Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od Zuza »

Zdravím všechny,

Nevíte někdo, jak se má správně řešit rozmístění dírek na vysokých oddělených nohavicích? Myslím ty, co vypadají jako kalhoty, akorát nejsou sešité v rozkroku, na pozdní 14ku či ranou 15ku. Konkrétně mi jde o umístění dírek vzadu ve středu. Pokud udělám na každé nohavice na zadním okraji dvoudírku, tak pak budou dvě zadní tkanice na vestě/dubletu děsně blízko u sebe - předpokládám-li, že zadní švy nohavic se mají dotýkat.
To bude vypadat blbě, ne? Nemá někdo zkušenosti s tím, že by se na zadním díle kalhot udělala jen jedna dírka, a použila se tak jedna tkanice pro obě nohavice? Tak by se to vycentrovalo a vypadalo by to hezky. Ale bohužel k tomuto nemám žádný historický podklad.

Pokud někdo máte nějaké nápady či rady, sem s tím!

Děkuji,

Zuzka
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od Václav »

A co takto:
Obrázek
(Piero della Francesca - 1460)
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od Zuza »

huh, a ten prostředek tam drží sám od sebe?
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od Random »

Tohle nosily moje děti (nohavice-vesta). Praxe ukázala, že čtyři dírky téměř vedle sebe nejsou problém. Dokonce jsme je někdy vázali křížem (levou nohavici do pravých dírek a naopak), protože to drží lépe.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od Václav »

Asi by ty tkanice měly být více na kraji, ale z obrázku lze usoudit, že není nezbytně nutné, aby se nohavic dotýkaly a tudíž by ani neměl být problém s tím, že jsou dírky příliš blízko u sebe. Naopak, pokud se jedná o nohavice na pozdní 14. st. a rané 15. st., tak by měly být v rozkroku více otevřené a zadek téměř nezakrývat.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od Galion »

Nohavice - vesta nosím (a nejsem Randomovo dítě) a vzadu jsou dírky koudek od sebe. A ničemu to nevadí. Obecně si myslím, že bych to až tak neřešil... Prostě jak to sedne, tak to bude.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od deCarabas »

Ja som zas mal na kazdej nohavici vzadu len jedno ocko a viazal to jednou snurkou. Tiez s tym nebol nijaky problem :)
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od Bilajz »

Když už se tu řeší oddělené nohavice, je možnost je nosit i ke krátkému doubletu (to, co mám na 15tku já)? Jde o to, že mi na léto připadají mnohem pohodlnější, ale zase budou vidět bruchy. Zkoušel jsem hledat iluminace a našel jsem jen toto.
Přílohy
5predel4.jpg
5predel4.jpg (220.37 KiB) Zobrazeno 9678 x
sheggia1450.jpg
sheggia1450.jpg (156.44 KiB) Zobrazeno 9678 x
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od LosPedros »

Tak bych tipnul jestli se v případě těch obrázků nejedná o Itálii. Přijde mi ten styl pro naše země takový exotický. Tak nevím jestli z toho vycházet pro českého katolického zemana. Navíc ani ten doublet co máš mi příjde trochu jinak střižený a méně vypasovaný, než tomu je na těch obrazech co jsi tady postnul. Tak nevím jak by to šlo dohromady. Oprav mě jestli plácám blbosti.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od Bilajz »

Oba malíři byli Italové (toho prvního jsem si neuložil, ten druhý je Sheggia). Italskou inspiraci jsem si vybral záměrně, sice je pro naše země hodně netypická, ale podle mě v zásadě možná (poselstev z a do Itálie bylo celkem dosti), vycházím z Urbánka. Střih doubletu je myslím dle MTA, to že na mou postavu to jde pěkně blbě vypasovat (holt mám tělesné proporce opačné než na iluminacích) je věc druhá :-).
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od LosPedros »

Jj...že styky byly nepopírám. Poselstva, církevní hodnostáři i obchodníci k nám nebo přes nás cestovali (viz. třeba ještě Macek). Tak když je to záměr tak to jó :-)
No a postavu jako z obrazu nemá skoro nikdo. To je vpravdě takové věčné téma. Postava podle ideálu tehdejších malířů kontra dnešní řekněme usedlejší typická šermířská silueta :D

Jinak...nevíš o co jde na tom druhém obraze? Hrajou nějakou fackovací hru? To by mohla být celkem sranda.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od Václav »

Oddělené nohavice se nosily i v 2. polovině 15. století ke krátkým kabátcům. Otázkou však je, k jaké příležitosti. Zdá se, že se spíše používaly pro práci. Časté jsou výjevy, kdy lidé při práci na poli mají nohavice spuštěné dolů, což má zřejmé praktické výhody. Do "slušné" společnosti nebo na běžné nošení se pak pravděpodobně nosily nohavice spojené, neboť bylo jistě snahou zakrýt citlivé partie. Obecně lze snad konstatovat, že v sociálně nižším prostředí převládaly nohavice oddělené, ve vyšším nohavice spojené. Je také možné, že jistou roli hrálo i podnebí, protože na obrazech z Itálie se oddělené nohavice vyskytují častěji.
LosPedros napsal:Jinak...nevíš o co jde na tom druhém obraze? Hrajou nějakou fackovací hru? To by mohla být celkem sranda.
Na obraze Il gioco del civettino (= hra na malou sovu ?) od Scheggia z doby okolo roku 1440 skutečně jde o poněkud podivnou hru, jejímž smyslem je vyhnout se protivníkově facce bez pohnutí z místa. Mladík uprostřed se tak brání nastavením rukou. Všichni tři mají na sobě oddělené nohavice, což se zdá jako vhodné odění pro sport nebo hru.

Jinak zde je ještě pár vyobrazení oddělených nohavic napříč 15. stoletím:
Přílohy
nohavice.jpg
.
Tres Riches Heures du Duc de Berry (c. 1410)
Game of Civettino (c. 1440)
St. Martin of Tours and St. Nicholas (c. 1450)
Rogier van der Weyden - St. John Altarpiece (1455)
Dieric Bouts - Martyrdom of St. Erasmus (1458)
Piero della Francesca - Battle between Heraclius and Chosroes (c. 1460)
Piero della Francesca - Burial of the Wood (c. 1460)
Piero della Francesca - Discovery of the True Cross (c. 1460)
Mittelalterliches Hausbuch von Schloss Wolfegg (c. 1480)
Carlo Crivelli - St. Roch (c. 1493)
nohavice.jpg (441.71 KiB) Zobrazeno 9622 x
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od deCarabas »

Navyse k oddelenym nohaviciam sa, ked si dobre vsimam, nosila dlhsia kosela, cize nebolo pod doubletom vidiet spodky, ale prave koselu, co bolo asi pripustnejsie.
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od noxter »

deCarabas napsal:Navyse k oddelenym nohaviciam sa, ked si dobre vsimam, nosila dlhsia kosela, cize nebolo pod doubletom vidiet spodky, ale prave koselu, co bolo asi pripustnejsie.
Když se na ty obrázky podívaš pozorněji, tak je vidět košile i spodky.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Oddělené vysoké nohavice - zadní tkanice

Příspěvek od deCarabas »

jo, zle som sa vyjadril :) myslel som, ze je ta kosela dlhsia, predpokladam, ze je to kvoli zakrytiu aspon ciastocnemu :)
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti