lukostřelecké bitvy v dnešní době

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Rivan
Příspěvky: 35
Registrován: 06 Ún 2009, 13:13
Místo/Bydliště: Brno/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Rivan »

WB - warbow, neboli luk o síle nejméně 90# tuším ... :)

A eurošíp, tuším že ten pojem zavedl Alistaire kdysi dávno ? Nebo aspoň zpracoval návod ... A ano, je dělaný ze špuntů na šampáňo, ale doporučují se právě neslisované špunty, kdy vepředu je strana na které jsou dvě vrstvy nedrceného korku, který je pevnější a měl by více bránit projetí týbla šípu. Plus má větší průměr.
Always aim for the centre. The centre of the aspirine tablet is exactly the same size as the centre of beach ball.
Avatar uživatele
Rivan
Příspěvky: 35
Registrován: 06 Ún 2009, 13:13
Místo/Bydliště: Brno/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Rivan »

Haha, ještě že máme ten stroj času ... :)

http://web.archive.org/web/201308130312 ... p/sipy.htm
Always aim for the centre. The centre of the aspirine tablet is exactly the same size as the centre of beach ball.
Avatar uživatele
Morbidka
Příspěvky: 6
Registrován: 29 Dub 2013, 07:51
SHŠ: Velkomoravané
Místo/Bydliště: Olomouc

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Morbidka »

Problém s lukostřeleckou bitvou vidím v tom, že "nelukostřelci" nejsou zatím k akceptování našich zásahů vychovaní. A nejspíš ani nebudou. Minulou sezónu jsem se po jedné z RS bitev pokoušela hodnotit akci s "drsnými" vikingskými válečníky a ti celou dobu kňourali a vztekali se, že když tam zavazí lukostřelci, nemůžou se soustředit na ten "opravdový" boj, protože je zásahy rozptylují. Že je sice hezké vizuálně v té vřavě lukostřelce vídat, ale že by měli střílet někam bokem, protože oni si pak boj neužijou. A přitom stejně nebudou padat na zásahy lukostřelců, protože se rozhodli jejich aktivní účast a zásahy v bojích ignorovat. Je to totiž "jejich akce" a nějací lukostřelci, kteří prostě nevypadají dost jako válečníci, jim nebudou kazit "hru". Takže si ani nejsem jistá kolik "pěšího křoví" :o))) by na takovou akci dorazilo. Ale na RS akcích jsme už s problémem začali pracovat. Velké buřiče a žvanily z řad drsných válečníků neváháme ztrestat i před diváky...a ejhle, je to velmi vděčné :-D Že Pájo :o)
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

tak jsem se vrátil z Libušína, a docela jsem spokojen, zastřílel jsem si, vyzkoušel nové šípy, i jsem pár bojovníků zasáhl. A to že nepadli po zásahu šípem mě ani tak nevadilo ,spíše by mne překvapilo kdyby padli.
Po Libušínu jsem se utvrdil v tom, že bitva kde jsou akceptovány zásahy šípem žádná není, a proto bude. A když nepřijedou pěšáci?... nu což lučištníci si dovedou vystačit sami, holt se bude více obléhat než dobejvat :D
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

čest všem,
dlouho jsem tu nebyl a koukám nic nového? Žádní zájemci lukostřeleckou bitvu ?! Žádná žhavá diskuse? To jste všichni jin sportovní střelci?? Co se týká mě tak jsem raději když po mě potencionální terč taky střílí, je to větší adrenalin a více zahřeje když ho skolím dřív než on mne :) No kdyby jste si to rozmysleli, tak 13. 9. 2014 na Ilburku.
Jinak poslední turnaj na Ilburku 14. 9. 2014 (nemohu se dostat na lukostřelce.cz tak pro štamgasty co jezdí pravidelně: podmínky jako obvykle - případné dotazy zodpovím mailem).
Avatar uživatele
Enemigo
Příspěvky: 15
Registrován: 18 Kvě 2009, 14:44

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Enemigo »

Zdar,
pokud si chceš zastřílet v boji, zkus tyhle akce:
http://schturm.cz
http://svatahora.cz/
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Lazar »

Nedá mi to a napíšu pár slov.

Rád bych dal obecně střelcům větší prostor na Libuchu, ale na to potřebuji dvě věci - nějaký předběžný počet (tedy je třeba se více registrovat v našem online formuláři), protože když se dozvím kolik je střelců den před bitvou tak již scénář nepředělám; a zároveň potřebuji konzistentní kvalitu - pokud mám napsat že jednotka je celá rozebrána střelbou, pak potřebuji aby střelci byli schopni tu jednotku konzistentně zasahovat. Z toho důvodu se snažíme tlačit střelce do konzistentních, vybavených a střelecky schopných celků.

Samozřejmě nemůžu úplně hrát na realitu neb nám na bitevním poli bude vždy chybět metla na jinak nepříjemně mobilní lučištníky, tedy jízda.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Pike »

Lazar napsal:Rád bych dal obecně střelcům větší prostor na Libuchu...
Za to velký dík. ;) :thumbup:
Jestli se nemýlím, přihláška zatím neobsahuje kolonku "počet střelců", potažmo ještě rozlišující, o střelce z čeho se jedná. To by asi bylo dobré změnit. Nedělám si iluze, ty počty budou i tak orientační... ale i tak je to lepší, než nevědět vůbec nic.
S tlačením střelců do konzistentních celků nelze než souhlasit.
Co se týče realističnosti, problém není jen v absenci jízdy. Jako metla na střelce by tu účinně fungovala i pěchota, pokud by byla odhodlaná proti nim vyrazit. Je to dáno dostřelem eurošípu ze slabého bitevního luku, který se v ideálním případě pohybuje někde kolem 70 m. To je vzdálenost, která se dá i ve zbroji urazit za max. 15 sekund, což dává lučištníkům čas přinejlepším na dva výstřely. A to je k "zasypání šípy" a k "rozprášení jednotky" prostě málo. Proto ať se na mě nikdo nezlobí, ale k hlavnímu předmětu této diskuse, totiž k uspořádání "realistické" bitvy se zapojením střelců jsem velmi skeptický. A co se týče scénických bitev, jako je Libušín, scénář by s tím asi měl počítat a to nevyrážení pěchoty proti střelcům nějakou šikovnou berličkou vysvětlovat. V případě obléhání opevnění je to celkem dané, při bitvě v poli mohou hrát roli terénní překážky, zaskočení nesešikovaného vojska apod.
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Lazar »

Budu ti Hechte/Piku oponovat posledním Libušínem kdy jsme narazili na to že sice jsme vás dountili ustoupit - jenže jste byli lehčí a i když jste přestali střílet nezvládli jsme vás dohnat, mohli jste do nekonečna ustupovat (tedy pokud by tam nebyl ten tábor) a jakmile jsme přerušili pronásledování, pustili jste se do nás znovu. Lehce jste vázali celý jeden oddíl a pomalu nás ukusovali.

Jestli tam ta kolonka pro střelce v přihlášce není, tak na tom zapracujem.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
snorkis
Příspěvky: 15
Registrován: 27 Kvě 2013, 15:13
SHŠ: Militia Decadentis
Místo/Bydliště: Plzeň, město piva

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od snorkis »

Lazar napsal:... jsme vás dountili ustoupit...
Myslíš to vyběhnutí z lesa přímo mezi lučištníky? :protest: :lol:
Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Pike »

Jasně, tohle je taky možná taktika. Ne vždy je ale možné ji aplikovat, většinou máme za zády šik vlastních bojovníků - čili za námi Moskva, ustoupit není kam. Já jsem měl právě spíš na mysli situaci, kdy lučištníci mají obsazený nějaký pevný palpost a střelbou odrážejí (či spíše měli by odrážet) vlny útočníků. To ze zmíněných důvodů funguje pouze ve dvou případech - pokud útočníkům v cestě leží nějaké překážky, které jejich pohyb výrazně zpomalují, nebo pokud útočníci sami z nějakého důvodu do útoku nemohou nebo nechtějí vyrazit.

Z našeho vlastního pohledu je nejvděčnější situace, kdy stojí dvě jednotky střelců proti sobě. To zachovává vnitřní logiku, přitom nám to přináší reálné ohrožení střelbou protivníka a navíc možnost vracení šípů. A co mám ohlasy od diváků, tak tyhle střelecké přestřelky se líbí i jim.
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

Enemigo: teoreticky by to nemuselo být špatný, sice jsem spíše jen pro boj resp. polní bitvu než se někde nahánět celý den po lese, ale možná by stálo za to to zkusit. Byl na tom někdo někdy? Já byl jednou na nějaké podobné akci ale "tzv. dřevárna" a to teda byl děs, běs a hrůza - již nikdy více !
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

Co se týká Libušína, tak já byl letos docela spokojený :) Libušín je masová bitva pěchoty, ať už lehké nebo té těžké. Lučištníci jsou tam spíše do počtu a jejich bojová hodnota která je známa ze středověkých bitev se tam nedá použít. Prostě je jich málo, občas pokulhává vybavení, výcvik o dostřelu nemluvě.... Nedivím se že tam jsou spíše tolerováni než využíváni. Libušín je především divadlo pro diváky, takže akceptuji že jejich nasezení není moc taktické, ale lukostřelcům to asi moc nevadí když tam pořád jezdí :D

Kdo má trochu představivosti tak si může představit, jak by asi vypadal Libušín, kdyby těch pár desítek lukostřelců nemělo tupé šípy .... vypadala by bitva jinak? - určitě :lol:
snorkis
Příspěvky: 15
Registrován: 27 Kvě 2013, 15:13
SHŠ: Militia Decadentis
Místo/Bydliště: Plzeň, město piva

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od snorkis »

hejtman ilburský napsal:...jak by asi vypadal Libušín, kdyby těch pár desítek lukostřelců nemělo tupé šípy ....
Jsem pro vyzkoušení tohoto nápadu na příštím Libušíně! :banan: *JOKE*
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů