Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Mojshe »

Čapin napsal:Ano, v podpaží je tam jenom jedna vrstva lnu. Řešil jsem tak moc vykrojený tvar rukávové hlavice (nebo jak se tomu říká). Vím, že je to slabé místo a když mě tam někdo bodne, bude to blbý. Na druhou stranu šance pro zásah sem není zas tak velká, ikdyž stojím k protivníku bokem a držím dřevcovku v horním střehu. To spíš dostanu do lokte. Hmm, ale možná se časem pochlapím a zkusím to podšít.
kdybys byl nasadil rukáv nahoře až za ramení kloub, nemusel bys řešit tah v podpaží a tedy žádný průstřih.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Michal110
Příspěvky: 19
Registrován: 27 Črc 2011, 22:39

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Michal110 »

...a když už je prošívanice hotová a vy si na ni chcete dejme tomu upevnit kompletní kroužkovou zbroj včetně nohavic - jakým způsobem to děláte? Provazujete to koženými řemínky či tkanicemi (na nohou) k prošívanici? Díky.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Siegfried »

Na kroužkové nohavice budou spíše experti v Hradeckém foru, na Pozdním středověku se to moc nenosí, ale nasadil jsi mi brouka do hlavy :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Čapin »

Mrkni se, jak o má vyřešeno týpek z odkazu níže. Představuje sice ozbrojence asi z konce 14. století, ale myslím, že na počátku 15. století se to řešilo podobně. Kdyžtak mě někdo opravte.

http://histvarld.historiska.se/draekter ... rynja.html
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Mahy »

Nepíšeš jinde Michale, že chceš dělat cituji: ,,Zabývám se skládáním jezdecké celoplátové zbroje z prvního dvacetiletí 15.století''

Tam si nejsem jistý, že by se nosily kruhy na nohách. Tam už spíše pláty ne? A pod nimi už kruhy nebyly. Ale možná se pletu.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Michal110
Příspěvky: 19
Registrován: 27 Črc 2011, 22:39

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Michal110 »

Mahy: Je to tak. S tím krytím nohou pod pláty v období 1401 až 1420 mi to již bylo vysvětleno v podstatě tak, jak píšeš. :)
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Pospa »

Chystám se dělat si druhou prošívanici a pořád přemýšlím, jakým způsobem je lepší ji prošít (vodorovně, svisle,...).
Nevíte, jak jsou obvyklé/doložené kombinace prošití viz dole? A hlavně dataci s umístěním? Potřebuji to kolem 1430 Německo. Nikde jsem to nenašel na iluminacích ani v knížkách...
Obrázek
Obrázek
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Czernozub »

Pokud se správně pamatuju, tak tenhle způsob prošití je ikonograficky doložený a vcelku typický pro dobu Karla IV. A některý pogoni tak maj prošívaný prošívky...
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Pafouk
Příspěvky: 249
Registrován: 18 Kvě 2009, 03:16
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Pafouk »

Pogoni tak mají prošitý prošívky, protože je koupili od polského výrobce, jehož jsou tyto fotografie :-) Ale jinak jsem různé kombinace prošití viděl na několika obrázkách nálezů.
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá,
na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Czernozub »

Aha :D Jo, minimálně je tak prošívaný onen známý pourpoint Charlese de Blois (bo jak se ksakru jmenuje).
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Pospa »

De Blois mají na webu v nabídce také, ale vypadá jinak. Má prošívané rukávy vodorovně (ne kombinovaně) a hrudník má také ve středu až do konce vodorovný. Na těch dvou prvně postlých je hrudník celý stále prošívaný půlkruhy a rukávy jsou půl na půl. Nikde jsem to takhle neviděl.
Obrázek
Obrázek
Lugh
Příspěvky: 2
Registrován: 27 Led 2012, 12:39

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Lugh »

Kdyby někdo potřeboval surovou vlnu na této emailové adrese lockednet@seznam.cz je pán, který prodává 1kg surové vlny za 27kč myslím. Špinavá vlna je téměř bezcenná, ale pokud není jiná možnost tak holt koupit
Naposledy upravil(a) Lugh dne 06 Zář 2012, 07:46, celkem upraveno 2 x.
Muž se domnívá že ví, ale žena to ví lépe. (:
Lugh
Příspěvky: 2
Registrován: 27 Led 2012, 12:39

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Lugh »

Technik napsal:Ahoj, nevím kam jsem to měl dát, ale snad se to se hodí. Mám domluvenou vlnu od jednoho chovatele na vycpávanici. Jak ji mám vyčistit a vyprat aby až to nacpu pak nedělalo nějakou neplechu? Dík za odpovědi.
Zdravím muži. Chci vám poradit jak na ovčí rouno. Zpracovávám ho od oveček, přes prošívanice,vlněné deky(pokusy) až po šperky. Vlna se dá sehnat na jaře a na podzim když se stříhají ovce. Koukejte kolem sebe, kde vidíte stádečka z mé zkušenosti se chovatelé surové vlny rádi zbaví takže se nebojte poptat se. A teď ke zpracování. Když si vlnu pochopitelně plnou ovčích bobků,slámy,sena a roztodivných zvířátek přinesete domů, tak jí přeberte a tu hodně špatnou vyřaďte. Zbytek vlny namočte do vody a nechte vlnu alespoň 24 hodin máček(do studený max. trochu vlažný,protože vlna je háklivá na změny teplot a pokud na ni nalijete horkou vodu a pak jí přeperete ve studený splstnatí vám). Nemusíte použít žádný čistící přípravek, protože vlna obsahuje lanolin a ten čistí sám o sobě.Ale když už byste chtěli něco do vody dát tak trochu jaru,ale ne moc aby se vám vlna neodmastila nebo nějaký přípravek určený přímo na vlnu. Vždy když vlna bude vymáčená (když ne 24 hodin tak alespoň přes noc), tak jí vymačkejte a vymáchejte v čisté vodě.(to opakujte 2x-pokud jste opravdu pečlivý můžete jí máchat do té doby než budete spokojeni :banan: )Když je vlna vymytá, tak přichází sušení. Já mám dobrou zkušenost s pračkou.Dám ji na program na vlnu na 20°C(nezžďuchne se vám) a vlnu dám do starého povlaku na polštář a zavážu. Chlapy ať vás ani nenapadne ji tam strčit jen tak to byste ucpali pračku a provětrali peněženky :D .Vypnout ždímání, pokud to nechcete mít scvrklý.Potom pověsit na šňůru. Suchou vlnu můžete použít jen tak nebo si dát práci a vyčesat ji,ale to si myslím, že na prošívanici/vycpávanici je to zbytečné.Já na vyčesávání používám krample, ale kovový hřeben pro psy je taky výtečný.
Shrnutí:
1)Roztřídit vlnu
2)Namočit na 24 hodin/přes noc
3)Vymáchat a znovu nechat máčet(opakujeme dokud nejsme spokojeni)
4)Vymáchat a dát v povlaku na polštář do pračky na program na svetry na 20°C,můžeme přidat trochu jaru nebo přípravku na vlnu(bacha na váhu mokré vlny)
5)Vlnu hodit na šňůru
6)Nacpat do vycpávanice
7)Obléct si vycpávanici a cítit se jako bůh v té epické prošívanici :thumbup:

Hodně štěstí při tvoření a kdybyste s něčím potřebovali poradit napište ráda vám poradím Lucka
Naposledy upravil(a) Lugh dne 06 Zář 2012, 07:43, celkem upraveno 1 x.
Muž se domnívá že ví, ale žena to ví lépe. (:
Bahnak
Příspěvky: 28
Registrován: 09 Ún 2012, 17:31

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Bahnak »

Zdravím badatelé
Skládám si tak dál výbavu na 1430 husitu/střelce a zajímá mě názor na prošívanou zbroj tohodle lehkooděnce.
Přijde mi totiž vcelku hezký (bojový oděv, ne chlap :-D ), tak jestli nejsem vedle jako jedle.
(v názvosloví jsem neznalý, prostě vidím vcelku vypasovanou prošívanici, kroužkovou brň a svrchní prošívaný kabátec)

Co mě zaujalo nejvíce je ta prošívaná kapucka (možná na helmici našitý závěs ?)
Povětšinou totiž kapuci/závěs vidím kroužkový a zajímá mě jestli takhle mohl voják fungovat.
Ke svému střelci bych potřeboval něco pod klobrnc a kupovat nýtované kroužky ke střelci kde by byly defakto jen na ozdobu zrovna třikráte nechci.
Vyšel konstruktér tedy z nějaké předlohy a nebo je to prošívaný nesmysl?

Díky za čas.
Přílohy
14st.jpg
14st.jpg (74.62 KiB) Zobrazeno 10612 x
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Prošívanice, vycpávanice - výrobní postupy

Příspěvek od Czernozub »

No, pokud se správně pamatuju tak se na téma "podšívat závěsy či nepodšívat?" vedly vášnivé diskuze, a došlo se k tomu, že se s největší pravděpodobností podšívat museli, máme na to i jeden náhrobek kde je to dost jasně viděl. Takže předpokládám že tenhle pán vyšel z tohoto závěru, a pořídil sobě pouze prošívanou kuklici, na níž hodlá buď v budoucnu přidat kroužky, či ji vycházeje z úvahy "pdyž to mohly podšívat, proč by nemohly nosit jen tak" ji nechat samotnou. Tak jako tak, pokud vím přímý důkaz pro tohle nemáme, ale předpokládáme to. Ale možná se pletu.
Pěchota z přesvědčení.
Odpovědět

Vrátit se na “Zbroj, ochranné pomůcky a výstroj”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host