Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Heinrichvs »

dav1dMldc napsal:
11 Pro 2018, 20:06
Už vidím že jediný kto zúri si ty, nechápem načo si to sem dal, keď neunesieš sebemenšie pochybnosti o svojej práci... :roll: To ťa máme vychváliť do neba? Sorry, ale naozaj nie je začo...

Nahoře je to moc dlouhé shrnu: naopak jsem rád že reagujete rozumně, ano čekal jsem větší sado maso, trochu jsem čekal nějakou hawkovo tvrdou odpově´d, ale ten to už viděl jinde.
Ano Davide unesu že je to na hovno, mě je to ukradený :-) není to ani předmětem expozice.
Proč sem? Protože kdybych se to nerozmázlo zde, tak by milovníci luků mluvili o výstavě lukostřelby na hovno: nechoď tam je to na hovno. Ale ta výstava není o luku ani šípu ani toulci ale o něčem jiném. Bohužel tam ty věci přiřadili v muzeu, já o to nestál.

Právě že je to diskutabliní, tak jsem očekával hroší reakci.

Ale pověz mi Davide konečně jak by jsi dělal ten toulec. Mě to opravdu zajímá.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od dav1dMldc »

Prvý obrázok, ktorý som našiel na internete pri 2 minutovom hľadaní:
https://i.pinimg.com/originals/d2/e7/8d ... d9688a.jpg
a druhý:
https://i.pinimg.com/originals/69/9e/44 ... 4de2a4.jpg
a tretí:
https://i.pinimg.com/originals/83/36/57 ... 985f30.jpg
a tu je nejaký z múzea:
https://i.pinimg.com/originals/16/95/90 ... 3a0485.jpg
https://i.pinimg.com/originals/41/8c/77 ... f6809e.jpg

...takže by som robil niečo takéto. Na povrchovku by som použil brezovú kôru a keď už by som ho chcel mať ako na tom vyobrazení, z ktorého si čerpal, nalakoval by som naopak tú kôru na čierno a nechal svetlé tie miesta, ktoré máš ty žlté. Takýto som tiež videl, teraz ho hľadať nebudem. Na horný okraj patrí parohové obloženie a pod.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Heinrichvs »

Teď bych to rozdělil na dvě věci, toulec jak opravdu vypadal a toulec do muzea.

Repliky, které posíláš nemají asi dřevěné jádro, kdežto muzejní kus má. Já viděl jiné toulce v muzeích stejně jako ty fotky z fisher auction kde to má kůži a dřevěné jádro, potažené jsou pergamenem. Ano může to být i břízou, to je logické. Myslíš že nemá mít dřevěné jádro?

Muzejní kus: malůvka na píču, ale ve smlouvě je: toulec malovaný dle Lomnice.. co s tím že, střelec je Slovák z Trenčína s dřevěným lukem. Měl by mít dle mého vývodu toulec jako z Velislavovi bible. Toulec z Lomnice je asi kumánský, protože ty bílé části jsou kosti. Stejné kostěného obložení je v pohřbech v Bulharsku, to jistě také znáš. Rozpočet na toulec nedovolil aplikovat pergamen, na který jsem plánoval aplikovat černý pigment. Ono jsem si vědom chyby.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od dav1dMldc »

Heinrichvs napsal:
11 Pro 2018, 21:07
Repliky, které posíláš nemají asi dřevěné jádro, kdežto muzejní kus má. .... Myslíš že nemá mít dřevěné jádro?
Podľa mňa všetky čo som poslal drevené jadro majú. Kôra by sama o sebe nedržala v takom tvare a tie ostatné sú robené (pravdepodobne) rovnako. Nevidím dôvod, prečo by drevené jadro nemali mať. Videl som jeden mongolský tulec z kôry, no ten bol vystužený dodatočne z vrchu drevenými lištami.
Heinrichvs napsal:
11 Pro 2018, 18:26
Ano v Nitre ničemu nerozumí A Jiří co dělá reflex do celého světa nic neví
Tak vzhľadom ku tomu aký luk si tam dal, by som povedal že buď oni alebo... niečo iné je špatne. Celkom by ma zajímalo, aké luky a iné lukostrelecké vybavenie páni z Nitry vyrobili, vyskúšali, otestovali, zrekonštruovali,... a ku aký výsledkom a záverom dospeli. Z mojej skúsenosti totiž plynie, že takýto ľudia (z filozofických fakúlt) ostávajú v teoretickej rovine a iba citujú pár kanonických publikácií (ako The great warbow, The book of the crossbow a pod.), prípadne pridajú nejaký článok, pričom v konečnom dôsledku je záver v podstate žiaden alebo triviálny (príkladom je odhad sily stredovekých kuší z dreveným lukom a luku z Berkhamstead castle).
A Jirku som na mysli nemal, jeho prácu som videl aj naživo a posledné výrobky vyzerajú výborne. Čo sa týka jeho znalostí napr. drevených lukov a histórie tejto zbrane v Európe, tak neviem, nediskutoval som s ním.

Z tvojich príspevkov som zatiaľ pochopil, že dôvod prečo to vyzerá tak ako to vyzerá (a teda prečo sa to napr. mne nepozdáva) je nízky rozpočet. Takže u toho by som asi skončil a svoje knížecí rady si nechám pre seba ;) (hoci pôvodne som len napísal že sa mi to proste iba nepáči).
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od lasky »

Knizka je v papierovej forme, ale inglish. Ak by mal niekto zaujem o kupu zistujem kde a za kolko..
Přílohy
IMG_20200131_151309_874.jpg
IMG_20200131_151309_874.jpg (57.3 KiB) Zobrazeno 5082 x
IMG_20200131_150924018.jpg
IMG_20200131_150924018.jpg (2.53 MiB) Zobrazeno 5082 x
IMG_20200131_151309_856.jpg
IMG_20200131_151309_856.jpg (38.92 KiB) Zobrazeno 5082 x
IMG_20200131_150806658.jpg
IMG_20200131_150806658.jpg (1.94 MiB) Zobrazeno 5082 x
IMG_20200131_150820717.jpg
IMG_20200131_150820717.jpg (2.46 MiB) Zobrazeno 5082 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů