Halapartna

Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Halapartna

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Indy: :pottytrain2:
Hříbek rozhodně nebude vypadat tak blbě jako na sudetské Doppelhelmbarte, kterou jsem chtěl předtím. Tahle sudlička bude i ovladatelnější díky své malé váze a krátkému ratišti.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Halapartna

Příspěvek od Mojshe »

noxter napsal:Mojshe: je možné někde vidět celou galerii z toho Grandsonu, nebo je to tvá soukromá zbírka?
je to má soukromá sbírka...
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Halapartna

Příspěvek od Indy »

Krátké?? Nebud debil a dej tam minimálně 2metry. Já mám 2.2 metru a řádný přehled po bojišti. :violent1:
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Halapartna

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Měl jsem předtím halapartnu (nyní je vystavená v Malešově), která měřila 245mm na délku. Mimochodem byla to ta, ke které se vztahuje legenda Jak Petr Desort k velkým nadočnicovým obloukům přišel. Celkem prča, když stojíš v šiku a držíš si odstup a občas koukáš na tiché modlitby toho, kdo kryje tvé byť lehké seknutí. Bohužel kvůli váze se nedala dlouho držet v nápřahu, či pozici bodné. A jakmile se rozpadla formace, nezbývalo nic jiného, než halapartnu zahodit, protože dva protivníky jsem s ní nestíhal. A když se mi někdo dostal blíže k tělu, byl jsem v koncích. Spousta triků ze školy halapartny se při délce nad 2m nedá použít, protože ta obsahuje i různé protáčení a rychlé seky na odkrytá místa. Chci si hrát a kydlit jako doppelsoldner, proto volím obratnější typ.
Avatar uživatele
Randall
Příspěvky: 167
Registrován: 11 Zář 2008, 11:35
SHŠ: OS Rattenschwanz
Místo/Bydliště: Kralupy nad Vltavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Halapartna

Příspěvek od Randall »

Ahoj! Když už se tu tak pěkně řešej tyčovky, chtěl bych se optat, nevíte jak to je s kůsama v letech 1400-1499 (resp. 1474-1499) na území Švýcarska? Co jsem tak bádal, tak by to neměl být problém. Všimnul jsem si jedný na fotkách co postoval Mojshe, ale neměl by někdo ještě nějaké foto?

Děkuji
Naposledy upravil(a) Randall dne 25 Led 2011, 16:31, celkem upraveno 2 x.
Avatar uživatele
urs
Příspěvky: 129
Registrován: 20 Srp 2010, 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od urs »

Broďan napsal:U Brožka dělá sudlice P. Nádvorník (mob.: 728 316 131). Ta moje je k vidění tady (zcela vlevo), ta vpravo je od Lebdušky:
http://brodec.org/Hruba_Skala_2006/slid ... tra_3.html
Zdravím.
Je tento kontakt stále aktuální? Pokud máte někdo tlelefon nebo mejl, keterý je v této době funkční-sem s ním. Nebo jestli zná někdo nějakého dalšího výrobce, budu potěšen taktéž.
avatar
Příspěvky: 21
Registrován: 13 Led 2011, 14:45

Re: Halapartna

Příspěvek od avatar »

Randall napsal:Ahoj! Když už se tu tak pěkně řešej tyčovky, chtěl bych se optat, nevíte jak to je s kůsama v letech 1474-1499 na území Švýcarska? Co jsem tak bádal, tak by to neměl být problém. Všimnul jsem si jedný na fotkách co postoval Mojshe, ale neměl by někdo ještě nějaké foto?

Děkuji


Tady jsem našel jednu ze starého aukčního katalogu - foto nic moc, provenience pravděpodobně Burgundsko - 15.st, je to takový ranější typ, ale zajímavý. Udáváš moc krátké časové údobí - některé věci nejsou tak chronologicky citlivé. Ale radši použít starší kus, než se vybavit výrazně mladším, ne?
Přílohy
P1240052.JPG
P1240052.JPG (159.3 KiB) Zobrazeno 7469 x
Avatar uživatele
Randall
Příspěvky: 167
Registrován: 11 Zář 2008, 11:35
SHŠ: OS Rattenschwanz
Místo/Bydliště: Kralupy nad Vltavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Halapartna

Příspěvek od Randall »

avatar napsal:
Randall napsal:Ahoj! Když už se tu tak pěkně řešej tyčovky, chtěl bych se optat, nevíte jak to je s kůsama v letech 1474-1499 na území Švýcarska? Co jsem tak bádal, tak by to neměl být problém. Všimnul jsem si jedný na fotkách co postoval Mojshe, ale neměl by někdo ještě nějaké foto?

Děkuji


Tady jsem našel jednu ze starého aukčního katalogu - foto nic moc, provenience pravděpodobně Burgundsko - 15.st, je to takový ranější typ, ale zajímavý. Udáváš moc krátké časové údobí - některé věci nejsou tak chronologicky citlivé. Ale radši použít starší kus, než se vybavit výrazně mladším, ne?
Děkuji, každé foto se hodí. Já vím, že to je hodně malý časový úsek, zajímalo mě jenom jestli někdo nemá něco co by do tohoto úseku sedělo. Upravím to na větší rozsah. O použití staršího kusu též přemýšlím, klidně by se ještě mohli vyskytovat.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Halapartna

Příspěvek od Indy »

V tom levém houfu je též, ale nějak postrádám dataci a lokalitu, snad někdo jiný bude vědět, odkud jsem si obrázek stáhl.
Přílohy
bitva1425.jpg
bitva1425.jpg (326.64 KiB) Zobrazeno 7461 x
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Halapartna

Příspěvek od Mojshe »

Randall napsal:Ahoj! Když už se tu tak pěkně řešej tyčovky, chtěl bych se optat, nevíte jak to je s kůsama v letech 1400-1499 (resp. 1474-1499) na území Švýcarska? Co jsem tak bádal, tak by to neměl být problém. Všimnul jsem si jedný na fotkách co postoval Mojshe, ale neměl by někdo ještě nějaké foto?

Děkuji
POPISEK U TÉ KŮSY JE "fancouzská/burgundská"
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
avatar
Příspěvky: 21
Registrován: 13 Led 2011, 14:45

Re: Halapartna

Příspěvek od avatar »

Doplnění rozměrů u té mojí - délka kovové části je 86 cm. Další exemplář kůsy je, myslím, ve Stichwaffen. Půjčil jsem, tak nemůžu
zkontrolovat.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Halapartna

Příspěvek od Mojshe »

avatar napsal:Doplnění rozměrů u té mojí - délka kovové části je 86 cm. Další exemplář kůsy je, myslím, ve Stichwaffen. Půjčil jsem, tak nemůžu
zkontrolovat.
ve Stichwaffen jsou dvě. ale nepíše se tam, že by byly švýcarské. V popiscích se také píše francouzské/burgundské.

Další je v muzeu v Ženevě, fotku originálu teď nedohledám, ale dělali jsme 10 kopií, fotku přikládám.
Přílohy
berne08_zagermann_813a.jpg
berne08_zagermann_813a.jpg (116.84 KiB) Zobrazeno 7446 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
avatar
Příspěvky: 21
Registrován: 13 Led 2011, 14:45

Re: Halapartna

Příspěvek od avatar »

Jde o to vůbec nějaké patnáctkové exempláře dohledat - z kořisti či obchodu jimi švýcaři bezpochyby vyzbrojeni byli. Jedná se přece o
sousední země. To je stejné jako se sudlicí ušatou. Nevyskytovala se, byť je typická, jenom u nás. Jinak fotka pěkná.
Avatar uživatele
Randall
Příspěvky: 167
Registrován: 11 Zář 2008, 11:35
SHŠ: OS Rattenschwanz
Místo/Bydliště: Kralupy nad Vltavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Halapartna

Příspěvek od Randall »

To Mojshe: Jo ta se mi hodně líbí. Co se lokace týče tak v tom problém nevidim, viz. to co psal avatar.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Halapartna

Příspěvek od Indy »

pár dalších
Přílohy
Untitled-36.jpg
Untitled-36.jpg (34.85 KiB) Zobrazeno 7395 x
Untitled-77.jpg
Untitled-77.jpg (30.95 KiB) Zobrazeno 7395 x
Untitled-75.jpg
Untitled-75.jpg (32.32 KiB) Zobrazeno 7395 x
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host