Nářadí

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

Můj má 3 mm čepelku a neposkakuje. Spíš jestli ti tam ta čepelka trochu nerachtá. Ale silnější je teda samozřejmě lepší.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Nářadí

Příspěvek od Honza F. »

Nerachtá, dával jsem si na pořádném upnutí záležet. Nejspíš to bude rukama - prostě se s tím musím naučit dělat. :)
Ale jinak je to skvělý vynález.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Nářadí

Příspěvek od Honza F. »

Tak měl Jarda pravdu, čepelka nebyla pořádně upnutá. Prozatím jsem to vyřešil papírovou podložkou. Hoblík teď funguje velice uspokojivě a to i na topolových tyčkách.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Čepelku jsem vyráběl pomocí rozbrusu a tenkého kotoučku a dobrousil ji na kousku kulatiny průměru 12mm obalené 400 šmirglem na kov. Funfuje to bezvadně. Ty dvě tenké destičky, co jsou vidět v ústí, slouží jenom k navedení břitu na střed - hoblík má totiž střed ústí uhnutý o 1mm, což jsem zjistil až po vypilování drážky a musel to takhle dorovnávat. Klínek by si také zasloužil lepší zpracování.
Cenu za zpracování a estetický dojem by to nezískalo, ale funguje a to je hlavní. Až bude v zimě volněji, pustím se do mk.2.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
chano
Příspěvky: 168
Registrován: 03 Říj 2009, 20:16
Místo/Bydliště: Vyškov

Re: Nářadí

Příspěvek od chano »

Tak jsem si vyrobil ořezávátko na týbla šípu, vložím hranolek, vyjede tyčka. Vzhledově to vypadá děsně, ale funguje to a to je pro mě důležité. Želízko vyrobil Radim T. Ještě to chce doladit nějaký věcičky šmirglem (hrany, náběh na želízko, ...) a dál to řešit nebudu. Mám 2 rozměry Vstupní 20mm, výstupní 7,5mm a 9,5mm. Viz. foto zde: https://picasaweb.google.com/1147249726 ... aTyblaSipu
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

Tak mám froe - štípačku na kmeny. :clap: Výroba Jirka Javůrek.

Obrázek
Obrázek

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Nářadí

Příspěvek od hawkwind »

Když jdeš štípat kmen normálním klínem, obvykle se ti neštípne tam co bys chtěl, respektive ne rovně přes celou šířku. Tohle je klín, má cca 10 mm tlouštku. Natlučeš ho tam kde chceš aby se to štíplo, ideálně i dál. To už se štípe samo. když zakvedláš tou rukojetí, tak roztáhneš tu prasklinu a štípe se to dál. Když pak před tohle naboucháš normální klín, máš zaručené, že to praská tam kde mělo.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Nářadí

Příspěvek od lasky »

http://www.muzeumhk.cz/ukazky-z-archeol ... birky.html# kto je z hradca kralove ze by tam skocil odmerat priemer....? :D
Přílohy
Screenshot_1.jpg
Screenshot_1.jpg (99.78 KiB) Zobrazeno 13249 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
kovi
Příspěvky: 34
Registrován: 16 Říj 2009, 14:02

Re: Nářadí

Příspěvek od kovi »

spravil som si hoblík na výrobu tyčiek
na hoblík z jedného kusu som si netrúfal tak aspoň kolíčkovaný a lepený. materiál buk. Nôž som vybrúsil z noža veľkého hoblíka. čepel hrubá 5mm.
Zatiaľ som skúšal hobľovať len topol a ide to s hoblíčkom prekvapivo dobre.
Přílohy
P1012676.JPG
P1012676.JPG (161.88 KiB) Zobrazeno 12778 x
P1012681.JPG
P1012681.JPG (194.4 KiB) Zobrazeno 12778 x
P1012677.JPG
P1012677.JPG (152.71 KiB) Zobrazeno 12778 x
emma
Příspěvky: 6
Registrován: 13 Kvě 2013, 20:46

Re: Nářadí

Příspěvek od emma »

zkus tady, možná se ti podaří najít něco poblíž tebe.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Nářadí

Příspěvek od blue »

Zdarec, jaky cajky pouzivate na opracovani rohoviny? Dostrouhal jsem svestkovej oblók :) a pririznul dva kousky paruzku, co lezel opustenej u lesa. Zkusil jsem pilnik a smirgl v ruce, ale to bych to tvaroval rok. Napadla me takova ta rucni frezka, ale nechci ji kupovat, kdyz nevim, jak to s ni pujde. Pry to smrdi jak rasupytel. Diky.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Nářadí

Příspěvek od Kaša »

Zdar, no ručně to jde taky (kromě vrtání kuželových děr). Udělal jsem tak pár končíků.
Samozřejmě s mašinkama to jde mnohem rychleji a ten smrad tam není jak se říka (když na to netlačíš).
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Nářadí

Příspěvek od dav1dMldc »

Ja používam na vŕtanie kužeľa zabrúsený plochý vrták do dreva, ide to v pohode. Na hrubé opracovanie do tvaru je dobrá pásová brúska, no potom nastupuje zlatnícka robota s pilníkom a šmirgľom...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Nářadí

Příspěvek od Honza F. »

Tady v tom videu http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... HqJF4UyS2I je vidět plochý ruční vrták na rohové končíky.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Nářadí

Příspěvek od Kaša »

Já mám vrták udělaný na cca délku 30mm na průměru 9mm.
Samozřejmě když pak vrtám na větší průměr, kužel je delší.
Dav má pravdu s končíky MR.
Já taky používám plochý vrták do dřeva zbroušený do trojúhelníku (na hovno je tam ta dírka v ose).
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Nářadí

Příspěvek od Honza F. »

Když už o tom mluvíme, nevíte někdo, proč se tam ta dírka dělá?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů