Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od lasky »

https://www.academia.edu/35899428/V%C3% ... pr%C3%A1ca_ dizertacna praca .

vzhladom k tomu ze sami to zda zaujimave zakladam nove vlakno, podla tejto dizertacnej prace som robil hroty na 12..14 storocie,

https://laskyy.rajce.idnes.cz/arowheads ... y_slovakia./ fotky doplnim aj s popisom.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od lasky »

Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Heinrichvs »

Lukostřelec pro expozici muzea v Trenčíně. Projekt řeší pan Pinďák, kurátor a historik. Celek řeším já a Veronika Pilná oděv. Postava má oděv té doby dle podkladů. Obuv dle chronologie M. Volken, opasek a tašku dle nálezů z Veselí n. M.
Hroty vyrobil Lasky, pera dodal Peter L., tyčky jsem koupil před 5 lety od Matejova.
Zelená barva je od drcený malachit.
Přílohy
pera.jpg
pera.jpg (93.21 KiB) Zobrazeno 8739 x
sipky.jpg
sipky.jpg (142.24 KiB) Zobrazeno 8739 x
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Kaša »

Hezké. Takže jsi zvolil jako předlohu toho pěšího lučištníka?

Tyčky vypadají na smrk nebo borovici, ne? ... a průměr tyčky 10mm?

Máš podklady pro drcený malachit? ... nečetl jsem bohužel tu studii, tak třeba jsou odpovědi tam.

Díky
Kaša
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Heinrichvs »

Bohužel já jsem pouze výrobce a zadavatel se rozhodl pro pěšího Slováka a jediné iluminace na tu dobu a místo ukazují takový druh šípu. Oni musí k té expozici vytisknout podklady a pokud jsou takové tak se nedá nic dělat.
Ad malachit, právě že jsem četl o přítomnosti Cu. Který mám doma a který se tehdy běžně obchodoval a užíval jako pigment a sloučeniny Cu jsou jedovaté pro plísně. Proto logicky mi vyšel ten malachit.
Malachit není drahokam ale ruda, která se těží od pravěku není to nic cenného. Nevím přesně jak jsou rudné poměry v Británii, ale četl jsem o dolech na měď a ty můžou být i ve formě malachitu.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Kaša »

Ta (teoreticky) zelená barva na opletech anglických šípů je způsobena přidáním měděnky do směsi - jak je to celkově
děláno viz tento článek na ewbs stránkách http://www.theenglishwarbowsociety.com/ ... s2016.html
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Heinrichvs »

Na této stránce se píše, že analýza byla provedena na hmotovém spektrometru a plynové chromatografii a prokázala se přítomnost triglyceridů.
Nepíše se tam o formě užité mědi. Na měď se tam co jsem četl usuzuje z pohledu barvy.

Experimentátoři přidali do roztoku octan měďnatý. Není mi známo že by středověk a raný novověk uměl syntetizovat tuto sloučeninu. Proto takový postup je třeba zavrhnout.

O měděnce jsem tam nečetl nic. Měděnka jak se vyráběla ve středověku byla stejně směs korozních produktů mědi, stejně jako ruda malachit. Záleželo čím se měděné plechy úmyslně korodovali. Postup je někde zaznamenaný. Mě přijde jednoduší použít rozemletou rudu měděnou, než pomazávat Cu plechy výkaly a pak to seškrabávat.
Zelená jako pigment se vyráběla z malachitu a korozí plechů, obě látky mají podobné složení a užití a obě se obchodovali ve středověku.

Díky Kašovi za oponenturu a jsem rád že jsem zvolil tento postup, protože jak se ukazuje užití malachitu dobový správný a dnes asi jediný schůdný.
Jediné co teď vidím za chybu, že jsem dal do klihu zbytečně moc pigmentu korozních sloučenin mědi. Mohl jsem toho dát mnohem méně a tím udělat slabší odstín.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Kaša »

Měděnka je v textu pod pojmem "verdigris" - toto slovo se tam vyskytuje neustále.
Jinak nemám nic proti tomu malachitu.

Není problém udělání měděnky (tzn. octanu měďňatého) jak píšeš pomocí plechu a kyselého prostředí.
Těch odstínů zelené může být víc. Ta směs může být i červená, ale není to ten octan měďňatý ale je to oxid měďný.

Zde fotka šípu se směsí dle toho postupu Willa S.
Obrázek

Kaša
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Heinrichvs »

Napíšu to jinak. Neznám ty angličany a nevím o nich nic. Jen jsem četl ten článek na webu.
Vím co je Verdigris je to zelené barvivo. Tento pojem používá Alcherius ze 14stol.
Problém je v tom, že angličan dělá nesmyslnou věc, že používá čistou syn. sloučeninu jako barvivo, místo toho aby použil minerální pigment jak plnivo s barvícím účinkem.
Zelená barva se vyráběla mimo jiné občas i přidáváním octa, proto chápu tu myšlenkovou zkratku toho člověka. Který nemá přesnou analýzu anorganické složky šípu co jsem pochopil.
To je ale problematické: tehdejší ocet se neskládal jen z kys. octové ta tam ani moc nebyla, byli tam různé sloučeniny a mimo jiné i org. kyseliny.
Dále, recepty píší o tom že se tam dá ocet, pak např hnůj, pak soli pak to a to.. Píše o tom Theophilus, Audemaro, Alcherius, myslím že i Cenini. Středověcí autoři.

Rozdíl mezi pigmentem-org nerozpustnou složkou a barvivem rozpustným a vážícím se je, že obě můžou barvit ale mají jiný účel mimo chodem.
Anorg pigment slouží také jako plnidlo a tím mění lepidla a jiné látky.
Rozdíl např klihu s plnidlem a bez něj je v tom, že klíh může popraskat samotný ve větší vrstvě ale s plnidlem vydrží tvoří odolnější vrstvu.
Je jedno jestli jde o klíh nebo jiné látky, ale barvivo a pigment-plnidlo je rozdíl

Proto jsem použil malachit protože ten je v podstatě blíže pojmu Verdigris ze 14stol. než čistá sloučenina, která tam také mohla být ale nemohla jí tvořit celou.
Tím se mění i užitné a mechanické vlastnosti takové směsi s verdigris.

S tím bych to asi ukončil. O nic nejde je to jen zábava. Za mě, zpracoval pro muzeum zprávu se zdroji a tím bych s tímto tématem rád skončil.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od lasky »

podla mna si uvazoval rozumne a moze niekto.. ja nie, skusit tvoju cestu.. bude to dobre doplnenie prave Willa Shermana. sice ty uz si to spravil.. asi by to mali upravit aj anglani.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Heinrichvs »

To je na vás. Já mu můžu případně napsat a zeptat se ho, co si o tom myslí. Ale neznám ho a nevím co je zač a jestli takové věci je ochoten posoudit, nebo mě pošle do prdele.
Každopádně jsem to tohoto problém vešel s tím, že jako okrajová věci ve velké zakázce pro muzeum v Trenčíně jsou i šípy a luky. Můžu ujistit, že luk a šípy tam hrají marginální věc a já si spíš něco zkouší, na co už tak rok myslím.
Také na to jdu od jiného směru. Zabývám se pro NPÚ nálezy usní a textilu okrajově ze 14stol. a nechal jsem dělat analýzu pigmentů na výrobcích té doby a také jsem shromáždil různé recepty a zprávy o pigmentech, barvivech, plnidlech, lepidlech a pod. Pořád řeším jak se řešila polychromie kožených předmětů a jak to že to tam drželo.
Proto to beru jinak než vy.
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Heinrichvs »

Rekonstrukce výbavy a výstroje lučištníka na Trenčínském hradě na počátku 14 stol. Oděv se ještě dělá.
Přílohy
Lucistnik...jpg
Lucistnik...jpg (612.99 KiB) Zobrazeno 8530 x
Lucistnik.jpg
Lucistnik.jpg (1.27 MiB) Zobrazeno 8530 x
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od Heinrichvs »

Detaily toulce. Podle fresky z Lomnice to má závěr. Toulec je dřevo kůže textil. Náměty jsem hledal v KHM Wien kde je toulec s krytem.
Přílohy
lucistnik toulec zavreny.jpg
lucistnik toulec zavreny.jpg (938.08 KiB) Zobrazeno 8526 x
Lucistnik toulec polonaplneny.jpg
Lucistnik toulec polonaplneny.jpg (439.98 KiB) Zobrazeno 8526 x
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od dav1dMldc »

:doubt: nejak sa mi to celé nepáči... nemôžem si pomôcť :? . Hlavne ten tulec. Keď na to pozrie lajk s miernou predstavivosťou z piatich metrov uvidí potápačskú plutvu...
Ten luk je robený z reziva? Príde mi ako by bola rovina letokruhov v rovine luku (streľby).
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Výbava stredovekého lukostrelca v severnej časti Karpatskej kotliny ...Slovensko

Příspěvek od trener »

Já mám dotaz k tašce na opasek: Proč tam jsou tak výrazné a vnější stehy prosím? (Mám za to, že se vše, co šlo, obracelo?).
Děkuji
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů