Nový projekt Hradiště Šárka

Zde se baví ti, co neví kam vložit svůj dotaz související s tématikou Brodce :)
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od Žoldák »

Na tohle jsem narazil na netu, upřímně přiznám že jsem poněkud rozpačitý. Myšlenka je to zajímavá, ale co dál...

http://www.hradistesarka.cz/index.html
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od Czernozub »

No vypadá to zajímavě...
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Komtur Mišel
Příspěvky: 97
Registrován: 15 Srp 2011, 19:56
SHŠ: O-Hradní kadeti
Místo/Bydliště: Praha

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od Komtur Mišel »

Silně mi to přopomíná, Kupte pozemek na Měsíci od Lunární ambasády. :D Akorát je to převedeno do menších českých poměrů. Takže pro mně ani náhodou. Msl
Sic parvis magna MSL
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od Mahy »

Tak vám nevím- proč mi to přijde jako snaha o vybudování Šikllandu, Disneylandu či Legolandu?

Otcové zakladatelé mají jistě mnoho zkušeností s oslovováním sponzorů(zde patrioté) vždyť jsou to právníci, manageři, psychologové, podnikatelé...

Ovšem já bych raději viděl kdyby stát vyšel vstříc nějakému spolku co léta působí na scéně oživování historie, dal jim výhodný symbolický pronájem pozemku a podpořil je se stavbou a rekostrukcí hradiště. Oni by toto hradiště oživili tím čím se zabývají léta.

Toto mi v podání těch co to pořádají malinko něčím smrdí... :salute:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Dorlas
Příspěvky: 198
Registrován: 21 Led 2010, 23:59
SHŠ: Sprisahanci
Místo/Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od Dorlas »

niečo sa o tom už popísalo na LH.cz http://www.livinghistory.cz/phpbbforum/ ... =38&t=3928
"Never trust another reenactor."
František Matějka
Příspěvky: 6
Registrován: 15 Lis 2011, 12:07

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od František Matějka »

Dobrý den všem. Nebylo by přínosnější se před vlastními unáhlenými závěry na něco zeptat? ;-)
S poděkováním František Matějka, zakladatel Hradiště Šárka o.p.s.
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od Malej »

Máte prostor se zde vyjádřit ;) .
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od Siegfried »

Ju tak to jsem zvědavý jaký je faktický koncept :) Proč mám pocit že to bude Fort Hummer v kulisách hradiště.
Tím nechci předpojímat, ale věty Vybudujeme tak další významný produkt cestovního ruchu v České republice, zaměřený na památky a památkovou péči, prezentovaný takovými formami, které počátek třetího tisíciletí nabízí, a které doposud nebyly v České republice nikde jako soubor opatření uplatněny, ve mě nevzbuzují pozitivní pocity a exaktní zkušenosti co jsem za ta léta posbíral mi taky optimismu nepřidávají. Tedy pane Matějko jste na tahu - samozřejmě nám nemusíte nic vysvětlovat nejsme podstatní, ale tím také dáte jisté znamení :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
František Matějka
Příspěvky: 6
Registrován: 15 Lis 2011, 12:07

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od František Matějka »

Dobrý večer. Nemám potřebu se obecně vyjadřovat, neboť vše podstatné a důležité je na webu našeho projektu. Jsem však připraven odpovědět na Vaše konkrétní otázky, pokud nějaké opravdu máte a chcete opravdu číst odpovědi na ně. S ohledem na mé zkušenosti z blogu jsem zvyklý i na to, že přes řadu příspěvků v diskusi nakonec žádné otázky nejsou, jen mají někteří potřebu se už z nějakého principu vymezit. Snad je to tady jiné ;-) Hezký zbytek dne. František Matějka
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od Mahy »

Dobrý večer pane Matějka,
já třeba jsem se nedočetl na Vašich stránkách co konkretně se bude na Hradišti Šárka odehrávat.
Cituji z Vašeho webu:,, ...postupně vybudovali a uvedli do plného provozu zcela nový a na evropské poměry ojedinělý archeologický park v Praze, zaměřený na dobu formování českého státu. Vybudujeme tak další významný produkt cestovního ruchu v České republice...''

Hradiště bude po dokončení oživeno nějakými stálými expozicemi, ukázkami řemesel a tehdejšího života?
Budou tam zvány školy aby v rámci výuky dějepisu viděli v reálu tehdejší dobu?

Co se tam vlastně bude odehrávat? Nedaří se mi to z Vašeho webu vyčíst.

Je chválihodné, že toho chcete dosáhnout bez státních či EU dotací- to obdivuji.

Pokud jsem to dobře pochopil, jste soukromým subjektem, kterému by ono Hradiště mělo patřit a který jej bude provozovat?
Bude nad vámi nějaký kontrolní orgán, který zaručí, že se z památky světového významu nestane onen zmiňovaný Disneyland? Mám tím na mysli archeology, památkáře, historiky.

Osobně se mi myšlenka, že by takovouto památku měl vlastnit soukromý subjekt nelíbí. Je to kus naší společné historie a ta by se neměla měnit v zábavní komerční centrum.

:thumbdown:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od Kateřina »

Dobrý den, pane Matějko,
dovolím si položit Vám pár otázek.

1) Parcela, na níž se realizace projektu má nacházet, patří realitní společnosti C.N.E.-SERVICE, a.s., Vrapická 26, Kladno, Vrapice, 272 03. Váš web nabízí "patriotům" odkup jakýchsi podílů na dotčeném pozemku, který však patří jinému právnímu subjektu. Jak má o.p.s. právně ošetřen odkup pozemkových dílů z majetku třetí osoby?

2) Jsou si prodávající vědomi problémů s prováděním archeologického výzkumu a jakékoli stavby na pozemku, který má mít několik set nebo dokonce tisíc podílových spoluvlastníků?

2) Říkáte, že nemáte potřebu se více vyjadřovat a že web obsahuje vše potřebné. Není tomu tak. Web neuvádí o vlastním projektu (vzhled hradiště, struktura činností v rámci projektu) žádné konkrétní informace. Proč?

3) Web odkazuje výhradně na zahraniční archeoskanzeny, přičemž v ČR jich již několik funguje. Zahájila Vaše o.p.s. spolupráci s některým z českých archeoskanzenů? Spolupracuje o.p.s. s uvedenými zahraničními archeoskanzeny?

4) Jak o.p.s. spolupracuje s NPÚ, AÚ AV ČR, MK ČR?

5) Celé rozsáhlé území, snad s výjimkou tohoto konkrétního pozemku, který je navíc bez přístupové komunikace, má status národní kulturní památky. Jak hodlá o.p.s. zajistit dodržování statusu?

Prosím Vás o konkrétní odpovědi. Má-li být projekt skutečně seriózní a vést ke vzniku jistě žádoucí a užitečné aktivity, tyto záležitosti by měl mít vyřešeny již ve svém počátku a bylo by vhodné o tom informovat případné zájemce na webu, který je jinak marketingově velmi kvalitně proveden.

Děkuji
František Matějka
Příspěvky: 6
Registrován: 15 Lis 2011, 12:07

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od František Matějka »

Dobrý den, děkuji za dotazy. Dnes večer si, až děti usnou ;-), uvařím kávu, zapálím a na všechny rád odpovím. Zdraví Vás František Matějka
František Matějka
Příspěvky: 6
Registrován: 15 Lis 2011, 12:07

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od František Matějka »

Dobrý večer, Mahy, zde jsou mé odpovědi v citaci Vašeho textu:

Dobrý večer pane Matějka,
já třeba jsem se nedočetl na Vašich stránkách co konkretně se bude na Hradišti Šárka odehrávat. Cituji z Vašeho webu:,, ...postupně vybudovali a uvedli do plného provozu zcela nový a na evropské poměry ojedinělý archeologický park v Praze, zaměřený na dobu formování českého státu. Vybudujeme tak další významný produkt cestovního ruchu v České republice...' Hradiště bude po dokončení oživeno nějakými stálými expozicemi, ukázkami řemesel a tehdejšího života? Budou tam zvány školy aby v rámci výuky dějepisu viděli v reálu tehdejší dobu? Co se tam vlastně bude odehrávat? Nedaří se mi to z Vašeho webu vyčíst.

ODPOVĚĎ FM: Dovolím si Vás odkázat na odpověď paní Kateřině, která bude následovat, abych se neopakoval. Jakou konečnou podobu bude mít Národní kulturní památka Hradiště Šárka, bude věcí ještě několikaleté práce a jejího postupného vyhodnocování. Počítáme nejen s tím, co jste zmínil, ale také s moderním kamenným muzeem a shromážděním dosavadních nálezů, které jsou na několika místech v ČR, pod jednu střechu. Řada z nich také do dnešních dnů není ani dostatečně zdokumentována, popsána a zasazena do kontextu. Rádi bychom ze soukromých peněz napravili, neboť stát na to nemá a mít nebude.

Je chválihodné, že toho chcete dosáhnout bez státních či EU dotací- to obdivuji.

ODPOVĚĎ FM: Děkuju a rád vyřídím kolegům. Tento model je jeden ze základních principů naší existence. Ani korunu z veřejných rozpočtů nebo dotací.

Pokud jsem to dobře pochopil, jste soukromým subjektem, kterému by ono Hradiště mělo patřit a který jej bude provozovat?

ODPOVĚĎ FM: Ano, je tomu tak.

Bude nad vámi nějaký kontrolní orgán, který zaručí, že se z památky světového významu nestane onen zmiňovaný Disneyland? Mám tím na mysli archeology, památkáře, historiky.

ODPOVĚĎ FM: Jsme soukromý subjekt, který musí a bude dodržovat platné zákony. Věřím, že další komentář k tomu netřeba. V každém případě však naši práci směřujeme pro nejširší možnou veřejnost a zdaleka nikoli jen pro akademiky a odborníky. Pokud chceme realizaci bez dotací, neměl by projekt smysl, pokud bychom po jeho realizaci chtěli dotace na provoz. Následný provoz musí být finančně soběstačný, což je jeden z dalších základních principů. S Vámi citovanými institucemi jsme samozřejmě v kontaktu, více na http://www.hradistesarka.cz/cokdykdeskymproc.html.

Osobně se mi myšlenka, že by takovouto památku měl vlastnit soukromý subjekt nelíbí. Je to kus naší společné historie a ta by se neměla měnit v zábavní komerční centrum.

ODPOVĚĎ FM: Víte, Česká republika nemá peníze na starost o všechny památky. Archeologové společně NPÚ hasí jeden problém za druhým. Každou chvíli se někde někdo ohýbá proto, aby prosil o nějaké dotace, přičemž nemá ani jistotu, že je po dalších volbách dostane, když se někdo rozhodne podporovat politicky něco jiného. Podle mého názoru je současná forma státu a jeho opatrovnická role velkou chybou. Stát tu má být primárně proto, aby bránil občany před nebezpečím zvenčí, chránil jejich bezpečnost uvnitř a zajišťoval předvídatelné právo stejné pro všechny a jeho výkon v reálném čase. Jak se mu to daří, nechám bez komentáře, nejsme na politické přednášce ;-) Podle mého nejhlubšího přesvědčení není důležité, zda takovou památku vlastní stát nebo soukromá osoba. Důležitá je morálka a skutečná, nikoli zadotovaná, udržitelnost projektu pro příští generace.


Stačí takto, prosím?
Zdraví Vás
František Matějka
František Matějka
Příspěvky: 6
Registrován: 15 Lis 2011, 12:07

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od František Matějka »

Dobrý večer, Katřino, zde jsou mé slíbené odpovědi:

Dobrý den, pane Matějko,
dovolím si položit Vám pár otázek.

1) Parcela, na níž se realizace projektu má nacházet, patří realitní společnosti C.N.E.-SERVICE, a.s., Vrapická 26, Kladno, Vrapice, 272 03. Váš web nabízí "patriotům" odkup jakýchsi podílů na dotčeném pozemku, který však patří jinému právnímu subjektu. Jak má o.p.s. právně ošetřen odkup pozemkových dílů z majetku třetí osoby?

ODPOVĚĎ FM: Pozemek od současného Vámi jmenovaného vlastníka koupí Hradiště Šárka o.p.s., nyní zajištěno Smlouvou o budoucí smlouvě kupní. Jediným majitelem se stane Hradiště Šárka o.p.s., odkup „jakýchsi podílů“ není prodejem podílů na této nemovitosti, neboť by to bylo zbytečně nákladné v neprospěch peněz patriotů a mohlo vyvolat možné spekulace v případě, že by nemovitost měla více majitelů. Zvoleným postupem je na 100% zajištěno neuhnutí od základních cílů celého projektu Hradiště Šárka o.p.s. a hladký průběh realizace v oblasti majetkoprávních vztahů.

2) Jsou si prodávající vědomi problémů s prováděním archeologického výzkumu a jakékoli stavby na pozemku, který má mít několik set nebo dokonce tisíc podílových spoluvlastníků?

ODPOVĚĎ FM: Viz předchozí odpověď. V tomto kontextu žádní podíloví spoluvlastníci nejsou a nebudou. Patrioti to samozřejmě vědí, neboť je to popsáno mimo jiné i na webu jako jedna ze základních informací, cituji: „Základním principem financování realizace celého projektu je příjem darů od patriotů z řad fyzických a právnických osob za virtuální „prodej“ čtverečných metrů Hradiště Šárka.“

2) Říkáte, že nemáte potřebu se více vyjadřovat a že web obsahuje vše potřebné. Není tomu tak. Web neuvádí o vlastním projektu (vzhled hradiště, struktura činností v rámci projektu) žádné konkrétní informace. Proč?

ODPOVĚĎ FM: No vidíte, pro Vás a možná jiné není, pro jiné zase je ;-) – je to ryze subjektivní hodnocení. Pokuste se to, prosím, vnímat jinak a v čase. Máme před sebou cca deset let práce. Pod pojmem „projekt“ v našem případě není prováděcí archeologický projekt, ale realizace celé myšlenky, jejíž je archeologie pouhou jednou částí. Více se o filozofii projektu dozvíte například z tohoto materiálu, který je též na webu přístupný: http://www.hradistesarka.cz/dokumenty/z ... 111007.pdf. V rámci celého projektu jsme udělali už kus práce v řadě jiných oborů. Samotný projekt archeologický začneme zpracovávat počátkem příštího roku. Jakmile budou jeho části hotové, rádi je postupně na web umístíme. V první fázi se budeme zaměřovat na nedestruktivní metody, z jejichž vyhodnocení budeme dále rozhodovat o dalším postupu.

3) Web odkazuje výhradně na zahraniční archeoskanzeny, přičemž v ČR jich již několik funguje. Zahájila Vaše o.p.s. spolupráci s některým z českých archeoskanzenů? Spolupracuje o.p.s. s uvedenými zahraničními archeoskanzeny?

ODPOVĚĎ FM: Nikoli, s žádným z archeoskanzenů v ČR nespolupracujeme a ze zahraničí si bereme příklady a čerpáme nápady z různých částí. Opět si dovolím odkázat na skutečnost, že naším cílem není archeologie, která je pouhým prostředkem k cíli. Náš cíl má daleko hlubší filozofický smysl a ten podle našeho mínění žádný z jiných archeoskanzenů v České republice nenabízí.

4) Jak o.p.s. spolupracuje s NPÚ, AÚ AV ČR, MK ČR?

ODPOVĚĎ FM: Viz http://www.hradistesarka.cz/cokdykdeskymproc.html

5) Celé rozsáhlé území, snad s výjimkou tohoto konkrétního pozemku, který je navíc bez přístupové komunikace, má status národní kulturní památky. Jak hodlá o.p.s. zajistit dodržování statusu?

ODPOVEĎ FM: Ne zcela rozumím otázce „jak“. Dodržovat zákony je jistě jedním ze základů. Oblast není navíc zdaleka jen Národní kulturní památkou. Je to oblast sousedící s přírodním parkem, chráněnou krajinnou oblastí, je ochranným pásmem vodního zdroje... Toho všeho jsme si vědomi a nehodláme porušovat právní normy České republiky. První pilotní část - zmíněný pozemek - přístupovou komunikaci má, jsou na něm dokonce i inženýrské sítě.

Prosím Vás o konkrétní odpovědi. Má-li být projekt skutečně seriózní a vést ke vzniku jistě žádoucí a užitečné aktivity, tyto záležitosti by měl mít vyřešeny již ve svém počátku a bylo by vhodné o tom informovat případné zájemce na webu, který je jinak marketingově velmi kvalitně proveden.

ODPOVĚĎ FM: Každý z dosavadních patriotů se svobodně rozhodl na základě na webu dostupných informací. Pokud chtěl něco upřesnit, zavolal nebo napsal. Myslím, že tak je to správně a pokud někdy dojdeme na základě nahromadění nějaké konkrétní otázky k závěru, že odpověď na ní by na webu měla být, dáme ji tam. Web je tak rozsáhlý právě proto, aby se zájemci mohli rozhodnout v reálném čase a nemuseil s námi být v kontaktu jen proto, že něco podstatného skutečně neví nebo není schopni identifikovat. Za pochvalu děkuji a rád přednesu kolegům ;-)

Děkuji
ODPOVĚĎ FM: To já děkuji ;-)
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový projekt Hradiště Šárka

Příspěvek od Václav »

Dobrý den pane Matějko,

parcela č. 707/4, na níž se má budoucí archeologický park nacházet je v platném územním plánu města Prahy vedena jako plocha "Lesní porosty - pozemky určené k plnění funkce lesa". Její možné funkční využití je pouze pro porosty lesního charakteru, sady a zahrady, případně dětská hřiště. Zároveň se využití pozemku řídí zákonem č. 289/1995 Sb. (lesní zákon). Jakákoliv výstavba archeologického parku tak na této parcele není v současné době možná. Jakým způsobem hodlá o.p.s. v tomto případě postupovat?
Odpovědět

Vrátit se na “Šenk”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů