kompozitný luk

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Jano
Příspěvky: 12
Registrován: 25 Zář 2021, 09:11

Re: kompozitný luk

Příspěvek od Jano »

Woodan, ja sa na vedu dosť spolieham a teoretizujem rád, takže to ako stratu času nepociťujem a ak už všetko vymyslené a objavené bolo, tak ja som sa z toho ešte mnoho nedozvedel ( a obávam sa, že som hodne vecí už aj pozabúdal ), čiže o zábavu mám na dlho postarané ( len chcem veriť, že rovnako to vníma aspoň niekto na tomto fóre, aby som neotravoval celkom všetkých ). Ale aj tak dúfam, že v zime si už ten čas na výrobu nájdem ( a ak nie, tak sa spolieham, že na dôchodku to už isto dám ... ) :) .

Len keby si mi ešte predtým trochu podrobnejšie popísal, ako si testoval/porovnával tie ramená z javora a agátu ( ak to nie je výrobné tajomstvo ) - hlavne hrúbku agátu a aký polomer ohybu zniesol, aby som tým časom nemusel mrhať na lámanie jadra v hotových kompozitoch :) .
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: kompozitný luk

Příspěvek od woodan »

ahoj, testoval som len ohybom v ruke, žiadne veľké teoretizovanie ani meranie. V prílohe pripájam fotku z jedného agát jadra ktoré som do luku nepoužil...Je to len pre ilustráciu čo to drevo znesie. Bol to nepodarok ktorý sa mi ani pri veľkom úsilí nepodarilo zlomiť.
Přílohy
blbost.jpg
blbost.jpg (77.73 KiB) Zobrazeno 3364 x
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: kompozitný luk

Příspěvek od lasky »

https://portalzp.praha.eu/jnp/cz/prirod ... 32021.html

https://portalzp.praha.eu/public/48/db/ ... _2_WEB.jpg jano cislo 7 je tvoj strom.

http://www.praha-priroda.cz/parky-a-zah ... r-cukrovy/
Tento druh byl do českých zemí introdukován roku 1885 do Královské obory

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1lovsk%C3%A1_obora

jano trocha som googlil, mam kamosku ktora je spravcova kastiela v dubnici opytam sa jej ci tvoj javor tam nemaju, viac pre teba neviem spravit.


https://www.enviroportal.sk/stromy/deta ... r-v-ziline a tu je v ziline,

a tu v zline, http://www.ic-zlin.cz/wcd/pages/atrakti ... rozura.pdf

povedz nam o sebe zopar slov skoro vsetci sa osobne pozname a stretame sa.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Jano
Příspěvky: 12
Registrován: 25 Zář 2021, 09:11

Re: kompozitný luk

Příspěvek od Jano »

lasky napsal:
02 Říj 2021, 21:05
jano trocha som googlil, mam kamosku ktora je spravcova kastiela v dubnici opytam sa jej ci tvoj javor tam nemaju, viac pre teba neviem spravit.
...
povedz nam o sebe zopar slov skoro vsetci sa osobne pozname a stretame sa.
Lasky, ďakujem ti za vynaložené úsilie, ja som googlil už dávnejšie a nič moc som nenašiel. Škoda, že je toho tak málo na slovenskom internete - o lokalitách s výskytom Acer saccharum na Slovensku . Myslel som, že by sa mohol ozvať niekto, kto má tie stromy niekde pod nosom, lebo pravdepodobne rastú vo viacerých mestských parkoch. Zistil som však, že nejaké rastú v Arboréte v Liptovskom Hrádku a aj som tam zašiel, no bohužiaľ jedince neboli označené ( bolo to dosť zanedbané ) a nerozoznal som ich od iných javorov ( ale doniesol som si odtiaľ tri oriešky :) - nie Popoluškine ale hikorové/ ?Carya alba? - jedna rastlinka z nich ešte živorí u mňa na dvore ). Ešte raz, vďaka za námahu !
Ja som mládenec ( ale starý - po päťdesiatke ) spod Orlovej hole ( len pár kilometrov od Kráľovej hole, ktorú asi všetci poznáte ) z úrodneho údolia - tu ešte len riečky - Hrona ( aj zemiaky sa tu urodia :) ). Odchovaný som bol na May-ovkách a Seton-ovkách, takže lukmi som sa zaoberal od detstva. Taká perlička - už na strednej škole som ( po prečítaní návodu v knihe : Elliott Arnold - Pokrvný brat - o internete sa tu ľuďom ešte ani nesnívalo ) "opekal" lieskový luk nad dlhou pahrebou. Celkom sa mi vydaril, strieľal aj po rokoch "dobre", aj kamaráti s ním boli spokojní, akurát že som bol potom trochu sklamaný, keď som sa dozvedel ( už z internetu ), že "heat treating" sa má robiť s lukom ohnutým do reflexu a nie so zatetiveným lukom :idea: . Za mladi som sa venoval aj výrobe ( väčšinou len jaseňových ) lukov pre seba a deti z okolia, ale už dosť dávno to skončilo ( elán trochu vyprchal ) a som už len zberač materiálu, študent teórie a sledovač diskusných fór v nádeji, že sa k praktickej časti čoskoro znovu vrátim.
Sem ma k vyjadreniu zlákal Marekov príspevok o použití programu VirtualBow, ktorý považujem za veľkú pomoc pre "kompozitárov" odkedy sa tam dajú navrhovať viacvrstvové luky. Posledné večery som venoval "učesávaniu" mojich starých pokusov v tomto programe a keď to bude ako-tak vyzerať, tak to sem postnem.
Som riadny domased, na akcie už veľmi nechodím ( čiastočne aj preto, lebo som tiež vegetarián ), ale teba som už asi videl, aj keď len v televízii - ak si to bol naozaj ty so Žídekom na Trenčianskom hrade.

Woodan, aj tebe vďaka za fotku. Takýto ohyb ( asi až do plného zamýšľaného náťahu ) by už mal svedčiť o tom, že to to drevo v kompozite vydrží. A prečo to bol nepodarok ?
Posielam tiež niečo z mojich pokusov o jednoduchý "štvorbodový ohybový test", takmer bez počítania sa dá určiť ( radšej to nazvem ) "percento ohybu" drevenej vzorky. Keď túto paličku chytíš do dlaní ( môžeš sa zaprieť palcami ) len za hrubšie konce ( stredná časť medzi čiarkami má všade rovnakú hrúbku ) a snažíš sa celú tú strednú časť ohnúť rovnomerne do kruhu - treba si na podložku nakresliť súbor kružníc so zmenšujúcim sa polomerom - tak potom by malo ísť o namáhanie v "čistom ohybe". Potom len postupne - na viackrát - vzorku ohýbaš a zapisuješ si, ktorý polomer už vydržala, až do "neprijateľného" setu alebo zlomenia. Vzorky treba pred testom zastabilizovať na požadovanej vlhkosti a teplote. Toto je len môj neoverený výmysel, takže prosím "znalých" o vyjadrenia.
vzor_vrch.jpg
vzor_vrch.jpg (65.41 KiB) Zobrazeno 3304 x
vzor_spodok.jpg
vzor_spodok.jpg (70.39 KiB) Zobrazeno 3304 x
vzor_bok.jpg
vzor_bok.jpg (76.01 KiB) Zobrazeno 3304 x
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: kompozitný luk

Příspěvek od woodan »

Nepodarok to bol hlavne pre nespokojnosť s tvarom po naparovaní. Mal som to v pare viac ako bolo treba... Ale účel splnil.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: kompozitný luk

Příspěvek od lasky »

Jano .dal som ako klucove slovo javor cukrovy, na stranu vegetarianov nas prechadza viac a viac.. ano so zidekom som to bol ja.. za chyby v mladosti platis cely zivot

http://www.arboretum.sav.sk/sk/dendroex ... tanoviste1
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
MarekT
Příspěvky: 37
Registrován: 09 Zář 2021, 12:04

Re: kompozitný luk

Příspěvek od MarekT »

Tak po dvoch týždňoch som vybral drevo z formy a prehodil na dosku na ďalšie sušenie, 1-3 mesiace predpokladám.
Skúšal som ohýbať hrubšie laty na konce 35*18mm, ale tie už popraskali. Myslím že budú dobré, ak sa mi to podarí zalepiť.
1633452407221.jpg
1633452407221.jpg (185.19 KiB) Zobrazeno 3237 x
1633452407211.jpg
1633452407211.jpg (114.29 KiB) Zobrazeno 3237 x
Jano
Příspěvky: 12
Registrován: 25 Zář 2021, 09:11

Re: kompozitný luk

Příspěvek od Jano »

lasky napsal:
04 Říj 2021, 19:46
Jano ... za chyby v mladosti platis cely zivot
Lasky, ako vieš o tej mojej veľkej chybe z mladosti ? ( Či si to myslel nejako inak :) ? )
Do arboréta v Mlyňanoch som písal už dávno a nič, ale napísal som znovu a uvidím ...

Marek, tie lamely na doske budeš aj vážiť aby si zistil, že či už dosť vyschli ? BTW - dobrá svorka na tej forme s prasknutou lamelou. Aký máš polomer ohybu formy pod tou prasklinou ? Nebudú tie posledné laty dosť hrubé aj keď praskliny len odbrúsiš ? Ak nie, tak možno by bolo lepšie odbrúsiť a podlepiť tenkou lamelou. Plánuješ ich aj "opáliť po vyschnutí" aby lepšie držali tvar ( ak nebudú podlepované ) ? Našiel som staré fotky vzoriek ohybov javorových paličiek, len už neviem, či som použil pásnicu aj na tú viac ohnutú ( to bolo naozaj dobré drevo ), alebo iba na tú druhú, kde je neporušený letokruh na stláčanej strane.

Pripájam aj súbory z VirtualBow-u aj s popisným tabuľkovým súborom - ak nájdete nejaké chyby dajte mi vedieť ( a komu sa bude chcieť tak tým tabuľkám môže dať aj prehľadnejšiu formu :) . Nebralo mi ich s príponou .bow, tak som len prepísal príponu na txt, čiže po stiahnutí si to budete musieť prepísať.

Marek, mohol by si sem hodiť aj ten tvoj súbor ?
Přílohy
qing2silnyn.txt
(5.5 KiB) Staženo 82 x
hwspm2n.txt
(8.09 KiB) Staženo 76 x
hwsak1n.txt
(8.09 KiB) Staženo 82 x
javor_t.jpg
javor_t.jpg (155.07 KiB) Zobrazeno 3150 x
Rozmery_kompozitov.xls
(17 KiB) Staženo 85 x
javor_h.jpg
javor_h.jpg (197.74 KiB) Zobrazeno 3150 x
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: kompozitný luk

Příspěvek od lasky »

Jano so zidekom som to bol ja.. za chyby v mladosti platis cely zivot, dostal som za to 20e a telka to bude vysielat este 30 rokov.. uz to druhz krat neurobim nech daju aspon 30e,, :D :D :D :D kazdy robi chyby.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Jano
Příspěvky: 12
Registrován: 25 Zář 2021, 09:11

Re: kompozitný luk

Příspěvek od Jano »

lasky napsal:
11 Říj 2021, 21:13
Jano ... telka to bude vysielat este 30 rokov ...
Mal by si si pýtať "tantiemy" a ku Židekovi chodiť zadarmo na vegetariánske menu aspoň raz do mesiacca :D .

Nahral som tie súbory z VirtualBow-u na úložisko, aby nebolo treba nič prepisovať - tu je link :
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: kompozitný luk

Příspěvek od lasky »

Moj novy luk od pana majstra Davida, 82 libier na 32" cakal som na neho 2 a pol roka..
Přílohy
IMG_20211016_095604019_BURST016.jpg
IMG_20211016_095604019_BURST016.jpg (6.18 MiB) Zobrazeno 3013 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: kompozitný luk

Příspěvek od dav1dMldc »

lasky napsal:
16 Říj 2021, 21:57
Moj novy luk od pana majstra Davida, 82 libier na 32" cakal som na neho 2 a pol roka..
To nebolo až tak dlho... Ja myslím, že som ho začal robiť iba pred dvoma rokmi :D
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
MarekT
Příspěvky: 37
Registrován: 09 Zář 2021, 12:04

Re: kompozitný luk

Příspěvek od MarekT »

Jano, nejdem to vážiť ani opalovať, asi to nechám vyschnúť tie 3 mesiace ako píše Karpowitz a potom to možno ešte nahrejem a zmenším ohyb, pretože som to s tými uhlami trochu prepískol. Polomer je asi 7cm, ale neviem presne.
Ten súbor už nemám, prerobil som to na mamluka.
V tom xls súbore máš tažkého turka ktorý má v ramene 6mm drevo a 6mm rohovinu. Nemám s tým absolútne žiadne skúsenosti, ale ja by som sa bál urobiť také hrubé jadro. Nebojíš sa že by to prasklo ? Možno radšej 4mm drevo a 8mm rohovina.
Jano
Příspěvky: 12
Registrován: 25 Zář 2021, 09:11

Re: kompozitný luk

Příspěvek od Jano »

lasky napsal:
16 Říj 2021, 21:57
Moj novy luk od pana majstra Davida ...
K tomuto sa nemôžem vyjadrovať, lebo by zo mňa prehovorila iba slepá závisť - či už k majiteľovi, alebo k výrobcovi :roll: .

Marek,

predpokladám teda, že to budeš sušiť vo vykurovaných priestoroch ?

Tie modely sú robené podľa rozmerov ( hrúbky vrstiev v strede ohybného ramena historických lukov ) z jedného obrázka ( z tureckej knihy ) a vybral som tie najväčšie, aby som zistil maximálne zaťaženie, ktoré tie materiály dokázali vydržať. Nemienim vyrobiť až taký silný luk, ale namáhanie materiálov by sa asi malo k týmto hodnotám blížiť aj u slabších lukov, ak majú byť čo najefektívnejšie ( ak tie originál luky už príliš "nesetovali" ).

Namodeloval som to aj podľa tvojho návrhu ( ešte to nie je celkom doladené ) a namáhania sa zmenili takto : DF - 667 N oproti pôvodným 681 N, šľachy ťah - 3,9 % oproti 3,96 %, drevo ťah - 2,19 % oproti 2,26 %, drevo tlak - 0,15 % oproti 1,11 %, rohovina tlak - 4,8 % oproti 4,64 %.

Takže, na namáhanie dreva v ťahu to veľký vplyv nemalo - viac by určite pomohlo pridať tú hrúbku šľachám a nie rohovine, ale potom by sa zase zväčšilo zaťaženie dreva v tlaku ( čo asi až tak neohrozuje "prežitie" luku ).
Aké maximálne namáhania ti vychádzajú u tvojho modelu mamluka ?
MarekT
Příspěvky: 37
Registrován: 09 Zář 2021, 12:04

Re: kompozitný luk

Příspěvek od MarekT »

Suším to v izbe, v ktorej sa vôbec nekúri, ale vlhkosť sa tam pohybuje okolo 40%.
Musíš mi v SZ lepšie vysvetliť to namáhanie, pretože si to neviem vypočítať v tých percentách, ako to tu uvádzaš.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů