Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

lasky napsal:Zakovsky spomenul ze kolonizatori ameriky mali problemy s indianmi ktory im zbroj, prerazali pazurikovimi hrotmi, aka bola bezna sila indianskych lukov na aky natah, ? samozrejme ze mohli trafit kraj zbroje,a samozrjeme ze zbroj mohla byt zle, nekvalitne spravena, bohuzial uz bol prec, ked som sa to dozvedel takze som sa nestihol opytat na zdroj, vieme k tomu nieco?
Asi ako ktorých. Väčšinou čo som videl, okolo 40-50lbs pri náťahu 24-26". Aj menej. Cherokee robili avšak ploché luky podobné anglickým, ktoré sa mohli pohybovať až okolo 100lbs 28". V strednej amerike sa preferovalo napr. ipe a tie luky vyzerali vcelku silné. Akurát spracovanie indiánskych lukov nie je nič moc, hlavne s týchto časov ako svedčí experiment S. Popa. Dostal sa mu do rúk luk indiánov strednej ameriky. Mal asi 60lbs 28" a strieľal okolo 180yrd. Pope ho skrátil, pretileroval a nasadil mu rohové špičky. Sila stúpla na 80lbs a dostrel na cca 240yrd [Hunting with the bow and arrow]. Ďalšie príklady sú v TBB 1,2,3. Plátova zbroj kameňom preraziť nejde, roztriešti sa. Videl som to na súťaži atl atl s M. Loadsom. Kamenné hroty mám, takže prieraznosť na kružovke môžeme skúsiť.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Po dlouhé době se mi konečně povedlo splnit slib - nové stojany na terče pro CSWBS.
Obrázek
Obrázek
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Dobře ty.
:thumbup:
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Pája1111 »

Honzo, děkujeme. Jsem rád, že držíš slovo! :thumbup:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

kedysi davno som skusal, tento typ hrotu ale kedze sa mi to nedarilo spravit , tak som to zavrhol, prisiel znova cas a takto vyzera vysledok, je to towton , predchodca tudoru, behuzial som nikdy nevidel original nalezu , takze idem len podla jednej rekonstrukcie z netu s ktorou mi pomohol Hawkind, ak by ste taku vec mali alebo vedeli o nej tak poslite fotku, tri kusy co su v strede su towtony, je tam moj tudor a maly je towton ktory robi podla coleho, moje velke towtony maju hlbky tulajok 15..20mm a vahy 14..16 gramov. su na pol palcovu tycku..dufam ze sa mi podari spravit aj viac podobnych hrotov. dufam ze sa mi podari zohnat aj fotku originalu..aby som upravil uhol a tvar aj ked teraz to vyzera velmi dobre.
Přílohy
12576359_10208461326830271_1342733899_n.jpg
12576359_10208461326830271_1342733899_n.jpg (47.85 KiB) Zobrazeno 5587 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Myslím, že bys měl napsat přímo Markovi, ten bude mít určitě spoustu informací/ nálezů/ replik.
A na fóru EWBS se taky řešily Towton hroty - byly tam i fotky a dokonce jsi tam tehdy něco psal.

Kaša
Avatar uživatele
Boďa
Příspěvky: 20
Registrován: 08 Črv 2011, 22:09
SHŠ: z.s.Morrigan,spol.přátel hist.
Místo/Bydliště: Staré Město, UH
Kontaktovat uživatele:

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Boďa »

[quote="Honza F."]Po dlouhé době se mi konečně povedlo splnit slib - nové stojany na terče pro CSWBS.

Stojany jsou skvělé. Mám jednu připomínku. Po našich zkušenostech z Moravské ligy je třeba netrefit nohy zepředu. Nejen že se nohy štípají, ale dostanešli nohu přes terč, zvlášť z vašich silných luků, šípy se i kur..sky vytahují. Tento problém nastává i u zadní nohy. Pokud zkosíš přední hrany a tím zúžíš dopadovku, zase nastává riziko zlomení šípu, při trefení šikmé hrany. Holt jak to udělak, aby to bylo 100% OK, nevím. Tímto stojany nezapovídám, jen upozorňuji na jejich nedostatky. Je to náš letitý problém, i když používáme kulatinu, kterou setneme přímo z většinou náletových dřevin u potoků. :salute:
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Díky za připomínky Bóďo. Já to beru tak, že stojan je částečně spotřební věc. Jeden by skutečně nevěřil, kolikrát se ho povede trefit i na těch 91m. Chtěl jsem tím říci, že asi nemá moc cenu špekulovat nad nějakou konstrukcí. Prostě až je rozstřílíme, budeme muset udělat další. :D
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

Kaša napsal:Myslím, že bys měl napsat přímo Markovi, ten bude mít určitě spoustu informací/ nálezů/ replik.
A na fóru EWBS se taky řešily Towton hroty - byly tam i fotky a dokonce jsi tam tehdy něco psal.

Kaša

nemam registraciu, a co som tam pisal uz neviem.. ak by ju niekto mal tak by tam mohol pozriet alebo mi pozicat ucet s heslom.. Markovi som pisal.. napisal v tom zmysle ze sa towton velmi podoba na tudor a ze je to velmi skorodovane.. pripada mi to ako dalsia legenda, nikto to nikdy nevidel a vsetci vedia ako to vyzera...o tom velkom towtone od Magena som sa bavil s Magenom a povedal ze to je historicky hrot a ze nema k nemu ziadnu fotku.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Koukal jsem galerie hrotů z muzea města Londýna a je tam několik typů10, což je nejspíš tudor bodkin.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Když se podíváte na ten první, řekl bych, že je to hodně orezlý typ 16 - jsou tam vidět ta křidélka a i jiný materiál břitu. Ty další dva jsou hodně orezlé, klidně jeden z nich může být towton.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od PeterL »

mám ponuku na tieto pierka z páva
má ich cez 45 a chce za ne 13€ za jeden kus 0,30€ žiaľ je to mix lepších aj horších,
mne je kupovať toto perie zbytočné mám doma cez 500 z morky a možno okolo 800 z husi k tomu niečo z páva labute, a iných vtákov...
takže chcel by niekto tieto perka?
v prípade záujmu sú dve možnosti. Alebo priamo dám tomu chovateľovi vašu adresu a perie dojde k vám, alebo perie vezmem ja, potom ho môžem spracovať, rozdeliť a len vybrané pošlem (teda tie čo sú vhodné na wb šípy) alebo pri nejakej akcii odovzdám, samozrejme už to bude trocha drahšie
Přílohy
pierka1.jpg
pierka1.jpg (759.34 KiB) Zobrazeno 5623 x
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Zajímá mě to, napíšem si SZ, jo?
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

Nové šípy, ktoré som spravil asi dva týždne dozadu:

Sada BLBS s ďalšími povinnými anglickými štandardami.
03.jpg
03.jpg (104.79 KiB) Zobrazeno 5281 x
Šípy, ktoré som robil pre Iva. Chcel aby boli čo najľahšie, tak som mu navrhol toto. Vyšli cca 45g (na spin 110-120lbs). Mohlo by to historicky odpovedať "bearing arrow". Aby som bol úprimný, nemal som čas ich otestovať, tak dúfam, že budú lietať dobre a hlavne ďaleko. Popis je v albume.
04.jpg
04.jpg (114.57 KiB) Zobrazeno 5281 x
Pripájam aj obyčajné terčové šípy. Aby bolo vidieť ako to vyzerá u mňa teraz.
02.jpg
02.jpg (101.27 KiB) Zobrazeno 5281 x
Asi ešte na Vianoce som spravil nasledovnú sadu. Tyčky sú 8mm smrek, kuté bodkiny od Laskyho. Letky 4". Robil som ich do šľachového luku, ktorý som obalil brezovou kôrou (niektorí ho už videli). Lietali z neho veľmi pekne.
01.jpg
01.jpg (60.26 KiB) Zobrazeno 5281 x
Viacej fotiek všetkých šípov a podrobnejší popis mám v albume:

https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... 5549833305
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Šípy vypadají dost dobře, jen mě se nelíbí ty "vajíčkové" letky (otázka vkusu).
To chtěl Ivoš?
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

... otázka vkusu. Mne sa vcelku páčia. Vhodnosť do anglických lukov je diskutabilná, no aj Ascham sa zmieňuje o tvare "swine back" pre diaľkové šípy. Osobne si myslím, že by to naozaj mohlo odpovedať "bearing arrow". S Ivom sme o tom diskutovali, no navrhol som to ja, pretože by bola škoda stratiť metre na nevhodnom perí (ako napr. BLBS alebo aj livery...). Akurát som ich mohol spraviť o 2mm nižšie :doubt: . Trochu som sa bál stabilizácie,... no uvidíme.
Ivo si ich aspoň nebude s nikým mýliť :) .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů