Vybavení

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Vybavení

Příspěvek od bruuk »

Když jsem nedávno znova prohlížel rytiny landsknechtů, tak jsem jen těžko hledal katzbalger, který by na pochvě neměl pouzdro na nožík a vidličku.
Dýku jsem neviděl žádnou.
Podle mne na krájení jídla měli nožík a na píchání do lidí měli katzbalgery.
Dýka je ve skutečnosti věc dosti hloupá a nosili ji hlavně městští floutci večer na ulici.
Vojáci asi měli jiný přístup.
Avatar uživatele
Sunny Jane Schimek
Příspěvky: 81
Registrován: 08 Led 2011, 21:24

Re: Vybavení

Příspěvek od Sunny Jane Schimek »

Clary.Aldringen napsal:Já osobně si nevybavuju žádný obrázek (netvrdím že nejsou, jen si teď opravdu na žádný nevzpomenu) kde by měli na botách prostřihy.
Já jsem těch pánů pár našla... častěji nemají spíš tu přezku přes nárt...
Přílohy
Arkebuzník.jpg
Arkebuzník.jpg (99.95 KiB) Zobrazeno 8662 x
Quartiermeister představuje písaře.jpg
Quartiermeister představuje písaře.jpg (100.84 KiB) Zobrazeno 8662 x
1505 - Landsknecht by Lucas Cranach the Elder.jpg
1505 - Landsknecht by Lucas Cranach the Elder.jpg (29.06 KiB) Zobrazeno 8662 x
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Vybavení

Příspěvek od Žoldák »

bruuk napsal:Když jsem nedávno znova prohlížel rytiny landsknechtů, tak jsem jen těžko hledal katzbalger, který by na pochvě neměl pouzdro na nožík a vidličku.
Dýku jsem neviděl žádnou.
Podle mne na krájení jídla měli nožík a na píchání do lidí měli katzbalgery.
Dýka je ve skutečnosti věc dosti hloupá a nosili ji hlavně městští floutci večer na ulici.
Vojáci asi měli jiný přístup.

Jen k zamyšlení. Je na pochvě opravdu vidlička, nebo jde o ocílku, případně ve své podstatě šídlo? Máme podloženo, že se tenhle píchák používal k jídlu?

K této myšlence mě přivedl anglická vojenský nůž-svaska- který má v zavírací podobě přesně tyhle dva nástroje. To kulaté špičaté se používá právě na prorážení děr do ledasčeho, případně pro povolování uzlů na provaze...
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení

Příspěvek od Abďa »

Já bych se spíš přikláněl k ocílce. Nějak to brousit museli.
Navíc kdo se zkoušel najíst kůlopíchákem a pak radši zvolil lžíci, udělal nejlíp. Na druhou stranu je sranda pozorovat někoho, jak mu z kůlopícháku padá maso a po nějaké chvílí začne řvát, že má propíchnutou dáseň.....nebudu jmenovat :bom:
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení

Příspěvek od Broďan »

Sunny Jane Schimek napsal:Já jsem těch pánů pár našla... častěji nemají spíš tu přezku přes nárt...
Domnívám se, že ty typické nízké landsknechtské "střevíce" žádnou přezku ani tkanici přes nárt neměly. To, že ji tam předpokládáme, je spíš taková "deformace" způsobená novodobou obuví, resp. jinými typy renesančních bot. Ty nízké "střevíce" byly podle mne jenom, dle dobové módy provedenou, podešví textilních punčoch. Některé z nich totiž ani nemají "bočnice", viz arkebuzír výše. Gotické punčochy s koženou podešví běžně přijímáme, ale ty renesanční nikoliv :doubt: . I kdyby ty lancošské "střevíce" měly řemínek s přezkou nebo tkanici, stejně by v nich nešlo chodit, protože by z nich při prvních krocích vylezly prsty.
Střevíc na tomto obrázku vlevo je typickým příkladem takovýchto kožených podešví, které se dochovaly bez textilní punčochy, ke které byly původně přišity:
Obrázek
Pokus o rekonstrukci s tkanicí přes nárt doufám přesvědčil majitele, že toto není ta správná cesta. Navíc se zdá, že si ještě, oproti originálům přidal trochu kůže nad prsty ;) :
Obrázek
Kdybychom si chtěli pořídit něco na způsob landsknechtské nízké obuvi pro naše jemné moderní nohy, možná bychom se měli inspirovat u kombinované vojenské obuvi do teplých krajů kůže-plátno.
Pokud se týče prostřihů, tak jsem zatím neviděl botu, která by je měla podšité. Spíše šlo o sandály s otevřenými větracími otvory.
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení

Příspěvek od Abďa »

Tohle jsi neměl dělat, dneska nebudu spát a budu přemýšlet nad tím, jak to udělat :violent1:
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení

Příspěvek od Abďa »

přesky přes nárt jsou pro baby :badgrin: (no a tadyměly být ty obrázky co jsou v příloze)

Ta myšlenka s podešví je sama o sobě zajímavá a stojí za zkoušku. Když jsem v létě vyběhl bez bot v nohavicích s ťapkama po trávě, bylo to příjemný. Kdysi jsem dokonce měl i s koženou ťapkou, ale úplný komfort to nebyl. Po ránu to vlhlo a studilo a nic moc teda...Myšlenka ji našít na vlněnou způsobem okolo by asi šla, jen těžko říct takhle od stolu, jak se to bude chovat, mám tím teď na mysli mačkání pod chodidlem apod. Napadla mě tam ještě varianta s dvojitým švem, kdy by to bylo přímo všité do nohavice, ale to by se taky muselo zkusit.
Jinak na běžné nošení do města to předpokládám asi nebude, to na to nasazovali něco na způsob sandálů či papučí...? Anebo tu věc co je u Broďana vpravo? Co jsem totiž kde hledal je to prý jediný kousek, co se dochoval.
Přílohy
la2.jpg
la2.jpg (32.15 KiB) Zobrazeno 8574 x
la1.jpg
la1.jpg (51 KiB) Zobrazeno 8574 x
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Vybavení

Příspěvek od uzdil88 »

Dobrý den, ještě bych se chtěl zeptat. Jak moc běžné bylo nošení rukavic, nemyslím plátových ale spíš kožených a ne jen u landsknechtů ale celkově u středověkého vojska? Nosily se spíše s dlouhou manžetou nebo bez manžety? Jak to řešíte vy?
Předem děkuji za odpověď
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Vybavení

Příspěvek od Galion »

Zrovna u landsknechtů si moc rukavice nevybavím. Na dostatečně detailních rytinách vypadají spíš na holý ruce. Nicméně na portrétech různých bohatších pantátů se rukavice vyskytují (Viz třeba Dürer)
05self26.jpg
05self26.jpg (146.03 KiB) Zobrazeno 8537 x
a docela často jsou na obrazech Cranachovskýh holek.
Takže osobně předpokládám rukavice spíš jako společenský doplněk, než pracovní záležitost. Což ovšem u landsknechta jejich použití nevylučuje. Podle mně bude jejich použití stejně jak dneska - někdo od nich bude očekávat minimální ochranu, někdo se nechce ušpinit, někdo jinej je nenosí, protože v nich nemá cit.
Nicméně co jsem zatím viděl, jsou zpravidla kratší, kousek za zápěstí, bez manžety, často zdobený prostřihama.
To k začátku novověku.
Dneska u landsknechtů je použití rukavic v zásadě dobrovolné, a to i rukavic s manžetou. Je to trošku úlitba bezpečnosti. Já se s píkou o ruce taky docela bojím. (Na druhou stranu, míň než o gezicht a jiné nechráněné části těla, takže ruce jsou v zásadě druhořadý problém).
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Sunny Jane Schimek
Příspěvky: 81
Registrován: 08 Led 2011, 21:24

Re: Vybavení

Příspěvek od Sunny Jane Schimek »

Abďa napsal:přesky přes nárt jsou pro baby :badgrin:
To je mimochodem docela zajímavý - na spoustě rytin mají ženský kotníkové boty, které jsou pomocí kontrastního materiálu stylizované do podooby svých mužských protějšků... nebo je to kombinace látka a kůže? Kdo ví...
lancošbotky dámské I.jpg
lancošbotky dámské I.jpg (54.28 KiB) Zobrazeno 8503 x
Ad rukavice - myslím, že existovaly od hrubých čistě funkčních na práci / do zimy až po jemné, zdobené, které byly módní doplněk. U landsknechtů jsou vidět třeba u té dámy s psíkem, co jí sem házel Abďa nebo (pravděpodobně) tady ten pán vpravo:
Drei Landsknechte Hopfer (1526-36).jpg
Drei Landsknechte Hopfer (1526-36).jpg (59.41 KiB) Zobrazeno 8503 x
*Jana*
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení

Příspěvek od Broďan »

Nohavice či punčochy s přišitou podrážkou různého tvaru patřily v 1. pol. 16. stol. zjevně k běžným typům "obuvi" a tím je asi vyřešena nejasnost kolem velmi mělkých "střevíců", které prostě samostatně na noze držet nemohly ;).
Na tomto obraze z deskového oltáře Michaela Golsnera, dat. 1510-20 má pacholek za Ježíšem punčochy (normálně asi bývaly přivázané pod kolenem stuhou) s přišitými podrážkami, ten pán vpravo nohavice s podrážkami a ten vlevo nízké střevíce s tkanicí přes nárt:
Obrázek

Další příklady nohavic s podrážkami, ze kterých by samostatné střevíce neudělal žádný řemínek či tkanice přes nárt a evidentně tedy nejde o malířovo zjednodušení. Takové zjednodušení by ostatně nekorespondovalo s dalšími zachycenými detaily:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Ženský oděv zřejmě svým charakterem neumožňoval nošení nohavic nebo punčoch s podrážkami. Alespoň se mi zdá, že ženy mívají vždy samostatné střevíce, a to v obrovském množství variant :doubt: .
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Chlupatej
Příspěvky: 8
Registrován: 21 Led 2010, 19:17
SHŠ: KVH Bagras

Re: Vybavení

Příspěvek od Chlupatej »

Ďakujem za odpoveď, myslím, že ide o naozaj príjemné zistenie (minimálne pre mňa) a rozhodne ho vyskúšam zrealizovať, uvidíme ako sa podarí.
Avatar uživatele
Sunny Jane Schimek
Příspěvky: 81
Registrován: 08 Led 2011, 21:24

Re: Vybavení

Příspěvek od Sunny Jane Schimek »

Broďan napsal:Ženský oděv zřejmě svým charakterem neumožňoval nošení nohavic nebo punčoch s podrážkami. Alespoň se mi zdá, že ženy mívají vždy samostatné střevíce, a to v obrovském množství variant :doubt: .
Ženský si možná častěji měnily ponožky...

Ale teď vážně - byli jsme na výstavě Europa Jagellonica, kde jsem na obrazech i sochách pečlivě prohlížela pánům obutí a musím potvrdit Broďanův závěr - vše nasvědčuje tomu, že jde o podrážky punčoch. Našla jsem i klasické boty typu volská tlama, jak je nosíme teď, a to u pánů z úplného počátku 16. st. (na jedné plastice dokonce měli gotické kotníkové boty, které si podél horníh okraje majitel ohrnul a prostříhal) nebo u chudčeji vyhlížejících landsknechtů.

*J*

P. S. na celé výstavě byl bohužel přísný zákaz focení a asi milion pohůnků, kteří to kontrolovali :crazy:
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Vybavení

Příspěvek od Dášenka »

PPS.: a v katalogu jsou příliš malé obrázky. Nicméně, kdyby byl zájem, můžeme vzít někam na ukázání, případné ofocení konkrétního úseku. Na skenování celého nemáme čas a ostatně, stojí strašlivé tři stovky...
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení

Příspěvek od Abďa »

k rukavicím - tady by byl jeden nález ze Švédska:

http://www.kringla.nu/kringla/objekt?it ... ect/121124
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host