Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Díky!
Ten "kapřík" byla moje třetí kuše a nedám na něj dopustit, protože jsem se na něm hodně naučil. Je jasný, že tahle kuše se napínala především opaskovým hákem. Jde napínat rukou, ale chce to speciální techniku (socha je dlouhá a překáží). Největší pohoda by byl rumpálek umístěný někde za spoušťovou pákou, aby se socha nezlomila (viz. Wágner).

T.
Nic není takové, jak se zdá...
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 6
Registrován: 29 Lis 2008, 08:58

Re: Kuše

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Musím se připojit k ovacím, opravduse povedla :clap:
Sice jsem si trošku počkal, ale čekání se již co ji vidím jistě vyplatilo.

Papi: Já budu šťastným majitelem této krásné zbraně a pokud k tomu bude vhodná příležitost, tak se jistě setkáme.....jen co se s ní alespoň trochu obstojeně naučím.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Papi: Já budu šťastným majitelem této krásné zbraně a pokud k tomu bude vhodná příležitost, tak se jistě setkáme.....jen co se s ní alespoň trochu obstojeně naučím.[/quote]

Tak příležitost se najde zcela jistě, neboť v Českém Brodě na parkáně vždy na Václava pořádáme střelecké slavnosti pro historickou kuši a dobrých střelců a kuší není nikdy dost. Budeš-li mít zájem jsi na příští ročník zván a můžu ti naposílát podrobnosti o soutěži. Není, ale problém si na parkáně zastřílet jenom tak.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Dodělal jsem nějaké šipky s křidélky z husího peří a tvrzené kůže. Taky bitevní "bambuláky".

http://historickekuse.websnadno.cz/img_2726.jpg
http://historickekuse.websnadno.cz/img_2720.jpg

Hroty jsou pořád problém, bez zdlouhavého broušení a pilování se to neobejde. Rozšířil se po kurzu výroby hrotů seznam lidí, kteří je dokážou dělat?
Nic není takové, jak se zdá...
kovi
Příspěvky: 34
Registrován: 16 Říj 2009, 14:02

Re: Kuše

Příspěvek od kovi »

Zdravím... Akým spôsobom máte dotvarované lučište? Korok je po celej dĺžke lučišta alebo v strede,v mieste kde je priviazané o sochu, máte niečo tvrdé(drevo) aby povraz bol na pevnom podklade. Pri strieľaní sa mi lučište začalo uvoľňovať a vytáčať smerom hore akoby za tetivou.Pri posledných dvoch výstreloch strašne slabo vystrelila šipku, akoby ju tetiva zle zachytila.Lučište je teraz pod takým uhlom že tetiva, v mieste kde je orech, by teoreticky mala byť 2-3cm nad sochou.
Myslím, že je to spôsobené tým, že korok je mäkký, povraz stlačí korok a tým tam vzniká vôla. Je tam teda potrebné dať niečo tvrdé, nestlačiteľné alebo sa mám posnažiť silnejšie vyviazať lučište?
Vopred vďaka za odpoveď.

Kovi
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Já lučiště dotvaroval kůží co se používá na podešve u bot. Tvar jsem udělal rašplí a vše pak zalepil do měkké kuže a žádný problém. Takto to má udělené již několik střelců. O tom korku jsem slyšel, ale neznám nikoho kdo to tak má udělané. Asi to může fungovat u nějakého hodně slabého lučiště. Naše jsou nátahových sil od 60kg do 130kg.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
kovi
Příspěvky: 34
Registrován: 16 Říj 2009, 14:02

Re: Kuše

Příspěvek od kovi »

Dik za info. No ja mám to lučište cca 100Kg. Na tom korku je vidno ako sa povraz doňho zakusáva.Skúsim tam teda dať niečo odolnejšie a uvidíme čo to spraví...
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Korek funguje dobře, ale musíš dát doprostřed špalíček z tvrdého dřeva, aby se provazový úvaz do lučiště nezařezával.
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Dorlas »

nemal by niekto náhodou lepšie foto tejto kuše zo Spišského hradu http://picasaweb.google.com/10405218293 ... 5369741554 ??
"Never trust another reenactor."
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Na koho bych se měl aktuálně obrátit s objednávkou laminátového lučiště o napínací síle 40 kg na samostříl z počátku 15.století? S rozumnou dodací lhůtou a cenou :D Děkuji!

Na p. Kýzla. Aby bylo lučiště ke kuši z počátku 15. století, musíš mu při objednávce zadat správné rozměry...
Nic není takové, jak se zdá...
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Další kousek, tentokrát něco "na husity".

Délka: 101 cm
Rozpětí lučiště: 82 cm
Napínací síla: 92 kg/26,5 cm

Obrázek

Více fotek na:
http://www.historickekuse.websnadno.cz/ ... pliky.html
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Ako vždy nádherná práca.
ešte by som mal pár dotazov(na všetkých), lebo si chcem urobiť tiež kušu s orechom.
ten orech, keď je tam iba priviazaný má byť v lôžku, o ktoré sa opiera svojom prednou stranou? alebo tam mám dať nejaký oceľový kolík a opierať sa nemusí?
a ešte ako to dlabete, tak presne, že všetko do seba zapadá bez toho aby sa porušili bočné steny?
bodli by obrázky a schémy :)
ďakujem za odpovede
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Pája1111: Díky! Mimochodem ty tvoje poslední tisové luky jsou taky hodně povedený....

dav1dMldc:
Díky! Ořech má být v lůžku a při napnutí kuše se opírá o jeho přední část. Provázek brání vypadnutí ořechu při pootočení (během výstřelu). Ocelová osička tam je k ničemu.
Málokdo dlabe lůžko přímo do sochy. Pokud jo, tak výsledná vůle je často větší, než na originálech. ;) Většinou se lůžko celé vyrobí mimo sochu a pak shora do sochy zadlabe.
Vše co potřebuješ je např. tady:
http://www.fletchers-corner.de/viewtopi ... 34&t=13416

T.
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Vďaka ti, aj za ten odkaz. síce neviem dobre po nemecky,no obrázky som pozrel :D .
ešte jeden dotaz by som mal na teba. to lôžko s orechom je dosť krátke a nepresahuje až do časti, kde sa napája spúšť do pažby. ako to tam dám, bez toho aby som to musel vyhĺbiť až k orechu? dlátom? zaujal ma ten masívny drevený spúšť na kuši s tisovým lučiskom predtým.
Dúfam, že rozumieš tomu, čomu ja nerozumiem :D
vďaka
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

cornus: Díky!

dav1dMldc: Sem ten odkaz posílal hlavně kvůli obrázkům. :D
Díra od osy spoušťové páky k ořechu je většinou předvrtaná prodlouženým vrtákem a dosekaná dlátem. Tak je to i na té mé tisové s dřevěnou pákou.

T.
Nic není takové, jak se zdá...
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů