Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Kuše

Příspěvek od pavelH »

Navoskované to je, ale ne máčením. Jen jsem protahoval provaz skrz hroudu vosku. Snad to bude stačit.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Uvidíš, snad se ti lučiště nepovolí, ikdyž nevím nevím jenom samotným voskem? Jinak ano hezká práce. Dotaz z čeho jsi dělal tětivu, konopí? Asi bych ještě upravil ten omot tětivy tak, aby přesahoval na obou stranách sochy. To kvůli natahování opaskovým hákem, aby se při natahování časem nepoškodila tětiva samotná. Jinak já na tětivu používám lněný provázek, který po upletení tětivy za horka napustím včelím voskem. Prodává se to jako dratev, nebo čalounická nit. Též jsem trochu uvažoval o tětivě z konopného provazu, jen ještě přesně nevím, kde to vypěstovat, aby mě za A) nezavřeli policajti, za B) nesklidili to za mě nějací zhulenci, kteří to stejně následně zahodí na hnůj, když zjistí, že to nemá žádné účinky. Semínka technického konopí jdou normálně koupit a dokonce jsou i ve směskách pro větší papoušky. Rostlina při dobrém zalévání prý může dorůst kolem tří metrů. To by bylo pevných provázků! :thumbup:
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Já také motouz nejprve jen protahoval voskem, ale na radu Ládi Káchy jsem teď naposledy na úvaz nanesl horký včelí vosk, který vším důkladně prosákl a výrazně to zpevnil. Další dobrou radou bylo přivazovat lučiště napnuté. (Stejně to není nic moc samostříl, ale měli jsme v kroužku asi devět let koupené lučiště, tak jsem to smotoval dohromady.) Tětivu jsem také smotal z dratve (naštěstí jsem trefil délku na první pokus) a rovnou ji do vosku namočil celou.
pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Kuše

Příspěvek od pavelH »

Tětiva je lněná nit, nebělená. S tím omotem máš pravdu, nějak jsem nepočítal s možností háku. Pokud se chceš pustit do vlastní sklizně atd. tak teď to řeší kluci vedle u luků, z kopřiv. Každopádně příště budu více voskovat.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Tak po sobotní zkušenosti z Lipan už vůbec nevěřím na povolené tětivy samostřílů u Kresčaku :badgrin: Naopak navoskovaná tětiva byla skoro to jediné, co nám po zmoknutí v bouřce zůstalo funkční. (Tedy trochu přeháním, on ten laminát střílel stále, ale být to lepené klihem z rohoviny... :? ) Co nás hodně překvapilo, bylo nabobtnání ořechů z losích parohů, které se postupně prostě přestaly otáčet! Dále se do nich jen obtížně vkládaly šipky, které po nasáknutí také nabobtnaly. Prostě zlaté ručnice, samostříly stále ještě pomalu vysychají... :badgrin:
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

No a, když ti ještě navlhne to obložení kuše tak to je také paráda jak po něm ta tětiva drhne. Jinak ano ten ořech určitě pracuje a pak ještě záleží z čeho je vyrobeno třecí lůžko, když je z buku tak je zaděláno na problém, buk velice rád nasává vlhkost a radostně bobtná. No a proto se ty kuše uchovávaly v ochranném obalu ze silné kůže a ořech případně ještě omotán kolem sochy plátýnkem.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Na obložení sochy kostí jsme moc chudí a na lůžko ořechu moc málo doboví :( Ale napadá mne, jak to tedy tehdá řešili, když pršelo? Prostě nestříleli?
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Neriešili, proste ti orech to 1000+lbs lučište roztočí tak či tak :badgrin: .

Na navlhnutie kuše by som si dával pozor, najmä ak je obložená. Aby sa niečo nezačalo odliepať...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Ehm, u Kresčaku měl někdo na samostřílu lučiště s napínací silou 453kg + ? :roll: Jinak není problém se samotným výstřelem, ale spíše se srovnáním ořechu po něm...
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Tak, když se střílet muselo tak se asi tak i dělo. Ovšem jak jsem již psal ta kuše se alespoň po nezbytně nutnou dobu uchovávala v takovém koženém přepravním pouzdře a předpokládám, že střelci z kuší ponejvíce stříleli z nějakého opevnění, kde byli krytí. V polní bitvě to už mohl - byl problém. Jak ti nateče voda přímo k ořechu tak nastane to co jste nyní zažili. Já si to poprvé vyzkoušel na střeleckých na Landštejně, tam též onehdá dost pršelo a ořech prostě drhnul špatně se otáčel. Snažil jsem se kuši co největší dobu držet zabalenou a pak ořechem dolů, ale při natahování ti tam stejně nějaká ta voda zateče a to jsem se snažil seč to šlo. Jinak u Kresčaku byly ty kuše o nátahových silách okolo 80 kg, neboť je natahovaly opaskovými háky. Jde natáhnout opaskem i stovka, ale je to už dost namáhavé a od opasku pak má člověk na bocích podlitiny, poreferovat by mohl Broďan u něho se jednalo o autentický zážitek. Ty známé kresby oné bitvy, kde mají střelci anglické kladkové hevery pochází až z konce patnáctého století.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

trener napsal:Ehm, u Kresčaku měl někdo na samostřílu lučiště s napínací silou 453kg + ?
U Crécy asi nie, ale v neskoršom období (ani nie o moc) to nebola výnimka, skôr pravidlo podľa toho, čo som videl. Myslel som to všeobecne a najmä nie ako serióznu odpoveď...
Pappi napsal:... u Kresčaku byly ty kuše o nátahových silách okolo 80 kg, neboť je natahovaly opaskovými háky...
Odkiaľ vieme, že boli naťahové práve takto? Pokiaľ viem, žiadna kuša sa odtiaľ nedochovala a malby bitky sú zavádzajúce (vieme ktoré...).
Inak velice o tom pochybujem, 80kg je hodne málo. Zas je pravda, že s opaskovým hákom to ide blbo :doubt: . Skúšal som 200lbs kušu takto ťahať a šlo to vcelku v pohode. No rukami natiahnúť mi to prišlo pohodlnejšie... Kuše u Crécy mali už pravdepodobne kompozitné luky a dá sa očakávať, že na ne naložili viac ako na drevenné. Keď si pozrieme tú známu ang. kušu z 12. st. (?) s tisovým lučiskom, ktorú sem niekto ešte pred nedávnom dal, tak rozmermi odpovedá podstatne viac 80kg. A to je drevenné lučisko. Aby som len nemlel, mám doma tiež lučisko z tisu. Je vyrobené zo starého luku. Rozmerovo je okolo 2,8x2,5cm v strede, a má cca 65kg, pričom má pôvodný deflex asi 5-6cm. Keby je len šírka 2x viacej, t.j. 5,5cm má 130kg.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Ehm ehm a jaký podstatný rozdíl je mezi nátahovou silou 80kg a 200lb? :badgrin:
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Ano skutečně obrázky, bitvy u Kresčaku z onoho období nemáme. Snad všechny o kterých vím jsou až z pozdějších období. Ovšem vycházím z celkového vývoje evropské kuše a tudíž ten opaskový hák byl v té době již běžně používaný a existuje spousta dobových obrázků, kde jsou střelci při napínání kuše takto znázorněni. První zmínky o napínání kuše hákem jsou již ze třináctého století. Bohužel se omlouvám, ale bude mě muset někdo dát instruktáž jak sem vkládat obrázky a pod. jo holt jsem stará struktura a lemra :lol: Jinak do mailu s tím nemám problém. Pak bych se o něco podělil.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

trener napsal:Ehm ehm a jaký podstatný rozdíl je mezi nátahovou silou 80kg a 200lb?
Asi si nepochopil, prečítaj si príspevok ešte raz :roll: ... alebo dva krát... Keby nepomohlo ani to, spresním svoje vyjadrenie, že tá kuša mala necelých 100kg, t.j. skoro 220lbs (a teraz môžeš rozmýšlať, prečo som to tam hneď nenapísal...).
Pappi napsal:Bohužel se omlouvám, ale bude mě muset někdo dát instruktáž jak sem vkládat obrázky a pod.
Priamo do Brodca je to pod poľom do ktorého píšeš, záložka "Prílohy" vedľa "Možnosti". Klikneš na to a vyberieš s počítača súbor, ktorý chceš nahrať (obrázok). Potom treba kliknúť ešte na niečo ako "pridať do fóra" alebo tak nejak, čo sa zobrazí vedľa nahraného obrázku.

Inak sa dá použiť ešte externé úložište napr. http://img.janforman.com/ , kde to funguje podobne. Vo výsledku skopíruješ link na pridanie do fóra a pridáš ho do príspevku. Pokiaľ to nepôjde, napíšem mail.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

"...80kg je hodne málo. Zas je pravda, že s opaskovým hákom to ide blbo :doubt: . Skúšal som 200lbs kušu takto ťahať a šlo to vcelku v pohode. No rukami natiahnúť mi to prišlo pohodlnejšie..."
Tohle jsem měl na mysli. (Jakože jsem se pozastavil nad tím že je 80kg málo a jde to hákem blbě a 200lbs jde vcelku v pohodě.) Ale jestli to vyznělo jako můj pokus o vyvolání nějakého sporu, tak se omlouvám a už toho nechám. Sám koneckonců nemám se silnějšími samostříly žádné zkušenosti, my střílíme pouze s "bitevními" (ve smyslu historického šermu), tedy nátahová síla do 40kg a bezpečné šipky vzor Hawkwind. Takže ještě jednou pardon.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů