Praní prádla

Odpovědět
Avatar uživatele
Jezinka
Příspěvky: 87
Registrován: 27 Lis 2010, 21:17
SHŠ: Rattenschwanz

Praní prádla

Příspěvek od Jezinka »

Zajímalo by mě, jak (teda spíš čím) se pralo prádlo (široce okolo 15.st.). Popřípadě jak často se pralo... Kdyby někdo věděl, budu vděčná.

pokud tu tohle téma někde je a já ho přehlídla, tak se hluboce omlouvám
"I'm leading children, and I'm getting them killed."
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Praní prádla

Příspěvek od Mathias »

Různě :badgrin: Mechanicky ve vodě i chemicky (myslím, že louhem). A svrchní oblečení se patrně spíš mechanicky čistilo, než by se pralo.
Wintr tuším cituje dokonce i český pramen (akorát si nevzpomenu který), v němž autor rozebírá techniky praní.
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní prádla

Příspěvek od Maršálek »

Praní a čištění oděvů ve druhé polovině 14. století zmiňuje např. Tomáš Štítný ze Štítného, když popisuje: „... vídáme od žen, ež, bude-li na rúchu taká poškvrna, ež sama voda jie nemóž snieti, popela přičině, neb mýdla, piestem tepú ...“. Jinde popisuje opět názorně: „...Veď, růcha plátna ušlechtilého, ačt bude pošpiněna, však když vyprána bude, krasšie bude i počestnějšie, neb růcha z křečného, hrubého plátna, ač by i nebyla nikdy pošpiněna. Ale však řkút: Těžkéť jest trpěti piestové rány, lúh lítý, var, mýdlo, aby to špínu vyleptalo...“. Z jeho slov lze usoudit, že méně znečištěné prádlo se přepíralo v ruce v tekoucí čisté vodě a silně znečištěné prádlo se pralo za pomoci mýdla a slabého louhu připravovaného z popela, vařením prádla a vytloukáním špíny dřevěnými tlouky ;)

Mám to ve své práci o odívání, tady zrovna cituji Zíbrta, který cituje Štítného :lol:
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host