Tutorial tisový war bow

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Pája1111 »

Předem chci upozornit, že toto není přesný návod na výrobu, spíše jen popis, jak to dělám já. Postupy se mohou různit a použité metody také. Proto uvítám, když sem přispějete i vy svými zkušenostmi.

Začneme s nahrubo oříznutým tisovým kmínkem. Je celý zatřený lakem a sušen jen přes kůru. S tou začneme.

Krok první je odstranit kůru až na první bělové léto tak, abychom jej nepoškodili.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Kůru odstraňuji cidlinou a v místech suků a boulí si pomáhám tupým příborovým nožem.

Obrázek

Obrázek

Vyčnívající suky opatrně zapilujeme....Dbáme na to,abychom nepoškodili běl.

Obrázek

U práce se náležitě hrbíme a necháme očumovat psa, co děláme.... :blackeye:

Obrázek

Toto je velký problém. Zatržená větev při kácení. Postup opravy tohoto místa, bude upřesněn dále.

Obrázek

Další místo k zešílení ;)

Obrázek

a další.....

Obrázek

Takto oškrabávám kůru.

Obrázek

Obrázek

Očištěný zatržený suk.

Obrázek

A jak to vypadá, když postupně škrábete kůru.

Obrázek

Po odstranění kůry jsem se rozhodnul, že oškrábu jednu vrstvu běli, kvůli nepěknému zabarvení. U tohoto kusu dřeva je běl jen 5mm silná a tak není potřeba ji zeslabit.
Začneme tak, že si cidlinou opatrně oškrábneme malé místo napříč kmínkem.Lze, při větší tloušťce jednotlivých let použít mírně ztupený poříz.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Musíme postupovat velmi opatrně, abychom "nepřefikli" spodní vrstvu. Na přiložené fotografii je dobře vidět barevný kontrast, který nám pomáhá se ve vrstvách orientovat.

Obrázek

Po odstranění běli pokračujeme dál tak, že si na tyč lehce předkreslíme tvar luku a upneme ho tak, abychom nepoškodili běl. V mém případě je pod špalíkem kus gumy, omotané hadrem. Mějte na paměti, že běl je velice měkká!

Obrázek

Potom pokračujeme vlaštovkou, pořízem a rašplí. V lepším případě nám spoustu práce ušetří pásová pila, kterou ovšem nemám...

Obrázek

Obrázek

V místech suků pracujeme jen rašplí, protože vlaštovka se tam zakusuje a vyštípává dřevo.

Obrázek

Obrázek

Dalším krokem je stažení vrstvy dřeva z břicha luku na požadovanou tloušťku ze které potom začneme zakulacovat.
Při upínání stále myslete na to, že běl je náchylná na otlaky a podkládejte ji hadrem, nebo filcem.

Obrázek

Pokračování příště.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od cornus »

Veľmi pekné.
Obzvlášť sa mi páči tvoje pracovné miesto a ten subtílny stôl či čo to je. Ukážka, že luk sa dá vyrobiť kdekoľvek.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Pája1111 »

S místem na práci je u mě problém. Ve sklepě se nenarovnám a s takovou tyčí ani neotočím. Na dvorku nemám ponk, ale jen ten skládací pončík zatížený polenem :cry: Horší je to, když uděří mrazy :doubt: Na fotkách je vidět i tilerovací kladka připevněná svěrkami k sloupku podpírající střechu... Prostě hrůza...

Dnes jsem nafotil zase další pokračování, tak počítám, že během zítřka to tam lupnu, nemám moc času.

----------------------- pát srp 07, 2009 12:18 pm ---------------------
Na prvních dvou fotkách je vidět tvar na hrubo opracovaného přířezu. V této fázi máte poslední možnost napravit rozměrové a tvarové chyby šířky luku.

Obrázek

Obrázek

Rozkreslil jsem si od středu po 10cm značky a udělal osu luku podle kresby dřeva. Doměřil jsem šířky zúžení a označil. Nedávám sem záměrně hodnoty, protože ty jsou většinou odvyslé od hustoty dřeva a požadované síly luku.
Jen dbejte na to, aby jste nenavrhli luk příliš široký, při tilerování by vám potom vycházel příliš plochý a ubírat při tileru na šířce je vždy dost velký problém. Já většinou měřím jen střed a všechno ostatní dělám od oka. Tento postup jsem zvolil pro lepší názornost a jako radu začínajícím. A také proto, že tisové dřevo je špatně dostupné a je škoda ho pokazit jen díky špatnému odhadu ;)

Obrázek

Na těchto fotografiích vidíte asi ta "nejbolavější" místa. Je tam však pořád hodně materiálu a je možné, že dalším opracováním se toho nejhoršího zbavíte.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pro představu: Tento tis má hustotu let cca 12-14/cm. Je to zatím nejhustější z kterého dělám. Bohužel jsem neudělal vzorek na změření SG, ale odhaduji ho na cca 0,7-0,8. Běl má léta tenší než papír a v podstatě se nedají bez lupy spočítat.
V dnešní době je např. pacifický tis nabízený na netu ke koupi cca 20-25let na palec, což je dost bída.
Na druhou stranu nemá ani zdaleka tolik vnitřních defektů.
Tisový luk, který jsem udělal má 125# a léta široká i 3mm. Není to takový problém, jen musíte počítat, že z takového dřeva bude luk poměrně tlustý ( asi jako noha od stolu :badgrin: ) A ještě jedna zpráva, při práci s tisovým dřevem, které je již suché, se nemusíte bát nějaké otravy. Jedy v tisu vznikají při fotosyntéze a při sušení dřeva se rychle ztrácejí.
To je pro dnešek všechno, pokračování nejspíš o víkendu.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od cornus »

Zaujímal by ma ten SG test. Bez testu je to ťažko odhadnúť.
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Drak »

Tohle dřevo je srovnatelné, ba i lepší než taxus brevifolia (Pacific yew). To podle mého znamená, že bude kvalitní. Viděl jsem to místo kde je to řezané, a tam bych špatný tis nečekal.
Drak
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Pája1111 »

Cornus: SG test udělám, až budu porcovat ty další dva kmínky. Tam je víc materiálu a obě tyče budu krátit.

----------------------- čtv srp 13, 2009 6:42 pm ---------------------

Bohužel nemám tolik času, kolik bych si přál a dělám ten luk po chvílích....

V další fázi následuje zakulacení hran na backu. Uděláme si nejdříve tesařským způsobem značky.

Obrázek

Obrázek

Potom pilníkem a cidlinou stáhneme na 45°.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Potom hrany zakulatíme cidlinou a smirkovým papírem. Celou běl lehce jemným brusným papírem začistíme.

Následující krok je ten, že si stejným způsobem označíme úkos na břichu luku.

Obrázek

Hrany opracujeme vlaštovkou. V místě suků rašplí a pilníkem.

Obrázek

Náselduje tvz. klínová metoda. To znamená, že si sednu na prdel, tyč si položím do klína a začnu rašploval břicho luku dokulata. V ruce si můžeme tyč neustále naklánět a proto je tato metoda lepší, než pevné uchycení do svěráku či svěrek.
Je potřeba dávat pozor, aby se vám neomlátil volný konec tyče a nepoškodili jste běl.

Obrázek

Obrázek


Výsledkem je připravená tyč na které budeme v dalších krocích zakulacovat břicho a chystat "luk" na tiler.

Obrázek

Obrázek

----------------------- pát srp 28, 2009 8:58 pm ---------------------

V této fázi máme tyč připravenou na další postup. Zaoblené hrany backu, zakulacené belly. Připravíme si drážky na tilerovací tětivu. Uděláme je víc do kraje, aby šly později odstranit, až v těch místech budeme nasazovat rohovinové končíky.

Obrázek

Tady můžeme začít s tilerem. Pokud vám, stejně jako mně, nesedí tracking ( tětiva nejde středem luku), musíme luk srovnat.
Připravíme si svěrky a horkovzdušnou pistoli.Upevníme a nahřejeme dostatečně ohýbané místo.

Obrázek

Obrázek

Nezapomeňte prohřát lehce i ze strany backu, ale opatrně, velice rychle mění barvu vlivem tepla.
Utáhněte svěrky a nechte vychladnout. Nesnažte se dřevo ohýbat v místě suků a vad!
Také dejte pozor, aby jste si při utahování svěrek luk neomačkali. Všechno důkladně podkládejte.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Pája1111 »

Tak po dlouhé době pokračování.....

Po "hrubém" tileru se objevily v některých sucích trhliny,které nejdou pouze zalepit.
Zvolil jsem metodu vybroušení dřeva a vložení dřeva nového.
Obrázek

Obrázek

Toto jsou již vlepení "švédi" a nahrubo orašplovaní. Důležité je, aby do sebe díly dobře zapadly a
léta šly souběžně s léty na luku. Kdysi se mi povedlo dát léta na vložce napříč. Dřevo zatížené na tlak napříč léty
nic nevydrží, proto bacha na to!!!

Obrázek

Tady je třetí "švéd" přitažený svěrkou. Než začnete s lepením, vyzkoušejte, jestli vám půjde nasadit svěrka tak,
aby byl špalík dobře přitlačený. Nezapomeňte na podložení gumou tam, kde se svěrka opírá o luk.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od hawkwind »

Nezoufej Pajusháku, Joe Gibs mi ukazoval warbow kterej byl poslepovanej touhle metodou zřejmě z různejch zbytků co posbíral po dílně, flastry, z biletů který k sobě nepasovaly a ještě naklížené dřevo kde mu nestačilo a to i na backu po takovém dlouhém scarfu. 125# a fungovalo to :)

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Pája1111 »

Nezoufám :D Přijde tam ještě vyříznout to shnilé dřevo :shock: ale až po dalším tileru.....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Pája1111 »

Po ujmutí taperů na špicích ( 20cm od konce luku na 11mm u končíku ) následuje zaoblení zúžených konců a osazení končíky.

Na fotce jsou vidět nahrubo vybroušené končíky. Tvarově jsou zlehka inspirovány Boytonem.

Obrázek

Na druhé fotce jsou už končíky obroušené na jemno a vyleštěné.

Obrázek

Nahrubo stažená špička luku, pohled z belly.

Obrázek

Totéž, boční pohled. Nedělejte špičku v ose, jinak bude končík podsazený.

Obrázek

Při osazování špiček si pomáhám jednoduchou fintou....

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Po osazení rohovinových špiček vypilujeme kulatým pilníkem drážky pro tětivu a luk dotilerujeme ( většinou to není potřeba, ale je dobré zkontrolovat, jestli se po ubrání na špicích něco nezměnilo....)
Luk je v této fázi již téměř hotový, doladíme povrch jemným smirkem, vyznačíme místo pro zakládání šípu a zvolíme adekvátní povrchovou úpravu. Nedávejte lesklé laky, vypadá to hnusně!
Můžete použít včelí vosk, nebo lépe směs včelího vosko,palmového vosku a terpentýnu. Za tepla se důkladně promísí a luk se napustí. Pokud vám někde zatuhne větší vrstva, rozehřejte horkovzdušnou pistolí a doleštěte.
Na tento luk jsem použil teak oil.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Kaša »

Luk jsem viděl "hotový", a vypadá super a tiller je spešl a krásný.
"hotový" proto, že Pája říkal že ještě bude upravovat treking.

Dostřel se nedal posoudit, protože na letišti pořád foukalo a třeba
lepená 130# nedala standartem ani 180m, ikdyž předtím dala přes 210m.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Pája1111 »

Tak jsem právě chtěl ten tisák nafotit a rozletěl se mi v nátahu na milion kusů.....

Obrázek

Obrázek
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Pája1111 »

Naštěstí rupnul na tileru a ne v rukách, to by bylo opravdové AUUUU!!! :D
Už dělám další, jednou to vyjde :badgrin:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Kaša »

Velká škoda. Asi nevíš kde to začalo,co?
Nepřidalo tomu že jsi nakonec navíckrát předělával ten traking,
nebo myslíš, že by to šlo do kytek i tak?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Tutorial tisový war bow

Příspěvek od Pája1111 »

Kašo, trosky jsem detailně prozkoumal. V jednom místě byl zlom prošpikován suchým pinem, další dva suché suky byly jak vykrojené ze zdravého dřeva. Taky je možné, že jak jsem srovnal tracking, došlo právě ke zvýšení namáhání v těchto místech... Ale s jistotou to říct nelze. Prostě se to stalo a je jediné štěstí, že to nikoho nezranilo, protože to byla opravdu neřízená exploze a trosky jsem sbíral po celém dvorku, něco zaletělo až k sousedům na střechu.
Vlepené švédy vydržely bez úhony, což mi říká, že tento typ záplat je spolehlivý. Zítra jedu ke kamarádovi na pilu řezat nějaké dřevo, asi bilety z laburna, ještě se rozmyslím.....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů