Církev bojující

vojta
Příspěvky: 16
Registrován: 11 Srp 2010, 17:03

Re: Církev bojující

Příspěvek od vojta »

Mimochodem třeba biskup Odo z Bayeux(bratr Viléma Dobyvatele) bojoval v bitvě u Hastings a prý poslušen příkazu, že biskup nesmí prolít krev, tak místo meče mlátil lidi kyjem...
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

No jo no :) škola v tomto to májí tedy katoličtí oponenti lepší :) stejně jde spíše o tu romantisovanou představu duchovního s mečem co jako cherubín a vyslanec páně kosí nepřátele po stovkách či tisících jelikož Bůh si to žádá :evil:
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

Ano též jsem slyšel podobné zvěsti,ale jak říká Chomi...do jaké míry se jedná o fakt či pověst.Navíc do jisté míry mi to příjde jako vytrhávání věcí z kontextu bible a to by "kněz" dělat neměl...tuším že nějaké náboženství je na tom i založeno a tuším že se jedná o Svědky Jehovovi.......ale jen tuším :)
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Církev bojující

Příspěvek od Mahy »

Bohun napsal:No jo no :) škola v tomto to májí tedy katoličtí oponenti lepší :) stejně jde spíše o tu romantisovanou představu duchovního s mečem co jako cherubín a vyslanec páně kosí nepřátele po stovkách či tisících jelikož Bůh si to žádá :evil:

No a proč ne? Vždyť si vytvoř svoji postavu- původně mnich který uvěřil ideálům hustského hnutí a ve zbroji jde věrně se svými druhy proti nepřátelům jejich víry. Svým spolubojovníkům dodává duchovní vzpruhu a pro svoji povahu a zbožnost bývá zván Svatý....třeba takhle ne? ;) Vždyť je to jen na tobě jakou náturu a figuru si sehraješ.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

Mno když to posvětí Chomi :D mé guru na věci duchovní.....Ono totiž původní myšlenká mé postavy taková být i měla :) ale neprošlo to... proto jsem teď to co jsem.Ale mě to nevadí duležité je jak jsem bohu po boku jako osoba ne jako postavení :)
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Církev bojující

Příspěvek od Czernozub »

Já to tak původně zamýšlel taky. A co se týče toho co by kněží měli a neměli dělat- když tuším ve třináctém století přijel do čech papežský velvyslanec, že by jako čeští kněží měli držet celibát, málem to chudák nepřežil ;)
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Církev bojující

Příspěvek od Mathias »

Mahy napsal:No a proč ne? Vždyť si vytvoř svoji postavu- původně mnich který uvěřil ideálům hustského hnutí a ve zbroji jde věrně se svými druhy proti nepřátelům jejich víry. Svým spolubojovníkům dodává duchovní vzpruhu a pro svoji povahu a zbožnost bývá zván Svatý....třeba takhle ne? ;) Vždyť je to jen na tobě jakou náturu a figuru si sehraješ.
Na to dej pozor - člen každého mnišského řádu není automaticky duchovní. Automaticky pouze řeholní kanovníci (např. premonstráti). Ostatní museli projít svěcením, aby takový status získali. A co se týče "duchovní útěchy", v rámci ritu mohl presentovat zase a jen duchovní. A ten, jak jsme se dozvěděli, byl do značné míry omezen

Jinak se mi tvůj nápad líbí ;)
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

Czernozub napsal:Já to tak původně zamýšlel taky. A co se týče toho co by kněží měli a neměli dělat- když tuším ve třináctém století přijel do čech papežský velvyslanec, že by jako čeští kněží měli držet celibát, málem to chudák nepřežil ;)
Ale víš ono to není jen tak :) nejedná se jen o roli, ale také o určitý druh poslání.Neříkám že na to musíš mít školu,ale minimálně potřebuješ určitý všeobecný rozhled v křesťanství na to aby jsi mohl hrát svou postavu dobře.
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Církev bojující

Příspěvek od Siegfried »

Mathias: Muhehe, máme ze 14 stol. docela dost případů kdy se nedostudovaní žáci vydávali často úspěšně i dlouho za vysvěcené kněze a získavali funkc ena které svěcení bylo potřeba. Takže by to mohla bejt taškařice i v této rovině, ne?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

he he to je slovo do pranice :) je-li tomu tak vyřešil jsi můj problém a to přímo řešením mě šitým na míru :) Takový kněz má vlastně to nejlepší z obou životů :banan:
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Církev bojující

Příspěvek od Siegfried »

Neraduj se musel bys navenek hrát divadlo, že jsi správnej, pouze by ti to pomohlo vyřešit problém že nemáš vzdělání a tak :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

Siegfried napsal:Neraduj se musel bys navenek hrát divadlo, že jsi správnej, pouze by ti to pomohlo vyřešit problém že nemáš vzdělání a tak :)
No právě...což nám zase vyloučilo opět ten boj....další nápady :D
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Filip z Lubovne
Příspěvky: 57
Registrován: 24 Kvě 2010, 16:50
SHŠ: www.fecht-kunst.eu
Místo/Bydliště: Antiqua Liblo
Kontaktovat uživatele:

Re: Církev bojující

Příspěvek od Filip z Lubovne »

Chalcedonský koncil (451) zakázal klerikom a mnichom stat sa sucastou vojska. Podobne sa taketo prikazi opakuju v kapitularoch Karola Velkeho. Prirodzene sa vsak tieto predpisy porusovani, zvlast v pripade duchovenstva, ktoremu okolnosti alebo politicka kariera priniesli svetsku zodpovednost. Ako priklad: v rokoch 886 - 908 padlo v bojoch desat nemeckych biskupov. Podobne aktivity prejavovali obcas aj papezi: Jan XII. v polovici 12. storocia branil Rim so zbranou v ruke.
Viac v CONTAMINE, Ph. Valka ve stredoveku.
Honore et Gladio!
Avatar uživatele
Bohun
Příspěvky: 108
Registrován: 25 Črc 2010, 11:31
SHŠ: Exitus in dubio

Re: Církev bojující

Příspěvek od Bohun »

Tuším že papeženci za všech svých křížových výprav rádi vykládali ony vlastní zákony podle toho jak se jim to zrovna hodilo.Jelikož vše se dalo ukrýt pod onen slogan z jejich strany často tak fanaticky vyslovovaný "Je to boží vůle".Zaměřme se spíše na naši ultrakvistickou část křesťanstva.Zná někdo v dějinách kazatele co se vydával bojovat?
Bůh kacířům odpustí,já ne!
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Církev bojující

Příspěvek od Random »

Jo, Zwingliho (http://cs.wikipedia.org/wiki/Ulrich_Zwingli).

Ten ti ale asi moc nepomůže jako argument, i když na sochách je často zobrazován s mečem a v Landesmuseum Curych mají jak ten meč, tak děravou přílbu, kterou měl údajně v okamžiku smrti na hlavě. Takže ten si zabojoval nejenom slovem docela určitě.
"Ad ultimum!"
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů