Práce s klihem a želatinou

Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Práce s klihem a želatinou

Příspěvek od Siegfried »

Zdrávas Panna Marie,
ve spolek. Takže chystám se na operaci potahování pavézy plátnem. Chtěl bych to lepit a řádně promazat klihem, další věc která mi byla doporučena je želatina. Takže mám obého a budiž v dohledné době sranda...
Jen sem s ani jedním zatím nedělal takže pokud máte někdo praktické zkušenosti, tedy jak, s čím, v jakém poměru míchá či ředí-li se při jaké teplotě a pod. budu zavázán :)
P.S. Páně Knížák mi doporučoval disperzí lepidlo či akryl, ale to asi není úplně dobové co ?
P.S.S. jasně že si ty obecné návody mohu vygooglit, ale chtěl sem si konečně jednou založit svoje forum ne ?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pappi »

No hochu klíh a želatina toť pole neorané. Jsem natom ještě hůře jak ty neboť za A) nevím co z tou želatinou !? za B) nemám na rozdíl od tebe ony suroviny.
No teď trochu vážně. Též by mě zajímalo nač slouží ta tebou zmiňovaná želatina. Jinak pracovní postupy a poměry jistě rád sdělí Hawk, neboť tam bude ta zkušenost zcela jistá.
Dále tě chci poprosit o nějakou fotku či reportáž jak probíhá práce na Tvých pavézách či nejhůř stačí fotka "finálního" produktu. Je to možné?
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Proč se nezeptáte odborníka? :D

Knox gelatine - neboli želatina je komerčně vyráběné proteinové lepidlo - v podstatě čistý klíh. Má výhodu, že ho eventuelně nežerou plísně, což se s klihem stát může (tedy pokud skladujete uvařenej, nikoli po slepení.)

Klíh namočit na 24 hodin do vlažné vody, vařit ve dvojitém hrnku (menší rendlík ve velkém a mezi voda, míchat!!!
Vařit velice pomalu, je potřeba nepřesáhnout cca 80 stupnů, měl by mít světlou barvu.
Pokud vám to ztmavne, nebo začne smrdět, tak jste to zmršili!
Nesmí vůbec smrdět!
Na lepení potahu na štít bych doporučil střední hustotu - tedy kdy ještě ukápne kapka-je to takový rosol.
Je potřeba to natřít a plácnout na to co nejdříve, jak chladne, želatinuje ten klíh a pak už nelepí. Dobré klihy mají nízkou želatinovací teplotu a světlou barvu.

------------------------------------------
Já bych ti ale doporučil jednodušší lepidlo a totiž lepkové!

Lepil se s ním běžně středověký nábytek a má výhodu, že je voduvzdorné!
Protože většina obilí má malý obsah lepkoviny dneska, uvaříš ho z rýže.

Tedy - uvař hrst rejže, jako kdybys chtěl vařit rýži k jídlu, ale rozvař jí hodně, až se maže.
Přidej vodu a nech odstát do duhého dne.
Pak rozdělej špachtlí na kaši patřičné hustoty.

Zkoušel jsem to na dvě prkna a je to jak zabetonované!
Ghetto edit - na to lepkový si vemte rendlík, kterej pak můžete zahodit....

-------------------------------------------
Třetí středověká varianta je lepidlo caseinové.
Je na něj potřeba vařit mléko a když začne houstnout, tak se tam přikapává ocet (nebo citrónová štáva).
Po čuchu lze poznat, je to známý dispercol.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Příspěvek od Siegfried »

Super, děkuju hawku, doufal sem že se ozveš :)
Jinak jen pro upřesnění, v krámě mi prodali cosi pod názvem kožní klíh, prej to smrdí když se vaří a je to takovej hrubej prášek voskové barvy.
pak mi prodali něco o čem řekli že to je želatina a to je takový dočervena či tmavohněda větší kousky :)

Předpokládám, že na množství vody do toho klihu mi řekneš babičinno "přiměřeně, to vidíš"
Jinak myslíš že mi to vychladně když potřu celou přední stranu pavézy ? takže to mám lepit postupně, nebo se to dá stihnout?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pappi »

Zdar Sigfriede. Teď jsem četl na ČŠ, že chceš ty pavézy omotávat po hraně nějakým provazem proti osekání. Prď na to, protože ti tak akorát rozsekaj ten potah pavézy a budeš mít shora hnusný cáry a pod tím provaz. Mě bylo do pavézy též sekáno a doposud přežila v pohodě jen s malými vlysy.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim Vaňousek »

NÁŠ VIERNY BRATR Z POLSKA "OWEN" BY MOHL O PAVÉZÁCH TAKY NĚCO VĚDĚT. ZKUSTE HO VYHLEDAT NA LIVINGHISTORY.CZ, NEBO HO KONTAKTUJTE NA ADRESE Owenmc(zavinac)poczta.onet.pl
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Siegfriede, s kožním klihem dělám často, pokud je správně uvařen (tak jak jsem popsal) nesmrdí vůbec.
Budiž řečeno, že to často dělám v bytě v kuchyni a nikdy jsem nebyl vyhozen! :D

Jarda
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvek od Pája1111 »

hawkwind napsal:Siegfriede, s kožním klihem dělám často, pokud je správně uvařen (tak jak jsem popsal) nesmrdí vůbec.
Budiž řečeno, že to často dělám v bytě v kuchyni a nikdy jsem nebyl vyhozen! :D

Jarda
Mám dotaz na rybí klíh. Dělals s ním někdy? Pokud ano, jak se osvědčil?
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Nedělal, měl by být stejně pevný ale pružnější než kostní/kožní.
V anglii jsem viděl klíh ze zaječí kůže, ten by měl mít podobné vlastností.
Má světlou barvu.
Ten rybí se dělá z ploutví od jesetera a nechá se občas koupit na netu z thajska, číny apod. Je docela drahej.
Pro kohokoli jiného než profesionálního lukaře nemá význam ho shánět.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvek od Pája1111 »

hawkwind napsal:Nedělal, měl by být stejně pevný ale pružnější než kostní/kožní.
V anglii jsem viděl klíh ze zaječí kůže, ten by měl mít podobné vlastností.
Má světlou barvu.
Ten rybí se dělá z ploutví od jesetera a nechá se občas koupit na netu z thajska, číny apod. Je docela drahej.
Pro kohokoli jiného než profesionálního lukaře nemá význam ho shánět.

J.
Pokud vím, tak se dělá z viziny, což je vzduchový měchýř z jesetera. Sušený se drtí, pak se míchá s teplým octem a přidává se do něj zinková běloba a někdy tanin.
Ten zaječí klíh je super, ale taky děsně drahej..... No asi půjdu do kožního klihu... :) Teda ne já, ale šlachy :D
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Dělá se z ploutví a z velkejch ploutví je lepší.
Pokud se do něj něco přidává, je to pro výtvarníky.
Normálně není třeba žádné přísady, čím čistší proteiny, tím líp.

Na co budeš dávat šlachy?

Můžeš si uvařit vlastní klíh ze šlach, ale je s tím dost práce.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvek od Pája1111 »

No chci dělat kompozitní lučiště na kuši..... A klíh ze šlach jak udělat?
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Dáš do hrnku a vaříš. Až je úplně rozvaříš.
To je v kostce všechno.....

Ukáže se mastnota, na tu je potřeba kápnout trochu saponátu a sebrat.

Trvá to ale hodně dlouho.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Příspěvek od Pája1111 »

Tak jsem vařil ty šlachy.....11 hodin to trvalo....fuj.....ale lepí to dobře.....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Nech to uschnout na průvanu, at´to nechytí plísen´ a pak nařež na kostky.
Ty dej do mrazáku, tam se tomu nic nestane.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti