Vybavení vojáka na tažení

Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Galion »

Olaff: Jak pravíš. Mrazivý vzduch je suchý a když k tomu fouká vítr, je odvod vody z těla výrazně vyšší. Jistá dehydratace byla patrná i u nás. Snažili jsme se to dohnat vždycky večer a ráno kotlíkem čaje. Ale i tak si myslím, že dost neúspěšně a těžko říct, co by to s náma udělalo po týdnu takovýho života. Hlavní problém byl s vodou v tom, že všechno zamrzalo. Teploty nešly nad -10, takže veškerá voda v čutorách mrzla. A sníh nebyl. Sníh jsme rozpouštěli coby pitivo - základ na čaj - před pár lety. Šlo to, ale byl to docela běh na dlouhou trať. Zežere to hodně energie a hodně času.

Honza F.: Nepotřebuješ tak často. Ale dá se. Je pravda, hůř se v té zimě hledá :-) , ale jde to bez problémů. Na tu chvilku... Větší hrůzu jsem měl z toho hustějšího vyměšování, ale vzhledem k tomu, že výdej energie je velikej, příjem malej (ten pocit hladu prostě člověk tolik nemá), tak jsem to během těch dvou dnů nemusel řešit.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Honza F. »

Já to myslel spíš jak vám to zvládaly ledviny. Jinak hledání je samozřejmě v zimě vždy náročné, hlavně ty studené ruce vadí. :-)
Ta absence pocitu hladu je zajímavá.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Maršálek »

V intenzivní zátěži je opravdu velký výdej tekutin (2-3 násobný) a relativně malá chuť na příjem pevné stravy. Tady je dobré nevzdávat se teplé stravy, je-li to možné (ideální je teplá snídaně a večeře ke které je čas před opouštěním tábořiště a při založení nového). Nám instruktoři doporučovali v případě možnosti uvařit si ze surovin hodně hustou polívku, případně pro rychlé doplnění energetického výdeje rozehřívat i čokoládu. Polévky jsme vařili v německém stylu – Eintopf a pomáhalo to i psychicky ;) V případě nedoplňování tekutin rychle klesá váha i energie, což má při delším intenzivním zatížení fatální důsledky – člověk zmalátní a pak prostě odpadne. Rozehřívání sněhu je řešením, ale z kotlíku sněhu je cca hrnek vody, takže tohle je na dlouhé lokté.

Při bivakováním je prioritní zajistit si místo, kam nefouká a neprší. Zažil jsem spoustu lidí, kteří se takhle zbytečně připravovali o teplo a po pár dnech byli nepoužitelní, případně snadnou kořistí.

Nohy v suchu a teple – doporučuji mít s sebou náhradní ponožky a nohavice a na delších zastávkách je vyměnit (i do mokrých bot), při nocování, nebo u ohně se pak pokusit si mokré věci usušit. Tady je opět velký energetický výdej, jak si tělo snaží udržet teplo. Pokud se k delšímu chladu přidá i únava, bolí každá naraženina a ozývají se i starší zhojená zranění.

Když nenocuje člověk sám, je praktické se střídat na hlídce, aby se udržel oheň a současně hlídá druh druha i před větším prochladnutím. Stráž se musí čas od času pohybovat, aby zajistila dřevo a tak oželí svou deku ve prospěch ostatních. Zároveň při střídání uléhá bývalá hlídka do zahřátého ;)

Olafova kacířská myšlenka na závěr – souhlas ;)


P.S. koukám, že jsem zase chytrej jako rádio (Jerevan) :lol:
Avatar uživatele
Josif
Příspěvky: 66
Registrován: 14 Led 2009, 12:23

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Josif »

Jen k tomu rozehřívání. Nám v práci doporučoval instruktor rozmrazovat led. Kupodivu to jde skoro stejně rychle a je to efektivnější, co se objemu vody týče.
Bohuš ze Starče a Holoubka
Aliqui est esse malum
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Galion »

Souhlas. Teplý jídlo udělá hrozně moc. Jednak zahřeje, jednak je to obrovská morální vzpruha. A polívka se v takových podmínkách stáva manou nebeskou. :-)
Led je určitě kvantitativně lepší než sníh, ale kde nic není ani zmrzlej čert nebere.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Czernozub »

Pamatuju jak nám onehdá na nějaké přednášce nějaký český polárník vysvětloval, že se rozpouští led a ne sníh, protože sníh je izolant(proto ostatně funguje iglů), a led ne. Krom toho že to opravdu vyjde objemově výhodněji...
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Maršálek »

Asi se bez konfliktů shodneme, že v případě nutnosti jsou oba zdroje použitelné a sáhneme po tom, který bude po ruce ;)
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Žoldák »

k tomuto bych ještě dodal, bez ohledů na předsudky-kamarád je mimo jiné zdroj tepla, takže pod deku beze studu ve dvou!
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Galion »

Jinak ohledně rozpouštění sněhu (je to asi známá věc, ale proč to nenapsat) výrazně se urychlí, když se rozpouští ve vodě - tj. rozpustit ho trochu, udělat si v kotlíku loužičku a pak tam sníh postupně přimíchávat. Je to pracnější, ale rychlejší.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Siegfried »

Jen pár postřehů k tomu co tu už padlo:
Prošívanice je fajná věc, ale to lněné plátno rychle táhne vodu, tedy já bych přes ní bral nějaký vlněný svrchník, nebo jí měl navoskovanou jako grum.
Převlíkání asi není špatná idea, ale primárně jsou podstatné ponožky, tam je to klíčové. I když vlněné hřejou i mokré, ale na noc bych si vzal suché. Je-li možnost. Jinak pokud druhou košili asi také vlněnou, ale primárně bych si zkusil nechat pod hodně vrstvama v zimě tu mokrou vlněnou aby uschla.
A na noc se zouvám... :)
V zimě je podstatné vzít si boty a lahev s vodou pod deku... aby nezmrzlo...
Zamrzání vody je svinstvo, to řídké víno je Maršálku lepší? Asi bych nosil lahev pod šaty kdyby bylo moc zima, jinak mě nic nenapadá.
Hodně se mi líbí to fixování nohou s dekou do pytle, protože jsem také přemýšlel o sešití dvou dek aby netáhlo.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Maršálek »

Siegfried napsal:Zamrzání vody je svinstvo, to řídké víno je Maršálku lepší?
Jenom tam, kde jsou teploty lehce pod nulou. Pořádné mrazy si poradí i s ředěným vínem. Navíc vínem nelze efektivně udržovat pitný režím při zátěži ;)
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Galion »

Na to aby tekutina (směs vody a alkoholu) nezamrzla, musí obsahovat dostatečné množství alkoholu. (viz. graf). Při -5°C je to cca 12% lihu (tj. zhruba víno, medovina), při -20°C je to cca 32% lihu (slabý liguére). Kvalitní pálenka (např. jablíčka - 52%) vydrží do zhruba -37°C. Takže přidání alkoholu do pití proti zamrznutí až tak moc nepomáhá. Alespoň při nižších teplotách.

Druhá věc je, že alkohol spíše odvodňuje, než že by se z něj voda dala získat.

Třetí věc je, že konzumace alkoholu ve větších mrazech je docela riskantní, vzhledem k tomu, že zvyšuje krevní tlak, prokrvují se tak periferie a dochází k větší ztrátě tepla. Ne že bych nařizoval abstinenci, ale člověk musí velmi opatrně.

A to prosím říkám i já, radostný konzument téměř všeho alkoholického pitiva. :drunken:
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Abďa »

napadá mě, co takový měch? pod kabátem by byl asi příjemnější než čutora (minimálně měkčí) a s chlupama navrch by snad i trochu hřál (otázka jak dlouho).?
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od MLuks »

Abďa napsal:napadá mě, co takový měch? pod kabátem by byl asi příjemnější než čutora (minimálně měkčí) a s chlupama navrch by snad i trochu hřál (otázka jak dlouho).?
Je to kapku mimo téma, ale jak zajišťujete, aby měch neprotékal ? Pořád mi vrtá hlavou, jak zajistit jeho těsnost a zároveň ohebnost.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Maršálek »

Na tohle jsou dobré močové měchýře, které jsou nepropustné a dají se dobře vyčistit. Vložíš je pak do koženého měchu, aby jsi ochránil močák proti protržení a současně ho odizoloval.


Alkohol na cestách je skutečně jenom na povzbuzení a ne na doplňování tekutin. To odvodnování je velmi výrazné.

V případě pohybu zasněženým terénem je dobré průběžně od sněhu čistit boty a oděv, protože sníh na těle samozřejmě taje a promáčí ho. U bot to platí dvojnásob. Výrazně se prodlouží doba suchých bot, když se průběžně sníh oklepe (na letošním zimním lovu jsem měl boty suché o pár hodin déle, než moji pohodlní kumpáni). Nezbytné je to pak přímo před bivakováním, jinak se ráno oblékáte a obouváte do mokrého, i když máte malý ohýnek na ohřátí se a malé sušení ;) Tahle banalita už stála na horách pár životů.
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti