Comodor_Falkon

Komplexní poradenství v rekonstrukci historických a fiktivních postav.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Romikov »

na .. http://www.kroje.cz/materialy.htm posílají i vzorky, po dohodě telefonem ovšem.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Comodor_Falkon
Příspěvky: 14
Registrován: 05 Kvě 2008, 12:02
Místo/Bydliště: Jedno malé, kdysi vlivné, klášterní městečko...

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Comodor_Falkon »

Radim van Ousek napsal:V metrotexu určitě sukno nemají, bude to flauš.
To je možné, nepoznám, jestli to je fakt to co tvrdí, že to je... Tak či onak, ideálně by se mi líbila cca takovátotakováto barva...
Ok...? Nebo je to barva tak pro Beřkovské...?

EDIT:
Něco takovéhleho ?
Obrázek
(díky za odkaz Roumikove)
Ministerstvo zdravotnictví varuje:
"Vnímání příspěvků tohoto uživatele bez patřičné dávky zvráceného humoru vede k návalům vzteku, nenávisti a vážným duševním onemocněním."
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Radim Vaňousek »

ad nepoznáš co to je:
100% vlna to bude určitě, flauš je jenom novodobý způsob zpracování (poznáš ho podle toho, že rub a líc nejsou strukturou totožné.)

Ta barva je podle mě moc tmavá. Nedokážu si vybavit, čím by se dala ve středověku namíchat a ani si nevybavuju, že bych ji někde na iluminacích viděl. Černá se dělala z černejch ovcí, modrá ze skalice, indiga či borytu.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Siegfried »

Radim van Ousek napsal:ad nepoznáš co to je:
100% vlna to bude určitě, flauš je jenom novodobý způsob zpracování (poznáš ho podle toho, že rub a líc nejsou strukturou totožné.)

Ta barva je podle mě moc tmavá. Nedokážu si vybavit, čím by se dala ve středověku namíchat a ani si nevybavuju, že bych ji někde na iluminacích viděl. Černá se dělala z černejch ovcí, modrá ze skalice, indiga či borytu.
nechci se s tebou úplně přít, ale mám doma ještě pár metrů lnu barvenýho indigem (je teda neustálený) a je to ještě tmavší... a to jako o dost... asi jako to plátno co z něj byla lotrinksá vlajka... takže bych nebyl na 15té století až tak skeptickej...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Dášenka »

pořád mám neodbytný pocit, že počesané sukno je to, čemu se dnas říká flauš.

Počasávání a postřihování sukna
Zvalchovaná, vypnutá a z rámu sejmutá tkanina, která byla označována jako sukno, se počesávala soukenickými štětkami, aby se vrstva zachovaných vlněných vláken upravila do jednoho směru, načechrala se a mohla rovnoměrně zastříhnout. Počesané sukno se zastřihovalo masivními nůžkami na postřihačském stole. Po postřihání získalo sukno jednotný hustý "chlupatý" pokryv, ktarý plně zakrýval vazebnou strukturu tkaniny (Janotka - Linhart 1984, 89; Goldmann 1990, 432 - 433).
Pozůstatky zvalchovaných a postříhaných suken se v archeologických nálezech textilií objevují velice často. ...

Březinová, Helena; Textilní výroba v českých zemích ve 13. - 15. století; 2007, str. 72

Její literatura:
Goldmann, A. 1990: Das Austrusten von Wollgweben. In: Experimentelle Archaologie in Deutschland, Archaologische Mitteilungen aus Nordwestdeutschland, Beiheft 4, Oldenburg
Janotka - Linhart 1984: Zapomenutá řemesla

(omlouvám se za němčinu, ale nechce se mi hledat přehlásky ;-) )
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od alistaire »

Dášenka: jj tak jest, resp naopak, jednostraně počesanému silnějšímu suknu se dnes říká flauš...
Radim van Ousek to je jen teminologie, a ještě nejednoznačná... To že sis to takto rozdělil ty (ne nelogicky!!) neznamená, že kdokoli na druhé straně (prodavačka, dealer, výrobce...) používá stejný termín pro stejný výsledek, a že se slovně dohodnete :?

nebyl bych tak striktní, vždy je nejdůležitější ten kus toho hadru... :lol:

Flauš se dnes zpravidla nazývá vlněná tkanina plátnové vazby silněji počesané z jedné strany, zpravidla větší tloušťky. S utažením vazby to nemá celkem nic společného, snad jen to, že ty hustější jsou prostě dražší (a těžší).
Tenčí varianta, pochopitelně lehčeji počesaná (čím silnější nitě, tím víc to jde počesat) se také občas nazývá vlněný flanel, a odpovídá tomu, co prezentuješ jako "sukno".
Samozřejmě také u vlněných tkanin existují jiné vazby než plátnové - např kepr, ryps a podobně, a to je velká paráda, ovšem těžko se shání. A všechny tyto (i další nejmenované) varianty jsou odpovídající době. Ačkoli mohli bychom polemizovat o vhodnosti toho kterého způsobu tkaní či úpravy pro konkrétní lokaci a čas, to jistě.

BTW, všechno je jen o názvosloví, a jeho užívání... Na moravě byla místa, kde se ještě před půlstoletím pod pojmem "sukno" mezi lidmi bralo cokoli silného tkaného vhodného na svrchní oblečení, celkem bez ohledu na materiál vzniku... tedy i velmi silné bavlněné plátno...

prase aby se v tom vyznalo...
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od alistaire »

Radim van Ousek napsal:sukno dovezené z Anglie je daleko lepší, co jsem zjistil.
samozřejmě záleží co tam koupíš... i oni nabízejí od shitu přes hodně solidní matroš až po absolutní kvalitku...
Diegův Justaucorps z anglického sukna stojí skoro sám, když ho zapneš a postavíš :badgrin: jak je to husté a pevné sukno... (taky drahé...) Ten můj z o tři libry na metr levnějšího je měkčí, a odpovídá suknům (flaušům), které se koupí v německu, nebo se štěstím u nás...

Radim van Ousek napsal: Ještě jsem zvědavej na mikroklima sukna, které mi nedávno poslali z kroje.cz
Ale ta cena.... ufff :oops:
No, to by mě zajímalo... ;)

Když jsem od nich zhruba přede třemi lety dostal (po několika telefonických ujištěních) na milion procent určitě 100% vlněné sukno, za 500Kč/m... které se prokázalo být naprosto to samé 80W/10Kas/10Pes, které jsem měl doma od výrobce za 200Kč, a podobné situace se zopakovaly u dalších kolegů, včetně tradiční tragédie sukna z "valašky", na kterém si naprosto klidně přiráželi 100% na ceně, aniž by rozlišovali rozkolísanou kvalitu, nemá tato firma u mě kredit ani důvěru.

aneb "jak se zhyzdíš ňákou vadou nesmeješ to žádnou vodou". Mohli se vylepšit, mohli se změnit, změnit dodavatele, cokoli... ta důvěra tady prostě není a nebude.

Samozřejmě obchod je věc, kdy marže je záležitost úsudku obchodníka, o tom žádná... Moje právo je předražené zboží nekoupit. Nemůžu nikoho nutit, aby jednal stejně, tzn když chce, ať si za to co může mít za dnes cca 300 dá 600, to je jeho věc...

Co můžu doporučit, pokud chcete nakupovat sukno pro víc lidí, nebo ve větším, případně pokud máte někoho v Chebu, Mariánkách nebo Tachově, odkud je to coby koblihou dohodil je firma Gebruder Mehler, odkud berou sukno na uniformy napoleonisti z celé evropy. Jsou o něco až výrazně levnější než angláni při stejné kvalitě... Cena při dnešním kurzu Eura bude myslím i pod 500Kč/m, výběr (i barev) nepřeberný, kvalita vyrovnaná.
http://www.textination.de/frontend/supp ... 4343124746

Jediný problém je v komunikaci... Internet jim moc neříká, stejně jako nemaj moc rádi angličtinu. Ideální je poslat dopis nebo fax v němčině. no a nebo zavolat... v němčině...
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Comodor_Falkon
Příspěvky: 14
Registrován: 05 Kvě 2008, 12:02
Místo/Bydliště: Jedno malé, kdysi vlivné, klášterní městečko...

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Comodor_Falkon »

Safra... Mně zas nic neříká němčina... A fax je historické komunikační zařízení, které jsem dosud nikdy na vlastní oči neviděl... :lol:

A díky za varování před krojema...

Jen mne napadá, že jsem se sháněním materiálu zase na začátku... :cry:
Tedy přinejmenším co se kabátu týče...
Zkoušel jsem sehnat i nějaký jemný len na spodky, ale to na co jsem narazil tady v Plzni bylo poměrně hrubé...

A když už píšu - narazil jsem na tyto stránky: http://www.armabohemia.cz/CZ/czA.htm
Co ty spony na pásek tam...? OK nebo KO...?
Ministerstvo zdravotnictví varuje:
"Vnímání příspěvků tohoto uživatele bez patřičné dávky zvráceného humoru vede k návalům vzteku, nenávisti a vážným duševním onemocněním."
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Siegfried »

Comodor:
Mno takže znova, zajeď do prahy a navštiv tyto firmy: http://www.podnikatel.cz/katalog-firem/ ... 9959527000
http://www.levnelatky.cz/ - zde doporučuji prodejnu nejprve haškovu, a pak Sázavskou, v tý třetí mívaj prd...
http://www.flex-tex.cz/ tam mívají hodně směsové ale někdy natrefíš...
Jinak se dají také objednat z toho Hervisu, a dokonce tedka se začali zajímat o trh látek mezi lidma od Historie, takže asi i upraví sortiment, takže bude asi nějká informační schůzka, dám vědět...
prostě řekneš že chceš vlněné sukno, nebo flauš .) neřeš to víc, zatím je to na následujích 5let dostatečné .)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Václav »

Tak osobně si myslím, že tě nikdo na většině akcí rozhodně nebude pranýřovat kvůli většímu procentu příměsí ve vlně. Důležité je mít oděv správně ušitý. Já kostým ze 100% vlny také zatím nemám, i když se na to teď postupně chystám. Pokud jsi natolik časově zaneprázdněn a nechce se ti vlna shánět po kamenných obchodech, tak můžeš zkusit tento polský internetový obchod:
http://www.rozyczka.pl/index.php?cPath=21
Len i vlnu tam mají zdá se poměrně dobrou a levnou, takže stačí chtít... ;-)
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Maršálek »

Radim Vaňousek napsal: EDIT:
Přestože kabáty Herj 63/64 jsou děsně jednoduchý, neudělají ostudu ani mezi lepšími měšťany.
Nechci být za zlého rýpala, ale proč někdo rekonstruuje střihy z Herjolfsnes pro lepší společnost (vyšší patriciát či nobilita), když to byly burani a ty "složité" střihy jsou dané jednak maximální snahou o úsporu látky a druhak přizpůsobení se jejich tělesným vadám (skolióza, atd.)? :badgrin:

Je to sice velmi bohatá nálezová lokalita ale bez seznámení se s archeologickými zprávami o sociálním původu a antropologii pochovaných, a při pouhém přebírání obrázků bez textových částí jsou závěry mnohých krejčích zcela zavádějící...
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Díky, že jsi tohle téma vytáhnul. Nedávno jsem si přečetl kousek knihy od Poula Nörlunda a řekl jsem si, že až budu mít trochu času, vytmavím všechny bláboly, které jsem napsal já, ale i jiní lidé o Herj.

Zrovna pracuju na něčem podobném jako je Herj 64 (základ je dobrý, ale nevím, jaké zvolit rukávy, abych nevypadal jako buroš) a mrkám, co všechno dřív vyváděli, aby dosáhli koukatelného výsledku. Kdybych měl přirovnat veškeré šaty z onoho naleziště k "něčemu", určitě bych volil slovíčko "puzzle". Každopádně mi nejde do hlavy, proč když šetřili látkou, měli šaty s obvodem spodního lemu třeba 4,25m. Poul uvádí, že dřív platilo pravidlo: "čím víc proužků, tím víc adiddas". Takže dělali tolik švů a přidávali látku, že se jim šaty dostaly do takovýchto rozměrů.

Je dost možný, že třeba č. 63 vlastnil majetnější buran. Jelikož jsou panely a rukávy totožné. Vložené klíny na rameni a lokti značí, že se kabát nosil ještě přes nějaký oděv a taky že majitel byl hrbáček. Což bylo u nich běžné. BTW, na tu dobu ho nosil dost velký člověk. Originální rozměry mi padnou. Počítám tedy 70-80kg / cca 185cm.
Comodor_Falkon
Příspěvky: 14
Registrován: 05 Kvě 2008, 12:02
Místo/Bydliště: Jedno malé, kdysi vlivné, klášterní městečko...

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Comodor_Falkon »

Hmmm... Začínám tu z toho být "mírně" :drunken:

Jen doufám, že lněné oděvní součástky jsou OK...
...a že se brzy ozve Malej a dořešíme potřebná množství lnu...
Ministerstvo zdravotnictví varuje:
"Vnímání příspěvků tohoto uživatele bez patřičné dávky zvráceného humoru vede k návalům vzteku, nenávisti a vážným duševním onemocněním."
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Maršálek »

Comodor_Falkon napsal:Hmmm... Začínám tu z toho být "mírně" :drunken:

Jen doufám, že lněné oděvní součástky jsou OK...
...a že se brzy ozve Malej a dořešíme potřebná množství lnu...
jako každý materiál, i len se objevuje v celé kvalitativní škále, od velmi hrubého po velmi jemný. vol takový, aby odpovídal tvému společenskému postavení ;)
Comodor_Falkon
Příspěvky: 14
Registrován: 05 Kvě 2008, 12:02
Místo/Bydliště: Jedno malé, kdysi vlivné, klášterní městečko...

Re: Comodor_Falkon

Příspěvek od Comodor_Falkon »

Maršálek napsal:jako každý materiál, i len se objevuje v celé kvalitativní škále, od velmi hrubého po velmi jemný. vol takový, aby odpovídal tvému společenskému postavení ;)
Mno, já se v tom zatím nevyznám, takže si nechávám poradit a poslední rada zněla takto:
Malej napsal:Bruchy s padákem nebo bez padáku - 1x 0,5bm běleného do 150g.
Halena - 1x 2,5bm přírodního do 180g.
Nohavice - 2x 0,6bm přírodního 180g. a výše
Dále můžeš mít druhou (vrchní) halenu stejné gramáže třeba i barvenou nebo zdobenou vyšíváním nebo může být vlněná. To samé platí i pro nohavice. Nezapomeň na pokrývku hlavy (je nezbytná) a lněnou brašnu přes hlavu (na osobní věci). Na nohavice se dá pořídit i návlek (od bot po kolena) šněrovací. Je dobrý proti blátu,mokré trávě a prochladlým nohám.
Čili převedeno do potřebného materiálu:
2 bm 150g bělený
5 bm 180g přírodní
----------------------------------
2 bm 2xxg přírodní - nemám moc představu o hrubosti látky - kolik je takové maximum, z kterého se dají ušít sice pevné, ale stále ještě pohodlné nohavice...?
1 bm ??? přírodní - na brašnu - to je asi nejlepší ta maximální, 280g..?

Pozn.:
1) Točenku ze lnu jsem nikdy neviděl, takže jsem ji nebral do úvahy...
2) Momentálně čekám až Malej odpoví kdy bude objednávat, jak to doručuje a jak chce doručit finance...
Ministerstvo zdravotnictví varuje:
"Vnímání příspěvků tohoto uživatele bez patřičné dávky zvráceného humoru vede k návalům vzteku, nenávisti a vážným duševním onemocněním."
Odpovědět

Vrátit se na “Salón krásy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti