Herbář

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od cornus »

Ak sa k tomu môžem vyjadriť súhlasím s Pájom.
Nezameňovať Prunus spinosa s iným druhom slivky.
Praská to pri sučšní desne, obzvlášť pri väčšom priemere. Keď som sundal kôru dotrhalo povrch komplet. Jediná možnosť sušiť v kôre niekoľko mesiacov.
Lukové vlastnosti sú perfektné
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

ta moja je zdravá, určite. je to dosť tvrdé. farba záleží na tom odkiaľ ju máš. mám fialovú zo severu a hnedú z teplejších oblastí. ale je to len jedna. nafotím potom ten luk. beľ je podobná štruktúrou baze, podľa mňa. a ja nehovorím, že je to zlé ;)
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

k pájovému popisu pridávam fotky dreva. nie je to nič moc, mal som excelentne zlý foťák. horšie ako z mobilu...
Obrázek

a opálená
Obrázek

po opálení som citeľnú zmeny nepostrehol, ale je to slabý luk. zmenila farbu dočervena.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od Drak »

To tmavé mezi těmi fialovými letokruhy je hniloba. Taky jsem to na jedné trnce měl.


D.
Drak
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

pochybujem, že je to hniloba. mám 2 takejto farby. fialové letokruhy tam nie sú. tie tmavé sú tmavo hnedé.
zrežem ešte jednu a pošlem aj tú.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od Drak »

Ty, divej, já jsem těch trnek pokácel mraky. A všechny co měli jádro jiné než fialové barvy, byly zhnilé, tím pádem byly na hovno. Já se dohadovat nebudu, mysli si co chceš. Nejhorší je když to de až do oranžova.


D.
Drak
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

zrezal som dve ďalšie a rovnakej farby. boli z rôznych oblastí.
ale nie som si úplne istý, či to je trnka :? . niektoré sú dosť veľke a neviem, či to také vôbec narastie(asi 15cm). potom by to bola čremcha, asi. uvidím na jar, keď budú listy. ono je to prunus a dosť sa podobajú, tak neviem. ale aj čremchu používali indiáni :) .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od cornus »

Neblbnite, trnka dorastá priemeru 5 cm.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

aj viac, videl som u babky aj 10 len to boli krátke kmienky. to som si istý, že bola trnka. čremcha tam nerastie, je to vysoko a chladne podnebie.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od Drak »

Viděl jsem spoustu trnek o průměru 20cm. Jinak trnku spolehlivě poznáš, podle trnů a má jinou kůru než slivka.
Drak
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od cornus »

Prunus spinosa , trnitý ker do 3 m výšky. Plody guľaté modré kôstkovice 10 mm priemeru.
U nás je to hojne ako ker, žiadny strom.
http://www.intersemillas.es/uploads/orn ... _sloes.jpg
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

Jarabina brekyňová
Asi pred rokom a viac som zrezal jarabini brekyňovú (jeřáb břek). Nechal som to sušiť v kôre, potom som to rozrezal a nechal usušiť tak. Avšak treba kmeň hneď olúpať inak sa do toho dostane drevokazný hmyz.

Po vysušení som sa pustil do luku. Keďže mi drevo pod kôrou zožrali tie svine, tak som to zoškrábal porezom bez ohľadu na vlákna. Drevo som mal husté a veľmi ťažké (SG som nemeral ale asi 0,8-0,9) bez nejakých vážnych hrčí. Zvolil som plochý úzky prierez so zaoblenými hranami vzhľadom k váhe dreva.
Vyšlo to pekne, cca 65lbs 28". Dostrel so starými terčovými šípmi 32g, aka nič moc, kolo 180-190m. Síce je drevo tvrdé, no ff tetiva to v kľude premačkne, tak som použil naň ešte overlaye z ipe. V ťahu ani tlaku nemám žiadne problémy, myslím, že by to vydržalo i warbow s oblým bruchom. S drevom sa pracuje dobre, i keď treba ostré nástroje. Povrchovka je fermež.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

Za mestem mam slunnou skalnatou stran (bridlice) orientovanou na jih, je to nad nivou mistni ricky, 300m n.m. V jednom miste, cca 5-10 vyskovych metru nad hladinou vody, rostou extra rovny jasany a akaty. Muze mit vyssi kyselost podlozi vliv na kvalitu dreva? Dik.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Herbář

Příspěvek od Pája1111 »

Může, ale třebas u akátu je kyselá půda žádoucí. Ber pilu a jdi na to! :thumbup:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

Hezkyy a co se tyka jasanu, prip. hlohu a bezu, je teda lepsi spis min kysela puda? Na podzim jsem fiknul jasan na protejsim kopci - na zule. Je to tezky jak prase a pri prurezu stredu 37x33 se s tim neda skoro hnout.
V nejblizsim okoli mam totiz na vyber tyhle dva typy podlozi. Asi 35km daleko je mensi kras s peknym vyberem svidy atd.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů