Výroba a tormentace palných zbraní

Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Siegfried »

GloryToSunTsu: Díky za info.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
GloryToSunTsu
Příspěvky: 8
Registrován: 18 Dub 2011, 11:35

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Nojo, hodně mi to vrtalo v hlavě.
A popravdě mě výsledek hodně překvapil.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Píšťala vz. 11

Příspěvek od Broďan »

Minulý víkend jsme provedli s bratrem Pappim praktické otestování nové píšťaly od Gruma. Jelikož v testech uspěla, obdržela vzorové označení "Píšťala vz. 11" a byla přijata do výzbroje českobrodské městské hotovosti. Testována byla ovladatelnost zbraně, její přeprava a použití v polních podmínkách, jakož i příprava ke střelbě a vlastní střelba s důrazem na kadenci i precizi a zvláště pak na účinek v cíli.
Bojové podmínky byly mimo jiné simulovány různými navážkami prachu, neboť v bitvě jest třeba často sypati prach tzv. "od oka", tj. bez odměrky, čímž se výrazně zvyšuje kadence palby. Prachu bylo tedy nabíjeno od 6 do 8g a pak též množství nezjistitelné, sypané přímo z rohu do hlavně. Jako střely byly použity kule ráže 17,2mm lité z olověných trubek, pájky i materiálu, který mi dal Hlíst a který se zdá býti prakticky čistým cínem. Prachem pak byl nejen Vesuvit LC, ale hlavně černý prach zakoupený levně od pyrotechnika, kterého mám momentálně dostatek :doubt: a do zátravky nadrcený Vesuvit LC.
Jako cíl posloužila plechová bočnice jakéhosi domácího spotřebiče, která se válela na místě činu a jejíž rozměry přibližně odpovídaly pavéze. Bylo stříleno ze vzdálenosti cca 15m. Jakýmsi etalonem byla Pappiho píšťala vz. 92, která již mnoho let osvědčuje své kvality v boji i při zábavě a ze které bylo stříleno současně s novou píšťalou.
Obrázek
Výsledná zjištění byla takováto:
1) píšťala je vzhledem ke svým rozměrům a hmotnosti dobře ovladatelná a provedením plně vyhovuje zamýšlenému použití
2) nabíjení lze po kratším nácviku provádět velmi rychle a to i za ztížené viditelnosti (simulováno zavřením nejprve jednoho a pak obou očí :crazy: ). Vzhledem ke krytu zátravky je možné zbraň nosit připravenou k palbě bez rizika, že se ze zátravky vysype prach.
Obrázek
3) vlastní střelba byla záležitostí více, než příjemnou. Bylo však doporučeno používat dávky prachu do 8g, neboť při větších navážkách již píšťala ujíždí dosti razantně dozadu, protože nemá přijatelnou pažbu ani hák, kterým by bylo možné zpětný ráz eliminovat.
4) precize zbraně se zdá býti vynikající, bylo však shledáno, že je lepší při střelbě vkleče, než vstoje. Cíl byl zasažen každou s rozmyslem vypálenou střelou.
Obrázek
5) účinek v cíli byl značný. Bohužel byl poněkud zdecimován náletový porost v dostřelišti za terčem, kdy kmínky peckovin silné asi 15cm byly probíjeny skrz bez ohledu na navážku prachu.
Obrázek
6) kadence palby byla vysoká, přibližně "ta ................. ta ................ta", ale možná, že ještě větší. To ovšem připisuji spíše naší zručnosti získané za dlouhá léta střelecké praxe.
7) ručnice vyhověla všem požadavkům a byla shledána výkonnou a přesnou zbraní jednotlivce a doporučena k přijetí do výzbroje městské hotovosti pod označením "Píšťala vz. 11"
Broda Hrr!! :violent1:
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Dorlas »

čo si myslíte o použití kovových nabijákov?

zaujalo ma to preto lebo tento vypadá ako kovový
Obrázek
a tento má na konci háčik takže predpokladám že drevený nebude
Obrázek

Vie o tom niekto niečo viac?
"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Žoldák »

Myslím si jediné, a to, že by se mohlo stát (sice je to možnost mizivá ale co se táče práce s prachem jsem malinko paranoidní), že ti křísne nabiják o hlaveň a odejde to při nabíjení. Což je možnost, na kterou když jsem pomyslel, mé prsty zděšeně vypískly...
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Dorlas »

no na tridsiatku máme nabijáky kovové ktoré majú na konci mosadznú špičku takže riziko hodenia iskry je pomerne malé
Obrázek
Obrázek
"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Žoldák »

Pak samozřejmě ano.

Jinak mě zaujal ten třmen na řemen na tý flintě co jsi postnul. máš to nějak doložené, datované a pod? měl jsem pocit že tenhle vehement je až pozdější záležitost. takže pokud se dozvím něco nového, budu ti zauzlován
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Dorlas »

myslíš na tých dvoch fotkách?
na tej prvej je kresadlovka na 18. storočie
a na tej druhej arkebúza na 17. storočie
"Never trust another reenactor."
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Tom_F »

Celoželezné nabijáky se od poloviny 18.stol. používaly běžně, ke konci století u armádních zbraní už výhradně.
Není to k tématu, ale když ta fotka tu už figuruje - ještě jsem nikde neviděl kovový nabiják s mosaznou koncovkou. Nechci zavrhovat "vyjímku potvrzující pravidlo", ale tahle kombinace nemá žádné opodstatnění. Mosazné koncovky se dávaly jen na dřevo.
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Dorlas »

Tom_F napsal:Celoželezné nabijáky se od poloviny 18.stol. používaly běžně, ke konci století u armádních zbraní už výhradně.
Není to k tématu, ale když ta fotka tu už figuruje - ještě jsem nikde neviděl kovový nabiják s mosaznou koncovkou. Nechci zavrhovat "vyjímku potvrzující pravidlo", ale tahle kombinace nemá žádné opodstatnění. Mosazné koncovky se dávaly jen na dřevo.
tie dve fotky si nevšímaj...tam sú kovové nabijáky preto lebo pri použití v jednotke sa z hľadiska bezpečnosti osvedčili viac (stane sa že drevený zlomíš a ostane ti v hlavni...)...mňa by len zaujímalo či vie niekto niečo o použití kovových nabijákov na 15. storočie
"Never trust another reenactor."
Avatar uživatele
Amantius
Příspěvky: 324
Registrován: 07 Led 2009, 22:14
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Slovensko

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Amantius »

Tom_F napsal:Celoželezné nabijáky se od poloviny 18.stol. používaly běžně, ke konci století u armádních zbraní už výhradně.
Není to k tématu, ale když ta fotka tu už figuruje - ještě jsem nikde neviděl kovový nabiják s mosaznou koncovkou. Nechci zavrhovat "vyjímku potvrzující pravidlo", ale tahle kombinace nemá žádné opodstatnění. Mosazné koncovky se dávaly jen na dřevo.
Neviem o origináloch z tejto doby nič, ale logiku to má. Mosadz totiž neiskrí.
Varpulis
Patejl07
Příspěvky: 16
Registrován: 04 Črv 2011, 20:12

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Patejl07 »

Rád bych se zeptal pana Gruma :) , na kolik by mě u něj přišla ta krásná arkebuznička hnedka s první strany této debaty?
Přidám na sebe i maila pro jistotu ;)

Marvin.S@seznam.cz

Předem díky
Přílohy
arkebuzaee3.jpg
arkebuzaee3.jpg (64.95 KiB) Zobrazeno 10441 x
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Broďan »

Dorlas napsal:...mňa by len zaujímalo či vie niekto niečo o použití kovových nabijákov na 15. storočie
Železné nabijáky se používaly i v 15. stol., ale stěží nějak odhadnout, jaká byla četnost jejich výskytu. Oproti dřevěným měly tu výhodu, že se nelámaly a taky je stačilo na konci ohnout a vznikl háček, za který se dal nabiják zavěsit např. na opasek.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

... ale dochovanou pozdně gotickou či renesanční arkebuzu jsem se železným nabijákem ještě neviděl :doubt: .
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Patejl07
Příspěvky: 16
Registrován: 04 Črv 2011, 20:12

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Patejl07 »

Prosím Vás můžete sem někdo hodit osvedčeného výrobce doutnáků, obchod kde sme nakupovali je již zrušnen a neumíme najít jiný...Ideální byb byl také e-shop...

Předem díky
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba a tormentace palných zbraní

Příspěvek od Dorlas »

http://www.general-store.cz/produkt.php?id=766

mali aj na Mercatores ale teraz som ho tam už nenašiel...

inak knoty sa trochu riešili aj tu http://tricitka.brodec.org/viewtopic.php?f=29&t=38
"Never trust another reenactor."
Odpovědět

Vrátit se na “Zbraně a jejich doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů