Oděvy a oděvní doplňky

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Avatar uživatele
Sunny Jane Schimek
Příspěvky: 81
Registrován: 08 Led 2011, 21:24

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Sunny Jane Schimek »

Otázka na samet byla převážně akademická a i z toho mého obrázku je, myslím, vidět, že si ho nepořídí každý nýmand...
A s tou praktičností - hedvábí má celkem příjemné funkční vlastnosti, tak si myslím, že hedvábný samet byl na nošení výrazně příjemnější než současný bavlněný :) kromě toho, na spoustě těch vyobrazení se jedná o svrchní kabátec, který a) může být klíďo píďo podšitý vlnou, b) nebudeš ho nosit v létě...

*J*
Avatar uživatele
Sunny Jane Schimek
Příspěvky: 81
Registrován: 08 Led 2011, 21:24

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Sunny Jane Schimek »

P.S.: Rolničky jsou fakt super, nikdy jsem si jich nevšimla a to mám tenhle obrázek taky někde uložený :)
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Zdenál »

Něco pro Jane, Landsknechts frau s kabákem z brokátu :-)
11.jpg
11.jpg (100.07 KiB) Zobrazeno 8578 x
Něco pro Axíka, Arkebuza s tlačítkovým zámkem pro leváka, i se střelcem :-)
10.jpg
10.jpg (99.95 KiB) Zobrazeno 8578 x
Něco pro Jacka, nejprďáčtější čapka :-)
6.jpg
6.jpg (98.92 KiB) Zobrazeno 8578 x
Něco pro Claryho, pánská síťka na vlasy u Lancoše :-)
8.jpg
8.jpg (101.61 KiB) Zobrazeno 8578 x
chudší knechti to dle mého názoru řeší čapkou do které vlasy schovají, viz následující obrázky
9.jpg
9.jpg (100.02 KiB) Zobrazeno 8578 x
tady je to ten s arkebuzou
12.jpg
12.jpg (97.63 KiB) Zobrazeno 8578 x
13.jpg
13.jpg (98.64 KiB) Zobrazeno 8578 x
14.jpg
14.jpg (99.43 KiB) Zobrazeno 8578 x
A jedna látková zajímavůstka :-)
7.jpg
7.jpg (98.56 KiB) Zobrazeno 8578 x
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Indy »

Myslel jsem bavlněný, ten nedoporučuji. S jiným nemám zkušenost.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Sunny Jane Schimek
Příspěvky: 81
Registrován: 08 Led 2011, 21:24

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Sunny Jane Schimek »

Zdenál napsal:Něco pro Jane, Landsknechts frau s kabákem z brokátu :-)
Tu taky znám, ta mě právě přivedla na myšlenku, že ne všechny oděvy kampfrau byly šaty vcelku...
Ale stejně zajímavý je, že ženský nalevo a napravo od ní mají očividně brokátem zdobené sukně :)

*J*
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Abďa »

hele, ten kostým dělali amíci jako rekonstrukci jednomu členovi na svatbu (myslím ten první příklad od kterého se to odvíjí), pokud si to dobře pamatuju, tak kombinovali brokát s vlnou a moc mi to nepadlo do oka. dá se to najít na netu, ale je to hodně hledání.
jinak vzory jsou fajne, ale třeba já to chci řešit zachráněnými čalounickými vzorovanými látkami někdy z konce 40. let, které jsem zachránil před řáděním rodičů při stěhování. jsou to hrubé látky a sednou mi k té vlně tak nějak líp.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Galion »

S herr hauptmannem jsme se na secvičné bavili o problému osobních drobností vojáka, nutných k přežití - křesadlo, hadříky, mobil, peněženka... :-). Kam s nimi. Teorie říká, že je to nacpaný v krytí, ale nemůžu si pomoct, tam se toho zas tak moc nevejde. Nemluvě o tom, že od určitého vydělaného obnosu (předpokládáme rýnské zlaté a nějaký drobný) by voják působil poněkud impotentně. Je pravda, že věci jako tašvice nejsou na tolik oblíbených ritinách zrovna k vidění.
Zatím jediný, co jsem průkazně našel je přiložený obrázek. Minimálně střelci museli mít nějaký futrálek na křesadlo, příslušenství k buzně (všelijaký ty šťouradla, čistidla apod.) a hlavně kule. Kule bych na kule nedával. Kulema do kulí to totiž musí bolet. :?
Přílohy
Pavia,1525.1 kl.jpg
Pavia,1525.1 kl.jpg (436.27 KiB) Zobrazeno 8460 x
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Cipís
Příspěvky: 363
Registrován: 07 Črv 2011, 20:06
SHŠ: Fracce

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Cipís »

Co se tyka peněženek, mobilu... mam skušenosl se svim žebradlem.Ve vnitř mam dvě kapsičky na mobil a peněženku, a větši vnitřek. Dam tam vše co potřebuji, vidaji se tam i dva kusi pet lahvi s obsahem1,5 l. s žebradlem chodim do bitev a na vistoupka. Penize do váčku, křesadlo do dalšivo váčku a je to. Nebo Abdul dělal Adelce větši koženy vak s postranima kapsičkama. Přišel stim od Alana z nějaky knižky, co vim.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Galion »

:) Mobil a šrajtofla byla nadsázka. Jde mi o reálný věci, v čem nosili základní věci, co museli mít jednoznačně při ruce. Zdenál nadhodil, ža na haldách obrázků který viděl, žádný tašvice na prachy, žebradla, flašky a podobný zavazadla nejsou k vidění. Ale podle mě něco mít museli.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Cipís
Příspěvky: 363
Registrován: 07 Črv 2011, 20:06
SHŠ: Fracce

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Cipís »

Možna by jsme měli vychazet z praktyčnosti, v dnešni době mame kalhoty, bundy mikyny... s kapsama kam vše potřebne davame. Mame pak kabelky, ledvinky..., jak panove tak damy , kam se to da vše nacpat. Co se tyka lancošu tak si myslim, že na tom byli stejně jak my. Třeba se to jen maliřum nechtělo malovat nebo se jim to nehodilo. Někdo bude preferovat vačky jiny žebradla, a někdo zas vše nacpat do krytky, ale ktomu by se měli vyjadřit povolanějši než jsme my.
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Zdenál »

No ono jde o to, že pokud to chceme dělat správně, tak bychom měli zkoumat právě tyto "maličkosti". Jak je asi řešili tehdy?
To že by se malíř neobtěžoval kreslením tašvice je nepravděpodobné, neboť ji u žen či vesničanů zobrazených na jednom obraze s landsknechtem vesele kreslí. viz předchozí obr pochodujícího vojska, kdy ženy za vojáky mají tašvice či tady
Tasvice1.jpg
Tasvice1.jpg (105.75 KiB) Zobrazeno 8447 x
To co sem dal Galion je jediná tašvice co jsem viděl na obraze v boji, jinak jsem dohledal slovy dvě a to na nebojových situacích, v bordelu - okrádán děvkou a na selské slavnosti viz
Tasvice3.jpg
Tasvice3.jpg (104.36 KiB) Zobrazeno 8447 x
no a po dlouhém hledání jsem ještě našel jednu iluminaci, kde má váček na řemenu kolem krku, což mohl mít v boji či na pochodu skryto pod oděvem.
Tasvice2.jpg
Tasvice2.jpg (105.66 KiB) Zobrazeno 8447 x
Avatar uživatele
Cipís
Příspěvky: 363
Registrován: 07 Črv 2011, 20:06
SHŠ: Fracce

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Cipís »

pak že nerostou :D
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Clary.Aldringen »

Bohužel ten druhý obrázek, kde sedí landsknecht v hospodě a děfka ho obírá nemůžu najít, ale v podstatě jsme z toho vydedukovali že:
1) V civilu (na slavnosti, v hospodě) tu tašvici normálně měli.
2) Když šli do boje měli jenom zbraň, příčemž peníze a šperky mohli mít schované v krytí - pro to je zase několik možných vysvětlení:
a) Víme že tam ty věci schovávali, protože se nám dochovaly soudní spisy (o pěnězích ukradených z krytí apod.)
b) Tašvice by při boji zbytečně překážela a klidně ji mohl nechat v táboře, měl-li v ní obyčejné věci typu křesadlo, hřeben apod.
c) Stejně musel v táboře nechat svá ostatní zavazadla, není důvod proč by tam nemohl nechat tašvici

Tolik k dedukci. Třeba příjde někdo a napíš že melu úplný pičoviny, protože to bylo tak a tak :D
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Random »

V krásné literatuře (R.Merle) popisující dobu nepatrně pozdější je zmínka o tom, že kapsy na osobní drobnosti byly všité do průramků rukávů. Otázka překladu - slovo průramek používá český pořeklad, z originálu by mohlo jít prostě o podpaží.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Mahy »

Omlouvám se- nejsem Landsknecht, ale jenom zmíním to, že vojáci pokud měli nějakou hotovost(finanční, ne zemskou :D ) pak si mince zašívali do podšívek kabátů, do opasků atd.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů