kyrysy

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: kyrysy

Příspěvek od noxter »

Mac napsal: U gotických zbrojí se k těmto dírkám přivazoval podbradník. To je vidět na spoustě originálů, či vyobrazení.
Prosímtě máš někde to vyobrazení? Já měl zato že ty díry na těch gotických podbradnících jsou až relativně novodobé dodělávky. Jsem si vědom těch vousů co jsou na čepech připevněné ke kyrysu, ale to mi příjde jako rize turnajová záležitost.

Jinak se omlouvám za OT, případně to hoďte jinam, dík
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: kyrysy

Příspěvek od Mac »

noxter napsal:
Mac napsal: U gotických zbrojí se k těmto dírkám přivazoval podbradník. To je vidět na spoustě originálů, či vyobrazení.
Prosímtě máš někde to vyobrazení? Já měl zato že ty díry na těch gotických podbradnících jsou až relativně novodobé dodělávky. Jsem si vědom těch vousů co jsou na čepech připevněné ke kyrysu, ale to mi příjde jako rize turnajová záležitost.

Jinak se omlouvám za OT, případně to hoďte jinam, dík
Ahoj,
nemám teď čas hledat, ale pro příklad sem dám nějaké co vím kde mám uložene v Pc. Jinak nemyslím si že dírky jsou novodobá záležitost a dle mého názoru sloužili k přivazování ke kyrysu, brigantýně či jen prošívce.
Zde nějaké originály.U zbroje z Churburku - 228.jpg je to vidět asi nejlépe, tam dokonce dírky sedí nějak nad sebou)). Samozřejmně se můžu plést a nemusí to být pravda. To že to tak je jsou moje domněnky a ať každý s nimi naloží jak uzná))
M.
Přílohy
228.jpg
228.jpg (40.88 KiB) Zobrazeno 11110 x
Image21.jpg
Image21.jpg (45.1 KiB) Zobrazeno 11110 x
arm1.jpg
arm1.jpg (55.68 KiB) Zobrazeno 11110 x
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Broďan »

Dovolím si přidat svůj názor, protože zrovna mám čas (chytil jsem nějakou virózku od našeho batolete :evil: ).
Význam zmíněných dírek na kyrysech a na podbradnících nelze podle mne jednoznačně specifikovat. Už proto, že jejich provedení bývá odlišné a vyskytují se u zbrojí v širším časovém horizontu.
Dírky na kyrysu těsně pod ovalením.
1) dírky pro uvázání čehosi. Bývají na zadním i předním plechu. Např. pro uvázání varkoče, aby se neposouval nebo ozdobného řetězu (?). Někdy jsou opatřeny průchodkami proti předření tkanice:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

2) dírky zaslepené nýty. Nýty možná původní, jenom doklepané, možná pozdější. Mohly sloužit pro uchycení něčeho vespodu nebo navrchu, kdo ví. Nejde o ojedinělý výskyt:
Obrázek
Obrázek

3) dírky podivné. Buď humpolácky šejdrem proražené nebo větší množství dírek. Příkladem je třeba kyrys zbroje z Lednice, který má tři dírky vepředu a dvě šejdrem vzadu.

Dírky na bojových vousech:
1) dvojice na spodním konci podbradí. Zdá se, že by mohly sloužit k uchycení vousu na kyrys, ale prosté provlečení tkanice vypadá příliš nepravděpodobně. Dírky jsou většinou příliš malé, nemají ovalené okraje a podle drobných poškození mi přijde, že v nich původně byly nýty:
Obrázek
... v některých opravdu nýty jsou, zřejmě ale nepůvodní:
Obrázek

2) dírky dodatečně upravené nebo proražené později:
Obrázek

Tedy účel dírek mohl být různý a i když se doloží jedno řešení, jiné může být odlišné. Nevím, zda se nějak řešil hluk při pohybu ve zbroji, ale některé polstrování by mohlo sloužit i k tomu, aby netloukl plech o plech. Takovéhle detaily se zřejmě nedochovaly a z obrazů se nepoznají (i když nevím, ... jsou borci, kteří z obrazů vyčtou úplně všechno :albino:).
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Hugo4
Příspěvky: 14
Registrován: 11 Ún 2010, 22:07

Re: kyrysy

Příspěvek od Hugo4 »

V případě,že dírky sloužili k přivázání nákrčníku mám zvolit kožený řemínek,nebo jiný materiál?
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: kyrysy

Příspěvek od Mac »

Hugo4 napsal:V případě,že dírky sloužili k přivázání nákrčníku mám zvolit kožený řemínek,nebo jiný materiál?
Ať už budeš přivazovat cokoliv, raději než kůži použij navoskované přírodní šňůrky. Kůže schne a mokne a to jí nedělá dobře)). Z vlastní zkušenosti můžu napsat, že navoskjovaný provázek vydrží mnohokrát více než kůže. I v knihách(myslím že to je uváděno i v knize - Armour and his craft) se uvádí, že by se měli části zbrojí přivazovat provázkem. On navoskovaný provázek i lépe drží mašli a nerozvazuje se.
Avatar uživatele
Hugo4
Příspěvky: 14
Registrován: 11 Ún 2010, 22:07

Re: kyrysy

Příspěvek od Hugo4 »

Tak takhle to dopadlo.
Přílohy
S6000057.JPG
S6000057.JPG (328.5 KiB) Zobrazeno 11036 x
Avatar uživatele
Chlupatej
Příspěvky: 8
Registrován: 21 Led 2010, 19:17
SHŠ: KVH Bagras

Re: kyrysy

Příspěvek od Chlupatej »

Zdravím,

dúfam, že píšem na správne miesto a nerobím vám to zbytočný neporiadok. Naša jednotka sa venuje ranným Templárom, ale spolu s kolegom máme už celkom príjemne rozrobené kostýmy na začiatok 16 storočia Lancknechtov. Je viacero akcií ak sa nemýlim, kde by sme ich mohli príjemne využiť.

Chceli by sme si spraviť dvoch doplsoldatov , máme dvojručné meče a k dispozícii zatial dva predné kryrysi. Hladal som na internete a pozeral kopec obrázkov ale nepodarilo sa mi nájsť nejaké pechotné helmy na začiatok 16stky všade boli len jazdecké.

Je pre pešieho bojovníka nákrčník s bradou a šalier stále aktuálny? Prípadne zmenil sa nejako jeho výzor?

Je možné si nohy chrániť aj samostatnými chráničmi kolien? Alebo už zbroje v podstate vždy mali šosy?

dakujem veľmi pekne
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: kyrysy

Příspěvek od Mac »

Chlupatej napsal:Zdravím,

dúfam, že píšem na správne miesto a nerobím vám to zbytočný neporiadok. Naša jednotka sa venuje ranným Templárom, ale spolu s kolegom máme už celkom príjemne rozrobené kostýmy na začiatok 16 storočia Lancknechtov. Je viacero akcií ak sa nemýlim, kde by sme ich mohli príjemne využiť.

Chceli by sme si spraviť dvoch doplsoldatov , máme dvojručné meče a k dispozícii zatial dva predné kryrysi. Hladal som na internete a pozeral kopec obrázkov ale nepodarilo sa mi nájsť nejaké pechotné helmy na začiatok 16stky všade boli len jazdecké.

Je pre pešieho bojovníka nákrčník s bradou a šalier stále aktuálny? Prípadne zmenil sa nejako jeho výzor?

Je možné si nohy chrániť aj samostatnými chráničmi kolien? Alebo už zbroje v podstate vždy mali šosy?

dakujem veľmi pekne
Ahoj,
jesltiže se snažíte o to, aby voják vypadal tak jak by opravdu měl , tak Vám šalíř s podbradníkem rozhodně už stračit nebude (pokud nepatříte mezi hromadu lidí s tvrzením, že přiblu mohli zdědit po tatínkovi-pevně věřím že ne))). Jesltiže se snažíte o "čistý " přístup a chcete mít typické věci pro začátek 16-tého století tak by Jste na hlavách měli mít přilby typu lebka či ranější šturmák. K přilbě je vhodný buď plátový nákrčník, nebo dost častým řešením je veliký drátěný límec.

Samostatné chrániče kolen nejsou. Nohy bojovníka chránili pouze šosy.
Přílohy
Stibbert_Firenze__203_.jpg
Stibbert_Firenze__203_.jpg (37.64 KiB) Zobrazeno 10857 x
Stibbert_Firenze__199_.jpg
Stibbert_Firenze__199_.jpg (48.05 KiB) Zobrazeno 10857 x
Lebka_1500.jpg
Lebka_1500.jpg (33.87 KiB) Zobrazeno 10857 x
IMG_2816.jpg
IMG_2816.jpg (36.32 KiB) Zobrazeno 10857 x
IMG_2812.jpg
IMG_2812.jpg (50.9 KiB) Zobrazeno 10857 x
IMG_2534.jpg
IMG_2534.jpg (71.05 KiB) Zobrazeno 10857 x
A1976.27.k_01.jpg
A1976.27.k_01.jpg (35.21 KiB) Zobrazeno 10857 x
149b.jpg
149b.jpg (62.03 KiB) Zobrazeno 10857 x
124.jpg
124.jpg (35.96 KiB) Zobrazeno 10857 x
123.jpg
123.jpg (17.56 KiB) Zobrazeno 10857 x
1.jpg
1.jpg (19.33 KiB) Zobrazeno 10857 x
Avatar uživatele
Chlupatej
Příspěvky: 8
Registrován: 21 Led 2010, 19:17
SHŠ: KVH Bagras

Re: kyrysy

Příspěvek od Chlupatej »

Skvelé, super presne o to nám ide ako ste napísali. Preto som napísal sem, lebo som vedel, že tu nájdem odborníkov. Keď už sa nejakému obdobiu venujem, chcem aby to bolo poriadne pravdaže.

Takže kanelovaný kyrys ku ktorému sú pripojené šosy a na hlavu kľudne lebka na ktorú sa ešte dá natiahnuť baret áno?

Neboli teda v tom období nejaké helmy kryjúce aj tvár, ktoré by sme mali dochované u pechoty? Alebo je to už čisto len záležitosť jazdy ktorá už postupne strácala svůj význam?

A nohavice sa teda riešia tak, že sa najprv oblečú obtiahnuté a na ne sa dajú ďalšie s prestrihmi, alebo sa mýlim?
Avatar uživatele
Kamil Pce
Příspěvky: 19
Registrován: 29 Zář 2010, 16:24

Re: kyrysy

Příspěvek od Kamil Pce »

Ahoj,
zatím neúspěšně hledám předlohu pro přední plech, který by "designově" sedl na můj kostým. Mám představu, ta je ale složená z několika vzorů a radši bych měl repliku konkrétního kusu.
Hledám kyrys pro landsknechta/reislaufera kolem 1515,pouze přední kus, nekanelovaný, s rovnou horní hranou (ne "výstřih"), pohyblivými "průramky", a velice krátkými šůsky (ani ne do půl stehen)
Kyrys z té černé zbroje s červeným křížem v příspěvku nahoře zhruba odpovídá mojí představě, má ale hák, tak bych radši nějakou čistě pěší.. Zbroj z Vojenského hist ústavu je tvarově super, je ale kanelovaná. Radši bych hladkou. :doubt: (navíc píšete že je to replika..)
Gúglím už několik hodin a bez úspěchu. Nahledněte prosím do vašich jistě bohatých archívů, páni vzdělanci. :) Stačí mi rytinka.
Díky a hezký den, Kamil
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: kyrysy

Příspěvek od Mac »

Ahoj,

něco takovýho?
Počet šorců si u výrobce pak zadáš)
Ave Mac
Přílohy
cxii.jpg
cxii.jpg (328.76 KiB) Zobrazeno 10651 x
IMG_2534.jpg
IMG_2534.jpg (33.5 KiB) Zobrazeno 10651 x
124.jpg
124.jpg (35.96 KiB) Zobrazeno 10651 x
Avatar uživatele
Kamil Pce
Příspěvky: 19
Registrován: 29 Zář 2010, 16:24

Re: kyrysy

Příspěvek od Kamil Pce »

Díky moc.
Kamil
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: kyrysy

Příspěvek od Czernozub »

Ad Mac: mám dotaz- proč myslíš že by přilbu zdědit nemohl? Čistě ze zvědavosti bych rád konečně slyšel pořádný argument proti tomuto. Jak to vůbec bývalo s cenou přileb?
Pěchota z přesvědčení.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: kyrysy

Příspěvek od Mac »

Czernozub napsal:Ad Mac: mám dotaz- proč myslíš že by přilbu zdědit nemohl? Čistě ze zvědavosti bych rád konečně slyšel pořádný argument proti tomuto. Jak to vůbec bývalo s cenou přileb?
Ahoj,
Asi narážíš na náš zákaz používání přileb z ranějšího období.
Samozřejmně že mohli přilbu zdědit))Ale...
Snažíme se představovat vojenskou jednotku dané doby, tudíž ji představit divákovi co nejvěrněji se všemi komponetny co k tomu patří, tudíž jsem zastáncem toho že by vše, když člověk dělá dané období směřovat tím směrem! Ač se na některých obrazech vyskytují vyobrazené "starší věci" nevidím důvod proč by dnešní člověk který se snaží představit vojáka v danou dobu měl mít věc po dědovi. Ty si stavíš vojáka který se ti líbí a měl by jsi tomu teda používat adekvátní vybavení. Arkebuzír asi taky nebude běhat s píšťalou, že ji zdědil po dědovi)).
S používání dříve datovaných je jen výmluva pro lidi kteří se snaží dělat všechno ale v zásadě nedělají nic a je to pro ně jen výmluva aby mohli s čistým svědomím jezdit na více akcí.
Se zbrojema je to jako s módou. Vše se vyvíjelo a u zbrojí tomu nebylo jinak. Proč tedy lancknechti nenosili nohavice- německo vzor 1495? protože to vyšlo z módy a nechtěli být za lůzry. Je to jako kdyby si dneska šel v plísňáčích na disco balit baby))
I dříve chtěli být lidé "in" tak se drželi toho co v té době "frčelo" a u zbrojí to platí taky.
tak že chci-li představovat u nás vojáka (cca 1525) pořídím si pro tuto dobu typické vybavení s charakteristikou dané doby. Rozhodně bych neměl strach že by měli lidé stejné vybavení, podkladů je dost.
Jinak toť pouze představa "výstupkáře" se kterou se díky bohu ztotožnili i ostatní mí spolubojovníci))

K cenám přileb ti bohužel nic nenapíšu, ale zkusím se po něčem podívat. Myslím že v tomto ohledu ti více napíše Broďan, který má pořád v ruce nějaké oprášené knížky a rád si v nich čte))

Ahoj M.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Broďan »

Czernozub napsal:... - proč myslíš že by přilbu zdědit nemohl? ... Jak to vůbec bývalo s cenou přileb?
Dovolím si doplnit Macovo vysvětlení. Landsknechti byli profesionální vojáci, nikoliv členové zemské hotovosti svolaní jednou za čas k obraně země. Landsknechti se účastnili mnoha bitev a jejich "spotřeba" výstroje a výzbroje, jakož i úmrtnost byla velká. Pokud se tedy někdo z nich nechal naverbovat a vyrazil z rodné vísky se šalířem po dědovi, zřejmě záhy zjistil, že tahle "gotická" helma už dávno není in, mj. je zbytečně velká a těžká a možná zjistil i to, že je pro jeho zařazení v šiku zbytečná. Když tak pár měsíců sloužil, táhl z místa na místo, bojoval tu na jedné, tu na druhé straně, viděl také, jak umírají jeho spolubojovníci a zjistil, který kus zbroje je pro jeho zařazení vhodný a který ne. Helmy používané doppelsoldnery a sporadicky i dalšími knechty, jsou kompaktní a nepřekáží (burgonet, peklhaubec, šturmhaub).
Cena přilby určitě dohledat jde, jenže zrovna v případě landsknechta to nebyla největší položka. Soukenný prostřihávaný oděv musel stát opravdu hodně, daleko více, než helma a přesto většina knechtů helmu nemá. A plechové rukavice? To je v případě typického landsknechta téměř rušivý element, protože ty se u pěchoty nevyskytovaly prakticky vůbec (ani ty po dědovi :doubt: ). Proč tomu tak bylo nechápu zas až tak dobře, ale zřejmě nebyly rukavice pro boj to nejdůležitější.
Neměli bychom také zapomínat, že v uvažované době se globální evropský názor mění a nastupuje "návrat k antické kráse a renesance ducha". Proto není tak jednoduché si říci, že věc stará 20 let ještě může posloužit. Z praktického hlediska ano, ze společenského už třeba ne, protože je "gotická". Vezměme v úvahu změny v odívání, architektuře, malířství, vědě atd.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti