Lukistreľba vs zdravie

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
wobler
Příspěvky: 72
Registrován: 25 Ún 2019, 13:06

Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od wobler »

Chýbalo mi to vlákno zaoberajúce sa dopadom lukostrelby na naše zdravie. Uvediem bodovo svoje názory a skúsenosti. Ocenil by som, ak by niekto pridal vlastné. Pozitívne či negatívne, aby sme sa vyhli zdravotným komplikáciám.

1. Kompenzácia.
Často zabúdame, vedome, lebo sa nám nechce, alebo nás to proste nenapadne. Optimálne je sa naučiť strieľať obojstranne a dávať rovnaký počet výstrelov s prava aj s ľava. To sa väčšinov nepodarí, tak je fajn proste prehodiť luk do druhej ruky a natiahnuť ho rovnako, ako bolo výstrelov.
Ak človek nepracuje fyzicky, tak je dobré pridať aj cviky na ostatné partie tela. Buď v rámci tréningu, alebo doma či vo fitku. Podľa mňa stačia jednoduché chlapské cviky. Kliky, drepy, zhyby... (odp. knihu Tréning väzňa od Paula Wadea) Súkromný tréner a fitko je samozrejme optimum :).
V prípade, že neprecvičujeme celé telo, tak strieľaním, aj obojstrannom, posilňujeme len určité svalové partie. Tým si spôsobujeme deformácie a riskujeme zdravotné ťažkosti.

2. Postupne zvyšovanie záťaže.
K silnejším lukom sa treba prepracovať postupne. Je to možno nákladnejšie, ale radšej kupovať raz za pol roka o desať libier silnejší luk, ako riešiť rozbité kĺby, potrhané väzy, či svaly.
Mne sa najviac osvedčil postup sily o 10-15 libier. Jakmile s lukom človek pohodlné strieľa 2 hodiny a minimálne 100 dotiahnutých výstrelov, môže ísť vyššie. Je to pomalý postup, ale telo si zvyká. Nielen svaly, kde je nástup sily rýchli, ale spevnejú aj kĺby, väzy a kosti. Výrazne sa zníži riziko úrazu.

3. Pravidelný tréning.
Odporúčal by som strieľať 2x do týždňa. S môjho pohľadu optimum, čo sa týka sily a zručnosti na jednej strane a regenerácie na strane druhej. Aj raz týždenne je fajn, čo sa týka regenerácie, možno ešte lepšie.
Píšem o silných lukoch a plnom tréningovom zaťažení, samozrejme.
V prípade, že s tréningu človek vypadne na viac ako dva týždne, odporúčal by som si na prvý tréning vziať slabší luk, nehrotil by som to na maximálnu silu. Svaly v pokoji rýchlo strácajú silu, aj keď sa nám to nezdá a hrozí zranenie.

4. Správna technika výstrelu.
Samostatná téma. Netrúfam si na ňu. Neviem, či mám správnu techniku :(.

5. Správna výživa, lieky a výživové doplnky?
Ťažká téma. Odborník na dietológiu niesom. Tak moc neporadim. Často ale podceňovaná vec.
Výživové doplnky, to je na každom s nás. Myslím ale, že chondroprotektiva na báze kolagénu, glukozaminu či kyseliny hyalurónovej neublížia a nepovažoval by som to za doping. Klasická domáca tlačenka či huspenina, ako zhroj kolagénu tiež neuškodí :)) .
Iné povzbudzujúce látky? na koment sa necítim dostatočne odborne zdatný. Pre "sypačov"* je na trhu toho spústa.
Pritizápalovým liekom by som sa vyhol. Bral iba v prípade nutnosti a potom zvážil, či som to niekde neprehnal.

Kto to dočítal až sem, tak klobúk dole. Dik za to, možno ti tento sloh pomôže.
Ešte raz prosím o doplnenie veci, na ktoré som zabudol a za vlastné postrehy.

Ďakuje.

* Sypač- slengový výraz pre návštevníka posilňovne, poživajúceho rôzne instantné doplnky pre zlepšenie rastu svalov, zvýšenie výkonu a sily.
:occasion5:
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od Kaša »

wobler napsal:
01 Črv 2020, 15:49
1. Kompenzácia.
To jsem nikdy neřešil, ikdyž vím že třeba Markus to dělá .... snad napíšou ostatní více.
Co ale vím je, že toto moc lidí nedělá. Na kosterních pozůstatcích lučištníků jsou očividné jednostranné důkazy zatěžování těla a i trvalých následků.
To oddělení "kostí" na lopatkách, jedna lopatka větší než druhá, deformace na kostích, mohutnější kosti, atd.
Ale nevím o tom že by tyto deformace měli z člověka udělat mrzáka, to spíš ty zranění spojené s lukostřelbou (speciálně "strong shootinge").

wobler napsal:
01 Črv 2020, 15:49
2. Postupne zvyšovanie záťaže.
Jasně, tady musíš začít na nějaké rozumné síle (řekněme +-80lb) i dle konstituce a zkušenosti osoby,
a pak po určité době zvyšovat. Ale jen když je člověk už fyzicky zvyknutý jak píšeš.

wobler napsal:
01 Črv 2020, 15:49
3. Pravidelný tréning.
Tady je to otázka maxima .... mladý kluk s dobrou regenerací bude moct střílet 3-4 týdně,
ale asi optimální maximum je pro nás 2krát (až 3krát), aby tělo mohlo regenerovat.
A otázka minima, .... vždy je lepší aspoň někdy než jen na turnajích, že. ;)

wobler napsal:
01 Črv 2020, 15:49
4. Správna technika výstrelu.
Toto je hodně důležité jak pro přesnou, tak speciálně pro "dostřelovou" střelbu.
To takzvané vypuštění musí být plynulé, a jako by se člověk pouštěl tyče. Nesmí to být trhané, zbrklé.
Nejlepší vypuštění bývá to, že Vám omylem a nevědomky vyklouzne tětiva z prstů .... to jsou pak rekordy.
Dobré je taky luk nedržet dlouho napnutý v plném nátahu, optimální nedržet ho tam vůbec, protože speciálně ve dřevě dochází ke ztrátě energie napnutí luku.
Je spousta "technik" střílení které můžete dělat, ale důležité je aby Vám to fungovalo. :thumbup:
Např. pro různé postavy fungují jiné styly nátahu, každému vyhovuje trochu jiný styl postoje, naklonění, atd.
Toto je dost složitá otázka (jako většinou všechno, že? 8) ), ale aby člověk natáhl silný luk, tak musí zapojit co nejvíce svalů (zádové, ramena, prsní, ruce, atd.),
jsou na to nějaké videa ..... pamatuju si že nějaký asiat co střílí ze silných reflexních luků to hezky vysvětluje. Zkusím najít video ....


wobler napsal:
01 Črv 2020, 15:49
5. Správna výživa, lieky a výživové doplnky?
Tady moc neporadím, ale asi špatně živený člověk bude špatným základem pro lučištníka než dobře živený a stavěný hromotluk. ;)
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od lasky »

100 klikov skoro kazdy den, vysim na hrazde aby sa ustavila kostra , minuly rok som chodil skoro kazdy tyzden na masaz chrbta a tento rok som ich absolvoval tiez uz asi 40. tento rok budem mat 48 rokov, vlani som robil 100 vystrelov 5 krat tyzdenne tento rok som sa este k tomu poriadne nedostal.. vypustaciu techniku ma fakt velmi zlu..

strave prikladam velky vyznam a este vacsi odpocinku, mam 140gramov bielkoviny kazdy den, nepijem ziadne potvory ktore sa nazyvaju protein, snazim sa nejest potravinarske produkty chemickeho priemyslu, varim kazdy den a v prvom rade jedavam prvopotraviny, som vegetarian uz 7 rokov, ale stym vas nechcem zatazovat

kompenzacne cvicenia neviem o to ze by som robil.. tak isto neviem o nikom kto by strielal na obe strany, vzdy len niekto niekoho pozna kto niekoho pozna a ten zase pocul ze kamaratovho otca bratova sestra a jej kamarat..

chodim na biku a turistiku,

robim IF, prerusovane posty a to startuje autofagiu.. hodte to do googla.. to podla mna mal stredoveky clovek stale.. :D
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
wobler
Příspěvky: 72
Registrován: 25 Ún 2019, 13:06

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od wobler »

lasky napsal:
02 Črv 2020, 17:26
vlani som robil 100 vystrelov 5 krat tyzdenne
Pekná porcia. Snažíš sa vždy ťahať maximum, alebo za tréning vystriedaš viac lukov?
Lakeť či rameno problém nerobí?
Tých 100 klikov, klobúk dole. Asi čas začať robiť ich jednou rukou :)
lasky napsal: tak isto neviem o nikom kto by strielal na obe strany
Obojstranne strieľať neviem, ale proste prehodím luk a ťahám opačne. Nie vždy rovnaký počet, bo to je nuda, ale snažim sa
:occasion5:
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od Kaša »

A právě na to je škoda tahat luk .... unavíš si ho nebo dokonce zlomíš!
Chce to na to cvičení ty natahovací gumy. :bom:
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od lasky »

Pocas 100 vystrelov pouzivam jeden alebo dva luky, podla nalady, najcastajsie je kassai laminat 122, ked nieco zaboli ptestavam. Ale vychadzalo to na 100vystrelov. Gumy mam ale nepouzivam. Kliky robim pre komplexny pohyb. Jedou rukou by to stratilo vyznam. Este ma napadlo ze mam kompresne tricko na spanie..

Vcera som bol strielat prvy krat od kovidu , 122 kassai 62 vystrelov, citil som sa unavene, tak som prestal
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od Kaša »

Lasky, je to tahání gumy moc jiné než natahování luku?
Chci si to pořídit ale nechci zbytečně vyhazovat peníze ....

Jsme počítali počet šípů na turnaji, a bylo jich cca 75 výstřelů.

Já jsem spokojený když dám za trénink minimálně tak 80 výstřelů, ale lepší když je to 100 a klidně i víc.
Záleží taky jak moc jsem byl "zatížen" ten a předchozí dny.
Taky na tréninku je to střílení samozřejmě intenzivnější, protože to odstřílím během cca 2 až 3 hodin.

A vzhledem k tomu že střílím většinou clout, tak k tréninku střeleckém se přičítá i poměrně náročná "turistika"! :badgrin:
Avatar uživatele
wobler
Příspěvky: 72
Registrován: 25 Ún 2019, 13:06

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od wobler »

Lasky, pri takom množstve klikov by som zvážil pridávať zhyby. V kľude aj o stôl, kedy sa nohy zasunú pod stôl a pritahuješ sa k stolu. Aby sa posilnili aj antagonistické svali. Ale dik za hec... Mám svoju métu ;))
Kaša, guma je fajn, aké mne osobne nesedí dobre do ruky. Poškodenie luku pri častejším naťahovaní mi samozrejme vadí, ale lepšie predčasne zodrať luk, ako byť deformovaný.
:occasion5:
Avatar uživatele
wobler
Příspěvky: 72
Registrován: 25 Ún 2019, 13:06

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od wobler »

Lasky, pri takom množstve klikov by som zvážil pridávať zhyby. V kľude aj o stôl, kedy sa nohy zasunú pod stôl a pritahuješ sa k stolu. Aby sa posilnili aj antagonistické svali. Ale dik za hec... Mám svoju métu ;))

Kaša, guma je fajn, ale mne osobne nesedí dobre do ruky. Poškodenie luku pri častejšom naťahovaní mi samozrejme vadí, ale lepšie predčasne zodrať luk, ako byť deformovaný.
:occasion5:
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od Kaša »

wobler napsal:
04 Črv 2020, 09:01
Kaša, guma je fajn, aké mne osobne nesedí dobre do ruky. Poškodenie luku pri častejším naťahovaní mi samozrejme vadí, ale lepšie predčasne zodrať luk, ako byť deformovaný.
Deformovaný z té gumy jakože ti nesedne do ruky, nebo všeobecně kvůli "lukostřeleckému" tahání?
Avatar uživatele
wobler
Příspěvky: 72
Registrován: 25 Ún 2019, 13:06

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od wobler »

Kôli ťahaniu. S gumou sa mi to proste nerobí dobre... :lol:
Stavba mojej telesnej schránky je vcelku chatrná pre jedno s najťažších vrodených ochorení, lenivosť :). V podstate som so sebou nerobil vôbec nič, až kým som nezačal strieľať. Svalová hmota vyvinutá minimálne a ochabnutá.
Jednostranná dlhodobá záťaž teda na mňa pôsobí výraznejšie.
:occasion5:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od earendil »

Já natáhnu jen málo, ale cvičení s vlastní vahou během posledního půlroku mi pomohlo skoro o 20 liber zvýšit maximálku, i přesto že ted' téměř nestřílím. Jak píše wobler, doporučuji shyby, nebo shyby v leže (obrácené kliky). A kdo zvládne hodně kliků, může na dvou židlích, nebo na hraně stolu dělat dipy (kliky na bradlech), které jsou efektivnější na hořejšek těla a ruce :salute:
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od lasky »

https://www.amazon.com/Archery-Anatomy- ... 0285632655 tuto knihu si chcem uz dlho kupit. Viem kde je v piestanoch maser a strelec z olympijskeho luku a potom ist za nim na rozum. Kliky mozem robit kdekolvek. Vys na hrazde s nedoskocenim a zlezenim je pre mna vyhovujuci.. na siroko sa na hrazde nevytiahnem.. len na biceps a to je zbytocne, guma co mam je hadicka, ktoru si omotam tak aby som vladal a pripomina to natah luku.. samozrejme ze to je ine..

pre kešmekerov.. je to ako z gumou a bez gumy..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od Záškodník »

Na trénink je super třeba guma uchycená ideálně k pevné svislé trubce, ty od lešení jsou tlustší ale celkem ok. Jen studí do ruky a problém, že guma svírá prsty také neřeší. Jediná možnost, která je vůči prstům šetrná, jsou různé podivné vynálezy připomínající kladkový luk, které mají věšinou pevná ramena a gumy nebo pružiny s volitelnou silou odporu. Jen nejsou nejlevnější ani jednoduché na výrobu...
Osobně jsem posiloval převážně s hůře střílejícím lukem nebo obyčejnou gumou a výsledek byl markantní během pár měsíců. Vzhledem k nevalné fyzické konstituci jsem úplnou maximálku našel docela rychle a sotva jsem 115@31" luk lehce zastřílel, urval jsem si s ním část pravého deltu při tréningu napínáním ,,nasucho" . Důvod bylo špatné provedení konkrétního nátahu a předchozí rychlé zvyšování síly luku ( na téměř dvojnásobek za půl roku). Šlachy se obecně posilují pomaleji než sval, a to i bez užívání doplňků stravy. Svůj případ uvádím jako určité varování, kterým nechci nikoho odrazovat, ale spíš vést k větší opatrnosti při přechodu na výrazně silnější luk. Navyšování síly vždy ideálně o 10 až 15% už bylo zmíněno, následně tak 2 až 3 měsíce nejméně dát tělu na vyrovnání se s danou silou.
Edit: Půl roku je samozřejmě lepší, zejméná u vyšších libráží.

Vřele ale doporučuji začátečníkům toto téma důkladně prostudovat mezi prvními.

Záškodník
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukistreľba vs zdravie

Příspěvek od lasky »

https://www.zdravieastyl.sk/ochorenia/8 ... e-je-magia clanok k oprave organizmu.. vyuzivam to rok a pol podla mojej chuti a nalady,
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů