"Podšívání" drahých látek

Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

"Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

To že se svrchní oděvy obvykle podšívaly je myslím bez debaty...

Ale narazila jsem na problém.
Když budu šít vypasované šaty z brokátu, podšité lehkým hedvábím, tak se švy budou nevzhledně vytahovat, neb ani jedna z látek namá dostatečně pevnou vazbu. (myslím, že ani nějaké pevné pongé by to nevyřešilo a nechce se mi s tím experimentovat ;-) )
Jedno z řešení, které mě napadlo je to, že mezi tyto dvě vrstvy vložím ještě třetí, třeba z pevnáho lnu, a tu pak těma pěknejma látkama potáhnu.
Jen nevím na kolik je to doložené :-(
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Néžebych tomu rozumněl, ale zatím jsem neviděl vypasované šaty z brokátu ani na výstavách, ani na vyobrazeních. Většinou se jednalo o volné tuniky, surcotte, šuby atp., které byly hodně zdobené.

Samozřejmě, že záleží i na době...
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

bať bať, tohle by bylo podle fresky na který je Markéta Korutanská, je to k Maršálkovi...A ono se občas tohle "podšití" či podložení hodí třeba i u surkotů, jsou na nich poměrně úzký ramínka a pak jde dolů dost materiálu, takže by to mohlo zlobit. Ale jek říkám, nález pro to nemám, jen vymejšlím, jak to udělat ;-)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Mohlo by se podšívat i bavlnou, nejen hedvábím.
Na brokát a hedvábí tu máme jiné lidi, co s ním pracují dnes a denně. Jenom mám pocit, že už nemají chuť sem psát, nebo spíše nemají čas... :doubt:
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

Asi bych se bála bez tý střední vrstvy šít i takovýhle rukávy...
http://www.artchiv.cz/GALERIE/OBRAZ/107 ... alena.html

no nevím, když bych na sebe šila šaty touhle technikou http://www.cottesimple.com/fem_silhouet ... ht_17.htmla z něčeho jináho než z kombinace len-vlna nebo len-len, tak by to asi dopadlo špatně...

bavlna na počátku 14. století?
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Bavlna z dovozu... proč ne? Arabové sem natahali spoustu materiálů a surovin už někdy před 10. stol. našeho letopočtu.

EDIT: co se týče té Magdalény -blíže ke krku jsou vidět švy, možná se tam přidával zpevňující pruh látky, nevím.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

Ty šaty by ve finále měly vypadat skoro takhle, dovedeš si představit tu sílu, co bude na ty nebohé švy působit?
http://posadow.ic.cz/galerie/290706/DSC_5692.JPG
takže mě napadlo, že jediný řešení jak na to, jsou prostě ty trojitý šaty...a samozřejmě část té síly "pohltit" už spodníma šatama. A až mě do toho budou zašívat, to se teprva nasmějeme :D


(nu s tou bavlnou nevím...ten len my přijde pevnější, měla jsem festovní vestičku z tlustýho dyftýnu a i když jsem nosila popdrsenku, tak ty švy byly po roce v háji...)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Kdybych řekl, že vím jaká síla tam přesně působí, tak bych kecal.
Len je samozřejmě pevnější a je pravda, že ne každý šlechtický rod bazíroval na drahých látkách. Určitá možnost se tedy rýsuje.
Co se dyftýnu a dokonce i vlny týče, pokud budeš šít v ruce, tak ty švy nedotáhneš tak dobře jako šicí stroj. Prostě se po určité době povolej.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

Tohle bylo na stroji...a nevytáhly se nitě ale ta látka okolo švu a byly tam takový nevzhledný díry, prostě fuj :(
Takže další varianta je šít to jako džíny (šev přeložíš a prošiješ, což je zase vidět v líci, takže to pak potřebuješ něčím potáhnout...), to se pak tolik nevytahuje a nezlobí.

No pokud SiG zůstane u toho Bavora ze Strakonic, tak jako Markéta z Rožumberka asi moc jinejch možností nemám...a hlavně už mám ten brokát doma, takže dřív nebo později z něj stejně něco bude ;-)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Dášenka napsal:Tohle bylo na stroji...a nevytáhly se nitě ale ta látka okolo švu a byly tam takový nevzhledný díry, prostě fuj :(
Takže další varianta je šít to jako džíny (šev přeložíš a prošiješ, což je zase vidět v líci, takže to pak potřebuješ něčím potáhnout...), to se pak tolik nevytahuje a nezlobí.
Jo, s těma dírama a vyškubáváním mám zkušenosti u nohavic, přesně tam kde jsou šňůrky. A to je ten flauš přeloženej a ještě podloženej nějakou krejčovskou srágorou. Sukno je ale narozdíl od flauše pevnější, pokud si nové nohavice ze sukna ještě nechám v horní části podšít lnem, snad budu mít pokoj.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

No právě, tak nějak jsem to myslela ;-)
Tak uvidíme, jak to bude fungovat, ale je fakt, že tu máme len, kterej i po vyprání je pěkně tuhej a šel by používat i jako tuženka (to je ta látka, která se používá tam, kde nehceme, aby se to krčilo...dovedu si ji představit třeba v takovejch těch výraznejch kabátovejch klopách. a nebo i v horní části nohavic).
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

No, hedvábné látky, co se prodávají v obchodech s potřebami na hedvábí, jako je pongee apod. jsou dost naprd. Ty maji pod 10mm, coz je fakt malo. Reseni je jednoduche, proste koupis silnejsi latku, treba saten. Mrkni se sem: http://www.sartor.cz Brzo by mely prijit nove latky, takze od kazde barvy vicemene neco.

Myslim si, ze podsivat bavlnou rozhodne ne a pokud mas brokat, podsivat ho lnem se jaksi nehodi, holt drahy latky se musi podsivat dalsima drahyma latkama...
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

No tohle by byla vnitřní, konstrukční vrstva, takže se asi stejně nakonec přikloním k tomu lnu, a vnitřní podšívka, co je vidět, bude nějakej satén, nejradši bych ten, co z něj měla babička svatební šaty, ten je festovní držák, ale asi nebude k mání. Budu to stejně řešit, až na ně přijde řada. takže na svatýho Nikdejše nebo tak někdy ;-)
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Kateřina »

Já jsem udělala zajímavou zkušenost s takovým primitivním stehem, který se ale ukázal být velmi trvanlivým a látku chránícím.

Jednou jsem na nějaké akci musela manželovi rychle něco spíchnout. A protože jsem byla opravdu ve velké časové tísni, projela jsem to v ruce předním stehem, tak šev přeložila stranou a znovu projela předním stehem. Kromě toho, že to při vhodně zvolené barvě nitě není skoro vidět, to drží jako blázen a látka se neškube. Zvlášť, když se to pak po třepivé straně opatrně prošije obrubovacím "stromečkovým?" stehem. Teď jsem si takhle ušila bruchy a zkoušela v nich dřepy a jiné kalhototrhací úkony a nic - ani se nidke neudělaly nežádoucí dirky ve tkanině, ani nepovolily nítě. Prostě pohoda :D
Možná tenhle fíglík znáte ;) - ale já už teď šiju skoro výhradně takhle, pokud to není lepší ušít kvůli času na stroji nebo není nutno to ušít zadním stehem kvůli zvýšené pevnosti. Zatím mne nezklamal...
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

Jj, přišívání švů na stranu je super (mimochodem je to takhle i na džínách), já většinu věcí šiju švem, kterému babička říkala prádlák, ale jinak se jmenuje nějak jako dvojitej (ale u tlustejch látek moc nejde, udělá fuj bakuly), a když se tohle prošije, tak bruchy přežijou všechno ;-)
Snad se do těch brokátovejch šatů pustím ještě letos a uvidíme, co bude nejlepší...
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti