Long bow, War bow, Recurve... ?

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Papik
Příspěvky: 3
Registrován: 04 Srp 2009, 19:33

Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od Papik »

Zdravím ostrostřelští mistři,
Mám defakto problém, který si myslím, že byste mi mohli pomoct vyřešit. Rád bych trochu proniknul do světa roztodivný klacíků, hbitých šípů a přesných zásahů.

Asi před rokem jsem si u bratrance v Americe vyzkoušel sřelbu z luku a dost mě to nadchlo. Dokonce jsem přemýšlel, že bych si tam okamžitě pořídil nějaký ten luk, myslím tipu long bow, od firmy Bear. Neudělal jsem tak a ten rok jsem to tday nechával plavat. Teď jsem zjistil, že by se tento druh sportu, ale hlavně zábavy ( promiňte pokud jsem někoho urazil, ale lukostřelba zábavou je, nicméňě může být i životní cestou, tak se těm kteří to tak berou, omlouvám) zajímala i moje přítelkyně. Tak jsem si řekl, že bychom si pořídili nějaký ten luk (nejspíš dva pro každýho jeden)
Už jsem prošel pár témat na lukostřelci, ale je to pořád to samý... tam jsem narazil na Hawkwinda, ten prý již smazal své přízpěvky, což mi přišlo škoda, ale měl jsem tu možnost si nějaké přečíst z jejich a i co jste tu , vašich citací. Od známého jsem se shodou okolností taky dověděl že před dvěma roky si zajel se synem k Hawkwindovi vyrobit luk za jeho dozoru a rad. Jeho názory na Lukostřelci mi přislí velmi zajímavé a od onoho známého jsem se dověděl, že je to snad největší machr v republice na Long bow, war bow a že snad dělá zakázky i do UK.... tím nechci nikterak ,,zmešit,, ostatní výrobce. Tak jsem si sehnak kontakt na tato stránky, kde by on měl být sand adminem.

No abych se dostal k tomu zásadnímu. mám pár dotazů, které jsem na lukostřelci a ani tu nenašel, protože mi připadá, že tady je každý už dost pokročilý. I když člověk se učí celý život ;)

Mě osobně je sypatičtější historická tradiční střelba, střílení z luků které luky pomalu už ani nejsou, protože tam mají takové vychytávky aby to měli co nejednodužší se trefit. takže žádné kladky, zaměřovače, vypouštěcí mechanizmy atd.... hezky postaru... ale nevím přesně kterou cestou se dát. A teď přijde jedna z otázek... jaký je rozdíl mezi celodřevěným lukem jaký řežete z klacků a lukem který je jaksi lepený viz:

http://www.rexbow.cz/detail.php?id=37

Tím mám namysli, jestli je je to jiný druh střelby, nebo se díky masívu dostáváte na jiné dimenze nátahových hodnot, nebo jestli je to puze kvůli tomu že máte rádi dobovu střelbu a chcete střílet z luků tak jak se dělali dřív....

Nevím jaký luk bych měl pro sebe vybrat.... líbí se mi jednoduchý long bow, lae možná i recurve by nebyl špatný... rád bych jestli byste mi mohli nějak poradit jaký tip luku... Sřílet si budu asi jenom pro zábavu, žádný soutěže.. jenom prostě do terče.. Je dost možný, že se to časem vyvine v odlišný zájem, nebo respektive v hlubší zájem a tuto činost, že bych v ní chtěl trávít co nejvíce času, ale pro zatím ne... Proto se obracím sem, protože to vypadá že toto forum je tak trochu hlavně o long bow a jím podobným...Tak jestli byste byl něko schopen mi nějak pomoct, poradit, nebo taky poslat do.... budu velmi rád :)

Tak ať to přesně lítá ;)
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od hawkwind »

No nějak mi nedochází co přesně chceš vědět - u lepené tyče ze dřeva se nachají vlastnosti manipulovat, u štípaného klacku jen rozpoznat, takže je to trochu jiná práce co se řemesla týče.
Ten luk co jsi postoval na odkaze není english longbow ani omylem, imho to není ani longbow, i pokud bych vzal tu definici hodně zeširoka.Navíc je na něm laminát. Oni ti amíci to mají jakože "co není recurve to je longbow" což ovšem nesedí vždycky. Tady ale výrobce bohapustě lže.

Pokud bys chtěl nutně luk s laminátem, můžu ti říct zhruba který se líběj mě, ale je to dost peněz. Můžu ti poradit i výrobce dřevěných luků v zahraničí. Kurzy už nedělám, obzvlášt´ne pro někoho koho neznám.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od Pája1111 »

Tak se mi před dopsáním má odpověď celá smázla :roll: Tak znova ;)

Ahoj Papiku, vítej.

Tady se zaobíráme hlavně hist. lukostřelbou, ale samo sebou i jinými věcmi s luky spojenými...
Ten luk, který jsi postnul v odkazu nemá s anglickým long bow nic společného, to jen aby tě to nemátlo....

Pokud ti jde jen o rekreační vyžití a občasné provětrání terče, je jedno s jakým lukem se o to budeš pokoušet. Jestli ale chceš, aby to mělo alespoň nádech historična, potom na začátek bude nejlepší volbou long bow. Může být i s recurve špičkami. Určitě v menších nátových silách. Pro zdravého chlapa, bez handicapu tak 50-60#, pro děvče tak 35-40#.
Jinde doporučují i méně, ale do luku velice rychle dorosteš a potom budeš shánět silnější....

Rozdíl mezi lepeným a celodřevěným (self) lukem může být malý i velký, spíše záleží na samotné konstrukci luku. Lepené luky bývají často z tropických dřev, nebo jsou to prostě kombinace ideálních dřev odolných tlaku a tahu, ale to je na delší povídání. Lepený luk může být i long bow, většinou ze dvou, či tří vrstev.
Nátahové hodnoty záleží na výrobě a materiálu samotném, každý lukař si to přizpůsobí sobě, nebo požadavkům zákazníka.

Rozdíly mezi technikou střelby jsou velké. U středověkých luků se používá maximální nátah, u dnešní se spíše kotví ruka se šípem na obličeji, či tváři-podle návyků střelce, což délku nátahu zkracuje, ale je to přesnější. My taháme až za ucho :D
Také ten lepený lučík, co je na obrázku v tvém odkazu má střelecké okno, což elb nemá. Je to dobré na střílení, ale není to elb....

Na závěr asi takto: Nejdřív podumej, jestli to bude jen rekreační záležitost, nebo jestli trváš na tom "nádechu" historična.
Pokud rekreace, klidně kup nějaký dřevolaminát, nebo lepeňák, ale klidně i self, je to opravdu jedno.
Jestli ovšem chceš to historično, tak jdi do self long bow.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Papik
Příspěvky: 3
Registrován: 04 Srp 2009, 19:33

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od Papik »

Aha, aha, aha.. takže zase vyveden z omylu :D no jo, co se dá dělat :)

Kluci a mohli byste mi teda říct, nebo postnout, jak vypadá ten long bow, popř. english bow..? asi v tom budu mít i dost zmatek.. :D Taky je mi novinkou, že long bow může mít recurve špičky... :O
Jasně že bych chěl střílet trochu do historična.. jestli bude ten luk lepenej, nebo masív, no už asi pro mě nebude takovou roli.. teda vlastně jo... a to jsou finance, že jo ;) no hele pro tu zajímavost Howku, mohl bys mi postnout ty co se líbí tobě?, I když to bude asi mimo můj dosah.. teda jako myslím tím zbytečnost dáat tolik pěněz.. :)
Jo to mě ještě zajímá.. to všechny longbow nemají takovou tu opěrku na šípy?? musíš si všdycky opřít ten šíp o ruku?? Vzpomínám si, že jako malej sem si tam opíral sípy z laminátových pejlí a to potom byl mazec :D tak to bude asi něco podobnýho s těma feaders na konci, ne?, neškrábnou vás?? vyděl jsem na youtube, že rukavici nemáte...
Jo a ještě jedna věc, myslíte si že je reálný si pořídit luk tak do 3 000?? :O Jako nějakej solidní...
A další věc mě teď napadá, ten luk, co je lepenej, bude mít asi delší životnost, nebo je to naopak?? :O
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od hawkwind »

Laminátový luky co se líbí mě :
O.L. Adcock
Jim Belcher
Rex Oakes

Longbow nemají opěrku na šípy, hrana rukojeti trochu vede, ale jinak je to prst. Škrábnutí je způsobeno špatným zakládacím místem šípu. Kdo má rukavici na ruce kterou drží luk je trotl a neví o tom nic.
3000,- je úplně v pohodě, většina mých "run of the mill" luků pro začátečníky stojí 2200,- až 2600,-, jen ty silnější o málo víc. Oproti tomu slušné laminátáky začínají tak na 7000,- i když samozřejmě koupíš něco už od těch 3500,-
Životnost luku nezávisí na tom jestli je lepenej nebo není.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Papik
Příspěvky: 3
Registrován: 04 Srp 2009, 19:33

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od Papik »

jo procházel, tak z poloviny.. urřitě jsem nečetl všechno, ale ty luky v galerii, jsem viděl. Když se tak dívám na youtube, jak tam střílíte, tak jsem zatím viděl, jenom jak to natahuje a sřílíte jakoby do dálky.. Je to prostě jenom to že zkoušíte dostřel, nebo se do něčeho na tu dálku trefujete?? By mě zajímalo, jestli třeba taky strílíte do terčů, nebo, co jse smyslem té historocké střelby??
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od Drak »

Když střílíme dálku tak máme na zhruba 150m vlaječku. Nebo občas dáváme na 100yardů terč.

Samozřejmně dostřel testujeme taky.
Drak
liuk
Příspěvky: 3
Registrován: 10 Srp 2009, 20:59

První luk

Příspěvek od liuk »

Zdravím,
hledal jsem na vašem foru místo, kam napsat svůj dotaz a přišlo mi lepší ho přifařit sem, než zakládat nový topic, protože jsem také začátečník jako Papik.
Chtěl bych své peníze vydělané na brigádě utratit za něco víc než návštěvu kina a kaloričtější stravu. Hledání mne zavedlo na toto forum a po přečtení několika témat by jsem se právě vás chtěl zeptat na radu. Koho by jste mi doporučili za lukaře, jenž by byl ochotný vyrobit luk člověku bez referencí a "téměř" neznámému? Moje představa je dlouhý anglický, nejlépe tisový, vhodný pro začátečníka muže, který se na něm chce pravidelně učit střílet.
Děkuji
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: První luk

Příspěvek od Pája1111 »

Ahoj Liuku. Jako první luk by asi tisový byl trošku přepych, i když, jestli máš opravdu výnosnou brigádu.... :D
Pro lukaře tady v Česku je velký problém sehnat kvalitní tis.
Lukařů je vícero, odsud ti mohu vřele doporučit Hawkwinda, Cornuse nebo Kašu. Také Drak dělá docela slušné luky.
Já sice také vyrábím luky, ale neprodávám je, tak ti sebe nedoporučím :badgrin:
Zkus specifikovat, jak jsi starý, velký a jak jsi na tom s kondicí. Podle toho se dají určit základní parametry luku.
Také by bylo dobré sdělit, odkud jsi, abys pro luk nemusel přes celou republiku ( dá se poslat i poštou, ale třebas Hawk preferuje osobní odběr )
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
liuk
Příspěvky: 3
Registrován: 10 Srp 2009, 20:59

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od liuk »

Děkuji za rychlou odpověď a doporučení na lukaře.
Mám teď bokem z brigády něco pod 3000 Kč a nějak moc víc bych zatím ani dávat nechtěl.
20 let, 178cm, 90 kilo, fyzička normální (nebo spíš nevím co k ní víc napsat, prostě nejsem cintlavka, kládu uzvednu, ale denně neposiluju :) ).
K dojížďce - taky bych preferoval osobní odběr, než dávat peníze poště a riskovat poškození, radši si udělám výlet. :)
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od Pája1111 »

Bezva, tak odhadem by k tobě mohl jít LB 55-60#, délka nátahu 31-32". Ta délka nátahu ale může být zavádějící, protože nevím, jestli chceš střílet po staru, nebo modernějším způsobem. Pokud modernějším, stačí ti tak 28" nátah.
Síly luku se nelekej, devadésati kilový chlap s tím problém mít nebude. Stačí krátké školení a těm nadanějším jen intuice, jak si stoupnout...
Velice často se doporučuje na začátek slabý luk. Ten ale rychle "přerosteš" a budeš shánět nový. Pro info. moje žena v pohodě natáhne 60#. Ne, že by z něj odstřílela mraky šípů, ale pár jich dá.
A ještě drobnost. Jak jsi chtěl původně tisový luk. Ty 3 tisíce by byly tak polovina ceny, nebo spíše třetina.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od hawkwind »

No spíš tak třetina za materiál pokud by ho měl člověk kupovat a dovézt. Jinak se nechá tisový luk koupit za cca 500L čili našich asi 18000,-

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
liuk
Příspěvky: 3
Registrován: 10 Srp 2009, 20:59

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od liuk »

Ok a hned jsem moudřejší. Střílet bych chtěl tak, jak tomu u těchto luků bylo v minulosti. Tedy pokud jsem dobře pochopil, tak s nátahem až za ucho.
Silnější luk mi nevadí, spíše naopak. Rád se do něj doučím.
A materiál? To jsem zjevně přestřelil :lol: Z jakýho dřeva si mám nechat udělat?
Díky
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od Pája1111 »

Jde o to, co bude mít zrovna ten který lukař k dispozici na tebou požadovaný luk. Může být jasan, svída, jilm atd.
Toto už je spíš otázka na "tělo" pro lukaře, který ti bude luk dělat.
Také to může být lepený luk z exotických dřev, není to sice "dobovka", ale střílí to velmi dobře ;)
Rozmysli se a oslov přímo nějakého výrobce. Jména už jsem ti napsal....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Long bow, War bow, Recurve... ?

Příspěvek od hawkwind »

Za ty prachy moc na výběr nemáš, Cornus by ti asi udlal plochý longbow podobný cherokéé z akátu, to je dobrá volba, já jasan, nebo habr, který se mi docela líbí když je opečený.
Problém s těmi lepšími materiály je ten, že je s nima spousta práce, oškrábat tis, nebo laburnum, nebo moruši a připravit si tu tyč aby s ní člověk mohl dělat může být 10-20 hodin dost úmorného pidlikání po kterém se mi doslova klepou ruce. Ted´jsem dodělal tisovej neolitickej luk, v podstatě na pařezu, bez tileru, skutečná práce na luku asi 5-7 hodin, příprava tyče 15 hodin - v což není započítáno kácení, sušení a oříznutí. Go figure.
Některá dřeva jsou ještě horší v tom ohledu, že je možno je např pouze rašplovat, což zase zvyšuje tu dobu výroby a pracnost.

IMHO bych si koupil jasan za 2000,- a 6 šípů s vrtulovejma letkama od Alexbow, který se mi líbej za ty prachy čím dál víc a z nějakého odřezku bych si udělal chránič a začal střílet - oni jsou ty lidi překvapený když si za těžce ušetřených 3500,- koupěj luk a zjistěj že 12 slušnejch šípů je přijde skoro na to samý (historizující konstrukce).

Takže asi tak.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů