Stany

Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Random »

Hm, viděl jsem to i s prodlouženými bočnicemi, takže večer se z toho sklopením střechy udělal stan. Moc se mi to nelíbilo, ale musím uznat, že to asi je doložené :badgrin:
"Ad ultimum!"
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Zdenál »

Dnes jsem narazil na zajímavý stan, na iluminaci zobrazující obléhání Vídně turky roku 1529.
stan vídeň.jpg
stan vídeň.jpg (101.13 KiB) Zobrazeno 7315 x
Jsem z toho trochu rozhozen, přijde mi to jako by tam byli návštěvníci zbudoucnosti.
stan.jpg
stan.jpg (31.66 KiB) Zobrazeno 7315 x
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Stany

Příspěvek od Romikov »

takže bobuláři jsou vlastně převlečení turci :-)
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Jezinka
Příspěvky: 87
Registrován: 27 Lis 2010, 21:17
SHŠ: Rattenschwanz

Re: Stany

Příspěvek od Jezinka »

není to překrytá kupka sena?
"I'm leading children, and I'm getting them killed."
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Stany

Příspěvek od Siegfried »

Jezinka napsal:není to překrytá kupka sena?
Nejpravděpodobnější vysvětlení :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Stany

Příspěvek od Kateřina »

Ona tam ta bublina není jedna, vlevo vzadu, těsně vedle jehlanu, je ještě jedna :)
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Indy »

Směrodatné to rozhodně nijak není, soudobý malíř buďto vyjadřoval exotičnost tureckého ležení, nebo neuměl malovat jurtu, které mohly nějaké stepní národy používat. V turecké armádě byl fakt kdekdo z Malé Ásie či Blízkého Východu. Pořizovat si podobný stan považuji za kokotinu.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Václav »

Já myslím, že to nemusí být nic až tak neobvyklého. "Stany" s podobnou konstrukcí používali indiáni pro své potní chýše a je tedy možné, že i turci přišli na podobný systém.

Obrázek
Obrázek

Nakonec ani v našich zemích není tato konstrukce zcela neznámá. Příkladem může být klenba ve Svatováclavské kapli katedrály Sv. Víta nebo klenba ve věži na Tuchorazi. ;-)
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Indy »

šmankote, některé věže mají vrch ve formě bazénu, mám ho začít vozit? A indyjány bych neřešil už vůbec. :protest:
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Stany

Příspěvek od Siegfried »

Indy napsal:šmankote, některé věže mají vrch ve formě bazénu, mám ho začít vozit? A indyjány bych neřešil už vůbec. :protest:
taky mám trochu tenhle pocit...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Zdenál »

Indy napsal:Pořizovat si podobný stan považuji za kokotinu.
To já taky :D , tedy pokud nebudu dělat turky. 8)
Jen mne zaujal velmi neobvyklý tvar shodný s dnešními moderními geodetickými stany a byl jsem zvědav zda se s tím již někdo setkal.
Jezinka napsal:není to překrytá kupka sena?
toto si nemyslím s ohledem na jasně vyznačené hrany znázorňující podpěrnou konstrukci.
Osobně se nejvíce přikláním k tomu, že by to mohla být jurta, ale i tak je to pro mne záhada. :banan:
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Václav »

Indy napsal:šmankote, některé věže mají vrch ve formě bazénu, mám ho začít vozit? A indyjány bych neřešil už vůbec. :protest:
To jsem přeci neřekl, nechytej mě za slovo. :) Jen jsem chtěl poukázat na to, že kopulová konstrukce není až tak výjimečná a tudíž není třeba hned hledat vysvětlení v kupce sena. Otázkou je tedy spíše to, zda Turci takovýto stan používali a nakolik je to věc typická, aby mělo smysl něco takového rekonstruovat, v případě Turků.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Indy »

Jasně, pokud chceš dělat turky a povede se ti najít třeba nějakou další rytinu, pak nevidím problém. :)
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Krea »

Jindřich Hýzrle z Chodů: Cestovní zápisník a deník, Čechy, 1612 - 1648, dnes Praha, Národní knihovna, sig. VI A 12

fol 25r - Turci u Pešti zahnáni do Dunaje
tabor.jpg
tabor.jpg (70.97 KiB) Zobrazeno 6865 x
detail tábora
tabor2.jpg
tabor2.jpg (248.64 KiB) Zobrazeno 6865 x
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Itazipa
Příspěvky: 37
Registrován: 06 Pro 2006, 00:37
SHŠ: Thorax
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Itazipa »

Turecký stan


Obrázek
A staff member of the Dresden State Art Collections admired a 17th century Ottoman tent in Dresden, Germany, Monday. (Ralf Hirschberger/DPA/ZUMA Press)
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host