Vlněné nohavice (podšívání)

Josef
Příspěvky: 40
Registrován: 07 Ún 2008, 23:35

Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od Josef »

Ahoj Brodec :).Chtěl bych vás poprosit o radu .Mám v umyslu nechat si ušít vlněné nohavice(1pol.15stol.).Jenže si nejsem jist jestli je podšít plátnem nebo nee? ;) .Máte stím někdo skušenosti?Prohlížím si totiž čas od času na netu různá Polská bractwa :) a tam se s tím setkávám.Nebo se pletu......?Díky moc.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Nohavice.Podšít nebo nepodšít?

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Zdrávas,
tvrzení, zdali se vlněné nohavice podšívaly ti nemohu potvrdit, ani vyvrátit. Avšak někdo jiný na tomto fóru by mohl. (Kreo, zákazník! :badgrin: )
Já sám si však myslím, že se používaly odděleně: V letním období se používalo barvených, lněných nohavic s tlapkou i bez. V zimě se přes ně natahovaly vlněné nohavice a do bot se cpala vlněná onuce +mech a šalvěj.
Zní to logicky. Pokud nebudeme brát v potaz šňůrkovou módu tehdeší doby, bylo ošacení velmi praktické.
Jestli jsi šil nohavice na míru, tak uznáš, že je to dost pracné. A dávat do nich podšívku by byla práce úmorná. Protože se ti to nikde nesmí chrout, či hrnout a hlavně by nastala menší komplikace se švy.

BTW, jestli máš odkaz na ty polský stránky, dej ho sem. Já propagaci jiných webů nezakazuji.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Nohavice.Podšít nebo nepodšít?

Příspěvek od Siegfried »

Přestože to dneska s oblibou děláme tak se nepodšívalo až tak moc.) Spíš části oděvu co měly držet tvar. Obecně u nohavic z vlny požaduješ aby dobře obebínaly nohu, tedy musej trochu pružit, z tohoto důvodu se stříhají šikmo přes sukno nikoliv vodorovně nebo napříč. A pokud bys to podšil lnem, bude se to hužvit a nebude to tak pružně.. většinou se v praxi podšívá pro zpevnění jen pruh kolem pasu kde jsou dírky :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Josef
Příspěvky: 40
Registrován: 07 Ún 2008, 23:35

Re: Nohavice.Podšít nebo nepodšít?

Příspěvek od Josef »

Ahoj,děkuju za bleskovou a vyčerpavající odpověd".Zařídím se podle toho :) .
KOHOslav

Re: Nohavice.Podšít nebo nepodšít?

Příspěvek od KOHOslav »

Taky nevidím žádný důvod ,aby se nohavice podšívaly.Estetický význam téměř nulový a to ,že některá vlna škrábe ,si nohy docela dobře zvykaj.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Zajímavé je, že o lněné podšívce k nohavicím se zmiňují i na http://www.medievaldesign.com/calzeeng.html
Vlna a len zajišťují tepelný komfort. A já bych řekl, že každej kus látky je dobrej. Alespoň na to aby vám hřál citlivá místa okolo moudí, když je venku pod nulou.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od Romikov »

To spíš aby měl jeden zadek v teple a nohy, ono moudí má raději chládek říkalo mi tuhle, prý kvůli potenci :) . jinak spodky pod gatě se nosily všude takže první len a pak vlna ale není nutné to sešívat takové sešití je drahé a neekonomické protože pak máš jen jedny kalhoty místo dvou :) .
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Romikov
Však jsem psal OKOLO moudí :banghead:. Ještě jinak -bimbéro nemá rádo extrémní podmínky. Takže ani studený kou... nejsou asi to pravý ořechový. Na sešití nohavic nevidím nic drahého. Je to, jako by sis dneska nechal vyměnit zip u kalhot. Většina ženských v té době jednoduché šití zvládala bezproblémově a třeba je to i bavilo (to víš... Ordinaci v růžový zahradě ještě tenkrát nevysílali).

Každopádně píše se tam "upper part", takže to sloužilo jako neúplný trencle.
Avatar uživatele
Kubák
Příspěvky: 72
Registrován: 27 Kvě 2007, 00:06
Místo/Bydliště: praha

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od Kubák »

Pochopil jsem Romikova tak, že je nesmysl sešívat vlněné nohavice a lněnou podšívku, když se dají nosit zvlášť jako dvoje nohavice - lněné na léto a vlněné do chladu nebo obě přes sebe do velké zimy. Což mě přijde celkem logické.
I will kill you so hard you will die to death.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od Radim Vaňousek »

No jo, pochopils ho správně. Ale kdybys pořádně přečetl můj druhý příspěvek, zjistíš, že jsem se o tom už zmínil. Přídavná podšívka u kalhot a dělených nohavic určitě dobře posloužila, když sis sednul na nějakej kámen, nebo něco studenýho. Nechápu to však u čtrnáctkovejch nohavic, které pokrývají pouze boky. Pokud by se jednalo o vložený pruh látky v horní části nohavic, dovolil bych si říct, že tam byl kvůli zpevnění (Taky vám občas rupnou tkaničky, nebo řemínky, ne? Mně dokonce rupla i látka, na které byly přišity.)
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od deCarabas »

Mam otazku - chcem si usit "vrchne" nohavice na 15ku. Vlnene (okej, je to flausovy ojeb :D) uz mam a teraz si na to chcem usit do poriadnej zimy dalsie. Maju byt takisto s vlny, alebo moze byt lan ci nieco pevnejsie? Pytam sa preto, lebo lanove si budem sit tak ci tak aj na 17ku, tak ci to mozem pouzit - ako pesiakovi by mi to chranilo nohy aj nohavice, neviem uz ale, ako by to vyzeralo a ci by to hrialo na tej vlne.
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od Zuza »

Můžou být ze lnu, ale hřát rozhodně nebudou. A budou se na kolenou a jinde dost mačkat. No prostě vlněné určitě vypadají líp:-)
Jinak bych teda moc nemíchala nohavice na 15. a 17. století...:-D
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od Olaff »

Zuza: On mysli zrejme pancuchy, ktore sme tu uz kdesi riesili, co sa nosia na predkoleni, casto prave pod kolenom zrolovane a stiahnute remienkom... Rovnaku pancuchu, plus minus, je mozne pouzit do tridsiatky, hoci len spustenu na kotniku... ;)

Ak som ho odhadol spravne, samozrejme... Ak nie, sorrac.... :badgrin:
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od deCarabas »

Zuza: jo, Olaffek ma pravdu, samozrejme v 17ke ide o pancuchu, co vykukuje z plandavych nohavic. V 15ke som to chcel mat ako vrchnu pancuchu, lebo sa mi nechce sit dvakrat to iste.... ale tak prinajhorsom usijem z vlny a pouzijem to na 17ku, vadit by to nemalo.
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Vlněné nohavice (podšívání)

Příspěvek od noxter »

Zdarec, momentálně řeším z čeho si udělat druhé 15. nohavice, mám doma jednu vlněnou látku http://noxter.rajce.idnes.cz/vybava/#vlna_001.jpg , není problém ten styl tkaní? že je to tak viditelné? jinak z obou stran je to zhruba stejné, ani na jedné chlupaté a barva je taky víc zelená ta fotka dost zkresluje. Měl bych to mít jako jako dobře situovaný žoldnéř na českém území v dataci cca 1480.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti