Lněné stany - jak na ně

Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Lněné stany

Příspěvek od Siegfried »

Radim Vaňousek napsal:Problém v sehnání plátna není. Akorát je drahé. Svitap má...
Myslím, že jsme to už řešili, gramáže co standardně nabízí Svitap jsou na běžné technice neprošitelné. Nedal je ani speciální čalounický šicí stroj. Tedy už si z toho zkoušel něco šít? Nezapomeň, že na stanu jsou místa kde to plátno máš ve čtyřech vrstvách.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné stany

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Sigi:
Myslím, že kdybych měl kupovat materiál z toho Svitapu, určitě bych potom stan nešil na stroji. Chápu, že by to byl děsnej vopruz, ale když už si pořizuju co nejdobovější drahej materiál, tak jej nebudu kurvit viditelným strojovým švem. :sign11:
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Lněné stany

Příspěvek od Siegfried »

Radim Vaňousek napsal:Sigi:
Myslím, že kdybych měl kupovat materiál z toho Svitapu, určitě bych potom stan nešil na stroji. Chápu, že by to byl děsnej vopruz, ale když už si pořizuju co nejdobovější drahej materiál, tak jej nebudu kurvit viditelným strojovým švem. :sign11:
Když už bych měl onanovat s ručním šitím stanu, tak asi bych si našetřil na ručně tkanej len :) protože jinak mi to přijde takové polovičaté.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné stany

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Ondro, kdybys měl v ruce ten len, co mi poslali, tak bys nepoznal, jestli je to průmyslovka, nebo ruční práce. Rozdíl bys našel maximálně v tom, že ten průmyslovej má vazbu trochu hustší. Ale obsahuje to i cucky a kazy stejně jako ruční práce.

Ty švy viditělný jsou a pokud je uděláš na stroji, tak to bude jak pěst na oko. Jako sorry, ale i to mi přijde jako ojebávání už tak ojebávajícího KM :drunken:
Než tu látku mrvit na stroji, tak raději zůstanu u bavlny a uklidím se někam do kouta.
Naposledy upravil(a) Radim Vaňousek dne 09 Črv 2009, 15:40, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Lněné stany

Příspěvek od Siegfried »

Radim Vaňousek napsal:Ondro, kdybys měl v ruce ten len, co mi poslali, tak bys nepoznal, jestli je to průmyslovka, nebo ruční práce. Rozdíl bys našel maximálně v tom, že ten průmyslovej má vazbu trochu hustší. Ale obsahuje to i cucky a kazy stejně jako ruční práce.

Ty švy viditělný jsou a pokud je uděláš na stroji, tak to bude jak pěst na oko. Jako sorry, ale i to mi přijde jako ojebávání už tak ojebávajícího KM :drunken:
Než tu látku mrvit na stroji, tak raději zůstanu u bavlny a uklidím se někam to kouta.
Mno já ten materiál znám. Měl jsem ho v ruce dřív než ty. A neboj, i ručně tkaný len se dá utáhnout až ouvej. Ty cucky a kazy, jsou dané vlastnostmi lněného vlákna, nikoliv imitací ruční práce. Ono poznat od sebe ruční a strojový len je krapet problém, moc to nejde, leda podle úpravy okraje. On ten princip tkaní je totiž stejnej :)
Jinak ovšem doporučuji k nahlédnutí stan co má už léta ušitej Mojshe. Švy se dají sotva rozeznat zblízka při pohledu :)
A pro normální pohled a celkový vzhled tábora je rozhodně hezčí stan ušitej ze lnu klidně na stroji (švy rozpoznáš až na velmi krátkou vzdálenost) než bavlňák z klasické stanoviny. Ostatně si myslím, že ve vybavení mají lidí mnohem více horších chyb než je strojově šitý stan. Takže pokud bychom nastavili pravidla na ručně šité lněné stany, tak asi na akce nepojede nikdo. Tak radši dej do kupy chyby ve vybavení a jezdi se stanem co máš. Já si klidně nechám ušít pokud bude len v normální gramáži, stan správného typu na stroji a pokud ti to neřeknu tak pochybuju, že si toho všimneš. Srát se s ručním šitím stanu nemám čas v následujících cca 5ti letech čas. Protože je v mé výbavě asi 50 věcí co jsou vidět více a potřebují předělat. A kde bude více vidět ruční šití než na stanu.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Lenka
Příspěvky: 16
Registrován: 21 Bře 2009, 08:16

Re: Lněné stany

Příspěvek od Lenka »

Siegfried napsal:
Radim Vaňousek napsal:Problém v sehnání plátna není. Akorát je drahé. Svitap má...
Myslím, že jsme to už řešili, gramáže co standardně nabízí Svitap jsou na běžné technice neprošitelné. Nedal je ani speciální čalounický šicí stroj. Tedy už si z toho zkoušel něco šít? Nezapomeň, že na stanu jsou místa kde to plátno máš ve čtyřech vrstvách.
Mi to prošije stroj bez problémů (Minerva řady 129). Průmyslové stroje, určené pro těžší materiály by s tím neměly mít problém, pokud mají zdvih patky nejméně 7 mm a vrchní podávání. Nitě používám Astry, v síle 50.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Lněné stany

Příspěvek od Siegfried »

Lenka napsal:
Mi to prošije stroj bez problémů (Minerva řady 129). Průmyslové stroje, určené pro těžší materiály by s tím neměly mít problém, pokud mají zdvih patky nejméně 7 mm a vrchní podávání. Nitě používám Astry, v síle 50.
Jedná se o tu gramáž 500 s impregnací? Ve čtyřech vrstvách :) Pokud jo tak je fajn vědět čím to prošít.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Siegfried napsal: Ty cucky a kazy, jsou dané vlastnostmi lněného vlákna, nikoliv imitací ruční práce. Ono poznat od sebe ruční a strojový len je krapet problém, moc to nejde, leda podle úpravy okraje. On ten princip tkaní je totiž stejnej :)

Já nevím, proč ze mě děláš debila :bom: -měl bych býti pro ostatní spíše hnidopichem. Je mi jasné, že dál neupravovaný lněný plátno dělá takovouhle neplechu ať už na stroji, či na stavu. :roll:
Celou tu dobu se ti snažím předat informaci, že rozdíly v plátnech běžně nejdou poznat. Ty víš, že já to vím, souhlasíš s tím a stejně prudíš (prostě SSB).
Co se dotažení vazby týče, tam to NEMŮŽU nijak jednoznačně posoudit -plátno z vikingského stanu (nebo na co to Jarda chce) jsem bohužel v ruce neměl a asi mít nebudu. Jenom si říkám, že dnešní stroje nám nabízí daleko větší sílu na dotažení, než klasický stav (moje doměnka). A ten len má setsakra velkou pevnost v tahu.

Každý jedeme svou cestou. Dobový stan, ručně šitý plánuji až na pozdějc, páč mi přijde daleko důležitější pracovat na oděvu, který je základní podmínkou vstupu na akce.
Nic na tom nehledej, prostě jsem si nasadil vysokou laťku. Já si zkrátka nedokážu představit, že bych si měl šít saténovej burgunderrock na stroji. :pukeleft: Stejně tak si nedokážu představit, že bych šil malej stan na stroji, když jsem jenom za materiál dal minimálně šest táců.

Víc k tomu nemám co dodat.
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné stany

Příspěvek od Zuza »

Ruční šití stanu! Radime ty jsi šílenec!
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Lněné stany

Příspěvek od wolf »

Radim Vaňousek napsal:Rozdíl bys našel maximálně v tom, že ten průmyslovej má vazbu trochu hustší
http://www.curiavitkov.cz/prace37.html - na ctvrtym obrazku shora je rucni a strojove platno. Osobne bych teda rekl, ze rucni je hustsi.
Aqua et panis est vita canis.
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné stany

Příspěvek od Zuza »

Finta je taky v tom ze dnes se na osnovni nite pouzivaji tenci prize nez na utek - zatimco ta rucni ukazka vypada na obe prize stejne silne.
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné stany

Příspěvek od Radim Vaňousek »

MC1.jpg
MC1.jpg (433.75 KiB) Zobrazeno 9420 x
MC2.jpg
MC2.jpg (284.98 KiB) Zobrazeno 9422 x
MC3.jpg
MC3.jpg (450.97 KiB) Zobrazeno 9422 x
Můj poznatek pro úchyly a ojebálisty: dá se to prošívat ručně docela snadno (řekl bych že stejně jako slabší prošívanice; takže stačí 2 nebo 3 náprstky) a myslím, že by to měl zvládnout i šicí stroj.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Lněné stany

Příspěvek od Siegfried »

Radim Vaňousek napsal: a myslím, že by to měl zvládnout i šicí stroj.
Mno pokud to plátno neprošil čalounický stroj ve 4 vrstvách - zkoušeno Milošem v Dorianu se zkušenou krejčovou-čalounicí a tutéž zkušenost má se vzorníkem tlustejch lnů ze Svitapu Vladan který šije velmi pěkné repliky stanů a hodně se o problematiku zabývá (troufám si tvrdit, že patří mezi málo lidí u nás co o stanech ve středověku něco vědí)
Zajímavější mi přijde informace od Lenky. Pokud to dělala fakt s tím samým :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Indy »

Já vím, že to chceš šít ručně. Ale :banan: nějaký průmyslový stroj na kůži se mi válí u kamaráda na dílně. Kdykoli na něm mohu dělat. Přišije ti u ruku k prdeli.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Mě Indy nepřesvědčíš. :lol: Jsem děsně tvrdohlavej a navíc se na to šití docela i těším.
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host