Nářadí

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

Dobrý přátelé, tohle je trochu opomíjené téma, spousta lukařů vystačí s rašplí a kusem skla, ale když samozřejmě že je spousta jinejch alternativ.

Takže jen na okraj - první dojmy z nářadí Veritas

- Ořezávátka na týbla jsou překvapivě masivní robustní odlitky s tlustejma kvalitníma čepelema. Z fotky jsem čekal že budou tak zhruba poloviční.
Pokud máte sadu tak se s níma nechá osazovat na přesnou míru, což je dobré pro výrobce ubíraných šípů - na konci té základní tyčky si prostě osadíte ten menší rozměr a pak to na to osazení přesně dohoblujete hoblíkem.

- Low angle spokeshave - velice příjemný nástroj v ruce, super zpracování. Na druhou stranu je na fajnovější práci - já to mám na tilerování luků z exotických a tvrdších dřev. Na prasárny si nechte starší rezavou stanleyovku, svoje si odmaká, obzvlášt´když si do ní necháte udělat od kamaráda nástrojaře novou kudlu z čepele strojní pily (HSS ocel). Tahle má nastavování jak záběru čepele, tak hrdla. Je to ale spoke s vodorovně loženým nožem, jako staré kolářské dřevěné žabky. Dám vědět jak řeže.

Můj celkový dojem je že ty kanadani rozhodně vědí co dělají a Veritas značka ke které se ještě vrátím. Rubem mince je cena, která je jen o málo nižší než Lee Nielsen, což je naprostá a totální špička.

Doufám, že tohle téma nezapadne a objeví se víc recenzí zajímavého a užitečného vercajku.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Nářadí

Příspěvek od Honza F. »

Nedávno jsem si objednal tuto pilku.
- při tloušťce pilového listu 0,5mm nemá žádný "šraňk" zubů, takže řez je 0,5mm široký
- výborná na ruční prořezávání tyček na šípy pro vkládání rohové vložky a na předříznutí zářezu na tětivu (předříznu pilkou, pak propiluji kulatým pilníčkem a nakonec začistím smirkem)
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Nářadí

Příspěvek od cornus »

Jaro, dobrá recenzia. Ako si to kupoval?
Jasná vec kvalitné náradie je zakonite drahšie. Ak zarobím na lukoch tiež sa takým vybavím. :D
Používam dva obojručné nože z nástrojovky, selfmade. Veľmi kvalitné nástroje podľa mojich potrieb.
Ďalej mám tri sekery rôznej váhy na štiepanie a tesanie,
dve cidliny z lepšej nožovej oceli,
veľkú a malú rašplu -pilník na drevo,
4 mm guľatý pilník na tetivové drážky
a kopu rôznych šmirglov.

http://www.veritastools.com/Products/Page.aspx?p=116
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

Peter, koupil jsem to z drevorezba.cz , je to trochu napálené, ale odpadají problémy s objednáváním od Dicka.
Já mám v podstatě totéž nářadí - ale mám jeden velkej plochej kovanej poříz na sleování vlákna, nějaké samo domo škrabky a asi 30 hoblíků, ze kterých používám 3 na výrobu laminovaných luků.

NŽMM - Jo ty japonské pilky jsou dobré, taky mám jednu na seznamu, na řezání W spojek do biletů, protože moje pásovka nevede tak dobře abych udělal slušnou spojku - takže to obvykle řeší titanová trubka....


J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

Pro diskuzi o nářadí.

Když už jsem konečně našel - můj kamarád Joe Gibs používá pro nadrážkování lepených povrchů a to i na flastry a opravy "Checkering file"

Tady je :

http://forums.dfoggknives.com/index.php?showtopic=11743

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Nářadí

Příspěvek od Pája1111 »

Hoblík na týbla šípů, výroba Hawk.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

No ta čepelka je ta potíž protože Pájov hobl má rovnou čepelku - v tu dobu jsem nebyl schopen udělat půlkulatou kudlu do toho hoblíčku. To už bych asi dneska uměl, teda měl kde, ale je to docela obtížné. Je to ale 8 mm bago, takže neposkakuje a neklepe se a je to při tom hoblování znát.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

Dneska se tu stavil Vanous a vyfotil mi zase profi nějaké věci.

Takže sem přidávám opravený poříz, který jsem sebral ze šmelce, byl rezavý, půlka ostří chyběla, jedna prasklá rukojet´. Odbrousil jsem cca 1 cm ostří abych udělal nový oblouk, sundal rukojet´, odrezil, nakoval trny rukojeti na dvojnásobnou délku a udělal nové rukojeti z višnového dřeva.

Obrázek

You like? :D

Dalo to takový práce a přitom je to taková blbost, že jo :D

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

To teda nemám šajna, ale u lukařskýho pořízu se neřeže. Rve se jako klín mezi vlákna a pak se páčí jedním pohybem. Ten můj druhej poříz, tak to je normální lesáckej poříz na klády. IMHO je pro tenhle typ nástrojů na dřevo dobrý úhel zhruba poloviční, než je ostří ataku - tedy odvozuju z hoblíku - takže asi tak 22-30 stupnů. Taky je na tuhle práci delší poříz lepší (klidně 30 cm ostří) protože se právě s ním líp páčí.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Nářadí

Příspěvek od Honza F. »

Včera mi přišla podkovářská rašple. Výrobce Ajax Jihlava.
Z druhé strany jsou na obou polovinách pouze ty hrubé zuby. Ještě se vyrábí verze se stopkou na rukojeť.
Skvělý nástroj na hrubé rašplování.
Obrázek

Pilník na opravu závitů od stejného výrobce. Hodně mi to připomíná checkering file. Mohlo by se jednat o ten samý nástroj?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

Koupil jsem si z drevorezby tu vlaštovku Kunz - "lehká s rovným plazem" a je to skutečně odlitek mojí vlaštovky z r. 1920 se kterou dělám skoro všechno. Čili za nějakých 350,- dobrá volba pokud nevíte. Želízko je pěkně prasácky nabroušené, ale šmirgl na skle to srovná. (Nebo nová čepelka ze strojní pily).

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

Ohran´si kotouč na brusce na ten poloměr, pak tam najed´tou čepelkou až máš ten půlkruh v ní, ale úhel břitu 90 stupnů. Pak si to znovu srovnej podle měrky a pak poklápěj tu čepelku až budeš mít ten úhel správně. Úhel břitu je polovina úhle toho uložení - čili u hoblíku s úhlem uložení 45 stupnů se brousí tak cca na 23.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Nářadí

Příspěvek od Honza F. »

Včera jsem došmoulil tyčkový hoblík. Není to žádná nádhera. Upravil jsem jeden starý obyčejný a udělal novou půlkulatou čepelku. Dnes večer ho nafotím a zítra postnu.
Při práci má tendenci poskakovat. Na jasanu ani ne, ale na topolu ano a dost a to je mrzuté. Čepelka je tlustá 3mm (starý nůž HSS do hoblovky), úhel břitu 22,5° (podle měrky), uložení 45° (původní). Mohlo by to být rukama?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Nářadí

Příspěvek od Pája1111 »

Já bych řekl, že je to tloušťkou čepelky, 3mm je dost málo na něco takového....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů