Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Oficiální fórum akce Libušín. Veřejná diskuse.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Siegfried »

Co se týče iglůček, tak bych je rád finálně příští rok odsunul na místa co nebudou z hlediště vidět vůbec a budou bezpečně zakrytá zástěnou dvojkového tábora. Nepřijde mi smysluplné je na akci typu "všesetkání" likvidovat, né každý může přijet autem. Ale uvidíme jak se bude scéna vyvíjet dále :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Josh
Příspěvky: 107
Registrován: 05 Pro 2006, 13:54

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Josh »

Martin Moudrý napsal:Mám dotaz ohledně střelců - k našemu šiku se přifařili humusáci v buzňáčích, koženkách a korunkách. Náš střelecký hejtman musel složitě vymýšlet jak je vystrnadit, aby si někdo nemyslel, že patří k svazovému šiku.
Prošly tyhle zrůdy nějakým mustrem?
http://trissino.rajce.idnes.cz/Libusin_ ... G_0883.jpg (elfí stařec v popředí)
http://volta.rajce.idnes.cz/Bitva_Libus ... G_3341.jpg (hustoXena)
Ostatní z téhle bandy vypadali o něco málo lépe, takže už tolik nedráždili, ale proč se v bitvě nachází TOTO, když se jinde dohání dobovost skoro až do absurdna (materiál ořechů u kuší - viz loňský Libušín apod.)
Jak praví náčelník Lazar, dostal jsem je na starost těsně před bitvou, takže byl tak akorát čas zkontrolovat tormentaci. Je fakt, že ta Xena by měla mít nějakou pokrývku hlavy kryjící vlasy, ale jinak bych to tak dramaticky neviděl, koneckonců jsme byli banda žoldnéřů ...
Pokud se loni řešil materiál ořechů kuší, tak bylo to mimo rámec bitvy. Osobně jsem kuše kontroloval a jediné, co se řešilo/kontrolovalo byl nátah, resp. střelivo.

Ohledně ochrany střelců stávající pravidla říkají:
6. Pokud se střelec kontaktního boje účastnit nechce, nemusí být chráněn zbrojí. Pak má za povinnost při přiblížení nepřítele prchat, pokud se dostane do kontaktu, okamžitě umírá.
Pokud se toto pravidlo příští rok změní, budu samozřejmě dbát na jeho dodržování.
Žádný terč není tak velký, aby se nedal minout ...
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Mahy »

no... :shock: a dostane-li takový střelec co nemá chráněnu hlavu ránu šípem do glocny? Nebo nedej bože do ksichtu? Co jsem sledoval, tak se střelci obou stran vydatně ostřelovali a to napřímo. Chtělo by to také nějaké minimum- ta přilba je trochu cesta chceme-li Libušín zlepšovat.

Je dobře nakročeno, tak utahujme šroubky, nepovolujme. :thumbup:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Josh
Příspěvky: 107
Registrován: 05 Pro 2006, 13:54

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Josh »

Mahy napsal:no... :shock: a dostane-li takový střelec co nemá chráněnu hlavu ránu šípem do glocny? Nebo nedej bože do ksichtu? Co jsem sledoval, tak se střelci obou stran vydatně ostřelovali a to napřímo. Chtělo by to také nějaké minimum- ta přilba je trochu cesta chceme-li Libušín zlepšovat.
Je dobře nakročeno, tak utahujme šroubky, nepovolujme. :thumbup:
Můžu tě z vlastní zkušenosti ujistit, že zásah eurošípem na nějakých 25-30m není nic dramatického, sám jsem jich schytal na Curii Vítkov (dříve Wothanburg) nepočítaně a tam jsme všichni "hadráci". O tom, že to není vždy přijemné se nepřu ...
S ochranou hlavy nemám problém, jenom opakuji, že pravidla to letos nevyžadovala.
Žádný terč není tak velký, aby se nedal minout ...
Avatar uživatele
Itazipa
Příspěvky: 37
Registrován: 06 Pro 2006, 00:37
SHŠ: Thorax
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Itazipa »

K lukostřelbě. Utahovat šrouby rozhodně ano. Nemyslím si, že nařídit střelcům plošně blembáky znamená utahování toho správného šroubku. Utahoval bych jiné šroubky a to následující.
1.Munici, luky, výcvik a zároveň osvětu - člověk, který střílí z luku i mimo bitvu, má bezpečné a funkční šípy nebude nebezpečný. Letos se nám podařilo vymítit šípy bez letek. Všichni už vědí, že do hrotu patří špunt. Někteří stále tápou jaký a jak ho použít. Minimum střelců si uvědomuje, že jejich šíp použije někdo jiný s úplně jiným lukem. Je třeba aby všichny šípy měly dostatečně hluboký a široký zářez. Zapracovat na letkách šípu. Letky z miralonu jsou pravděpodobně nejvhodnější a nejjednodušší na výrobu.
2. celkový vzhled + herecký projev - dataci, sociální a majetkové postavení střelce beru jako základ. Zapracovat na tom, aby lukostřelec vypadal jako chlap, byl vybaven jako lukostřelec z období jaké představuje, měl vzhledově odpovídající luk. Letos byl kladen důraz aby všichni účinkující hráli pro diváky. To by mělo platit i pro lukostřelce, natahovat válečný luk není žádná prdel.
Nejsem si vědom toho, že bychom se letos dostali tak blízko, abychom byli schopni se odstřelovat na přímo. Ono z našeho pohledu to vypadá poněkud jinak myslím, že jsme schopni vnímat většinu šípů, které na nás letí a reagovat na ně. Dobrý a trénovaný lukostřelec je schopen se i s eurošípem (pokud je kvalitní) trefovat i na větší vzdálenosti a to i na přímo.
Na závěr chci dodat, že se Pike se svými seržanty a s Joshem ujali iniciativy a pokusí se na nějaké osvětě zapracovat. Hezký večer, Itazipa.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Indy »

Jeden námět k zamyšlení- co použití zápalných šňůr na odpalování píšťal a hákovnic.
Myšlena je ta šnůrka zelené barvy co cpou do zátravky. Krom hrozné nedobovosti jsem se setkal i s úrazem, způsobeným jejím použitím...
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Galion »

Dobrej námět k zamyšlení. Viděl jsem to tam a přiznám se, nepochopil důvod. Nezná ho někdo?
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Ignac »

Prostě se bojí a nebo neumí sypat namletý prach na pánvičku a do zátravky, takže si myslí, že to jinak odpálit nejde... :bigsmurf:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Indy »

Důvod? Lenost a pohodlí...tohle se při přesunu nevysype
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od MLuks »

A neselže - na Grunwaldu jsme nesměli střílet jinak než se stopinou. Navíc pokud je střelec máčenka, stihne chytit zbraň i do druhé ruky a ta ho pak nekopne do bříška.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Pike »

Mahy napsal:no... :shock: a dostane-li takový střelec co nemá chráněnu hlavu ránu šípem do glocny? Nebo nedej bože do ksichtu? Co jsem sledoval, tak se střelci obou stran vydatně ostřelovali a to napřímo. Chtělo by to také nějaké minimum- ta přilba je trochu cesta chceme-li Libušín zlepšovat.

Je dobře nakročeno, tak utahujme šroubky, nepovolujme. :thumbup:
Jak píše Josh, rána eurošípem na větší vzdálenost do lebeční části hlavy není nic dramatického. Do obličeje je to samozřejmě nepříjemné, ale to by nám povinné přilby nevyřešily, pokud se nechceme vydat cestou SCA a nařizovat všem povinná hledí... což, předpokládám, nechceme. Z hlediska dobovosti bych obrňování střelců za každou cenu moc nehrotil, minimálně pro VS je ještě běžné, že do bitev nastupovali v normálním civilním oděvu.

A jak píše Itazipa, s utahováním šroubů už jsme začali a jejich povolování rozhodně neplánujeme. Momentálně na tato témata vedeme živou diskusi, osvěta je v plánu a do příštích ročníků se nám snad podaří posunout zase o kus dál.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Indy »

Martin Moudrý napsal:A neselže - na Grunwaldu jsme nesměli střílet jinak než se stopinou. Navíc pokud je střelec máčenka, stihne chytit zbraň i do druhé ruky a ta ho pak nekopne do bříška.
selže a ucpe totálně zátravku. Navíc má hořet asi 3 až 5 sekund , dle délky, tudíž každý počítá, že má čas v klidu zamířit. A pak dostaneš vadnou a vystřelí okamžitě, když máš hubu nad tím. A vypadáš jak makovaný rohlík.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 24
Registrován: 05 Dub 2012, 15:44
SHŠ: Hradecký Dvůr Elišky Rejčky

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od Pohrobek »

Tak střelec snad nemusí být zakut ve zbroji. Již už jen proto, že do přímého boje nezasáhne. Přilba mi nepřijde od věci, ale myslím, že jim nic neřeší. žádné manévry se proti střelcům nevedou, a pokud jdu o přestřelku s protivníkovími střelci, ten šíp když někumu letí na hlavu není tak rychlý, aby před ním nestihl uhnout... A do těla už to tolika nabolí..... Myslím, že bohatě stačí do bytvy max prošívka.... A to jsem viděl že ji většina střelců měla....
Michal ze Záběhlic, panoš Pána z Lomnice

+ IN . HOC . SIGNO . VINCES +
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od melkel »

Řekněte Pavlovi Hřebíkovi a mě, že se šípu dá uhnout. Náhoda je blbec. Ale jediné, co tomu může zabránit, je hledí.
Každopádně ten ocvočkovaný maník s bílým vlasem by mi nevadil, pokud by byl u lesa, a ne přímo u diváků. Toihle bych příště hlídal.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2012 - 21. 4. - oficiální vlákno

Příspěvek od MLuks »

Indy napsal:selže a ucpe totálně zátravku. Navíc má hořet asi 3 až 5 sekund , dle délky, tudíž každý počítá, že má čas v klidu zamířit. A pak dostaneš vadnou a vystřelí okamžitě, když máš hubu nad tím. A vypadáš jak makovaný rohlík.
Jen aby nedošlo k nedorozumění - já stopiny neobhajuji, jen podotýkám, že mají i výhody. Ohledně selhání mi přijde spolehlivější stopina než prach, jelikož vlhký prach doutnákem nezapálíš, navlhlou stopinou ale ohňostroje odpaluje každý v jakémkoliv počasí.

A ať nejsem off-topic: Bylo by vhodné stopináře nevpouštět - a dát střelcům z pušek instrukce ohledně náměru střelby. Chápu že zvýšit náměr je vhodné kvůli bezpečnosti a značně to snižuje riziko, že někomu střelím nespálený prach či nabiják do xichtu, ale střelba pod náměrem 45 i více stupňů mi připadá značně neestetická. (zcela jistě záleží i na situaci a vzdálenosti od šiků ve které se střelec nachází)
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Odpovědět

Vrátit se na “Libušín”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti