Církev bojující

Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Církev bojující

Příspěvek od Czernozub »

Mám dotaz ohledně válčících duchovních. Vím že takový byly v době křížových výprav do svaté země, jak ovšem v době husitské? Je něco takového reálné?
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Církev bojující

Příspěvek od Kuno »

nevím ale snad toto :) : http://lizzie92.rajce.idnes.cz/ALOTRIA/#DSC_1197.jpg


Zapoměl jsem napsat,že jsem velmi ješitný. :D
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Církev bojující

Příspěvek od Czernozub »

Kuno napsal:nevím ale snad toto :) : http://lizzie92.rajce.idnes.cz/ALOTRIA/#DSC_1197.jpg


Zapoměl jsem napsat,že jsem velmi ješitný. :D
jo, tohle jsem viděl už na době Karlově(kde sem se taky ptal), ale mám spíš na mysli obyčejného pěšáka než.. kradinála?
něco jako fanatický husitský mnich, obránce pravdy, atd...
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

:cry: chtěl jsem také něco podbného dělat ale bylo mi vysvětleno že prý ne...buď bojovat nebo kázat....teda co se toho husitství týká.
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Církev bojující

Příspěvek od Mathias »

Pamatuju-li si dobře, tak jsme takové otázky rozebírali v Bohunově vlákně.
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Církev bojující

Příspěvek od Mathias »

Hovno, takže si to pamatuju blbě. Ovšem trpím vážně silným dojmem, že jsme na tohle téma s Bohunem nebo Hynkem konversovali. Herdek, dobří mužové, což takhle že byste sem poslali alespoň kousky tak bohulibé a informačně hodnotné konversace.. Díky.
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

czernozub to asi nečetl ale pravda jest že přesně na téma kazatel s mečem nic nikde nepadlo.Co já si pamatuji tak se však ptal můj pán a bylo mu odpovězeno.
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Církev bojující

Příspěvek od Czernozub »

Tohle jsem hlavně založil dávno před Tvým vláknem Bohune ;)
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

já vím :) ... já jen chtěl oživit tohle vlákno protože mě zajímají podrobnosti...počkáme až to tu najde Chomi.
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Církev bojující

Příspěvek od Mathias »

Myslím, že to celé vyznělo tak, že kromě několika excesů na straně tábora se taková věc nevyskytovala. Vyjímkou by mohli být církevní hodnostáři, vystupující jakožto vojenští organizátoři. Ostaně takovou roli zastávali i někteří husitští kněží: kněz Ambrož - vůdce radikální části orebitů nebo Prokop (a těď nevím přesně kterej :D ) asi Holý.

Další podstatná věc, je kněžstvo nesmělo prolévat krev - proto i doktoři medicíny nemohli operovat a tuto práci prováděli tedy ranhojiči bez vysokoškolského vzdělání.

Čili bojující kněz (hierarchicky průměrný farář), je u umírněnců pravděpodobně kravina.

Jinak Chomi včera zachlastal, takže těžko říct, kdy by mohl přispět 8)
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

To neva zítra to jistěj Veltrusy :)
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Církev bojující

Příspěvek od Czernozub »

No, základní myšlenka počítá s tím že jde o krásný příklad fanatika :)
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

To každopádně,ale minulost nám ukazuje že ve všech dobách se něco podobného vyskytlo,ať už to bylo za křížových výprav či v dobách husitských až po dobu třicetileté války kdy například v polsku jezdil katolický kněz v kyrysu po boku pána na tažení.Ono ve válce je boží opora velice důležitá,nemyslím že to muselo být zákonitě vše spjaté s fanatismem.
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Církev bojující

Příspěvek od Czernozub »

Bohun napsal:To každopádně,ale minulost nám ukazuje že ve všech dobách se něco podobného vyskytlo,ať už to bylo za křížových výprav či v dobách husitských až po dobu třicetileté války kdy například v polsku jezdil katolický kněz v kyrysu po boku pána na tažení.Ono ve válce je boží opora velice důležitá,nemyslím že to muselo být zákonitě vše spjaté s fanatismem.
Ano, třeba Pál Tomori, uherský biskup zahynul u Moháče. V první linii, oháněje se mečem :)
Pěchota z přesvědčení.
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Církev bojující

Příspěvek od Chomi »

S bojující kněžími se to má tak:
1) U katolíků biskupové a snad občas i opati bojovali. Tito preláti byli totiž obvykle významnými světskými feudály. Ani u katolíků ale kněží nesměli prolévat krev - ovšem je fakt, že prostě ti biskupové bojovali. Jak to měli ale vyřešeno právně, to nevím. Možná dispens, taky se říká, že používali úderné zbraně, takže teoreticky krev neprolévali, ale nevím, jestli to není jen nějaká pověst. Jiná věc je, že často "biskup" nemusel mít vůbec svěcení. Prostě byl na biskupskou katedru zvolen druhorozený syn šlechtice či knížete. Pak mohl hned vykonávat všechny pravomoce biskupa coby feudálního pána, užíval i titul biskupa. Měl se sice nechat co nejdřív vysvětit, ale praxe byla často jiná. Dokud ale nebyl vysvěcen, nebyl duchovním a bojovat mohl. Což samozřejmě nevysvětluje všechny případy bojujících biskupů, ale některé asi ano.
2) Pak byly u katolíků rytířské řády - ty bojovat mohli, měliť na to povolení od papeže
3) U husitů - a) Táboři se usnesli, že jejich kněží bojovat mohou, což se taky z husta dělo. b) pražané se ale drželi aktolického učení, že kněží bojovat nesmí - a proto u této strany bojující kněze nenajdeme. c) jak to bylo u sirotků nevím, o ncih moc dokladů není. Věroukou byli ale blízcí pražanům, takže u nich asi také kněží nebojovali.
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů