Ratiště

Avatar uživatele
narvek
Příspěvky: 588
Registrován: 09 Pro 2006, 16:40
SHŠ: Cornwallská lehká pěchota
Místo/Bydliště: Kostelní Radouň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Ratiště

Příspěvek od narvek »

Zdravím, potřeboval bych poradit ohledně ratišť. Koupili jsme 10 bukových osmihranů d=35mm l=250cm od p. Hejduka(na kterého mi dal kontakt Sigfried) a na prvním tréninku jsme jedno zlomili a další už taky pukaj. Vzhledem k tomu že se tyčovkama řežete jak psi, nemáte nějakou radu co s tim? Jestli by se to třeba nedalo přeláknout či tak něco.
Dik
Jsme z Cornwallu, kde muži jsou muži a ovce se třesou strachy!
http://www.movember.com/m/1826062
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od Drak »

Já bych radši použil jasanový.
Drak
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od Random »

Já také.

Buk vhodný není, protože je tvrdý, ale křehký. Podobně dub - ten je sice houževnatý (v zásivlsoti na odrůdě), ale zbytečně těžký. Ten tak na palici.

Mám bukovou hůl, ale dost důkladně jsem ji vybíral a než jsem ji poprvé použil, rok vysychala. Přesti ji nepovažuji za ideální, protože se třepí při nárazu s ocelí, takže teď jsem na ni nasadil takovou malou partyzánu, se kterou se hodlám hlavně promenovat :D

Na násady hlavně jasan, slyšel jsem o habru či jilmu, ale osobní zkušenost nemám - lehké, prážné a tvrdé dřevo listnáčů. Co se týče údržby, stačím si se lněným olejem. Obrousit, napustit, obrousit napustit a na sezonu je pokoj.

Ale hele, ono to asi praskalo vcelku ochotně i tenkrát. Na některých vyobrazeních z 16. století jsou vidět železa z halaparten s roztaženými pery - vykládám si to tak, že chlap zaskl a dřevo nevydrželo - prasko a onho "vypášil" ze železa. Trosky zbraní zjsem na obrázacích z dřívější doby moc neviděl.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
narvek
Příspěvky: 588
Registrován: 09 Pro 2006, 16:40
SHŠ: Cornwallská lehká pěchota
Místo/Bydliště: Kostelní Radouň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od narvek »

Hm, to jste mě nepotěšili. Tak počkáme až zpřelámem tyhle a příští budou jasan :doubt:
Jsme z Cornwallu, kde muži jsou muži a ovce se třesou strachy!
http://www.movember.com/m/1826062
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od Radim Vaňousek »

akát -používám ho a je věčnej. Ani obouručák si moc neškrtne.

http://www.vscht.cz/met/stranky/vyuka/l ... /index.htm

http://ireferaty.lidovky.cz/321/2818/St ... ne-dreviny
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od Drak »

Akát je bomba ale není LH.
Drak
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od Radim Vaňousek »

To já vím. A jestli sis tohle tvrzení někde přečetl, tak hádej kdo jej napsal :D
Já.

(Jinak to zjistil Hawkwind)


Jde o to, že pokud neděláš se dřevem, tak ani nepoznáš, co to je zač. Je to sice ojeb, ale kdo dělá úplné LH, že?
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od Drak »

No promiň ale doma se mi válí 10 kmenů akátů tak musím vědět co to je za dřevo, a z kama je.Habr by taky mohl být ok.Ten jasan se dá koupit.
Drak
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od Radim Vaňousek »

:kermit:

Chtěl bych tě vidět, jak taháš habrový ratiště. Mě stačilo, když jsem vzal do ruky rumpál na středověký brus. Člověk by nevěřil, že to je dřevo.

Akát je výbornej, protože vyschne. Sice pomalu, ale vyschne. No a pak je o poznání lehčí.
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od Drak »

Těžkej je. Ale jen tak ho nezničíš.
Drak
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Ratiště

Příspěvek od Romikov »

Kdo chce koupit jasanový ratiště? Mám toho za barákem mraky takže bych mohl zbohatnout super :) ale pozor jasan pruží a má malou hustotu to tak na luky jinak ho rozmrdáš natotata...sorry.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od Drak »

No pokud to roste jako nálet tak je to nahovno chce to aby to bylo z kmene potom je to teprve ono.Dá se to občas koupit jako násada na lopaty, nebo v Brně to prodávají jako 2m tyče.
Drak
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Ratiště

Příspěvek od Romikov »

kupovaný násady jsou k prdu radši si je dělám sám jakmile je dřevo totiž soustružený tak to po vyschnutí ztratí pevnost protože jsou narušený léta.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
narvek
Příspěvky: 588
Registrován: 09 Pro 2006, 16:40
SHŠ: Cornwallská lehká pěchota
Místo/Bydliště: Kostelní Radouň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ratiště

Příspěvek od narvek »

Tak nejtěžší věc co jsem kdy držel v ruce byly tyče co splašila kámoška. Nějakej vietnamskej mahagon či co. Těžký jak prase, řídký dřevo, ale tvrdý, a odolný. Sice křehký..ale moc hezký. Na svym kopí ho ještě mám, čekám, že to zlomim na Libušíně.

Romikov: a za kolik bys byl ochotnej se toho zbavit, st ím, že z toho vyrobíš tyče a dovezeš do Práglu?
Jsme z Cornwallu, kde muži jsou muži a ovce se třesou strachy!
http://www.movember.com/m/1826062
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Ratiště

Příspěvek od Siegfried »

Romikov napsal:kupovaný násady jsou k prdu radši si je dělám sám jakmile je dřevo totiž soustružený tak to po vyschnutí ztratí pevnost protože jsou narušený léta.
Hmm a když to je vyřezaný z prkna a pak to má sražený hrany na osmihran tak to se asi nesoustruží co ? A takovejch používáme docela dlouho spoustu (buk) a sou v pohodě... :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů