bězný jev u daného typu zbroje.
To já mám info že to bylo max. k 2mm uprostřed, a na krajích i pod 1mm.

Ono taky záleží jaké máš k dispozici brnění ... dovedu si představit že většina dochovaných brnění budou vyjímečné kusy, proto nějaké průměrné pláty byly nakonec "sešrotovány" a znovupoužity např. na motyčky. :badgrin:
Tzn. že dochované kusy budou udělány z lepšího materiálu, s větším obsahem uhlíku, s menším množství vměstků a nečistot v materiálu, a taky pravděpodobně i ve větších tloušťkách!

... rozeberem to na medlánkách, kdyžtak vemte podklady. :occasion5:
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Drak »

Tak recyklace je naším problémem #1. Holt je nenapadlo že mi to budem potřebovat :D

Hele 2 nebo 2,5mm to je v podstatě hloupost řešit. To další o čem mluvíš bude mít z hlediska ohrožení člověka uvnitř zbroje větší význam. Dnešní hlubokotažka nebo konstrukční oceli budou na úrovni top zbrojí dané doby.
Drak
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
30 Srp 2019, 14:52
Vo WoW je pár lukov odmeraných. Priemerne vychádza SG na 0.62 alebo tak nejak, medzi 0.55-0.76 pokiaľ si pamätám. V tabuľkách sa udáva hustota tisu priemerne 0.69 alebo tak nejak. Takže sú asi o 11.5% ľahšie podľa tejto hrubej úvahy... Otázkou je drevo hustoty 0.76 na luku 79A1599, ktorý je znateľne väčší ako typické luky. Ponúka sa tu úvaha o kompresnom dreve o čom vypovedá i jeho väčší deflex ;) .
Varování, následující příspěvek obsahuje pseudovědu nejtěžšího kalibru

Řekněme, že ten tis byl o trochu hustší než průměr a tak se z toho dřeva dochovalo jen 85% dřevní substance.

Pro referenci jsem si ted vzal smrkové (snad) 10mm tyčky na šípy (protože je to homogenní médium). Spin pro 28": 60, 80, 100, 120 liber. Váhy 35, 42, 48, 51 g. Hustoty 0,44, 0,53, 0,61, 0,64 g/cm2. Čili při cca o 45% větším obsahu dřevní substance stoupla tuhost o cca 100%.

Nárůst obsahu dřevní substance u nového dřeva (100%) vůči starému z nálezu (85%) je o 17,6%.
Podle chování těch tyček je to nárůst tuhosti o 39%.

Podle tohohle paskvilu co jsem vyzvracel by ty dochované luky mohly být asi o 28% slabší, než nové.

Jakou že sílu tomu luku naměřili? Někde jsem kdysi četl 60 liber, nevím při kolika palcích. Což by se mi nezdálo zas tak daleko od tohohle mého výpočtu....
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Kaša »

Ano, píšu ztrátu síly 50% kvůli degradaci dřeva.
Sílu naměřili u jednoho luku 60lb, byl to jediný který přežil nátah na 30".
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od earendil »

To by s tím mým výpočtem dával skoro 90 liber ve zdravém stavu. A když vezmu v úvahu, že dřevo bude rozežranějější blíž k obvodu, kde ale má zároven větší důležitost pro pevnost, tak se to o trochu zvedne a opět se blížíme těm 110 librám, jak se mi hodí do krámu, protože už jsem to někde víckrát četl :D
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od Kaša »

earendil napsal:
30 Srp 2019, 20:15
To by s tím mým výpočtem dával skoro 90 liber ve zdravém stavu. A když vezmu v úvahu, že dřevo bude rozežranějější blíž k obvodu, kde ale má zároven větší důležitost pro pevnost, tak se to o trochu zvedne a opět se blížíme těm 110 librám, jak se mi hodí do krámu, protože už jsem to někde víckrát četl :D
... vtip? :scratch:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Videa o střílení a lucích a filmy

Příspěvek od dav1dMldc »

Drak napsal:
30 Srp 2019, 15:07
...zdaleka to není hrot vhodný k probití takové zbroje...
Druhou otázkou je , aké hroty vtedy reálne používali a ako to fungovalo. Povedal by som, že na "rozumných" vyobrazeniach (nie kdeakých kresbičkách a pod.) je skoro vždy nejaký tip 16, ako na Wesminister abbey šípe. To nik neskúšal (aspoň o tom neviem). Použili plátorez...
A použité drevo? Rok po Azincourte existuje vyhlásenie Henriho V o tom, že všetky šípy sa odjakživa a v celej krajine vyrábajú z osiky/topoľu. Použili jaseň...
Dalo by sa o tom experimente pobaviť. Ale nechce sa mi. Hádaj kvôli čomu...
Inak to majú natočené pekne, uznávam :thumbup:
Kaša napsal:
30 Srp 2019, 15:07
Ten luk 79A1599 se očividně potopil s tětivou...
Očividne nie :D. Koľko vychádza ten deflex, 2-3"? To je málo na brace. S tetivou sa potopil iný luk, ten má deflex 5-6" alebo tak nejak. Z fotky sa to dá cca odmerať. A nebol náhodou z bedne? Neviem, pozri to vo WoW. Aj luky z bedien majú deflex.
Kaša napsal:
30 Srp 2019, 15:07
Nevím kdo to tvrdil...
Heinzov papagáj :badgrin: .
earendil napsal:
30 Srp 2019, 17:05
...Čili při cca o 45% větším obsahu dřevní substance stoupla tuhost o cca 100%...
Tá pseudoveda je aspoň niečo, určite lepšie ako argumenty z presvedčenia o tom ako to bolo "lebo si to tak myslím". Ale príde mi to až príliš hrubé a u tisu táto lineárna úmera často vôbec nefunguje.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů