Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Ještě tam má známý 3 stromy a z těch mám také slíbeno. :-)
Ale je to savý prevít, ta osika. Když jsem tomu zatíral čela, cucalo to lak jak divé. Musel jsem to vzít 2x a skoro celá plechovka laku je v trapu. A to to možná budu muset dojít přetřít pro jistotu ještě jednou.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

Ja mám dva kubíky forštov :badgrin:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Co je to foršt?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Spíš pro zajímavost:
http://www.manchuarchery.org/arrows
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Po dlouhé době si dovoluji předložit Návod na výrobu šípů. Předem upozorňuji, že se nejedná o návod na LH výrobky ani o jediný a správný postup výroby šípů. Je to prostě jenom dokument o tom, jak dělám šípy já. :-)
Ke stažení předkládám tři verze s obrázky v různém rozlišení:
Verze s obrázky 75 dpi 3,86MB (spíše jenom pro počtení) http://ulozto.cz/x1JTnReW/navod-na-vyro ... -75dpi-pdf
Verze s obrázky 150 dpi 13,2MB http://ulozto.cz/xWeqSmKw/navod-na-vyro ... 150dpi-pdf
Verze s obrázky 300 dpi 43,7MB http://ulozto.cz/xEuJuc2G/navod-na-vyro ... 300dpi-pdf

Procházel jsem to několikrát, ale i tak se může stát, že tam budou nějaké ty pravopisné a možná i obsahové chyby. Pokud na ně budete chtít upozornit, pište mi prosím SZ, ať to tu neplevelíme.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od markus »

Honzo, to je perfektný článok. Je to nielen podrobné, prehľadné, systematické, samozrejme poučné, ale aj vtipné. Jeden z najlepších článkov na tomto fóre :clap: Máš, ako sa hovorí, dar pera !

Hádam bude k veci aj moja praktická poznámka. Rohovinové vložky robím rovnako aj ja z natur rohov, všelijako pokrútených. Pôvodne som to robil tak, ako Honza. Teraz si prácu uľahčujem tým, že roh rozrežem na polovice alebo štvrtiny dĺžky niečo cez 5 cm, nahrejem a nechám vychladnúť stlačené medzi dvomi hranolmi do roviny. Rohovina sa rovná ľahko, stačí trochu nahriať a po vychladnutí drží tvar. Rozrezaním týchto polotovarov sa dostanú hneď plátky. Tie je spravidla potrebné trochu orašpľovať a robím to tak, že si ich na "stojáka" upnem do zveráku; keďže ich mám narezané dlhšie, do zveráku vložím časť, ktorá presahuje potrebnú dĺžku vložky. Potom rašpľou zúžim na potrebnú hrúbku z jednej a druhej strany, pričom tlačím rukou proti tlaku rašple, aby sa vložka neprehýbala alebo nezlomila. Ak je potrebné, ešte potom prípadne prejdem s vložkou na plocho po rašpli. Vložku už potom nijako nebrúsim, ale rovno vlepím do drážky; vo výsledku nevidieť stopy po rašpli.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Děkuju za pochvalu Marku.

Ještě jsem si vzpomněl na jednu věc. Jak jsme na Jarním střílení debatovali o všem možném, zmínil jsem se o nálezu starého šípu a zbytků luků v tajícím ledovci v Norsku. Tady je článeček i s obrázky:
http://sciencenordic.com/glacier-reveal ... -age-arrow
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Velký respekt Honzo, vynikající práce! :clap:
Jenom bych měl jednu připomínku, ... myslím že délka vyztužující destičky není přesně stanovena, většinou píšou " approximately 2” ...",
což neurčuje limit, spíše doporučuje.

Kaša
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Díky za pochvalu Kašíku. Jinak máš samozřejmě pravdu, ty 2" na rohovou výztuž je doporučená délka. Pokud budu dělat nějakou úpravu, tak to opravím.
Tím se nabízí otázka: jak krátká by ta rohovinová výztuž mohla být, aby ještě plnila svoji funkci?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od markus »

Ahoj,

mal by som otázku na autora. Mám bodkin dlhý 6 cm, dĺžka tulajky 3 cm. Je to bodkin vhodný na Welsh class šíp ?
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od hawkwind »

Jestli je to na mě - bodkin je široký pojem, na náčrtku k šípu je přesně typ bodkinu který to má být.

"All arrows are to be armed with a recognised Museum of London Type 10 short bodkin profile".


http://www.theenglishwarbowsociety.com/ ... arrow.html

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od markus »

Podľa náčrtu by to zodpovedalo. Pomer špička hrotu - dĺžka tulajky zhruba rovnaký. Pýtam sa ale preto, pretože v preklade pravidiel WELSH CLASS, čo robil Kaša je, že dĺžka šípu sa meria ku krčku hrotu a špička hrotu nesmie presahovať 2,54 cm za tento bod. Z toho mi vyplýva, že som s 3 cm za tento limit. Keď ale pozerám originálny dokument, tak sa mi to nezdá a pravdu povediac tejto pasáži nerozumiem "...,with a maximum 3/4´´ ...". Dík za odpoveď.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od hawkwind »

Protože se nechá udělat šíp který nemá stažený krček a někteří chytráci by mohli přetahovat overdraw přes železo jen aby vyhráli. Pravidlo které vzniklo po tom co to někoho v EWBS napadlo pro jinou třídu. (Už nejsou členy).
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od markus »

Tomu rozumiem, že pravidlá sa nemajú obchádzať. Ide mi ale o to, či môžem použiť hrot s dĺžkou tulajky 3 cm a s dĺžkou špičky 3 cm s tým, že samozrejme dodržím maximálnu predpísanú dĺžku šípu od konca zárezu po krčok tulajky, t.j. 30´´.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů