"Podšívání" drahých látek

Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

Někdy si člověk nevybere - buď bude v historickém a nebude to třeba vypadat tak dobře, nebo bude vypadat skvěle, ale úplně historický oblek na sobě mít nebude. Určitě jde ale udělat dost dobrý kompromis. Asi si člověk musí dát dost práci s děláním střihu. Jinak možná...by nemuselo být vyloženě nehistorické použít metodu Jennifer Thomspon - vyztužování živůtku šňůrkami. Funguje to super a přitom to dělá přirozený tvar. Říkám, stejně se to neví, jak se to řešilo (podle mě se to prostě moc neřešilo), takže jde jen o to vymyslet způsob, jak to udělat, aby to vypadalo tak a tak:-) Ehm, to jsem docela odbočili od tématu...:-)
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

Já to téma zakládala právě i za účelem zjištění toho, jak docílit požadované pevnosti živůtku ;-)

No teď vlastně osciluju mezi tím, jestli mít nedobovou postavu v nedobové podprsence a nebo trošku víc dobovou v nedobovém korzetu...

To vyztužování šňůrkama taky nezní špatně. Proberem to...až bude čas.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Maršálek »

Zuza napsal:Někdy si člověk nevybere - buď bude v historickém a nebude to třeba vypadat tak dobře, nebo bude vypadat skvěle, ale úplně historický oblek na sobě mít nebude. Určitě jde ale udělat dost dobrý kompromis. Asi si člověk musí dát dost práci s děláním střihu. Jinak možná...by nemuselo být vyloženě nehistorické použít metodu Jennifer Thomspon - vyztužování živůtku šňůrkami. Funguje to super a přitom to dělá přirozený tvar. Říkám, stejně se to neví, jak se to řešilo (podle mě se to prostě moc neřešilo), takže jde jen o to vymyslet způsob, jak to udělat, aby to vypadalo tak a tak:-) Ehm, to jsem docela odbočili od tématu...:-)
Podle mně je to záležitost kvalitního střihu a samozřejmě kombinací vhodných materiálů ;) Od toho byl vypasovaný střih záležitostí krejčovských mistrů, kteří odváděli špičkovou práci za adekvátní cenu (a že si to skutečně nemohl dovolit každý ;) ). Oba víme, že udělat vypasovaný střih vyžaduje nejenom teoretické znalosti konstrukce střihu, ale i zkušenosti a znalosti materiálů, takže jsem přesvědčený, že se to řešilo a ne že ne ;) Ostatně dobové prameny (ať již písemné, obrazové, nebo sochařské) nám dokazují že to uměli ;) To že to dnes někteří z nás neumí (třeba já), nebo neznají dobové způsoby řešení (my dva) ještě neznamená, že se s tím máme spokojit a nehledat, chceme-li dosáhnout požadovaných výsledků ;)
Jak vypadá to vyztužování živůtku šňůrkami?
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Maršálek »

Dášenka napsal:Já to téma zakládala právě i za účelem zjištění toho, jak docílit požadované pevnosti živůtku ;-)

No teď vlastně osciluju mezi tím, jestli mít nedobovou postavu v nedobové podprsence a nebo trošku víc dobovou v nedobovém korzetu...

To vyztužování šňůrkama taky nezní špatně. Proberem to...až bude čas.
skus Catány, našila toho dost a vypasované šaty jí dobře drží a jsou pohodlné ;)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

Zůza má zase zkušenosti s korzetů a je blíž...
Spíš mám pořád strach z té strašlivé hmoty, co je potřeba "zkrotit" ;-) Zatím se mi povedlo vypásnou šaty na čtyři švy, jen mám pod tím pořád podprsenku, protože jinak prostě vyteču spodem (pořád je to ve stádiu střihu, ale už podle toho mustru začnu šít...).
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

Maršálek: Tím, že se to moc neřešilo, jsem měla na mysli hlavně to, že v dobách středověku byli lidi celkově štíhlejší a menší, protože měli špatnou stravu. Viděl nekdo někdy v nějakém manuskriptu tlusťocha? Já teda ne. No a vzhledem k tomu, že obdařenost žen obvykle souvisí s mírnou nadváhou, tak dnes je to mnohem větší problém než pravděpodobně tenkrát (byl někdo někdy v Americe? To se pokocháte!). Dášenka do této kategorie nepatří, ale to je prostě výjimka.

Tady je odkaz na deník Jennifer Thompson, jak vymýšlela živůtek vyztužený kosticemi:
http://www.festiveattyre.com/research/diary/diary2.html
Tady jsou fotky různých pokusů o vyztužení:
http://www.festiveattyre.com/research/d ... eners.html
Opravdu stojí za to si to přečíst. Tato metoda není nijak dokázaná, ale není dokázaný ani opak a v pozdějších dobách se korzety zcela běžně vyztužovaly provázky (hodně exemlářů je teď v nově vydané knížce od Jill Salen: Corsets).
No a tady je návod, jak na to:
http://www.festiveattyre.com/research/cording/cord.html

Jinak Dášenko, asi znáš stránku www.cottesimple.com. Tam je dobrý návod na to, jak udělat střih pro tzv. Gothic fitted dress, což je to, co potřebuješ. Na to, aby ti "všechno nepadalo dolů", je pár dobých fint: Potom, co máš na sobě našpendlený těsný střih si lehneš na záda, tím se prsa posunou výš, a pomocník ti střih v oblasti hrudníku přešpendlí. Ještě lépe podle mě funguje, když se předkloníš nebo prostě se nějak dostaneš do polohy vzhůru nohama a střih se přešpendlí - zúží, hlavně v oblasti mírně pod prsy.

Poslala bych odkaz na stránku od Robin Netherton, tam je na to hodně zajímavých tipů, ale momentálně to nefunguje (chce přihlašovací údaje) a Robin moc neví, co s tím. No, snad to brzy spraví:-)
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Dášenka »

Jj, cottesimple jsem studovala, ale nějak mi pořád chybí ten společník ;-) Takže to zkouším sama, s tou podprsenkou pod tím to jde, a pak to začíná bejt malinko horor, nicméně se tou metodou pěkně vypásne ta oblast pod prsy, páč tam nic nepřekáží...

PS: Asi tuhle debatu rozdělím na dvě...
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Maršálek »

Zuza napsal:Maršálek: Tím, že se to moc neřešilo, jsem měla na mysli hlavně to, že v dobách středověku byli lidi celkově štíhlejší a menší, protože měli špatnou stravu. Viděl nekdo někdy v nějakém manuskriptu tlusťocha? Já teda ne. No a vzhledem k tomu, že obdařenost žen obvykle souvisí s mírnou nadváhou, tak dnes je to mnohem větší problém než pravděpodobně tenkrát (byl někdo někdy v Americe? To se pokocháte!). Dášenka do této kategorie nepatří, ale to je prostě výjimka.
Štíhlejší a menší? V souvislosti s chudší stravou? ale kdež, podiskutuj s antropology ;) Tohle bagatelizování je zavádějící. Máš jednak různé oblasti, jednak různé sociální prostředí, dále období blahobytů a období hladu např. v souvislosti s válkami. I dnes najdeš oblasti kde jsou lidi vyšší, nižší tlustší a štíhlejší. I dnes je někde relativně blahobyt a jinde relativně bída - to nelze obecně poměřovat ;) Když chceme něco konkrétního řešit, musíme tak činit v daném čase, místě a pro danou sociální vrstvu, jinak se dobereme nesmyslů (viz. v gotice byla hygiena na zoufalé úrovni a lidé se nemyli) ;)
... viděl někdo v nějakém manuskriptu tlusťocha? To považuješ za důkaz? Takhle se přeci s prameny nepracuje ;) to se pak nediv, že se spolu občas chytneme při interpretacích...
Už se opakuji posté, ale nakonec proto jsem to napsal: http://www.hradeckydvur.net/obsah.php?kategory=37&id=70

Za odkazy děkuji ;)
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

Zeptám se Ratatosk, jako antropolozka by to mohla vedet. Určitě jsou v různých oblastech výjimky, ale divila bych se, kdyby dřívější průměrná výška člověka byla stejná jako dnes. Průměrná, tím myslím třeba průměr všech obyvatelů Evropy - dnes a tehdy. To se dá zcela exaktně spočítat a není na tom nic k bagatelizování. Určitě se tím už někdo zabýval. V každém případě v 19.st. byla průměrná výška člověka podstatně menší než dnes, to vím z různých střihových návodů a tabulek, kde se třeba bere průměrná výška muže kolem 170-175cm. To dnes průměr rozhodně není. A výška souvisí především se stravou (viz. rozdílná výška lidí dnešní a dřívější generace lidí v Japonsku). Já tohle samozřejmě nijak detailně nestuduji, vice se dozvime az neco z Ratatosk vytahnu:-)
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Maršálek »

U se to řešilo na LH a shodli jsme se na tom, že se to v průběhu doby hýbalo nahoru a dolu s ohledem na regiony, podmínky a společenské vrstvy. Oecně jsme v posledním století v průměru skutečně vyšší, ale ani ve vrcholném středověku nebyli tak malí, viz. Vlčkovi antropologické zprávy o Přemyslovcích a manželkách Karla IV. - to je ovšem ta jiná společenská vrtva (např. oproti Herijolfnes) ;)

Abychom tu nebyli OT, mohlo by se na to založit samostatné vlákno, které by se tím zabývalo třeba v souvislosti se střihem (porovnání nálezů a současných střihů historických oděvů).

A teď dotaz na profíka k podšívání látek - mám krásný hedvábný brokát vytkávaný kovovou nití - podšívat hedvábím (např. twill 14), nebo něčím jiným? Začínám to stříhat na dlouhou suknici - cotte.
Díky ;)
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

Co se historického hlediska týče, tak jak jsem zmiňovala, i nejdražší látky se podšívaly lnem - pokud nbyla podšívka z vrchu vidět. Ale dneska by si lidi asi zaklepali na čelo, kdyby někdo chtěl podšívat drahý brokát hedvábím. Takže pokud hledáš hedvábí:

Jinak tím twillem nejpíš myslíš taft o gramáži 14mm. No, to by možná šlo. Jestli je to na cotte a pokud brokát už je sám o sobě silný a neohebný, tak bych jako podšívku nepoužívala nic tvrdého, jako je právě taft. Jinak upozorňuju, že 14mm je možná málo i na podšívku. Normální tafty mají kolem 25-28. Na podšívku nejlíp něco o gramáži lehce pod 20mm. Totiž, ona se většina hedvábí snadno vytahuje ve švech a tenoučké látky se zničí celkem rychle. Na to pozor. Ale těžko radit, to chce vidět látku a podívat se na dostupná hedvábí a hlavně si prohlédnout vzorky předem:-)
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

Takze, tady to mi napsala Ratatosk k tělesné výšce Evropanů - ptala jsem se na pozdní středověk:

"Tělesná výška kolísala v závislosti na různých faktorech, hlavně v závislosti na socioekonomické situaci (po hladomorech, válkách menší tělesná výška apod.). Taky byla různá v různých oblastech Evropy (pokud se budem bavit jen o Evropě) - obecně vyšší lidé byli na severu a menší okolo Středozemního moře (to platí i dnes).
V minulém století došlo v výraznému nárůstu tělesné výšky. Ale je to otázka jen posledních pár generací (ne že by se výška zvětšovala postupně skrz celý středověk a novověk - to spíš kolísala). tomuto nárůstu se říká sekulární trend. Dnes už se zastavuje (nemůžeme se zvětšovat do nekonečna:-) ) a je způsobený lepší výživou, lékařskou péčí apod. Dnes v ČR průměrná výšku muže je 180cm a ženy 167cm."

Ještě k tomu mi poslala článek, který si co nevidět přečtu, až se budu nudit na cestách tramvají:-)
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Maršálek »

Zuza napsal:Co se historického hlediska týče, tak jak jsem zmiňovala, i nejdražší látky se podšívaly lnem - pokud nbyla podšívka z vrchu vidět. Ale dneska by si lidi asi zaklepali na čelo, kdyby někdo chtěl podšívat drahý brokát hedvábím. Takže pokud hledáš hedvábí:

Jinak tím twillem nejpíš myslíš taft o gramáži 14mm. No, to by možná šlo. Jestli je to na cotte a pokud brokát už je sám o sobě silný a neohebný, tak bych jako podšívku nepoužívala nic tvrdého, jako je právě taft. Jinak upozorňuju, že 14mm je možná málo i na podšívku. Normální tafty mají kolem 25-28. Na podšívku nejlíp něco o gramáži lehce pod 20mm. Totiž, ona se většina hedvábí snadno vytahuje ve švech a tenoučké látky se zničí celkem rychle. Na to pozor. Ale těžko radit, to chce vidět látku a podívat se na dostupná hedvábí a hlavně si prohlédnout vzorky předem:-)
O podšívání hedvání lnem vím, viz. náůlezy u pražské královské hrobky (oděv Rudolfa I.), ale nemám ten správný jemný ;)
Ten hedvábný brokát je poměrně tuhý a tak se mi tam nechce dávat nic silného, asi se tedy podívám po jemnějším lnu (ten co mám je v plátnové vazbě a je dosti řídký)
Zuza
Příspěvky: 35
Registrován: 28 Črc 2008, 08:46
Kontaktovat uživatele:

Re: "Podšívání" drahých látek

Příspěvek od Zuza »

Jestli to vyjde, tak budu v nejbližší době (příští týden) kupovat nějaké lny, nejspíš jeden jemný jako na košile a druhý středně silný. Barva krémově bílá nebo nějaká světlejší přírodní. Budu toho mít víc, než spotřebuju, takže bych třeba mohla poslat nějaké vzorky. Ale to je ještě vše nejisté:-)
http://sartor.cz/ - hedvábný obchod. Hedvábné a lněné látky, brokáty, šňůry, lněné nitě.
Odpovědět

Vrátit se na “Oděvy, boty a doplňky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host