kompozitný luk

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Odpovědět
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

kompozitný luk

Příspěvek od legolas380 »

Vlakno nadvazuje na vlákno "Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu" strana 88

Ludia. mam taky ambiciozny plan spravit si kompozitny luk. (slachy, drevo, rohovina). slachy mam, neviem sice ci dost aj rohovina je na ceste. ale podcenil som drevo :( chcem pouzit javor. viete daco o vlastnostiach javora polneho (Acer campestre)? rastie to jak zelina, tak by som nemal problem ho zohnat
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan »

ahoj, chystám sa tiež na maďarský hornbow (javor ešte dosúšam). Javor poľný je v pohode, do tých kompozitov pchajú kadečo. Hľadaj javor so širšími letokruhmi, ten mi držal dobre aj na drevolukoch.

Len pre zaujímavosť, trnka s dvoma vrstvami jeleních šliach (teraz má cez 2 mesiace), som zvedavý či to to drevo prežije :D
Přílohy
slachy.jpg
slachy.jpg (167.27 KiB) Zobrazeno 11196 x
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od legolas380 »

super ze to tu este niekto riesi. no hej. z nasich drevin som sa ale docital len o javore a ceresni. a ked uz som kupil tie rohy nerad by som riskoval. i ked aj tak to isto dolamem :D inak neviem ci som slepy ale je tu nejaka tema ohladne takychto lukov? lebo je to predsa len specialna zalezitost
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan »

Odkial si kupoval rohy? Mne dosli z Vietnamu dva tyzdne dozadu. Aky typ hornbowu sa chystas robit? Na starom lukostrelc.cz bola tema kompozitne luky ale vela sa tam toho nedozvies. Z mojho pohladu najkomplikovanejsie je to spravne navrhnu,uhly,sirky,hrubky,a spravne zlepit.
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od legolas380 »

kupoval som uz vyrovnanu rohovinu cez ebay. https://www.ebay.com/itm/Buffalo-horn-s ... 2435193096
ty si za kolko kupil? pravdepodobne turecky luk. zatial mi pride najjednoduchsi. ale je dost mozne ze zmenim nazor. co sa tyka konstrukcie neviem este ci chcem ist cestou ohybania dreva alebo prilepenia toho koncoveho zahnutia (nenapada mi teraz ta terminologia). no tiez mi to tak pride ze rozmery budu kriticke, kukam paleoplanet a primitive archery ale toto bude oriesok. ani tilerovanie nebude hracka. zatial robim skrabku zubatu :) a v tento tyzden este to drevo musim niekde zohnat..takze si dost popredu asi ta budem o rady ziadat...kolko lb chces z toho vytiahnut?
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan »

ahoj, zatial som za rohy neplatil, ale coskoro budem tak napisem cenu. Nie su ale rovnane, hrubku maju do 1cm, musim ich este brusit a vyrovnavat... Co sa konstrukcie tyka, najjednoduchsi mi pride ten madarsky luk. Siahy chcem ohybat nie vlepovat. Ten zubkovaty nastroj si pripravujes na drevo a roh? Ja pouzijem list z pilky na zelezo na to drazkovanie. Skor by som potreboval truhlarsku cudlinu tzv. labuti krk, profil resp. rez ramena madarskeho luku je v tvare sosovky, teda drevo aj roh treba zaoblovat. Nechcem silny luk, skor tych 45-50lb, aby to bolo na bezne strielanie a dala sa na to normalne nasadit tetiva :D Ked zacnes robit popis potom nejake skusenosti a postrehy ;)
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od legolas380 »

ano tie zubky chcem na drevo. pilka na zelezo mi pride zubkami moc jemna. podla toho co som videl tak tie drazky maju do seba medzi rohom a drevom zapadat a bude asi tazke to trafit. no tu cidlinu mam co myslis z tadeto https://www.narextools.cz/cidlina-premium-8796. je to dobra vec. no jasne ale vravim budes to mat skor :)
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan »

myslel som ten pilkovy list s vacsimi zubkami, teda ten uz je zrejme na drevo, nie zelezo. Co sa tych drazok tyka tak nemyslim ze do seba musia zapadat, skor je to pre lepsiu distribuciu lepidla (kozneho gleju). Dik za link na tie cidliny, pozeral som uz nejake, ale boli to spravidla viac dielne pomerne drahe supravy, z ktorych som potreboval len 2 typy cidlin. Slachy pouzijes ake?
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od legolas380 »

ja som si tiez myslel ze ide len o to zdrsnit ten povrch. ale cim viac to sledujem tym castejsie sa stretavam s tym ze tie drazky robia uplne rovne aby to presne sadlo tu je pekne video https://www.youtube.com/watch?v=IZ2lzEhvRro
slachy jelenie. a asi 4 vrstvy. pre istotu :) vraj minimum su 3 ale zas som daco nasiel na nete kde to niekto skusal dal 3 a potom ked to zlomil tak nadaval na slachy ze ich dal niekde malo
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan »

Co viem od cloveka ktory robi madarske luky, robia sa tie drazky koli lepidlu, pytal som sa na to, nie je to amater, ziskal uz vela oceneni. Co sa sliach tyka nejde o pocet vrstiev ale o pocet gramov slachy ktore tam das. Teda kludne stacia aj dve vrstvy ak dodrzis potrebnu gramaz vzhladom k pozadovanej sile luku. Zbytocne tam tej slachy netreba moc ak nechces 90lb luk.
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od legolas380 »

no ked urobis drazky tak mas vacsiu kontaktnu plochu pre lepidlo. pozeram to a nasiel som rozne rezy aj ake ako vravis ty. v tom pripade tie drazky ale asi nebudu moc hlboke
https://www.google.com/search?q=hornbow ... oCsIhzFGPM

no trosku som to prepocital a vychadza mi to cca 150g na cely luk (i ked som sa docital ze by stacilo tak 100- teraz som v takej faze teorie..). ja by som chcel presne daco take ako ty 45-50.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

legolas380 napsal:
20 Dub 2020, 16:03
ako osetrujes hrce?
Necháš na bruchu okolo hrče trochu viac dreva. Je to potom náročnejšie na opracovanie, ale na niektorých devinách je doslova nevyhnutné (ako napr. svíb). Potom brucho luku vyzerá nejak takto:
https://photos.app.goo.gl/rBPHzK8ydhgoFq9B9

Čosa týka kompozitov, môžete založiť zvlášť vlákno. Na škodu to nebude...
Ja mám rozrobený tiež jeden kompozit. Už dva roky... stále niet času ho dorobiť a obecne to trvá dlho. Snáď sa čoskoro podarí, potom pošlem foto a popis na inšpiráciu pokiaľ ho nerozlámem. Minulý rok som ho testoval. Zatiaľ asi 90lb 30", tento rok som naň dal iba tetivu a odskúšal ho, či je ok. Lepím kôru...
Hlavne odporúčam robiť luk slabší a nepreháňať to s reflexom. Na začiatok najjednoduchší mne príde starý typ mongolského luku (7-10st.) typu Žargalat, Čonok Ul, Omnogov a pod.
Drážky sa pôvodne vyplňovali lepidlom, nezapadali presne do seba. Pár rozrezaných historických lukov som už videl. Najmä tureckých a manchu, ale videl som i mughala, korejca a pod. Ani v jednom tie drážky neboli presné.
Niekto šľachy váži, mne osobne príde lepšie ich nalepiť určitú hrúbku (to napr. diskutuje Taybugha v Saracen archery). Napr. na tom rozrobenom kompozitnom luku mám 5mm šliach, ale je to silný luk. Na 40-50lb luk by malo stačiť 3-4mm bez problémov. Na tureckých lukoch bolo dokonca ešte menej, cca 2mm v strede profilu (na hranách bolo viac). Naopak, na stredovekých stredoeurópskych kompozitných lukoch na kuše bolo až do 20mm šliach. Ja mám na jednom lepenom luku z jaseňa a tisu na kušu cca 7-8mm šliach a pridalo mu to asi 170lb :badgrin: (teraz má 400lb).
Pokiaľ nemáte, odporúčam kúpiť knihu od Adama Karpowitza. Stojí za to prečítať.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan »

legolas380 napsal:
22 Dub 2020, 20:33
no ked urobis drazky tak mas vacsiu kontaktnu plochu pre lepidlo. pozeram to a nasiel som rozne rezy aj ake ako vravis ty. v tom pripade tie drazky ale asi nebudu moc hlboke
https://www.google.com/search?q=hornbow ... oCsIhzFGPM

no trosku som to prepocital a vychadza mi to cca 150g na cely luk (i ked som sa docital ze by stacilo tak 100- teraz som v takej faze teorie..). ja by som chcel presne daco take ako ty 45-50.
na 50lb luk ti kľudne bude stačiť aj 50-60g šliach, ak dodržíš patričné dĺžky, šírky a hrúbky ramien, teda dreva a rohu.
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan »

dav1dMldc napsal:
23 Dub 2020, 00:25
legolas380 napsal:
20 Dub 2020, 16:03
ako osetrujes hrce?
Čosa týka kompozitov, môžete založiť zvlášť vlákno. Na škodu to nebude...
Ja mám rozrobený tiež jeden kompozit. Už dva roky... stále niet času ho dorobiť a obecne to trvá dlho. Snáď sa čoskoro podarí, potom pošlem foto a popis na inšpiráciu pokiaľ ho nerozlámem. Minulý rok som ho testoval. Zatiaľ asi 90lb 30", tento rok som naň dal iba tetivu a odskúšal ho, či je ok. Lepím kôru...
Hlavne odporúčam robiť luk slabší a nepreháňať to s reflexom. Na začiatok najjednoduchší mne príde starý typ mongolského luku (7-10st.) typu Žargalat, Čonok Ul, Omnogov a pod.
Drážky sa pôvodne vyplňovali lepidlom, nezapadali presne do seba. Pár rozrezaných historických lukov som už videl. Najmä tureckých a manchu, ale videl som i mughala, korejca a pod. Ani v jednom tie drážky neboli presné.
Niekto šľachy váži, mne osobne príde lepšie ich nalepiť určitú hrúbku (to napr. diskutuje Taybugha v Saracen archery). Napr. na tom rozrobenom kompozitnom luku mám 5mm šliach, ale je to silný luk. Na 40-50lb luk by malo stačiť 3-4mm bez problémov. Na tureckých lukoch bolo dokonca ešte menej, cca 2mm v strede profilu (na hranách bolo viac). Naopak, na stredovekých stredoeurópskych kompozitných lukoch na kuše bolo až do 20mm šliach. Ja mám na jednom lepenom luku z jaseňa a tisu na kušu cca 7-8mm šliach a pridalo mu to asi 170lb :badgrin: (teraz má 400lb).
Pokiaľ nemáte, odporúčam kúpiť knihu od Adama Karpowitza. Stojí za to prečítať.
Ak budeš mať Dávid čas mohol by si ten tvoj hornbow nafotiť, aspoň pre zaujímavosť a inšpiráciu. Aký máš prierez ramena? Riešil si zaobľovanie dreva a vydlabávanie rohu?
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Kompozitne luky- vyroba a technicke info

Příspěvek od legolas380 »

Tak uz mam kmen z javora polneho. priemer od 10 do 15cm. viem ze toto je asi najhorsi cas na zhananie suroveho dreva ale ako to susit nech to je co najrychlejsie. mozem to dat dole z kory a rozstiepit na stvrtiny ak sa podari? jak jasen?
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů