Barvy látek

Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Broďan »

Varpulis napsal:Ja som našiel slušnú evidenciu o "mi-parti" ku koncu 15. storočia (a pravdepodobne nejde len o heraldiku)... Tak teraz neviem. :doubt:
... a taky módu dlouhých nakadeřených vlasů, pokrývky hlavy, které u dnešních šermířů (či LH, já se v tom už nevyznám :evil: ) nejsou "in" a mnoho jiného. Módní trendy v závislosti na společenských vrstvách dnes stěží může někdo seriózně popsat. Když u nás doboví konzervativci koncem 15. stol. kritizují fakt, že mladí lidé podléhají španělské a italské módě, tak to znamená, že mimo jiné, zde "letěla" i tato móda, ale neznamená to, že v Broumově, v Českém Krumlově či v Horní Dolní nosili lidé v kokrétní době stejné oděvy a nikdy jinak.
Bohužel se mi zdá, že do našich historických diskusí přispívá spousta lidí, kteří si po zvládnutí malé násobilky myslí, že už jsou profesory matematiky (to byl příměr, kdyby to snad někdo nepochopil :alien: ).
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Barvy látek

Příspěvek od LosPedros »

A proto jsme rádi že stále přispívají skuteční profesoři, kteří dokáží zavčasu své neposedné žáčky usměrnit :)
To nemyslím s nějakou ironií. Mě se vývoj toho vlákna líbí. Varpulis přece přiznává, že neví jak s tím naložit.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Barvy látek

Příspěvek od Siegfried »

Samozřejmě jsem si s "kvatroparti" dělal prdel, jedná se o zvýraznění hlavní postavy :)
Ale jinak třeba tady ve stejném rukopisu
Die-Heidin-DE(1470)017v.gif
Die-Heidin-DE(1470)017v.gif (99.19 KiB) Zobrazeno 8358 x
jsou miparti hudebníci. Sice se nabízí protiargument, že jsou to umělci, ale obrázků je dost i jiných, na to aby nám to udělalo dostatečnou četnost. Takže pro konec 15.stol. v tom nevidím až tak problém. Neodporuje to ostatně našim znalostem mentality, ani v těch vyobrazeních není zjevná symbolika. Ikdyž nikdy se nic nezkazí když si člověk není línej najít konkrétní interpretace vyobrazení či rukopisů.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Čapin »

Když se tak dívám na ten bílý ubrus s modrými pruhy... oni tehdá prostírali na vlněné nemocniční deky? :lol:
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Barvy látek

Příspěvek od Bilajz »

Martin Broďan napsal:Bohužel se mi zdá, že do našich historických diskusí přispívá spousta lidí, kteří si po zvládnutí malé násobilky myslí, že už jsou profesory matematiky (to byl příměr, kdyby to snad někdo nepochopil :alien: ).
Myslim ze to byla i narazka na me :-) Ano nerikam ze to mam nejak podlozene, jen jsem publikoval to, co mi bylo receno osobou, ktera myslim ze tomu rozumi. Jinak v primeru k profesorum jsem rad ze umim scitat a odcitat a jsem jedine rad, kdyz nekdo rekne ze moje myslenka je kravina (kritika je potrebna).
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Barvy látek

Příspěvek od Siegfried »

Čapin napsal:Když se tak dívám na ten bílý ubrus s modrými pruhy... oni tehdá prostírali na vlněné nemocniční deky? :lol:
Takhle, pravděpodobně se jedná o látku co měla v osnově natažená i vlákna jiné barvy, celkem snadné na výrobu a funkční, mohla by bejt teoreticky i potiskovaná ale myslím že by to neplnilo dobře svojí funkci, to bývalo spíš na oděvech.
Často se takovéhle věci vídají v druhé polovině 15.stol. pruhované polštáře, povlečení... jo jo bylo to :)
Ale nepředpokládám, že ze sukna... spíš to bude len :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Barvy látek

Příspěvek od noxter »

Siegfried napsal:Samozřejmě jsem si s "kvatroparti" dělal prdel, jedná se o zvýraznění hlavní postavy :)
Takže tady,jsou zobrazené tři hlavní postavy? Jak se v tom má chudák žak potom orientovat :)
Přílohy
Die-Heidin-DE(1470).jpg
Die-Heidin-DE(1470).jpg (123.21 KiB) Zobrazeno 8341 x
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Barvy látek

Příspěvek od Siegfried »

noxter:
proklikej si to celý a uvídíš o kom to je :)
prosté sčítání - to už jste měli :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Barvy látek

Příspěvek od noxter »

Siegfried napsal:noxter:
proklikej si to celý a uvídíš o kom to je :)
prosté sčítání - to už jste měli :)
Já už jsem si to celé projel a předpokládám že jsem pochopil správně že je to o tom co si podává ruce stou dámou :)

Jen jsem chtěl poukázat na to že nám pro zlehčení situace hlavní postavu zvýrazní, aby nám o pár stránek později zvýraznili i ostatní.........což ve výsledku může způsobit různě výklady jednoho pramene.Tím nechci říct že bych si na něco takového troufnul.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Barvy látek

Příspěvek od Siegfried »

Ten člověk je tak asi zvýrazněň asi z nějakého důvodu, možná heraldicky, možná je to symbolika - může to být nějaký kurtoazní příběh či něco podobného. To vše vyplyne z toho co si člověk buď přečtě v textu nebo si o tom najde v odbor. studii od těch co to četli a rozuměj tomu. Každopádně když to proklikáš můžeš s klidem říct, že se tímto prvkem zvýrazňuje hlavní postava :) Proč atd. je na další bádáni :) Každopáně její oděv asi nebude vhodný k rekonstrukci, ikdyž po povrchním prohlédnutí jednoho obrázku to asi tak může vypadat.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

(Ne)typické vrstvení oděvů

Příspěvek od Čapin »

Z jiného soudku: Nabyl jsem dojmu, že v druhé polovině 15. století je v Evropě typické pořadí jednotlivých vrstev oblečení na horní část těla následující:
(1) košile (při rekonstrukcích vídám většinou bílé, nebo přírodní barvy),
(2) vesta nebo doublet k přivázání nohavic,
(3) nějaký kabát.
Z tohoto pohledu mi není jasné, co mají na sobě postavy v přiloženém obrázku. Dokázal by se k tomu někdo vyjádřit?
- Postava vlevo má pod vestou jednoduše jenom modrou košili místo obvyklé bílé?
- Postava vpravo... také modrá košile? K čemu patří ten červený límec?
- Co červený límec postavy uprostřed?
Přílohy
kombinace_odevu_2.pol.15st.jpg
"Dřevopracující" jsou z Richentalovy kroniky a postavu v pravo je z jakési malby z konce 15. století (k vidění v muzeu Cluny).
kombinace_odevu_2.pol.15st.jpg (155.48 KiB) Zobrazeno 8303 x
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Barvy látek

Příspěvek od noxter »

Čapin: jak na té vestě, tak na kabátci mi to prostě přijde jako klasický límec jen v jiné barvě, pravda u vesty je ten límec podivný. Ale ještě podivnější by bylo kdyby měli něco s takovým límcem pod košilí.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Barvy látek

Příspěvek od Mojshe »

podle mne je košile vlevo jen malířem špatně zvolená barva (šedá do modra)
postava vpravo: extravagantní doublet s červeným límcem a modrými rukávy (už jsem podobné vícebarevné viděl)
uprostřed: světlý kabátec bez límce přes červený doublet - není vidět, že by se k tomu přivazovaly kalhoty, takže se musí přivazovat k nčemu pod tím...
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Hanýsek
Příspěvky: 15
Registrován: 25 Led 2009, 15:22

Re: Barvy látek

Příspěvek od Hanýsek »

Varpulis : mohl bys prosím napsat autora tohohle obrázku http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server ... 015630.JPG ?
... marně sháním pořádná vyobrazení toho oděvu na maníkovi vpravo (půlměsícový výstřih nad stehnem), kromě těch obrázků z jiného vlákna (vliv italské renesance na pán. kabátce) nic nenacházím. Nebo popř. nevíte někdo, jestli se tenhle kousek nějak zvláštně jmenoval ? Popř. nemáte někdo nějaká vyobrazení zepředu (to už hraničí s žebráním, pardon :? ) ?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Barvy látek

Příspěvek od Broďan »

Hanýsek napsal:Varpulis : mohl bys prosím napsat autora tohohle obrázku http://tarvos.imareal.oeaw.ac.at/server ... 015630.JPG ?
Jsou to fresky z tanečního sálu na hradě Zvíkově (po r. 1480). Autora neznám.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 1 host