Žena táborová

Předlohy, podle kterých se můžete oblékat.
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Spakona »

a evidentně ani neslyšela :P

a propo - Richarde - máš to někde ve formátu ku přečtení? já se přiznám že ve čteném textu se přece jenom soustředím lépěji a když odejdu na záchod tak o nic nepřijdu :)
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Žena táborová

Příspěvek od richardrg »

Maršálek by to měl dát na web Dvora
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Krea »

Spakona napsal:
Galion napsal:
Jen pro upřesnění - švýcarka. Poznáte podle krav. Neplést s landsknechty. Ty poznáte podle veselé povahy. :D
Vážně? :D tak jo - já to brala podle střihu a podle těch péér - přece jenom sem tenhle střih ženského oděvu viděla zatím jen u lancošek - ale tak taky sem ještě neviděla všechno že :)
No, žena z trénu landsknechtů z Německa uprostřed Bernské kroniky ... zajímavý konstrukt.
http://de.wikipedia.org/wiki/Berner_Chronik

Osobně bych si ušila něco obvyklejšího pro střední a nižší vrstvy a nevolila bych tak výrazný pásek. Sice taky svrchlík nosím s páskem pod prsy, ale to jsou skutečně plášťové šaty. Ono v těch hodinách to klidně může být nějaká personifikace jara, Flóry nebo něčeho takové a personifikace nejsou zpravidla malované jako děvečky od krav.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Ignac »

Hortense napsal:Hezký den přeji a omlouvám se, jestli jsem dotaz umístila špatně.

Vybírám si své první šaty pro ženu táborovou, měl by to být cca rok 1470, a zaujal mě jeden střih, u kterého mám ale nějaké nejasnosti. Jde mi o ten široký pásek, nebo šerpu, nebo co to má vlastně být? U honosných šatů jsem ho viděla běžně a má ho i žena na prvním přiloženém obrázku. Jenže žena na druhém obrázku ho nemá. Může to nějak souviset se sociálním zařazením? Nebo je to tím, že druhá žena má šaty podkasané? Nebo je to jen volba nositelky? Podotýkám, že se mi víc líbí verze s páskem, ale nevím, jestli je tedy přípustná.

V této souvislosti také tápu, jestli se k tomuto ozdobnému pásu normálně nosí i ten "praktický" s věcmi. Předem děkuji za případné rady a tipy :)


Obrázek Obrázek


První obrázek by měl být z Heures à l'usage de Rouen, 1460-1470, druhý ze Spiezer Schilling, asi 80. léta 15. století.



A ještě k tomu opasku s vercajkem (nožík, váček, klíče). Ten bych si představoval, že má na prostředních šatech.

IMHO tyhle co vidíme jsou svrchní do nepohody a na velkou parádu, na nich má jen ten široký/uzký parádní opasek pod prsy. Pod těmito šaty má asi taky barevné svrchní šaty, ale těsněji vypasované, na nich opasek se serepetičkami a teprve pod druhými šaty má šaty spodní, spodničku a jiné oblečení, které neukazuje všem.
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Morwyn
Příspěvky: 6
Registrován: 05 Črv 2012, 12:03
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Morwyn »

Děkuji moc! To zní (žel pro mě) logicky, že to asi bude nějaká personifikace ve svrchních, parádních šatech... Ale pokud budou bez širokého pásu, tedy ve stylu té Švýcarky (akorát raději s úzkými rukávy), mělo by to být v pohodě? Ten výstřih do véčka a bez šněrování se mi totiž líbí mnohem víc než jiné střihy, co jsem tak viděla.
Mně se práce líbí; okouzluje mě. Celé hodiny vydržím sedět a dívat se na ni. - JKJ
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Spakona »

bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Karolka
Příspěvky: 6
Registrován: 23 Črc 2013, 19:32

Re: Žena táborová

Příspěvek od Karolka »

Ženy táborové - nemáte některá představu, kolik látky je zhruba zapotřebí na tyto šaty? Mám vybranou látku šíře 150 cm ale nevím, kolik jí mám koupit, vůbec netuším jaká může být ta spodní šířka sukně a střih jsem ještě nedělala.
http://krea.wz.cz/15_stol/1480_swiss_kratke.htm
Moje velikost je 38 (169cm)
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Ignac »

Mě by stačily dva a půl metru...
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
limonada
Příspěvky: 36
Registrován: 26 Črv 2012, 14:20

Re: Žena táborová

Příspěvek od limonada »

změř si svou výšku, respektivě od ramen k zemi, to znásob dvěma a dostaneš potřebnou délku látky. u krátkého rukávu/bezrukávu kirtle. pokud si děláš s dlouhým rukávem přidej o zhruba půl metru víc.
např já: měřím 164cm, délku šatů mám zhruba 140, což mi dělá 280cm ( měř až k zemi - budeš zakládat kraj) počítej s rezervou na vysrážení ( u lnu může být až 10%) - tzn. beru 3 metry a akorát mi to vychází i s dostatkem klínů=)
Nullius in verba
Avatar uživatele
Sunny Jane Schimek
Příspěvky: 81
Registrován: 08 Led 2011, 21:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Sunny Jane Schimek »

Já měřím 170 cm, velikost taky 38 a 3 metry na šaty bez rukávů/s krátkými rukávy by měli vystačit s rezervou. Při správném rozložení klínů a maximálním využití látky se dá docílit spodního obvodu šatů 5 metrů...

*Jana*
Avatar uživatele
Karolka
Příspěvky: 6
Registrován: 23 Črc 2013, 19:32

Re: Žena táborová

Příspěvek od Karolka »

Mám dotaz- co nosí žena táborová v 35 stupních aby se neupekla?
šaty už mám hotové- tento typ- http://cadieux.mediumaevum.com/frontlaced-kirtles1.html
jen si neumím představit, že v nich strávím několik dní v tomto vedru...
Avatar uživatele
Karolka
Příspěvky: 6
Registrován: 23 Črc 2013, 19:32

Re: Žena táborová

Příspěvek od Karolka »

a ještě mám dva dotazy:
1) Je možné obšít dírky vepředu na šněrování nějakou jinou barvou než je barva šatů? šaty mám modré a dírky bych chtěla obšít tmavě zelenou.

2) z čeho a jak by měla vypadat šňůrka na šněrování?
Mám představu udělat kroucenou šňůru z tmavě zelené vlněné příze (stejná, jakou budou obšité dírky) ale potřebuju to schválit nebo vyvrátit :)
Avatar uživatele
Sunny Jane Schimek
Příspěvky: 81
Registrován: 08 Led 2011, 21:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Sunny Jane Schimek »

Karolka napsal:Mám dotaz- co nosí žena táborová v 35 stupních aby se neupekla?
šaty už mám hotové- tento typ- http://cadieux.mediumaevum.com/frontlaced-kirtles1.html
jen si neumím představit, že v nich strávím několik dní v tomto vedru...
Žena táborová si vykasá sukně, aby jí pod ně foukalo, vyhrne si rukávy spodních šatů (pokud je má dlouhé) a chodí naboso. Pokud jsou šaty lněné, neupeče se, protože len má vybornou schopnost absorpce vlhkosti a udrží dlouhodobě relativně příjemné klima (odzkoušeno na sluníčku, teplota tou dobou ve stínu 36 - 40°C).
Pokud má na sobě bavlnu, loupe česnek, aby to při upékání se alespoň hezky vonělo... ;)

*Jana*
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Žena táborová

Příspěvek od bruuk »

Já bych dírky neobšíval vlněnou přízí, ale lněnou nití.
Příze se ošoupe a navíc to nevypadá hezky.
(ale je to názor chlapa)
Šňůrka ne nesplétá, ale tká na lucetu - je to tkanička, kulatá a velmi praktická.
Návody jsou na netu a odkazy jsou i zde na Brodci.
Avatar uživatele
Karolka
Příspěvky: 6
Registrován: 23 Črc 2013, 19:32

Re: Žena táborová

Příspěvek od Karolka »

No tak dírky už jsem včera obšila tou vlnou, myslím, že to vypadá pěkně, až se to rozdrbe, tak to udělám lněnou nití.
A díky za tip na lucet- vůbec nevim, jak mě taková šikovná věc mohla minout :toothy7:
začnu dělat šňůrky :)
Odpovědět

Vrátit se na “Katalog historických postav”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host